Wpływ zanieczyszczonej wody na skórę

Jak zanieczyszczona woda oddziałuje na skórę?

Edyta Siedlecki
06/06/2023
1

Zaczerwienienia, pieczenie, rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i całym ciele, brak elastyczności skóry i skłonność do łuszczenia miewają różne podłoże. Często źródła problemów poszukujemy u lekarza lub samodzielnie eksperymentujemy z różnymi kosmetykami. Nie zawsze jednak z dobrym rezultatem. W ostatnich latach dużo mówi się natomiast o zanieczyszczeniach w wodzie, które negatywnie wpływają na skórę. Jeśli sądzisz, że nie ma już dla Ciebie ratunku, wypróbuj dedykowane urządzenia do uzdatniania wody.

Przyczyny problemów ze skórą

Choć woda przeznaczona do celów spożywczo-bytowych podlega kontroli przez przedsiębiorstwa wodociągowe, istnieje kilka potencjalnych źródeł zanieczyszczeń, których zazwyczaj trudno uniknąć. Gdy woda przepływa przez rury, mogą się do niej przedostawać zanieczyszczenia mechaniczne, na przykład kawałki rdzy. Problemem dla skóry bywa też chlor i jego pochodne (będące produktem ubocznym procesów dezynfekcji), a także wysoki stopień twardości wody. Ta ostatnia kwestia dotyczy na równo wody wodociągowej, jak i studziennej, ale to nie wszystko. Własne ujęcie wymaga bowiem z naszej strony stałej kontroli, takiej jak regularne analizy składu wody. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, przeczytaj: Analiza wody - wszystko co musisz wiedzieć przed zleceniem. Oprócz wysokiego stopnia twardości, na terenach rolniczych występuje również niebezpieczeństwo skażenia arsenem lub pestycydami. W ostatnich latach dużo się też mówi o zanieczyszczeniu środowiska substancjami ropopochodnymi. Przeczytaj koniecznie: W wodzie czuć zapach ropy - co robić?

Podsumowując, wśród zanieczyszczeń obecnych w wodzie często można znaleźć:

  • Wysoki stopień twardości powoduje przesuszenie skóry i włosów.
  • Chlor i jego pochodne, które wysuszają skórę, powodują reakcje alergiczne oraz wywołują swędzącą wysypkę i zaczerwienienie.
  • Żelazo, który nadaje wodzie gorzki, lekko metaliczny posmak, a do tego może spowodować przebarwienia skóry.
  • Mangan, który w większych stężeniach drażni i wysusza skórę, spojówki.
  • Azotany i azotyny, które mogą powodować zatrucia oraz podrażnienia skóry.
  • Drobnoustroje powodujące choroby skóry między innymi o podłożu bakteryjnym. Sprawdź nasz artykuł Bakteriologiczna analiza wody - poznaj jej tajniki i sprawdź, czy w Twojej wodzie występują mikroorganizmy.
  • Wysoki potencjał utleniania–redukcji wody (dodatnie ORP, silny utleniacz) przyspiesza starzenie komórek, prowadzi do pogłębiania zmarszczek i wysuszania skóry.

Zanieczyszczenia mechaniczne, ani preparaty stosowane do dezynfekcji nie pozostają obojętne wobec skóry. Z kolei regularne stosowanie twardej wody do mycia i kąpieli powoduje podrażnienie gruczołów łojowych i w rezultacie wzmożone wydzielanie sebum. Twarda woda bywa tym samym jedną z przyczyn nasilonego trądziku i wielu innych problemów skórnych. Własne ujęcie wody bywa z kolei dodatkowo zanieczyszczone biofilmem, pestycydami lub innymi chemikaliami, wśród których można też znaleźć metale ciężkie. Temat zanieczyszczeń obecnych w wodzie rozwijamy w innym artykule na blogu. Przeczytaj koniecznie: Jakie zanieczyszczenia wody wpływają na naszą skórę?

Świadomość zanieczyszczeń obecnych w wodzie to nie wszystko. Trzeba jeszcze podjąć działania, które pozwolą się ich pozbyć. Uzdatnianie wody może się odbywać na wiele różnych sposobów, a dzięki mnogości rozwiązań dostępnych na rynku, każdy znajdzie metodę idealnie dopasowaną do swoich preferencji. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak uzdatniać wodę - problemy i rozwiązania. W pierwszej kolejności zastanów się jednak, co chcesz uzyskać. W zależności od wybranego rozwiązania otrzymasz wodę do mycia bezpieczną dla skóry i włosów, a także miękką wodę do prania, która nie będzie też niszczyć armatury i sprzętu AGD, a przy tym sprawdzi się idealnie do picia bezpośrednio z kranu. Przeczytaj również, jaka powinna być kolejność montażu filtrów do wody. Jeśli jednak Twoim największym problemem jest twarda woda, najlepszym rozwiązaniem będzie zmiękczacz wody na cały dom.

Twarda woda a stan Twojej skóry

Jeśli Twoje problemy skórne wynikają w dużym stopniu ze stosowania twardej wody, zamontuj centralny zmiękczacz wody, działający na zasadzie wymiany jonowej. Zobacz, jak działa zmiękczacz wody w załączonym materiale filmowym. Jeszcze więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Co zrobić, żeby woda była miękka?

Doskonałym dopełnieniem klasycznego zmiękczacza wody jest kolumna węglowa Ecoperla Carbotower.Złoże filtracyjne w postaci węgla aktywnego skutecznie wyłapuje bowiem obecne w wodzie zanieczyszczenia, w tym pestycydy, a także substancje ropopochodne oraz pochodne chloru. Jeśli dysponujesz mocno ograniczoną przestrzenią, wypróbuj kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. To bardzo praktyczne urządzenie, o stosunkowo niewielkich gabarytach. 40-litrowe złoże filtracyjne jest w nim podzielone na dwie warstwy, dzięki czemu woda przepływa najpierw przez złoże filtracyjne z węglem aktywnym, a potem trafia na żywicę jonowymienną, na której jony wapnia i magnezu (odpowiedzialne za wysoki stopień twardości wody) są wymieniane na neutralne jony sodowe. Recenzję Ecoperla Hero znajdziesz poniżej w załączonym materiale filmowym. Przeczytaj również: Jak samodzielnie serwisować zmiękczacz wody w domu?

Korzyści z uzdatniania wody w domu lub w mieszkaniu

Korzystanie z miękkiej wody, w której nie ma pozostałości chloru, ani innych zanieczyszczeń (zarówno nieorganicznych, jak i organicznych) niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Różnicę na skórze można poczuć już wówczas, gdy nosimy ubrania prane w mniejszej ilości detergentów. Woda uzdatniona przez dobrej jakości zmiękczacz wody jest bezpieczna dla skóry nawet chorych na AZS. Z kolei spożywanie wody oczyszczonej filtrem kuchennym pomaga w odpowiednim nawodnieniu organizmu, a to przecież jeden z najważniejszych czynników w walce z suchą skórą i najważniejszy filar dobrze zbilansowanej diety. Decydując się na montaż filtrów kuchennych lub centralnego zmiękczacza wody, nie musisz też kupować drogich kosmetyków do pielęgnacji, a jednocześnie ograniczasz ich zużycie. Miękka woda, pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych i chemicznych w całym domu to klucz do zdrowej i pięknej skóry, a przy okazji spore oszczędności. Szerzej omawiamy ten temat w artykule: Zmiękczacz wody czy twarda woda - co się bardziej opłaca?

Jeśli nie wiesz, jaka kombinacja urządzeń do uzdatniania wody najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie, dzięki któremu Twoja skóra stanie się gładka, miękka i nawilżona bez potrzeby stosowania kosztownych preparatów pielęgnacyjnych.

Komentarze

Zmiękczona woda to prawdziwe cudo. Jeśli ktoś się z tym nie zetknął to nie uwierzy. Miałam okazję wypróbować u przyjaciół. Cudowna skóra i włosy po kąpieli.