kolejność montażu filtrów do wody

Jaka powinna być kolejność montażu filtrów do wody?

Magda Lewicka
13/09/2022
2

Filtry do wody występują naprawdę w wielu rodzajach. Osobom, które wcześniej nie miały z tym do czynienia naprawdę trudno jest wybrać odpowiednie rozwiązania, nie mówiąc już nic o ich instalacji. Przygotowaliśmy dla Was małą ściągę związaną z kolejnością montażu filtrów do wody. Jaka powinna być kolejność montażu urządzeń do uzdatniania wody? Od czego zacząć? Jak się przygotować?

Dobór właściwych metod uzdatniania wody nie jest prosty. W wielu przypadkach wystarczającym rozwiązaniem jest jedno urządzenie, jednak czasem zdarza się, że trzeba zlikwidować kilka przekroczeń występujących w wodzie jednocześnie. Do tego dochodzi jeszcze filtracja wstępna, a niekiedy także dodatkowe produkty, by lepiej spełnić oczekiwania domowników wobec wody.

Oczywiście, istnieje możliwość skorzystania z usług profesjonalnej ekipy serwisowej, jednak wiele osób podejmuje się takiego wyzwania samodzielnie. Choć to dużo tańsze rozwiązanie i z pewnością dające więcej satysfakcji, to łatwo o popełnienie błędu. Zdarzają się zgłoszenia, w których urządzenia nie działają poprawnie, ponieważ (jak się okazuje podczas rozwiązywania problemu) kolejność montażu filtrów wody była nieprawidłowa. Warto przygotować się do tego procederu i zapoznać z zasadami. Więcej przeczytasz w artykule: Instalacja stacji uzdatniania wody - to warto wiedzieć!

Gdzie powinno się zamontować filtry do wody?

Większość urządzeń do uzdatniania wody powinna zostać zamontowana na wejściu wody do budynku. Nie ma jednego, określonego pomieszczenia. To może być kotłownia, piwnica, garaż, pomieszczenie gospodarcze, kanciapa, a czasem nawet niewielka przestrzeń wygospodarowana w korytarzu lub łazience. Ważne jest, aby można było się właściwie podpiąć do instalacji, a woda (zanim trafi do miejsc poboru wody) przechodziła przez urządzenia do jej uzdatniania.

Wyjątek stanowią właściwie jedynie filtry kuchenne. Są to niewielkie urządzenia przystosowane do uzdatniania wody z jednego miejsca poboru. W branży uzdatniania wody nazywa się je także filtrami podzlewozmywakowymi ze względu na częste usytuowanie w szafce pod zlewem kuchennym. Każdy model powinien zostać podłączony pod wejście z wodą surową. Urządzenia te są wyposażane w specjalną wylewkę do montażu na blacie kuchennym. Filtr kuchenny można bez problemu założyć zarówno w domu, jak i w mieszkaniu. Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda montaż odwróconej osmozy krok po kroku. Szczegółowe instrukcje również w artykule: Odwrócona osmoza - instalacja krok po kroku

Ile przestrzeni potrzebują filtry do wody?

Rzecz jasna, wszystko zależy od tego na jakie urządzenie lub zestaw do uzdatniania wody się zdecydujemy bądź też co dokładnie będzie potrzebne. Filtry kuchenne zajmują zdecydowanie najmniej miejsca i zostały już pokrótce omówione powyżej.

Przy planowaniu miejsca na montaż stacji uzdatniania wody należy brać pod uwagę nie tylko szerokość pomieszczenia, ale i jego wysokość. Zdarzają się przypadki, w których sufit jest zbyt nisko, by mogła tam stanąć cała duża butla ciśnieniowa wraz z głowicą sterującą. Jeśli nie dysponujemy zbyt dużą ilością miejsca, albo szukamy czegoś do zabudowy, warto zwrócić uwagę na kompaktowe stacje uzdatniania wody, jak zmiękczacze wody czy stacje wielofunkcyjne. Te urządzenia zostały specjalnie przystosowane do właśnie takich celów. Wszystkie komponenty znajdują się w jednej obudowie. Całość zajmuje niewielką przestrzeń i jest łatwa do utrzymania w czystości. Miejsca na ziemi z całą pewnością nie zajmą filtry narurowe, które podpina się bezpośrednio na instalacji, a także lampy bakteriobójcze. Na lampy UV należy zagospodarować przestrzeń na ścianie.

Zawsze przed zakupem konkretnych rozwiązań, warto sprawdzić ich realne wymiary i porównać z naszymi możliwościami montażowymi. Takie dane można znaleźć bez problemu w działach z danymi technicznymi i w kartach produktu. Najczęściej im więcej złoża znajduje się wewnątrz urządzenia, tym i ono ma większe wymiary. Szczegółowe wskazówki także w artykule: Ile miejsca potrzeba na montaż stacji uzdatniania wody?

Jakie warunki muszą mieć zapewnione filtry do wody?

Niezależnie od tego, o jakich filtrach do wody mówimy, mają one kilka wspólnych wymagań, jakie należy spełnić. Przede wszystkim chodzi tu o temperaturę w pomieszczeniu montażu. Urządzenia nie będą mogły działać prawidłowo, jeśli ta będzie spadała poniżej 0°C. Pomieszczenie przeznaczone na instalację powinno być więc odpowiednio ocieplone i przystosowane pod względem warunków atmosferycznych. Jeśli w grę wchodzą stojące urządzenia do uzdatniania wody, potrzebne będzie stabilne i równe podłoże. Wiele filtrów do wody potrzebuje również odpływu do kanalizacji w pobliżu oraz energii elektrycznej do działania. Nie zawsze od razu widać możliwość spełnienia wszystkich z wymienionych warunków do montażu zmiękczacza wody. W przypadku niektórych gospodarstw domowych należy trochę pokombinować, aby zapewnić właściwe środowisko do działania. Warto w takich przypadkach skontaktować się ze specjalistą z branży uzdatniania wody. Wskazówki także w artykule: Brak odpływu przy montażu zmiękczacza wody - jak to rozwiązać?

Jaka jest kolejność montażu filtrów do wody?

O błędy podczas instalacji stacji uzdatniania wody wcale nie jest trudno, o czym można przekonać się, czytając: Najczęstsze błędy przyszłych użytkowników stacji uzdatniania wody. Na długiej liście znajduje się również nieprawidłowe rozłożenie etapów.

Z teoretycznego i bazowo przyjętego punktu widzenia, pierwszym etapem powinna być filtracja mechaniczna. W pierwszej kolejności należy usunąć z wody największe cząsteczki, odfiltrować to, co często widoczne nawet gołym okiem. Następna wymieniana jest filtracja specjalistyczna, czyli nastawiona na redukcję konkretnych związków chemicznych. To może być na przykład membrana osmotyczna, redukcja żelaza, manganu, twardości wody, jonu amonowego. Następnie można już przejść do doszlifowania jakości wody. Na tym etapie wykorzystuje się urządzenia wyposażone w węgiel aktywny. Następna na liście jest dezynfekcja, a na samym końcu można pomyśleć o montażu filtrów, które wzbogacają wodę w wybrane substancje. Tyle w teorii, a teraz czas przejść do bardziej praktycznych przykładów.

Przed zmiękczaczami wody, stacjami wielofunkcyjnymi oraz lampami bakteriobójczymi powinna zostać przeprowadzona wstępna filtracja mechaniczna. Odfiltrowanie cząstek stałych jest bardzo ważne ze względu na delikatniejsze komponenty wymienionych urządzeń. Filtry mechaniczne stanowią doskonałą ochronę przed możliwością przedostania się niechcianych zanieczyszczeń w głąb instalacji, do głowicy sterującej lub węższych przewodów. Cząstki sedymentacyjne mogłyby zablokować przepływ i doprowadzić do awarii.

Z kolei przy odżelaziaczach i odmanganiaczach wody filtr mechaniczny powinien znajdować się za całym sprzętem. Jest to doskonała opcja na doczyszczenie wody po procesie odżelaziania i odmanganiania z drobnych cząstek wytrąconych z wody. Przed klasycznymi odżelaziaczami i odmanganiaczami wody, jak Ecoperla Sanitower, powinien znaleźć się odpowiedni hydrofor. W tym wypadku bez membrany wewnątrz. Na rynku są też dostępne odżelaziacze i odmanganiacze wody z komorą sprężonego powietrza, dla których rodzaj zbiornika hydroforowego nie ma znaczenia. Kolejność montażu urządzeń jest uzależniona nieco od sposobu działania odżelaziacza wody. Więcej na ten temat w artykule: Usuwanie żelaza i manganu wody - poznaj metody ekspertów Natomiast schemat montażu odżelaziacza wody z zewnętrznym napowietrzaniem jest pokazany poniżej.

Jeśli oprócz odżelaziania i odmanganiania wody, potrzebne jest także zmiękczanie lub redukcja innych zanieczyszczeń, warto pamiętać, że zmiękczacz wody lub stacja wielofunkcyjna zawsze będą za nimi. Z kolei dezynfekcja wody zawsze powinna stanowić ostatni etap, dlatego lampy bakteriobójcze stanowią o końcu stacji uzdatniania wody.

Kolejność montażu filtrów do wody - najpopularniejsze zestawy

Wiele osób zgłasza się prośbą o dobór odpowiedniego zestawu do uzdatniania wody, by kompleksowo poprawić jej jakość. Najczęstsze propozycje, które znajdują swoje miejsce w wielu domach, poznacie czytając: Jeden filtr do wody czy zestaw do uzdatniania wody - co wybrać? Poniżej wypisujemy ściągę najpopularniejszych kombinacji. Urządzenia podawane są w kolejności montażu:

Filtr mechaniczny + zmiękczacz wody

Filtr mechaniczny + zmiękczacz wody + kolumna węglowa

Filtr mechaniczny + zmiękczacz wody + ultrafiltracja (w kuchni)

Filtr mechaniczny + stacja wielofunkcyjna

Filtr mechaniczny + stacja wielofunkcyjna + lampa bakteriobójcza

Filtr mechaniczny + lampa bakteriobójcza

Napowietrzacz + zestaw hydroforowy + odżelaziacz i odmanganiacz wody + filtr mechaniczny

Napowietrzacz + zestaw hydroforowy + odżelaziacz i odmanganiacz wody + filtr mechaniczny + lampa bakteriobójcza

Jeśli nie jesteś pewien kolejności filtrów do wody

Jeśli nadal masz problem i nie jesteś pewien, jaka kombinacja urządzeń do uzdatniania wody najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, zgłoś się do nas. Pomożemy Ci w doborze optymalnego rozwiązania. Możesz także liczyć na profesjonalną poradę pomoc związaną z instalacją.

Komentarze

Generalnie takie filtry niewiele ci dadzą... odżelaziający i zmiękczający (pewnie to to samo) wystarczą na kilkaset litrów. Naprawdę warto założyc stację uzdatniania do wyników analizy wody, wtedy woda jest dobra do picia nawet jeśli jest dobrze dobrana.
Jeśli chodzi natomiast o kolejność filtrów, to w takim wypadku odżelaziający pierwszy, potem zmiękczający i na końcu węglowy. Tym sposobem węgiel się tak szybko nie zapcha, ale przy żelazie w wodzie i tak dość szybko może się zniszczyć
kupiłem zestaw potrójnych filtrów na rurowych z wkładami, węglowy , odżieleziający i zmiekczajacy ,jaka kolejność powinna być przy montażu ?