wyczuwalny chlor w wodzie z kranu - jak uzdatniać wodę

Czujesz chlor w wodzie? Skąd się bierze? Czy jest niebezpieczny?

Magda Lewicka
16/06/2020
3

Chlor to jedna z lepiej znanych i powszechnie wykorzystywanych przez człowieka substancji. Ma dość silny zapach, co doskonale da się wyczuć podczas kąpieli w basenie. Co jednak, jeśli jego smak bądź zapach da się odczuć w wodzie z kranu? Czy taka woda jest niebezpieczna dla zdrowia? Czy można ją pić?

Chlor - znany i używany

Chlor jest bardzo dobrze znany i stosowany od lat w różnych aspektach działalności i życia. Był wykorzystywany nawet już w czasach I wojny światowej, jako gaz bojowy. Obecnie jest potrzebny do wybielania papieru oraz tkanin. Stanowi część i bierze udział w procesach związanych z wyrobem: środków owadobójczych, farb, rozpuszczalników, lekarstw, a nawet żywności. Pełni istotną rolę w procesach związanych z dezynfekcją wody. Dlaczego jednak czujemy go w wodzie z kranu?

Chlor a woda z kranu - dlaczego jest wyczuwalny?

Zapach i smak chloru w wodzie z kranu może zaskakiwać, jednak warto zdawać sobie sprawę, że ta substancja jest powszechnie stosowana do dezynfekcji nie tylko w przypadku studni u indywidualnych osób (przeczytaj: Dezynfekcja wody ze studni - jak się za to zabrać?), ale również przez nawet największe zakłady wodociągowe.

Dezynfekcja jest procesem koniecznym ze względu na możliwość skażenia mikrobiologicznego wody podczas jej przesyłania do odbiorcy. Od zakładów ma bardzo długą drogę do pokonania, a na każdym etapie jest zagrożona przedostaniem się drobnoustrojów. Podjęcie działań związanych z ochroną przed mikroorganizmami za pomocą chloru przyniosło już efekty na początku XX wieku w USA. Dzięki zastosowaniu tego procesu udało się zwalczyć wiele chorób zakaźnych, jak cholera czy dur brzuszny.

Pomimo upływu tak wielu lat od pierwszego zastosowania chloru do dezynfekcji, nikomu nie udało się wymyślić lepszego sposobu na równie skuteczną i bezpieczną dla odbiorców dezynfekcję wody. Ponadto jest to metoda bardzo ekonomiczna. Musi być stosowana, aby woda, jaka płynie z naszych kranów była bezpieczna pod kątem bakteriologicznym. Więcej o zagrożeniu mikroorganizmami w wodzie zobaczycie tu:

Chlor w wodzie to nie tylko plusy

Choć chlor musi być stosowany w przypadku zabezpieczenia wody i jej odpowiedniej dezynfekcji, to jednak nie da się ukryć, że jego obecność niesie ze sobą pewne minusy. Przede wszystkim to substancja, którą po prostu wyczuwamy. Ma ogromny wpływ na właściwości organoleptyczne wody, w tym jej smak i zapach. Chlor jest wyczuwalny nawet już w niewielkich stężeniach. Jego obecność ma wpływ na smak potraw i napojów przygotowywanych na bazie wody bogatej w tą substancję.

Związki chloru mogą dać o sobie znać także podczas kąpieli. Są uciążliwe zwłaszcza dla osób zmagających się z nadwrażliwością skóry, uczuleniami, chorobami skórnymi. Chlor bardzo przesusza skórę. Ma niekorzystny wpływ na ochronną warstwę lipidową, przez co bardzo łatwo o uszkodzenia, powstawanie zaczerwienień, pieczenia. Skóra staje się bardziej podatna na promieniowanie ultrafioletowe oraz działanie środków chemicznych. Związki chloru obecne w wodzie osłabiają też strukturę włosów. Sprawiają, że stają się suche, matowe, łamliwe.

Chlor uznawany jest powszechnie za pierwiastek toksyczny. Jeśli występuje sam w wodzie, w niewielkich stężeniach, nie stanowi zagrożenia. Podczas przepływu wody wchodzi w reakcje z innymi substancjami, tworząc produkty uboczne dezynfekcji wody. Te mogą przejawiać działanie toksyczne, a nawet przyczyniać się do powstawania nowotworów.

Czy chlor w wodzie z kranu stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Woda płynąca z kranu, w której wyczuwalny jest chlor nie jest szkodliwa dla zdrowia. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określa, że w wodzie nie powinno znajdować się więcej niż 0,3 mg/l. Związki chloru stosowane przez zakłady wodociągowe są podawane w bezpiecznych dawkach, co potwierdzają zakłady sanitarno-epidemiologiczne.

Do tej pory nie znaleziono lepszego zastępstwa chloru oraz jego związków do dezynfekcji. Uznawany jest za tani, skuteczny i niepowodujący uszczerbków na zdrowiu u odbiorców. Obecne nowoczesne technologie pozwalają na minimalizowanie dawek chloru. Należy jednak liczyć się z tym, że jest on czasem wyczuwalny nawet przy stężeniu 0,05 mg/l. Właśnie między innymi z tego powodu wielu konsumentów chce samodzielnie uzdatniać wodę i poprawiać jej parametry pod tym kątem. Oto w jaki sposób można tego dokonać.

Węgiel aktywny kluczem do sukcesu

Z chlorem oraz jego pochodnymi najlepiej poradzi sobie węgiel aktywny. Jest to materiał filtracyjny o niezwykłych właściwościach adsorpcyjnych, powszechnie wykorzystywany do poprawy właściwości organoleptycznych wody. Bardzo dobrze radzi sobie także z redukcją chloru oraz jego pochodnych do niegroźnych form. Dokładne informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny

Jak uzdatniać wodę i usuwać z niej chlor?

W domu z chlorem oraz jego pochodnymi możemy poradzić sobie na kilka sposobów. Wśród rozwiązań można wymienić takie, które pozwalają na punktowe uzdatnianie wody, na przykład wyłącznie na cele spożywcze lub na cały budynek. Wtedy oczyszczona woda jest dostępna z każdego miejsca poboru.

Filtr kuchenny

Jeśli zależy nam, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i posmaku chloru jedynie z wody przeznaczonej do picia i na cele spożywcze, możemy wykorzystać w tym celu filtr kuchenny. Tajemnicą jest wkład z węglem aktywnym, który odpowiada za doszlifowanie właściwości organoleptycznych wody oraz redukcję związków chloru.

Do wyboru są systemy ultrafiltracji oraz odwrócona osmoza. Filtr kuchenny można dopasować do swoich potrzeb pod względem etapów filtracji wody oraz dodatkowych funkcji. Na przykład osobom, które chcą dbać o swoje zdrowie polecana jest odwrócona osmoza Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Woda dostarczana jest w dwojaki sposób. Z jednej możemy liczyć na oczyszczoną, idealną do obróbki termicznej, a z drugiej na wodę bogatą w magnez o właściwościach prozdrowotnych. Inną możliwością jest Ecoperla Profine Zero aż z dwiema membranami osmotycznymi uzdatniającymi wodę równolegle oraz wbudowanym mieszaczem do regulacji ilości minerałów w wodzie. Filtr kuchenny jest prosty w montażu i świetnie nadaje się nawet do niewielkich pomieszczeń w blokach. Z montażem poradzi sobie każdy. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Kolumna węglowa

Jeśli poszukujesz rozwiązania, które zapewni wodę pozbawioną chloru na cały dom, warto wybrać kolumnę węglową. Te urządzenia są bardzo tanie w eksploatacji, a przy tym posiadają bardzo dużą powierzchnię filtracyjną. Zapewnią wodę idealną nie tylko do celów spożywczych, ale również do kąpieli. Więcej na ich temat można przeczytać w artykule: Kolumny węglowe - kiedy warto je stosować?

Dobrym przykładem kolumny węglowej jest Ecoperla Carbotower dostępna aż w trzech rozmiarach do wyboru. Ecoperla Carbotower może mieć głowicę sterującą manualną bądź automatyczną. Wnętrze to wysokiej jakości węgiel aktywny wytwarzany z łupin orzechów kokosowych.

Zmiękczacz wody z węglem aktywnym

Jeśli dodatkowy problem stanowi twarda woda, a w domu nie ma miejsca na montaż całej stacji uzdatniania wody składającej się ze zmiękczacza wody oraz kolumny węglowej, warto zastanowić się nad wyborem kompaktowego urządzenia 2 w 1, czyli zmiękczacza wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Takim produktem jest.Jego wnętrze stanowi w sumie 40 litrów złoża filtracyjnego, na które składa się węgiel aktywny oraz żywica jonowymienna. Złoża to dwie oddzielne warstwy, nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu uzdatnianie wody jest naprawdę dokładne i wydajne. Więcej informacji w filmiku:

Chlor - kłopot, który może dać się we znaki

Chlor oraz jego pochodne to kłopot związany w dużej mierze z cechami organoleptycznymi wody. Nikt nie chce pić, ani używać wody o właściwościach tej basenowej. To także spore obciążenie dla skóry i włosów. Jeśli te problemy dotyczą Ciebie, czas na podjęcie walki. Na szczęście branża uzdatniania wody zna na to swoje sposoby! Wypróbuj jeden z nich w swoim domu i ciesz się wodą najwyższej jakości! Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się.

Komentarze

średnio smakowała mi woda z kranu,a nie chciałam kupować w zgrzewkach, bo to nieekologiczne i średnio wygodne
filtr do wody taki pod zlew to naprawde fajna opcja, bo woda świeza i czysta zawsze jest, no i przede wszystkim smaczna
filtracja na węglu to super rozwiązanie, potwierdzam
mam zmiekczacz z weglem i woda jest genialna
niestety znam z autopsji ten problem
nasze wodociagi mialy kiedys problem z bakteriami i nie zaluja teraz chloru
polecam zmiekczacz wody i filtr weglowy taki duzy - zalatwia to sprawe bardzo dobrze