Najwyżej oceniane

Nieodpowiedni zapach wody z kranu - co robić?
Choć woda przeznaczona do celów użytkowych i spożywczych powinna charakteryzować się neutralnym zapachem, to niestety nie zawsze tak jest. Czasem zapach wody z kranu jest na tyle odrzucający, że użytkownicy nie są w stanie z niej normalnie korzystać. Co jest przyczyną? Czy problem nieodpowiedniego zapachu wody da się usunąć?
Zapach wody jest podstawową cechą organoleptyczną, na którą zwracamy szczególną uwagę. Jeśli woda wykazuje intensywny zapach, jest to zazwyczaj sygnał dla jej odbiorców, że wystąpił problem i koniecznie należy go rozwiązać.
Kłopot jednak polega na tym, że nieodpowiedni zapach wody ma różne przyczyny. Dziś przyjrzymy się tym najczęstszym.
Jak rozpoznać źródło nieodpowiedniego zapachu wody?
Zanim o samych źródłach nieodpowiedniego zapachu wody, kilka słów o jego ocenie i rozpoznawaniu.
Zapach wody jest cechą organoleptyczną, którą profesjonalnie ocenia się w analizach sanitarnych wody. Do dziś, mimo ogromnego rozwoju technologii, najlepszym sposobem weryfikacji tego parametru jest węch. W taki sposób rozpoznajemy zapach wody nie tylko my w zaciszu swojego domu, ale i profesjonalni laboranci.
Podczas analizy zapachu wody należy zwrócić uwagę na dwie cechy: rodzaj zapachu, a także jego intensywność. Prawidłowe rozpoznanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma wrażliwość osoby przeprowadzającej badanie, ale oprócz tego istotna jest temperatura wody, jakość i rodzaj występujących w niej substancji.
W profesjonalnych laboratoriach badania związane z zapachem wody przeprowadza się na wodzie zimnej oraz podgrzewanej do temperatury około 60 stopni.
Możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy zapachów wody:
- Zapachy roślinne – ziemisty, torfowy, kwiatowy, trawiasty
- Zapachy gnilne – siarkowodoru, gnilny, zbutwiały, stęchły
- Zapachy specyficzne – benzyny, nafty, rybi, fenolu, fekalny
Natężenie zapachu określane jest za pomocą skali od 0 (oznacza brak zapachu) do 5 (oznacza zapach bardzo silny). Przyjmuje się, że wody przeznaczone na cele spożywcze nie mogą wykazywać zapachu gnilnego, ani specyficznego. Dopuszczalny jest słaby zapach roślinny.
Skąd się bierze zapach wody?
Jak już było wspomniane wyżej, zapach wody może mieć bardzo różne źródła pochodzenia. Wśród najczęstszych przyczyn wymienić można:
- Substancje lotne, głównie gazy
- Produkty rozkładu ciał organicznych, mikroorganizmów oraz organizmów wodnych
- Produkty rozkładu substancji organicznych i nieorganicznych wprowadzonych wraz ze ściekami
Metaliczny zapach wody - co robić?
Jeśli zapach wody można określić jako metaliczny lub zapach rdzy, najprawdopodobniej woda, z której korzystamy w gospodarstwie domowym posiada wysokie stężenia żelaza. Do tego problemem może być także mangan.
Kłopoty z metalicznym zapachem wody znacznie rzadziej zdarzają się w przypadku odbiorców wody wodociągowej. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że będzie wyczuwalny, możliwe, że to z powodu złego stanu instalacji, przez którą przepływa woda. Problem należy zgłosić do dostawcy wody.
Znacznie częściej metaliczny zapach wody jest obserwowany w przypadku wody pochodzącej z własnych ujęć. Przekroczeniom żelaza zazwyczaj towarzyszy również podwyższone stężenie manganu. O tym, dlaczego nie należy korzystać z takiej wody w artykułach: Dlaczego żelazo w wodzie to problem? oraz Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?
Oprócz nieprawidłowego zapachu, żelazo i mangan zawarte w wodzie mogą powodować niekorzystny smak wody, zmianę barwy oraz podwyższoną mętność. Ponadto to liczne szkody techniczne w instalacji i niski komfort codziennego życia związanego z jej użytkowaniem. Na przykład taka woda praktycznie nie nadaje się do prania, ponieważ bardzo brudzi tkaniny, zwłaszcza jasne.
W przypadku własnych ujęć jednym z najlepszych sposobów na walkę z problemem wysokich stężeń żelaza i manganu jest zastosowanie odżelaziaczy i odmanganiaczy ze wstępnym napowietrzaniem. Przykładem może być odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower lub seria urządzeń o dużych wydajnościach Ecoperla Sanitower. To bardzo ekologiczny i ekonomiczny sposób na poprawę jakości wody. Nie trzeba dozować żadnych środków chemicznych.
Odżelazianie i odmanganianie z zastosowaniem wstępnego napowietrzania nie jest jednak jedynym sposobem na pozbycie się problemu. O innych w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów
Zapach zgniłych jaj - przyczyną jest siarkowodór
Jeśli w wodzie wyczuwalny jest zapach zgniłych jaj, najprawdopodobniej przyczyną jest siarkowodór. Bakterie wywołujące taką woń bardzo chętnie rozwijają się w wodzie zawierającej związki żelaza i manganu. Problem może pojawić się zarówno w przypadku wody czerpanej z własnego ujęcia, jak i wodociągowej. Może dotyczyć wody zimnej lub wyłącznie wody ciepłej. Sposób postępowania jest zależny od sytuacji, w jakiej konkretnie zapach jest wyczuwalny.
Siarkowodór w zimnej wodzie
Jeśli zapach zgniłych jaj dotyczy wody zimnej, należy przeprowadzić analizę wody w celu stwierdzenia, czy przy okazji nie mamy do czynienia także z podwyższonym stężeniem żelaza i manganu. O tym, jak przeprowadzić i gdzie zlecić analizę wody w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem
W tym przypadku najskuteczniejszą metodą usuwania niewłaściwego zapachu wody jest jej napowietrzanie.
Podczas napowietrzania usunięciu ulegają lotne związki, odpowiadające za przykry zapach. Duża ilość tlenu wprowadzona podczas napowietrzania do wody powoduje, że nie mogą rozwijać się w niej bakterie beztlenowe.
Napowietrzanie wody może być prowadzone na kilka sposobów. W tym celu wykorzystuje się alternatywnie zwężkę napowietrzającą w napowietrzaczu wody bądź sprężarkę bezolejową. Niezbędnym elementem jest zbiornik bezprzeponowy. Jeśli nie ma możliwości instalacji takiego zbiornika, sposobem może być urządzenie takie jak Ecoperla Oxytower, o którym w recenzji: Ecoperla Oxytower - nowość wśród odżelaziaczy i odmanganiaczy
Wstępne napowietrzanie wody jest przydatne, jeśli wystąpiły przekroczenia żelaza i manganu. Dzięki dużej ilość tlenu zawartego w wodzie, dochodzi do szybkiego utleniania tych substancji do form nierozpuszczalnych.
Siarkowodór w ciepłej wodzie
Problem zapachu zgniłych jaj może, ale nie musi występować w zimnej wodzie. Czasami zdarza się, że dotyczy tylko wody ciepłej. Jeśli taki problem wystąpił w Twoim gospodarstwie domowym, przyczyny musisz szukać w instalacji podgrzewającej wodę.
Najprawdopodobniej przyczyną przykrego zapachu jest anoda w podgrzewaczu wody. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, kiedy wykorzystywana jest anoda magnezowa - na niej chętnie bytują i rozwijają się różne bakterie. Warto sprawdzić rekomendowane postępowanie w instrukcji obsługi podgrzewacza. Wielu producentów radzi, co robić w razie pojawienia się niewłaściwego zapachu wody ciepłej.
Najczęściej w takich przypadkach polecana jest wymiana anody magnezowej na nową tego samego typu lub tytanową. Ponadto w celu redukcji siarkowodoru oraz bakterii, warto przechorować całą instalację. W instrukcjach pojawia się także zalecenie okresowego przegrzewania instalacji, które polega na ustawieniu podgrzewacza na maksymalną temperaturę.
Woda płynąca z kranów powinna mieć temperaturę wynoszącą przynajmniej 60°C. Jeśli podgrzewacz na to pozwala, to najlepiej podnieść temperaturę do 90°C - przy takiej istnieje większa skuteczność usuwania bakterii.
Zapach chloru w wodzie - jak się pozbyć?
Jeśli wąchając wodę czujemy zapach basenu, przyczyną jest chlor. Jego obecność jest skutkiem przeprowadzanej dezynfekcji wody. Woń chloru może być wyczuwalna zarówno w wodzie pochodzącej z własnego ujęcia, jak też wodzie wodociągowej.
Chlorowanie uchodzi za jeden z najtańszych sposobów usuwania i ochrony instalacji przed mikroorganizmami. Wadą stosowania tego rodzaju dezynfekcji chemicznej jest właśnie pogorszenie właściwości organoleptycznych, jak smak i zapach wody. W dodatku woda bogata w chlor może być nieprzyjazna podczas kąpieli, zwłaszcza w przypadku osób z wrażliwą skórą, stanami alergicznymi i uczuleniem.
Aby zniwelować zapach chloru w wodzie można zastosować filtr kuchenny, jak system odwróconej osmozy. O jej działaniu więcej w artykule: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa!
Aby pozbyć się wyczuwalnego chloru w wodzie na całą domową instalację, warto zastosować kolumnę węglową. O tych produktach więcej w artykule: Kolumny węglowe - kiedy warto je stosować?, a także Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny
Chemiczny zapach wody
Chemiczny zapach wody wiąże się z występowaniem w niej substancji obcych. Jeśli więc wyczuwamy w wodzie benzynę, to najprawdopodobniej się w niej znajduje. Przyczyną może być nieskuteczny proces uzdatniania wody, nieszczelność rur, przez które przepływa woda lub nieszczelność studni.
Jeśli chemiczny zapach wyczuwany jest w przypadku poboru wody z sieci wodociągowej, jak najszybciej należy zgłosić problem dostawcy.
W przypadku pojawienia się chemicznej woni wody z własnego ujęcia, należy jak najszybciej zgłosić się do eksperta z branży uzdatniania wody w celu rozwiązania problemu. Zanieczyszczona woda może okazać się niebezpieczna dla zdrowia osób korzystających z niej. Zachęcamy do kontaktu.
Z każdym problemem można sobie poradzić
Niezależnie od tego, co wywołuje niekorzystny zapach, problem można zażegnać za pomocą właściwie dobranego urządzenia filtracyjnego. Obecność systemu uzdatniania wody może przy okazji niwelacji nieodpowiedniego zapachu wody, przynieść wiele innych korzyści.