zatrucie pokarmowe przez wodę - winne są bakterie

Zatrucie pokarmowe przez wodę - czy to jest możliwe?

Magda Lewicka
15/03/2022
1

Dolegliwości trawienne mimo braku jakiegokolwiek pokarmu, który mógłby je spowodować? Cała rodzina cierpiąca z powodu zatrucia pokarmowego? Czy przyczyną takiego stanu może być woda? Czy da się zatruć wodą? Co jest dokładną przyczyną? Jak można temu zaradzić?

Woda może zatruć? Czy woda może powodować zatrucie pokarmowe?

Choć może to wydawać się dość nieprawdopodobne, wśród powodów zatruć pokarmowych można wymienić także wodę. Jak już wiemy z serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3, własne ujęcia wody są stale narażone na wystąpienie skażenia mikrobiologicznego. Do wody mogą przedostać się groźne dla zdrowia bakterie i to właśnie one najczęściej powodują zatrucia pokarmowe czy przenoszenie się chorób zakaźnych. Z tych względów bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przed bakteriami w wodzie.

Jak rozpoznać zatrucie pokarmowe z powodu wody?

Zatrucia pokarmowe mają wiele przyczyn. Możemy być na coś uczuleni, nie tolerować jakiegoś składnika, do dolegliwości przyczyniają się wirusy, a nawet bakterie i ich toksyny. Te ostatnie mogą przedostać się do organizmu wraz z wodą. Najczęściej winę ponoszą pokarmy spożywane zwłaszcza latem, kiedy temperatura jest wyższa. Jeśli jednak wykluczymy, że zjedliśmy coś innego/ innej jakości niż zwykle, korzystaliśmy z wody z własnego ujęcia, dolegliwości spotkały wszystkich mieszkańców, może to wskazywać na fakt, że właśnie woda jest przyczyną.

Bakteryjne zatrucie pokarmowe objawia się przede wszystkim: nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, osłabieniem. Mogą temu dodatkowo towarzyszyć ostre biegunki, a dodatkowo także silne odwodnienie.

Jak długo może potrwać zatrucie pokarmowe przez wodę?

Wszystko zależy od organizmu, ogólnego stanu zdrowia, rodzaju bakterii, która zaatakowała organizm oraz ciężkości samej infekcji. W znaczącej większości przypadków zatrucie pokarmowe trwa od 1 do 3 dni. Są osoby, u których może ono funkcjonować zaledwie kilka godzin, jednak znajdą się przypadki, gdzie nieprzyjemne dolegliwości będą przeciągać się nawet do 7 dni.

Podczas tego okresu nie da się właściwie zrobić zbyt wiele. Przede wszystkim należy dbać o prawidłowe nawodnienie. W trakcie zatruć pokarmowych szybko się odwadniamy i tracimy z organizmu cenne elektrolity. Trzeba się stale nawadniać, przyjmować wodę oraz elektrolity, które można dostać w aptece. Wskazówki dotyczące właściwego nawodnienia znajdziecie tutaj: Prawidłowe nawodnienie organizmu - jak to zrobić?, Pij wodę z korzyścią dla organizmu! Oto sposoby na wodę, która pomaga! W razie ciężkiego i długiego przebiegu zatrucia pokarmowego, warto skonsultować się z lekarzem.

Jakie bakterie w wodzie mogą powodować zatrucie pokarmowe?

W wodzie mogą występować różne rodzaje bakterii. Niektóre z nich pozostają neutralne dla organizmu, inne wykazują działanie szkodliwe. O najpopularniejszych rodzajach mikroorganizmów, które są badane podczas analizy wody można znaleźć informacje w artykule: Rodzaje bakterii występujących w wodzie - jak z nimi walczyć?

Jeśli chodzi o zatrucia pokarmowe z powodu wody, to największym prawdopodobieństwem jest, że mogą się przyczyniać do nich enterokoki lub bakterie z grupy E.coli. Tak nieprzyjemne dolegliwości mogą wynikać również z obecności: Salmonelli, Listerii, Clostrdium, Shigella.

Enterokoki są dobrze znane pod nazwą paciorkowców kałowych. Ich obecność w wodzie świadczy o skażeniu ludzkimi oraz zwierzęcymi odchodami. Niemal natychmiast po przedostaniu się do układu pokarmowego powodują zatrucie. Są to bakterie dość wytrzymałe, dlatego dla laborantów są wskazówką, że do skażenia mogło dojść w dłuższym odstępie czasu. Duży problem pod względem zatruć pokarmowych stanowią również bakterie z grupy E.coli. Najczęściej są to bakterie traktowane jako wskaźnikowe. Mogą świadczyć o tym, że w wodzie pojawiły się szczepy powodujące ogromne niebezpieczeństwo. Dokładne informacje na ich temat znajdziecie we wcześniejszym artykule: Bakterie E.coli w wodzie - co musisz wiedzieć?

W jaki sposób walczyć z bakteriami w wodzie?

Przede wszystkim warto wykonać dwa działania. Pierwszym z nich jest dezynfekcja chemiczna. W tym celu najczęściej są wykorzystywane preparaty na bazie chloru. To tani, aczkolwiek skuteczny sposób. Przepłukanie całej instalacji jest bardzo ważne. Mikroorganizmy mogą zalegać na różnych odcinkach. Dezynfekcja pozwala pozbyć się tego problemu kompleksowo – z każdego zakamarku. Informacje na temat przeprowadzenia chlorowania, praktyczną wiedzę i porady znajdziecie w tym artykule: Chlorowanie studni - jak przeprowadzić ten proces?

Chlorowanie własnego ujęcia oraz całej instalacji jest sposobem, aby pozbyć się mikroorganizmów z sieci w gospodarstwie domowym na całym odcinku. Pozostaje jednak jeszcze kwestia samej wody. Aby ją skutecznie dezynfekować i aby był to proces przeprowadzany na bieżąco, można zastosować lampę bakteriobójczą. Wybór tego urządzenia daje pewność, że żaden mikroorganizm nie przedostał się wraz z wodą do dalszej części instalacji. Lampy UV działają dzięki żarnikowi wytwarzającemu promieniowanie ultrafioletowe. Woda przepływa przez wnętrze lampy bakteriobójczej, a bakterie są unicestwiane dzięki promieniom UV. Dokładny opis tego procesu można znaleźć w artykułach: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?, Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych - czy to działa?

Lampy sterylizujące są naprawdę skutecznymi urządzeniami. Model powinien być dobrany do warunków panujących w gospodarstwie domowym. Należy pamiętać, że niezbędnym minimum jest założenie filtra mechanicznego. Aby lampa UV mogła działać prawidłowo, w wodzie nie powinno być też podwyższonych stężeń żelaza, manganu, ani zbyt wysokiego stopnia twardości wody.

W jaki sposób sprawdzić, czy bakterie są w wodzie ze studni?

Najlepszym sposobem na skontrolowanie czy w wodzie znajdują się jakiekolwiek szkodliwe substancje, jest zlecenie profesjonalnej, kompleksowej analizy wody. Na takie badanie składa się analiza fizykochemiczna wody oraz mikrobiologiczna. Do sprawdzenia skażenia bakteriami znaczenie ma ta druga, jednak warto sprawdzić jakość wody pod każdym względem, aby mieć całkowitą pewność, że żadna znajdująca się w niej substancja nie będzie stanowiła zagrożenia. O tym, jak wygląda badanie mikrobiologiczne, na czym polega i jak się do niego przygotować możecie znaleźć informacje w tym artykule: Bakteriologiczna analiza wody - poznaj jej tajniki Swoją wiedzę warto uzupełnić jeszcze o informacje z artykułu: 5 pytań o wodę ze studni - czy można pić? Czy warto mieć studnię?

Lampa UV - skuteczna ochrona przed bakteriami w wodzie

Wielu właścicieli własnych ujęć wody zwraca się z pytaniami o to, czy przed bakteriami w wodzie da się w ogóle w jakiś sposób ochronić? Oczywiście, że tak. Możliwe jest podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych. Najlepszym i najskuteczniejszym działaniem jest oczywiście właściwa konserwacja studni i okresowe płukanie instalacji właściwymi do dezynfekcji środkami chemicznymi. Oprócz tego warto jest na początku instalacji założyć lampę bakteriobójczą.

Lampa bakteriobójcza nie tylko doskonale zwalcza wszelkiego rodzaju mikroorganizmy z pomocą promieniowania UV, ale również stanowi skuteczną ochronę przed przedostawaniem się ich w głąb instalacji. Do skażenia może dojść praktycznie w każdej chwili, a powody są naprawdę różne. Od nieszczelnego szamba, przez zalania, aż po problemy związane z samą instalacją hydrauliczną. Najlepiej mieć się na baczności i chronić na zapas. Lampa UV działa w trybie ciągłym, a woda jest przez nią przepuszczana za każdym poborem. Dzięki temu można mieć pewność, że w wodzie nie ma żadnych szkodliwych bakterii. O lampach sterylizujących warto przeczytać również tutaj: Plusy i minusy lampy UV. Czy warto ją mieć w domu?

Komentarze

u nas przy wodzie miejskiej czesto się zdarzają bakterie, dlatego mamy normalnie lampę UV i filtr mechaniczny, lepiej nie ryzykować...