prawidłowe nawodnienie organizmu oraz sposoby na pozyskanie wody dobrej jakości

Prawidłowe nawodnienie organizmu - jak to zrobić?

Magda Lewicka
28/07/2020
6

Spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszej wewnętrznej gospodarki. Nieważne ile masz lat, tak samo musisz dbać o to, by wypijać właściwe ilości wody. Czy wiesz, że już utrata 1% to odwodnienie? Dziś opowiemy o nawodnieniu oraz sposobach na to, aby utrzymać odpowiedni poziom wody przez cały dzień!

Woda nas tworzy

Ten nagłówek nie jest przesadnym stwierdzeniem. W zdecydowanej większości składamy się właśnie z wody. Tylko właściwie nawodniony organizm jest w stanie poprawnie funkcjonować. Woda jest obecna w każdej komórce naszego organizmu, nieważne czy mówimy o krwi, mózgu, czy mięśniach.

To dzięki wodzie jesteśmy w stanie oczyszczać się z toksyn, a minerały mają szansę dotrzeć i przyswoić się w odpowiedni sposób. Jej bardzo ważną funkcją jest regulacja temperatury naszego ciała – chłodzi nas, kiedy jest za gorąco i izoluje w momencie odczuwania zimna. Woda odpowiada też za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, wspomaga regulację apetytu, gasi pragnienie, poprawia koncentrację, nawilża skórę, reguluje pracę nerek. A to jeszcze nadal tylko część z funkcji, jakie spełnia.

Jak rozpoznać, że jest się odwodnionym?

Przede wszystkim bardzo ważnym jest zrozumienie, że woda nie jest czymś, co pozostaje na stałe w organizmie. Bez przerwy dochodzi do jej wydalania. Wodę tracimy z każdym oddechem, podczas parowania przez skórę, wydalana wraz z moczem i stolcem. Z kolei nawodnienie odbywa się poprzez przyjmowanie płynów i pokarmów oraz poprzez procesy metaboliczne, w których również powstaje woda. Wszystkie te wymienione zjawiska składają się na bilans wodny, który powinien zostać zachowany w równowadze. To oznacza, że ilość wody przyjmowanej powinna być dokładnie taka sama jak wydalanej.

Już utrata 1-2% wody z organizmu niesie ze sobą poważne konsekwencje! Choć może się nie wydawać, to już przy utracie tak niewielkich ilości zaczynamy odczuwać pragnienie. Niby nic niezwykłego, jednak świadczy o tym, że już w tym momencie jesteśmy odwodnieni.

W pierwszej kolejności odczujemy bóle głowy, zmęczenie, spadek aktywności ślinianek, a w konsekwencji uczucie wyschniętych ust. Przy odwodnieniu na języku może pojawić się białawy nalot. W dalszej kolejności może zacząć nam dokuczać brak apetytu i bezsenność. Jednym z najważniejszych sygnałów, dzięki któremu można kontrolować odwodnienie jest odcień moczu. Im jest ciemniejszy, tym bardziej potrzebne jest uzupełnienie utraconej wody. Utrata 15% wody z organizmu prowadzi do śmierci.

Co pić i jak, żeby się nawodnić?

Najlepszym napojem jest rzecz jasna czysta woda – nie zawiera żadnych kalorii, cukrów, doskonale się przyswaja. Oprócz tego dietetycy polecają herbatki ziołowe oraz zielone. Jeśli nie przepadamy za smakiem czystej wody, warto dodawać do niej owoce lub ulubione zioła, jak mięta, melisa czy bazylia. Dobrym sposobem jest też kefir lub maślanka, zwłaszcza w czasie upałów. Soki owocowe również nawadniają, jednak należy je traktować jako posiłek lub jego część, a nie zamiennik wody do zastosowania w każdym momencie. Takie napoje najlepiej pić często, ale niewielkimi porcjami. Wypijając duże ilości na raz możemy bardzo obciążyć nerki i nie będzie to w żaden sposób korzystne dla organizmu.

Jeśli chodzi o ilości płynów, jakie powinniśmy przyjmować w ciągu dnia, to mitem jest jedna stała wartość w postaci 2 litrów wypijanej wody. Wszystko zależy od płci, stanu fizycznego, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, a nawet pogody. Wzory na obliczenie zapotrzebowania na wodę w ciągu dnia znajdziecie na stronach internetowych poświęconych tej tematyce. Należy też brać pod uwagę, że im większy wysiłek fizyczny wykonujemy w ciągu dnia, tym większe ilości wody będą nam potrzebne.

Odpowiednie nawodnienie w domu

W domu jest bardzo łatwo dbać o prawidłowe nawodnienie. Mamy stały dostęp do wody, dzięki czemu możemy parzyć herbaty, kawy, robić soki i inne napoje. Wielu ludzi nadal stawia na wodę sprzedawaną w jednorazowych butelkach, jednak obecnie staramy się już od tego odchodzić. To rozwiązanie jest dość kosztowne, w dodatku opiera się na dużej produkcji odpadów, które nie są recyklingowane na taką skalę, jak powinny. Ponadto do naszych organizmów może przedostawać się mikroplastik. Więcej szokujących faktów na ten temat znajdziecie w artykule: Woda w butelce kontra filtr kuchenny - co jest lepszym rozwiązaniem?

Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem wydaje się być wybór wody kranowej, jednak ta nie każdemu odpowiada pod względem właściwości organoleptycznych, jak smak czy zapach. Te cechy można jednak skorygować i dopasować do swoich oczekiwań, wykorzystując w tym celu filtr kuchenny. Największe efekty da system odwróconej osmozy. Najważniejsze informacje na ten temat przeczytacie w artykule: Jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań oraz 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens.

Woda pozyskiwana w taki sposób jest bezpieczna i smaczna, a w dodatku dostępna w każdych ilościach. Nie musi służyć jedynie do bezpośredniego spożywania, ale również przygotowania dań, napojów ciepłych i zimnych na jej bazie. Dzięki temu nawadnianie jest bardzo proste. Ponadto warto pamiętać, że wiele z filtrów kuchennych posiada specjalne dodatkowe etapy, dzięki którym woda zyskuje jeszcze lepsze właściwości. Przykładem może tu być wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir, wzbogacający ją w magnez i wolny wodór. To nieodzowna część systemu odwróconej osmozy Ecoperla Rosa, o której dowiesz się więcej z recenzji:

To propozycje na zadbanie o prawidłowe nawodnienie w zaciszu swojego domu, gdzie o wiele łatwiej zaopiekować się sobą i dobrymi nawykami. Co jednak zrobić, jeśli prowadzimy intensywny tryb życia i dużo się przemieszczamy w ciągu dnia?

Odpowiednie nawodnienie poza domem

Tu już nie jest tak łatwo, jednak i tak można zauważyć spore, pozytywne zmiany. W wielu urzędach, aptekach, szkołach, przedszkolach i ogólnie przestrzeniach publicznych pojawiają się dystrybutory wody oraz źródełka, z których każdy może skorzystać. Dzięki temu w każdym momencie będziemy mogli uzupełnić drogocenny płyn i nie doprowadzić do powstania uczucia pragnienia. Dodatkowym pozytywnym zjawiskiem jest wnoszona wartość edukacyjna. Umieszczenie poidełek i dystrybutorów w miejscach, w których przebywają najmłodsi daje pewność, że będą zainteresowani wodą i nawadnianiem. Przy okazji zaczną rozumieć, że to naprawdę drogocenny napój i doskonały sposób nawodnienia. Przy tym nauczą się, że w tym, jak też w wielu innych względach, najważniejsza jest regularność.

Jeśli przebywamy poza domem, również warto pomyśleć o tym, by ograniczyć kupowanie plastikowych butelek z wodą gdzieś po drodze. Owszem, to wygodne rozwiązanie, jednak nie służy nam, naszemu portfelowi, ani środowisku. Na popularności zyskują butelki wielokrotnego użytku i to jest właśnie rozwiązaniem, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę.

Dzięki niemu wodę lub ulubiony napój możemy mieć zawsze przy sobie. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Rynek obfituje w przeróżne propozycje. Wielość kolorów, materiałów wykonania, producentów, wielkości robi wrażenie i pozwala wybrać coś, z czym się najlepiej identyfikujemy. Wśród tych wszystkich propozycji warto zwrócić uwagę na jedną, naprawdę wyjątkową, ponieważ pozwala zadbać nie tylko o prawidłowe nawodnienie i mieć ulubiony napój zawsze w pobliżu, ale również jest bardzo przyjazna dla środowiska. Decydując się na nią możemy zadbać o siebie, ale i dać coś od siebie!

Mowa tu o butelce wielokrotnego użytku z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott! Posiada 500 mililitrów pojemności i możemy w niej przechowywać dowolny zimny napój! Bardzo ważne jest to, że tworzywo, z którego została wykonana pozostaje neutralne w stosunku do znajdującego się wewnątrz napoju. Nie zmienia jego smaku, zapachu. Butelka jest w pełni bezpieczna w użytkowaniu i posiada wszelkie niezbędne atesty. Zielony polietylen, z którego została wykonana jest wolny od BPA i substancji toksycznych!

A dlaczego piszemy, że butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott jest przyjazna środowisku? Przede wszystkim właśnie ze względu na tworzywo, z którego została wykonana! To materiał w pełni biodegradowalny i możliwy do recyklingu, ponieważ jest wytwarzany z rośliny. Przedsiębiorstwa stale poszukują sposobów na zastąpienie tworzyw sztucznych, wytwarzanych na bazie ropy naftowej. Trzcina cukrowa okazuje się świetną alternatywą o ogromnym potencjale.

Początek drogi do powstania butelki Ecoperla Ecobott zaczyna się na plantacji trzciny cukrowej, która jest hodowana z myślą o produkcji cukru. W fabryce pozostają odpady w postaci łodyg trzciny cukrowej – to właśnie one stanowią surowiec do produkcji zielonego polietylenu. Z łodyg powstaje miazga, która następnie jest poddawana licznym procesom obróbki. Produkcja powoduje bardzo niski ślad środowiskowy – do wykonania butelki zużywane są minimalne potrzebne ilości wody i energii, a sama trzcina cukrowa podczas wzrostu pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla z powietrza. Więcej dowiesz się z artykułu: Szukasz ekologicznej i bezpiecznej butelki? Wybierz Ecoperla Ecobott

Pij wodę - na zdrowie!

Na początku wprowadzenie nawyków związanych z prawidłowym nawadnianiem organizmu może być dość trudne i męczące, jednak z czasem to, co wypracujemy stanie się dobrym przyzwyczajeniem. Warto wprowadzić go w życie ze względu na lepsze samopoczucie i lepszą jakość codziennego funkcjonowania. Jak widać, sposobów na nawodnienie jest dużo. Już dziś wybierz najlepszy dla Ciebie!

Komentarze

Super filmik o nawodnieniu :) Rzeczywiście w internecie można znaleźć wiele mylących informacji co do ilosci wody, którą trzeba wypijać.
warto miec wode zawsze przy sobie
moim dzieciom kupilam juz wielorazowe butelki z Ecoperla, podczas wakacji juz używały i naprawde piły sporo wody, wiec jak najbardziej polecam takie rozwiązanie :)
szczerze mówiąc jak ma się filtr kuchenny to znacznie więcej wody się pije :) nie mówię tu o dzbankach, które przy wysokich temperaturach robiły mi się zielone (tak, wiem, węgiel zatrzymuje chlor odpowiedzialny za zatrzymanie rozwoju bakterii), ale średnio mi sie chciało pic te wode

przy filtrze przepływowym, w którym woda nie stoi, woda jest po prostu świeższa
super się wydaje ta butelka, coraz więcej rzuca mi się w oczy w internecie, więc postanowiłam poczytac
chyba fajne rozwiązanie, naprawdę eko
chyba rzeczywiście najlepiej miec ze soba butelke wielorazowa i w ciągu dnia napełniać ją pod kranem nawet
dużo więcej wody sie pije przy tym, szybko sie człowiek przyzwyczaja :)
tylko czysta woda! :)
ja swoje dzieci juz od malego przyzwyczajam do samej wody, słodkie napoje to tzw słodka smierc :)
bardzo spodobały mi sie te butelki z trzciny cukrowej, kupiłam calej rodzince - szkoda tylko, ze nie ma kolorowych, mylimy przez to je ze sobą :)