promieniowanie ultrafioletowe w lampach bakteriobójczych

Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych - czy to działa?

Magda Lewicka
09/06/2020
1

Prawidłowa dezynfekcja wody z własnego ujęcia jest niezwykle ważna. Tylko dzięki niej możemy zapewnić bezpieczną wodę użytkową, wolną od mikroorganizmów, mogących spowodować uszczerbki na zdrowiu. Za jeden z najchętniej stosowanych w domach sposobów uznawane są lampy bakteriobójcze, działające dzięki promieniowaniu UV. Czy ta metoda faktycznie przynosi efekty? Jak to dokładnie działa?

Bakterie w wodzie ze studni - uwaga!

Bakterie to jedno z najgroźniejszych zanieczyszczeń, które może pojawić się w wodzie ze studni. Dodatkowy problem stanowi fakt, że mikroorganizmy mogą wystąpić niespodziewanie, w każdej chwili. Dlaczego stanowią powód do obaw? Przede wszystkim powodują trudne w przebyciu zatrucia pokarmowe, a mogą nawet doprowadzić do rozprzestrzenienia się chorób zakaźnych. Oczywiście przebadanie wszystkich rodzajów drobnoustrojów pod kątem ich wpływu na człowieka byłoby bardzo trudne. Z tego względu podczas analizy mikrobiologicznej sprawdza się jedynie mikroorganizmy wskaźnikowe. Więcej na temat bakterii w wodzie w artykule: Bakterie w wodzie ze studni oraz video od polskiej marki Ecoperla:

Dezynfekcja wody to podstawa

Skuteczną drogą do zapobiegania gromadzeniu się mikroorganizmów w wodzie i instalacji oraz ich redukcji jest odpowiednio dobrana dezynfekcja wody. Istnieje kilka sposobów, najpopularniejszy z nich stanowi chlorowanie, jednak coraz częściej stosuje się także metodę fizyczną, jaką jest promieniowanie ultrafioletowe. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule: Dezynfekcja wody ze studni - jak się za to zabrać?

Lampy bakteriobójcze zyskują na znaczeniu

Lampy bakteriobójcze zyskują coraz większe grono zwolenników. Są praktycznie bezobsługowe, działają bez przerw. Pozwalają na skuteczną ochronę przed mikroorganizmami oraz ich eliminację, podczas przepływu przez wnętrze. Zainteresowanie takimi urządzeniami wynika przede wszystkim z kilku zalet. Najważniejsze jest to, że nie mają wpływu na właściwości fizykochemiczne wody – nie zmieniają jej smaku, zapachu, barwy. Skład pod tym względem również pozostaje bez zmian. Nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych, a więc i ich kupowania, kontrolowania czy dozowania. Podczas dezynfekcji żadne ze związków nie podlegają przemianie w niebezpieczne dla zdrowia. Więcej informacji tutaj: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

Fizyczna metoda dezynfekcji za pomocą promieniowania UV jest więc w pełni bezpieczna i ekologiczna, ale czy faktycznie działa? Jak promieniowanie ultrafioletowe może mieć wpływ na bakterie, które znajdują się w wodzie?

Budowa lampy bakteriobójczej

Lampa bakteriobójcza to bardzo proste w budowie urządzenie. W jej skład wchodzi zasilacz, żarnik oraz osłonka. Lampy UV zajmują mało miejsca i muszą stanowić ostatni etap uzdatniania wody. Woda przepływa przez wnętrze lampy bakteriobójczej, gdzie jest naświetlana, a bakterie unicestwiane. Następnie już zdezynfekowana trafia do instalacji. Bardzo istotny jest stały dostęp do prądu, ponieważ musi być ciągle włączona. Każde odłączenie może skutkować skażeniem bakteriologicznym. Najważniejszą kwestią jest promieniowanie UV, o którym więcej właśnie w dzisiejszym w artykule.

Promieniowanie ultrafioletowe w lampach sterylizujących

Do wytworzenia promieni ultrafioletowych w sztuczny sposób stosowane są gazowe promienniki wyładowcze, które wykonuje się ze szkła kwarcowego. Wewnątrz znajdują się opary rtęci wzbudzane za sprawą prądu elektrycznego. Eliminują promieniowanie o określonej długości, które działa niszcząco na wirusy, bakterie, patogeny biologiczne.

Promieniami ultrafioletowymi można określić rodzaj promieni o długości fal krótszych od światła widzialnego. Możemy mieć do czynienia z promieniami: UV-A, UV-B i UV-C. Dla tych ostatnich został zarezerwowany obszar między 100 a 280 nm, natomiast zakres między 240 a 280 nm uznawany jest za bakteriobójczy. Za promienie o największej skuteczności uznawane są UV-C o długości fal wynoszącej 254 nm. Każdy projektant lampy bakteriobójczej, niezależnie od producenta, dąży do tego, aby konstrukcja lampy UV dawała możliwość jak najsilniejszego promieniowania w tym właśnie zakresie. Skuteczność działania promieni UV jest uzależniona od dawki promieniowania oraz odporności poszczególnych drobnoustrojów na działanie.

Jak działa promieniowanie UV?

Każdy organizm żywy, w tym bakterie, posiadają swój kod genetyczny zapisany w strukturze DNA. Podczas naświetlania promieniami ultrafioletowymi dochodzi do reakcji fotochemicznej, podczas której zniszczeniu ulega zapis genetyczny. W taki sposób zahamowany zostaje proces podziału komórek, a także inne funkcje metaboliczne. Działanie promieni UV skutecznie unicestwia bakterie, wirusy, pierwotniaki patogenne. Wśród najbardziej podatnych na tą metodę można wymienić: cytozynę, tyminę i uracyl, obecne w DNA i RNA.

Promieniowanie UV-C w zakresie 100-280 nm stanowi część światła słonecznego, jednak są pochłaniane przez atmosferę i nie docierają do ziemi. Normalnie więc nie oddziałują na organizmy żywe, przez co nie są one uodpornione na ich działanie – nie są w stanie się przed nimi obronić. Fale o takiej długości powodują uszkodzenia kodu DNA także u człowieka, przez co powstają na przykład nowotwory skóry. Dzięki takiemu działaniu mikroorganizmy bytujące w wodzie tracą swoje zdolności reprodukcyjne i/lub są całkowicie unicestwiane. Przestają stanowić zagrożenie.

Promienie UV można uznać za czynnik mutageny, który dezaktywuje mikroorganizmy. Doprowadza do fotochemicznego uszkodzenia kwasów nukleinowych. Krótka fala promieni dostarcza dużą ilość energii do RNA i DNA komórek. Wskutek tego zachodzi proces: dimeryzacji, hydratacji cytozyny i dimeryzacji tyminy. Cytozyna i tymina znajdują się obok siebie w łańcuchu polinukleotydowym, a za sprawą oddziaływania promieni UV, wchodzą ze sobą w reakcję. Tymina nie jest dalej w stanie tworzyć mostków wodorowych, co zaburza proces replikacji i rozmnażania się mikroorganizmów.

Lampy bakteriobójcze będą najskuteczniejsze w przypadku wirusów i bakterii. Nieco gorzej działają na drożdże i pleśnie. Formy wegetatywne będą prostsze w usunięciu niż przetrwalnikowe. Oprócz tego promienie UV są w stanie skatalizować ozon do nieszkodliwej postaci tlenu, poradzić sobie z węglem organicznym, z chlorem i chloraminami.

Kiedy to będzie skuteczna metoda?

Promieniowanie UV i lampy bakteriobójcze mają szansę bardzo dobrze sprawdzić się w gospodarstwach domowych, jeśli tylko woda ma odpowiedni skład fizykochemiczny. Niezbędnym minimum jest instalacja filtra mechanicznego do ochrony przed cząsteczkami stałymi zanieczyszczeń. Te, jeśli dostaną się do wnętrza lampy UV, mogą przysłaniać drobnoustroje, rzucać na nie cień, przez co woda nie zostanie dokładnie oczyszczona pod tym kątem. Równie ważne jest, aby woda nie zawierała zbyt dużych ilości żelaza i nie była zbyt twarda. Osad mógłby pozostawać na osłonce i żarniku, zmniejszając efektywność procesu.

Na początek analiza wody!

Przed zakupem lampy bakteriobójczej zdecydowanie warto zacząć od kompleksowej analizy wody. To pozwoli dokładnie poznać skład i upewnić się, czy przed lampą UV nie trzeba przeprowadzić innych metod uzdatniania wody, a w razie wystąpienia takiej potrzeby, podjąć odpowiednie kroki. Szczegóły w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Skuteczna dezynfekcja wody

Promieniowanie ultrafioletowe jest skutecznym typem dezynfekcji wody, a lampy bakteriobójcze to doskonały sposób na przeprowadzenie tego procesu w swoim domu. W naszym sklepie internetowym znajdziecie lampy bakteriobójcze od najlepszych producentów, jak: TMA, Viqua, Cintropur. Dobór warto skonsultować z działem technicznym, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Komentarze

u nas na działce (całorocznej działce) jest taka lampa i rzeczywiscie dziala dobrze, od momentu zalozeni nie zdarzyl sie zaden przypadek zakazeia wody