Woda do podlewania roślin

Woda do podlewania roślin, czyli na co zwrócić uwagę?

Magda Lewicka
27/06/2023
1

Nie ulega wątpliwości, że podstawą udanej hodowli roślin jest odpowiednie nawodnienie. Każdy wielbiciel zieleni wie też na pewno, że do podlewania najlepiej nadaje się woda deszczowa. Nie zawsze jednak mamy do niej bieżący dostęp. Co wtedy? Jaką wodę stosować do podlewania roślin doniczkowych, przydomowego trawnika i działkowego ogrodu?

Czy jakość wody do podlewania roślin ma znaczenie?

Rośliny hodujemy w doniczkach na parapetach, stawiamy je na balkonach, albo sadzimy w ogrodzie. Choć w zależności od gatunku mogą wymagać innych warunków bytowych, wszystkie wymagają regularnego podlewania. Wbrew pozorom nie każda woda nadaje się niestety do nawadniania roślin. Niektórzy hodowcy korzystają z popularnej kranówki. Inni preferują wodę butelkowaną, a kolejni najbardziej doceniają zalety deszczówki. Warto przy tym pamiętać, że w każdej z tych cieczy, oprócz czystego tlenku wodoru, występuje szereg innych związków, które w różny sposób oddziaływują na rośliny. Tym samym, nie każda woda jest tak samo dobra.

Mówiąc o jakości wody do nawadniania ogrodów czy przydomowych warzywniaków, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim powinna być ona bezpieczna dla ludzi (w kontekście spożywania wyhodowanych warzyw lub owoców) oraz nietoksyczna dla zieleni. Niemniej newralgicznym aspektem jest jej wpływ na poprawne działanie instalacji nawodnieniowej, w przypadku podlewania większej powierzchni. A zatem, jako to jest dobra woda?

Z punktu widzenia bezpieczeństwa woda używana do nawadniania nie powinna zawierać mikroorganizmów ani substancji szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Mowa tu o zanieczyszczeniach biologicznych bakteriami, wirusami i pierwotniakami. Niemniej ważny jest jej odczyn pH, stężenie soli mineralnych, stopień twardości wody, a także obecność innych pierwiastków, takich jak żelazo czy mangan.

Zanieczyszczenia w wodzie, które przeszkadzają roślinom

Woda, którą najczęściej wykorzystujemy do nawadniania to zwykła kranówka. Stosowanie jej nie ma zazwyczaj wielkiego wpływu na rośliny, ale istnieją gatunki, dla których woda wodociągowa może się okazać szkodliwa, nawet jeśli dla ludzi jej parametry są optymalne. Wiele gatunków nie toleruje bowiem wody o zbyt wysokim stopniu twardości, zawierającej duże stężenie związków chloru.

Chlor w wodzie a podlewanie roślin

Chlor może się przyczynić do uszkadzania struktury roślin, dlatego większość ekspertów w tej dziedzinie odradza stosowanie wody nalanej bezpośrednio z kranu. O tym skąd się bierze chlor w kranówce przeczytasz w artykule: Czujesz chlor w wodzie? Skąd się bierze? Czy jest niebezpieczny? W przypadku warzyw i owoców, chlor i jego pochodne mogą znacząco obniżać stężenie kwasów organicznych, przez co dochodzi do niekorzystnej zmiany parametrów organoleptycznych, a w szczególności smaku. Woda z dużą zawartością chloru nadmiernie gromadzi się w tkankach roślinnych, co obniża u nich zdolność przechowalniczą oraz przetwórczą. W efekcie, podlewanie roślin chlorowaną wodą może skutkować ich mniejszym wzrostem.


Wysoki stopień twardości wody a rośliny

Oprócz chloru, rośliny nie lubią także zbyt twardej wody. Im wyższy stopień twardości wody, tym zawiera ona więcej soli wapnia i magnezu, które mogą utrudniać wchłanianie przez rośliny cennych składników odżywczych. Twarda woda może również powodować białe i mało estetyczne wykwity na roślinach. Dowiedz się, czy w Polsce woda jest twarda. Zachęcam także do zapoznania się z treścią załączonego materiału filmowego, w którym krok po kroku zobaczysz, czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć.

Odczyn pH wody w podlewaniu

Odczyn pH wody ma niebagatelne znaczenie dla dobrej kondycji roślin. Podlewanie gatunków preferujących kwaśne środowisko wodą o wysokim pH (a tym samym dużej twardości) może doprowadzić do niszczenia hodowli. Profesjonaliści zalecają, w związku z tym, stosowanie wody o neutralnym odczynie.

Żelazo w wodzie

Wysokie stężenie żelaza dotyczy zazwyczaj wody głębinowej pobieranej z własnego ujęcia. Jeśli jednak korzystasz ze studni, duża zawartość tego pierwiastka może się okazać mocno kłopotliwa. Podczas nawadniania działki czy ogrodu zażelazioną wodą ucierpi zarówno system nawadniający, jaki i same rośliny. Krople wody bogate w żelazo zostawiają bowiem na kwiatach i liściach mało estetyczne, rdzawe plamy. Jak usuwać żelazo z wody studziennej dowiesz się z zamieszczonego poniżej filmu.

Jaka jest najlepsza woda do podlewania?

Najlepiej, aby woda pobrana do podlewania odstała minimum kilka godzin. Wielu ogrodników poleca również jej przegotowanie. Niestety postępując w ten sposób, oprócz zanieczyszczeń, woda traci również składniki odżywcze. Warto zatem sięgnąć po metody alternatywne.

Woda wodociągowa po odwróconej osmozie

W warunkach domowych najbardziej optymalnym sposobem czerpania wody przeznaczonej do podlewania roślin są filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia, w tym bakterie, wirusy, pestycydy, metale ciężkie, a także pochodne chloru. Jednocześnie redukuje wysoką twardość wody. Taka woda jest wręcz stworzona do podlewania roślin doniczkowych, a w szczególności storczyków szczególnie wrażliwych na obecność zanieczyszczeń i zmiany odczynu gleby. Decydując się na model z wkładem rewitalizującym, typu Ecoperla Rosa, zyskujesz wodę doskonałą nie tylko do podlewania roślin, ale także do bezpośredniego picia, czy przygotowywania posiłków i napojów. Więcej informacji na temat odwróconej osmozy znajdziesz w poniższym materiale filmowym. Przeczytaj również: Odwrócona osmoza to nie magia!

Woda deszczowa

W przypadku działki lub przydomowego ogrodu, najlepsza do podlewania jest, zdaniem wszystkich ekspertów z dziedziny ogrodnictwa, woda deszczowa. Jest miękka, zawiera mnóstwo soli mineralnych, a na dodatek nic nie kosztuje. Nic zatem dziwnego, że gromadzenie deszczówki staje się coraz bardziej popularne. Jeśli interesujesz się tym tematem, koniecznie przeczytaj mój poprzedni artykuł:Woda deszczowa - jak ją uzdatniać?

Woda ze studni

Podobnie, jak deszczówka, woda studzienna świetnie sprawdza się do podlewania kwiatów doniczkowych, czy nawadniania przydomowych ogródków, albo roślin na działce. Zanim jednak przystąpisz do działania, polecam wykonać profesjonalne badanie składu wody. O tym, jak się do tego przygotować przeczytasz w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem. Jeśli w wodzie studziennej zostanie wykryte wysokie stężenie żelaza i manganu, wówczas niezbędny może się okazać montaż odżelaziacza wody. O plusach i minusach tego urządzenia, przeczytasz w tym artykule

Nawadnianie to podstawa, czyli jakość wody ma znaczenie

Rośliny można podlewać wodą wodociągową, deszczówką, a także wodą studzienną. Każdy gatunek ma jednak swoje wymagania środowiskowe, dlatego do nawadniania warto używać wody z pewnego źródła i pozbawionej zanieczyszczeń. Jeśli w wodzie zostaną stwierdzone przekroczenia, wówczas warto sięgnąć po sprawdzone metody, takie jak system odwróconej osmozy, czy odżelaziacz wody. W ten sposób zyskujesz pewność, że Twoje rośliny są nie tylko doskonale nawodnione, ale też otrzymują wszelkie niezbędne im do życia składniki.

Komentarze

Zawsze myślałem, że woda to po prostu woda. Teraz widzę, że muszę zwrócić więcej uwagi na to, czym podlewam moje rośliny. Dziękuję za otworzenie mi oczu na ten temat!