oczyszczanie wody deszczowej - metody uzdatniania wody

Woda deszczowa - w jaki sposób ją oczyszczać?

Magda Lewicka
29/12/2020
5

Gromadzenie wody deszczowej staje się coraz popularniejsze i na takie działanie decyduje się coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych. To świetny sposób na darmowa wodę, któą zawsze możemy mieć w zapasie i zastosować nie tylko do podlewania ogrodu. Jak można dobrze wykorzystać wodę deszczową? Czy wodę deszczową należy uzdatniać? W jaki sposób się za to zabrać?

Czym jest woda deszczowa?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od definicji wody deszczowej, zwanej także wodą opadową. Jest to nic innego jak woda spadająca na ziemię w postaci opadów atmosferycznych takich jak: deszcz, śnieg czy grad. To woda, której jakość będzie w dużej mierze zależna od czystości powietrza. Podczas opadania ma ona styczność z tlenem, azotem, dwutlenkiem węgla. Po drodze może zostać wzbogacona w sadzę, pyłki roślinne, pył przemysłowy, niewielkie ilości soli mineralnych, a nawet mikroorganizmy. Woda opadowa charakteryzuje się kwaśnym odczynem pH w okolicach 6, a nawet niżej. Deszczówki nie można uznać za dobre źródło wody spożywczej, jednak świetnie nadaje się na cele gospodarcze i przemysłowe.

Do czego można wykorzystać wodę deszczową?

Choć deszczówka nie może być wykorzystywana jako woda pitna, ma wiele zastosowań. Jeśli jest gromadzona w gospodarstwach domowych, może być wykorzystywana między innymi do nawadniania upraw ogrodowych oraz trawników. To woda, która nie zawiera zbyt wiele minerałów i substancji, które mogłyby szkodzić roślinom, więc nie spowoduje zagrożenia a wręcz przeciwnie. Ponadto to najbardziej naturalne z możliwych źródło nawodnienia, które sprawdzi się tak samo dobrze w przypadku roślin ogrodowych, jak i domowych w doniczkach.

Gromadzona woda deszczowa może też posłużyć podczas codziennego życia i użytkowania. Świetnie sprawdza się do spłukiwania urządzeń sanitarnych czy też podczas prania. Może przydać się przy sprzątaniu i pracach porządkowych wewnątrz domu lub wokół niego. Wśród możliwości warto wymienić jeszcze mycie pojazdów. Nie musimy korzystać z usług profesjonalnej myjni, a auto umyć samodzielnie, na własnym podwórku, wodą, za którą nic nie zapłacimy.

Woda opadowa jest coraz częściej gromadzona także w celach komunalnych i przemysłowych. Można ją wykorzystać praktycznie w każdej dziedzinie, w której nie jest wymagana jakość wody pitnej. Wśród zastosowań można wymienić te, dotyczące procesów technologicznych w usługach i przemyśle czy też płukania sieci kanalizacyjnej.

Dlaczego coraz chętniej gromadzimy wodę deszczową?

Argumentów na rozpoczęcie gromadzenia wody deszczowej jest całkiem sporo. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę obecną sytuację w Polsce, ale i na świecie. Zmiany klimatu dają o sobie znać naprawdę mocno. Doświadczamy susz, powodzi, huraganów. Coraz częściej występują problemy z dostarczaniem wody przez miasta, ponieważ miejskie studnie także odnotowują deficyty. Już dochodziło do sytuacji, w których ludzie nie mieli dostępu do wody z kranu przez kilka dni. Na działkach rekreacyjnych z kolei coraz częściej wyznaczane są pory, w których można nawadniać ogrody, przez resztę czasu kurki są zakręcane. Taka sytuacja sprawia, że wiele osób zaczyna mieć obawy co do tego, czy będą mieli jak korzystać z wody i chcą się zabezpieczać. Jeśli istnieje taka możliwość, albo kopią własne studnie, stanowiące alternatywne źródło (Woda ze studni bez tajemnic. Część 1), albo decydują się na gromadzenie wody deszczowej.

Drugą kwestią jest ta, związana z finansami. Z wody wodociągowej korzysta znaczna część gospodarstw domowych. Choć można się spodziewać, że jest to woda zgodna z obowiązującymi w Polsce normami i bezpieczna do spożycia, to jednak jej cena z roku na rok wzrasta. Nie jest to fanaberia lecz odpowiedź na obecną sytuację. Do wody trafia coraz więcej zanieczyszczeń i związków chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na organizm. Woda musi być coraz dokładniej oczyszczana, a co za tym idzie, stale muszą być wdrażane nowe procesy. To wszystko zwiększa koszty dostawy wody. Gromadzenie wody deszczowej sprawia, że do wielu czynności możemy wykorzystać właśnie ją. Tym samym ilość potrzebnej wody wodociągowej się zmniejsza, a wraz z nią zmniejszają się także rachunki!

Woda opadowa ma wpływ na obniżenie zużycia wody w gospodarstwach domowych, ale również ograniczenie ilości ścieków deszczowych, dzięki temu, że są częściowo zatrzymywane w zbiornikach indywidualnych. O innych sposobach oszczędzania wody przeczytacie w artykułach: Oszczędzanie wody w domu - czy warto? Co możemy z tego mieć?, Oszczędzanie wody w domu - poznaj najlepsze sposoby

Oprócz tego gromadzenie deszczówki ma też wymiar ekologiczny. Przyczyniamy się do ratowania środowiska i świadomego, lepszego wykorzystania surowców. Ponadto ochraniamy bardzo cenne zapasy wody podziemnej – wykorzystujemy to, co na zewnątrz, bez nadmiernego obciążania zapasów wody głębinowej.

Domowe rozrachunki

Zakłady wodociągowe dostarczają do domów wodę o najwyższej jakości wody pitnej, choć do wielu czynności nie jest potrzebna o aż tak dobrych parametrach. Na jednego domownika zużycie wody wynosi zazwyczaj 150-160 litrów wody. Z tej całej ilości zazwyczaj jedynie 3 to realnie woda wykorzystywana do picia! Przeciętna rodzina zużywa w ciągu roku około 200 metrów sześciennych wody. Sporą część tej ilości można bez obaw zastąpić wodą deszczową.

Czy wiesz, że w ciągu dnia około 40 litrów wody jest poświęcanych na spłukiwanie toalety? Ta ilość wody wodociągowej może zostać z powodzeniem zastąpiona deszczową! Ze 150 litrów wody na jedną osobę ponad połowa jest wykorzystywana do czynności takich jak: mycie samochodu, pranie, sprzątanie. Tu wszędzie można wykorzystać wodę opadową, która nic nie kosztuje!

Woda deszczowa to woda miękka!

Jedną z największych zalet wody deszczowej jest fakt, że to woda całkowicie miękka. Jest przeciwieństwem wody twardej, o której pisaliśmy już niejednokrotnie. Informacje na jej temat znajdziecie między innymi w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? Woda deszczowa nie pozostawia po sobie osadów. Na spłukiwanej armaturze nie pozostanie ciężki do usunięcia kamień. Ponadto świetnie nadaje się do prania i sprzątania. W miękkiej wodzie doskonale rozpuszczają się wszelkiego rodzaju środki czyszczące i działają znacznie skuteczniej. Z kolei prane tkaniny będą miękkie w dotyku, przyjemne, nie pozostaną na nich resztki proszku czy osad, który może gromadzić się w przypadku stosowania twardej wody. O innych zaletach miękkiej wody w gospodarstwie domowym przeczytacie w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Zanieczyszczenia w wodzie deszczowej

Woda deszczowa cieszy się raczej opinią wody czystej i miękkiej. Jednak, jak już wspomnieliśmy wyżej, opad może nabierać zanieczyszczeń. Te mogą też trafić wraz z wodą do zbiornika gromadzącego wodę na różnych etapach. Na jakość wody deszczowej ma wpływ kilka czynników. Wśród nich można wymienić: materiał, z którego został wykonany zbiornik, głębokość posadowienia zbiornika, typ pokrycia dachowego, z którego woda jest doprowadzana do zbiornika. Do tego dochodzi jeszcze częstotliwość oczyszczania systemu filtracyjnego oraz konstrukcja i wydajność oczyszczania systemu filtrującego wodę spływającą z dachu.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Przede wszystkim niezbędne jest oczyszczanie wody opadowej z zanieczyszczeń mechanicznych. Piasek, liście, gałęzie – to wszystko jest usuwane za pomocą specjalnych filtrów mechanicznych obecnych w systemach wody deszczowej. Oczka filtrów są dość duże, więc zdarza się, że przedostają się przez nie mniejsze cząstki stałe, w tym również związki organiczne. Mogą gromadzić się w zbiorniku na dnie lub utrzymywać na powierzchni.

W systemach gromadzenia wody deszczowej do filtracji dużych i małych zanieczyszczeń mechanicznych wykorzystywane są kosze zakładane na otwory rur spustowych, filtry żwirowe oraz specjalne sita instalowane na wlocie do zbiornika. Dodatkowo do uzdatniania wody deszczowej można założyć filtr mechaniczny bądź zestaw składający się z filtra mechanicznego oraz filtra węglowego. Takie urządzenia najlepiej będzie zamontować na linii ssącej, pomiędzy zbiornikiem podziemnym a centralą deszczową. Filtr mechaniczny może stanowić dobre zabezpieczenie pompy przed awariami, do których mogłyby doprowadzić cząstki mechaniczne, wpływające do niej wraz z wodą. Dokładne informacje o filtrach mechanicznych, także tych większych, znajdziecie w artykule: Kolumna filtracyjna - do czego służy? Kiedy się przyda?

Dezynfekcja wody

Do oczyszczania wody opadowej dość często wykorzystywana jest także metoda dezynfekcji. Wspominaliśmy, że zdarza się, iż deszczówka może być bogata w mikroorganizmy. Dezynfekcja pozwala uniknąć przedostawania się bakterii w głąb instalacji. O samych bakteriach przeczytacie w artykule: Bakterie w wodzie ze studni

Najmniej obciążającą metodą będzie zastosowanie lampy bakteriobójczej, wykorzystującej w swoim działaniu promieniowanie ultrafioletowe. Jak to właściwie działa? To przeczytacie w artykule: Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych - czy to działa?

Tutaj szczególnie polecane są produkty Cintropur. Do oczyszczania wody deszczowej świetnie sprawdzą się lampy bakteriobójcze Cintropur DUO-UV oraz Cintropur TRIO-UV, które oprócz lampy bakteriobójczej są dodatkowo wyposażone w filtr mechaniczny, a wyższy model dodatkowo także w filtr węglowy. Oprócz tego warto rzucić okiem na ofertę Atlas Filtri. Ten włoski producent przygotował dwie propozycje: Hydra Rainmaster DUO oraz Hydra Rainmaster TRIO.

Warto korzystać z wody deszczowej!

Opady atmosferyczne stanowią doskonałe źródło zaopatrzenia w wodę. Jest za darmo, można jej sporo nazbierać, a przez to bardzo ograniczyć rachunki za dostawy wody wodociągowej. To świetny sposób na bardziej ekologiczne życie, zabezpieczenie w razie susz i przede wszystkie efektywne wykorzystanie tego, co daje natura. Jak się okazuje, uzdatnianie wody deszczowej nie jest niczym skomplikowanym. Jeśli tylko mamy na to warunki, warto rozpatrzeć taką ewentualność. Macie dodatkowe pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze

Od dwóch lat mam w ogródku 200litrowy, plastikowy zbiornik na deszczówkę. Przez zimę przetrwała woda w zbiorniku, nic się z nim nie stało a ja drugi rok mam czym podlewać moje ukochane kwiaty. Polecam zbiorniki w ogródkach, nawet tych małych.
Od kilku lat mam w ogrodzie dwa wielkie ozdobne zbiorniki i nigdy nie brakuje mi wody do podlewania. Super się sprawdza, ekologia i ekonomia.
Fajnie, ze coraz więcej ludzi chce isc w te strone.
Widziałem gdzies takie gotowe zestawy do uzdatniania wody deszczowej, ale nie w PL
super rozwiązanie, wydaje się naprawdę logiczne
nigdy o tym nie myślałem, ze w ten sposób da się wykorzystać deszczówkę :o
To jest fajny patent, mój tato oczyszcza wodę deszczową - używa do podlewania, a oczyszczoną gdzieniegdzie w domu.
Bardzo ekologicznie :)