Uzdatnianie wody dla zwierząt domowych

Woda dla zwierząt domowych. Jak nawadniać psy, koty i gryzonie?

Edyta Siedlecki
04/07/2023
4

Odpowiednie nawodnienie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych pupili. Zarówno psy, koty, chomiki, czy króliki potrzebują stałego dostępu do świeżej wody. Dla większości właścicieli czworonogów jest to sprawa oczywista, ale już mniej jasna pozostaje kwestia jakości wody. Czy zwierzętom można bez obaw podawać do picia kranówkę? Czy jakość wody dla pupila ma znaczenie? Jak nawadniać zwierzęta podczas upałów?

Dlaczego należy dbać o prawidłowe nawodnienie zwierząt domowych?

Czy wiesz, że aż 60% ciała Twojego pupila składa się z wody? Wystarczy natomiast utrata zaledwie 1% wody, aby nastąpiło niewielkie odwodnienie, spotęgowane wzmożonym pragnieniem zwierzaka. Nawet 5% utraty tego cennego płynu może z kolei prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zdaniem profesjonalnych hodowców i lekarzy weterynarii, w przypadku zwierząt domowych, niezbędny jest stały dostęp do świeżej i czystej wody. Miska, czy specjalne poidełko naszego pupila powinny być zawsze pełne, przy czym wodę należy regularnie wymieniać. Ta kwestia jest szczególnie istotna latem, kiedy wysokie temperatury dają się we znaki wszystkim stworzeniom żywym.

Choć czworonogi to mądre zwierzęta i zazwyczaj świetnie potrafią o siebie zadbać, na pewno nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne dla nich jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia. Twoja rola polega w tej kwestii na pilnowaniu, czy zwierzę przyjmuje wystarczającą ilość płynów. Zazwyczaj wystarczającą motywacją do picia dla czworonoga jest podsunięcie świeżej miski wody pod nos. Ilość wypijanej przez zwierzęta wody może być nieco mniejsza, jeśli podajemy mokrą karmę. Łatwo w niej bowiem przemycić dodatkową porcję płynu – do jedzenia należy wówczas dodać trochę wody i dokładnie wymieszać ją z pokarmem. W upalne dni warto też nosić dodatkową butelkę z płynem, aby pupil mógł się napić także podczas spaceru. Zachęcam również do zapoznania się z treścią artykułu: Prawidłowe nawodnienie organizmu - jak to zrobić? W końcu, właściwa podaż wody to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia każdego z nas.

Twój pupil nie otrzymuje dostatecznej ilości wody? Rozpoznaj pierwsze sygnały odwodnienia. Podobnie jak u ludzi, woda pełni w organizmie zwierząt fundamentalną rolę. Objawy odwodnienia są niestety stosunkowo mało charakterystyczne, a ich intensywność jest uzależniona od tego, ile procent wody utracił organizm pupila. Pierwszym sygnałem, że coś może być nie tak są przede wszystkim nos i błony śluzowe. Wysuszone, przestają intensywnie błyszczeć. Warto też skontrolować stan uszu i warg zwierzęcia, szczególnie w przypadku kotów i psów. Odwodnienie można u nich bowiem rozpoznać po tym, że dziąsła zwierzaka są blade, suche i lepkie. Z konsekwencjami odwodnienia u zwierząt należy walczyć, gdyż są bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do utraty życia.

Zapotrzebowanie na wodę u zwierząt domowych

Zapotrzebowanie na wodę u zwierząt trudno określić jednoznacznie, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak gatunek, rasa, aktywność fizyczna, rodzaj przyjmowanej karmy, czy nawet temperament pupila. Największe jest oczywiście latem podczas upałów, ale również wtedy, kiedy nasz zwierzak choruje. Ogólne zalecenia mówią, że zwierzę powinno przyjmować średnio 20-50 mililitrów wody na każdy kilogram masy ciała w ciągu dnia.

Dlaczego jakość wody podawanej zwierzętom ma znaczenie?

W utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia u zwierząt domowych ważna jest nie tylko kwestia odpowiedniej podaży płynów, ale także sposób podania wody oraz jej jakość. Choć może się to wydawać mało istotne, stosunkowo ważnym aspektem nawadniania zwierząt domowych jest także wybór miski lub poidełka. W tej kwestii liczy się przede wszystkim rodzaj materiału, z jakiego zostało wykonane naczynie. Niektóre metale lub tworzywa zmieniają bowiem nieznacznie smak wody, co w przypadku zwierząt o bardzo silnym powonieniu, może się okazać dużym problemem. Naczynie, z którego czerpana jest woda, powinno być także utrzymane w nienagannej czystości. W przeciwnym razie może się w nim gromadzić biofilm, zbiór drobnoustrojów, które będą powodować konsekwencje zdrowotne u pupila. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Bakterie E. Coli w wodzie - co musisz wiedzieć?

W nawadnianiu zwierząt domowych szczególnie istotną rolę odgrywa jakość wody, zarówno pod względem parametrów fizykochemicznych, organoleptycznych, jak i czystości mikrobiologicznej. Zwierzęta, znacznie lepiej niż ludzie, mają wykształcony zmysł smaku, zapachu i wzroku. Zdarza się, że wyczuwają zanieczyszczenia chemiczne w wodzie i nie chcą z niej korzystać. W przypadku wody wodociągowej problemem często okazuje się używany do dezynfekcji wody chlor oraz jego pochodne. Związki te charakteryzują się bardzo intensywnym zapachem, a w efekcie zmieniają też smak cieczy. Rozszerzenie tego tematu znajdziesz w artykule: Czujesz chlor w wodzie? Skąd się bierze? Czy jest niebezpieczny?

Jeśli do pojenia zwierząt korzystasz z wody studziennej, uważaj na zbyt duże stężenie żelaza. Pierwiastek ten nadaje wodzie brunatny kolor, a także mało przyjemny, metaliczny posmak. Przeczytaj koniecznie, dlaczego żelazo w wodzie to problem oraz poznaj metody ekspertów na usuwanie żelaza i manganu z wody. Zachęcam jednocześnie do zapoznania się z poniższym materiałem filmowym.

Kolejną kwestią, którą należy brać pod uwagę podając swojemu pupilowi wodę, jest jej stopień twardości. Według części ekspertów, podawanie czworonogom twardej wody nie wpływa w znaczący sposób na ich samopoczucie czy zdrowie. Nie istnieją również jednoznaczne zalecenia w tej kwestii, ale warto mieć na uwadze badania przeprowadzone w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych na zlecenie towarzystwa ubezpieczeniowego dla zwierząt Trupanion. Wykazały one pośredni związek między stopniem twardości wody a schorzeniami układu moczowego u psów i kotów. Im twardsza była woda spożywana przez czworonogi, tym częściej chorowały. Przeczytaj co zrobić, żeby woda była miękka lub obejrzyj zamieszczony poniżej materiał filmowy, które z pewnością wiele wyjaśni.

Jak uzdatniać wodę do picia dla zwierząt?

Pozbawiona zanieczyszczeń woda jest smaczna i zdrowa, a przy tym doskonale nadaje się na cele spożywcze (również dla czworonogów), nie pozostawia osadu na armaturze, nie niszczy sprzętu AGD oraz chroni instalacje sanitarne. Na rynku można znaleźć wiele skutecznych rozwiązań dopasowanych do możliwości każdej rodziny.

Jeśli chcesz poprawić jakość wody przeznaczonej do spożycia, polecam system odwróconej osmozy bądź filtry kuchenne działające w oparciu o ultrafiltrację. Twoje zwierzęta na pewno odczują różnicę, bowiem urządzenia tego typu nie tylko świetnie usuwają zanieczyszczenia obecne w wodzie, ale też skutecznie poprawiają jej smak, zapach, a nawet barwę. Sprawdź też koniecznie, który filtr kuchenny sprawdzi się do uzdatniania wody w Twoim domu.

Uzdatniaj wodę kompleksowo

A może wolisz rozwiązanie globalne, które zapewni czystą wodę w całym domu? W takim razie polecam zmiękczacz wody połączony kolumną węglową. Centralne zmiękczacze wody szybko i skutecznie redukują wysoki stopień twardości wody, a kolumna węglowa usuwa z niej szkodliwe substancje chemiczne i jednocześnie poprawia parametry organoleptyczne wody. O właściwościach węgla aktywnego przeczytasz w jednym z poprzednich artykułów: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny.

Centralny zmiękczacz wody z kolumną węglową zajmują sporo miejsca. Jeśli zatem nie dysponujesz odpowiednio dużą przestrzenią na taki zestaw, ale mimo wszystko chcesz poprawić jakość wody w całym domu, wybierz urządzenie 2 w 1. Kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym, taki jak Ecoperla Hero to idealny model do montażu w mieszkaniach. O tym urządzeniu można powiedzieć, że jest przyjazne dla użytkownika z kilku powodów. Na pierwszym miejscu wymienia się niskie koszty eksploatacyjne. Ecoperla Perfect System oraz regeneracja typu UpFlow wydłużają żywotność złoża jonowymiennego, a płukanie żywicy jest przeprowadzane przy minimalnym zużyciu soli i wody. Kabinet Ecoperla Hero zaprojektowano natomiast w taki sposób, aby obsługa urządzenia była prosta, wygodna i szybka. Przesuwna klapa prowadzi bezpośrednio do zbiornika na sól regeneracyjną i podświetlanego panelu połączonego z głowicą sterującą. Recenzję tego produktu znajdziesz z zamieszczonym poniżej materiale filmowym. Sprawdź koniecznie i przekonaj się dlaczego to może być rozwiązanie idealnie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Zadbaj o swoje zwierzęta podając im bezpieczną i smaczną wodę

Czysta i zdrowa woda dla Twojego pupila to fundament jego dobrego samopoczucia. Warto zatem przyjrzeć się bliżej zaletom dostępnych rozwiązań. Dzięki uzdatnianiu wody możesz się cieszyć kranówką najwyższej jakości i zadbać tym samym o zdrowie wszystkich członków rodziny, również tych czworonożnych. Jeśli nie wiesz, jaka metoda sprawdzi się u Ciebie najlepiej, zapraszam do kontaktu. Wspólnie znajdziemy idealne rozwiązanie każdego problemu z wodą.

Komentarze

Mój kot nie wypije wody, która według niego źle pachnie, albo smakuje. Śmiejemy się z żoną, że jest lepszym testerem jakości wody niż najlepsze badanie laboratoryjne.
O wodzie dla zwierzaków trzeba pamiętać szczególnie podczas upałów. U nas nie ma większych problemów z wodą, ale i tak zamontowaliśmy odwróconą osmozę w kuchni. Wolimy dmuchać na zimne i mieć pewność, że kranówka jest na 100% zdrowa.
U nas w wodzie było zbyt wysokie stężenie żelaza i nie nadawała się do spożycia bezpośrednio z kranu (mamy własną studnię). Nasz pies nawet nie chciał jej powąchać :). Zainwestowaliśmy w centralną stację uzdatniania i teraz woda jest idealna do picia.
Dzięki za te informacje! Zawsze myślałem, że wystarczy, jeśli mój kot ma dostęp do świeżej wody. Nie wiedziałem, że twardość wody czy zawartość chloru mogą mieć wpływ na jego zdrowie.