widoczne efekty w poprawie jakości wody po montażu stacji uzdatniania wody

Montaż stacji uzdatniania wody przynosi widoczne efekty! To nie mit!

Magda Lewicka
14/04/2020
3

Choć stacje uzdatniania wody stają się coraz popularniejsze i obecnie o ich istnieniu i funkcji wie praktycznie każdy, to nadal nie wszyscy wierzą w efekty, jakie można osiągnąć dzięki założeniu takiego urządzenia. Czy stacje uzdatniania wody faktycznie zapewniają odczuwalną poprawę jakości wody? A może to tylko mit?

Filtry do wody spotykają się z coraz większym zainteresowaniem. Podjęcie decyzji o zakupie takiego urządzenia do swojego domu wiąże się z wieloma plusami. Obecnie nie są już traktowane jako dodatkowe akcesoria, podnoszące standard mieszkania lecz konieczne wyposażenie. Przede wszystkim sprawiają, że możemy liczyć na wodę dobrej jakości, o odpowiednich walorach organoleptycznych i właściwym składzie, pozbawioną bakterii. Dzięki nim woda jest bezpieczna, a komfort korzystania z niej jest znacznie większy. Niejednokrotnie urządzenia do uzdatniania wody przyczyniają się do tego, że oszczędzamy, a instalacje i sprzęty mające styczność z wodą są mniej narażone na awarie. Choć to wszystko brzmi doskonale i przekonująco, to jednak wiele osób, myślących nad taką inwestycją, zastanawiają realne efekty? Czy są widoczne i czy odczują je tak samo, jak to jest przedstawiane w opisach?

Wizja rozczarowania czasem jest tak duża, że skłania do rezygnacji z pomysłu zakupu. My jednak dziś udowodnimy, że skutki użytkowania stacji uzdatniania wody można dostrzec gołym okiem i odczuć zaraz po instalacji. Oto prawdziwe doświadczenia osób, które zdecydowały się zaryzykować i zamontować stację uzdatniania wody!

Po czym poznać, że z wodą jest coś nie tak?

Problemy z jakością wody mogą się zdarzyć zarówno w przypadku wody ze studni, jak też wody wodociągowej. Pierwszą odczuwalną zmianą jest zmiana właściwości organoleptycznych wody. Chodzi tu dokładnie o smak wody, zapach, barwę oraz mętność. Jakiekolwiek zaburzenia związane z tymi parametrami jesteśmy w stanie odczuć i zobaczyć samodzielnie.

Jeśli chodzi o smak wody, zwróćmy uwagę czy jest neutralny. W przypadku niektórych wód możemy mieć do czynienia z lekkim, jednak nie powinien on być możliwy do sklasyfikowania ani jako gorzki, słony, słodki, kwaśny. W przypadku zapachu dopuszczalnym jest, aby woda charakteryzowała się bardzo delikatnym aromatem pochodzenia naturalnego, takim jak: roślinny, torfu, kwiatów. Wody z całą pewnością nie można spożywać, jeśli charakteryzuje się zapachem chemicznym. Woda również powinna być bezbarwna. Jakikolwiek kolor może sugerować obecność zanieczyszczeń. Na przykład zielone zabarwienie wody świadczy o tym, że mogą się w niej znajdować związki organiczne. Brązowe lub pomarańczowe zabarwienie może wskazywać na obecność żelaza i manganu w wodzie. Woda jest niebieska? Problemem może być siarka. Ponadto koniecznie zwróćmy uwagę na mętność wody. Ta przeznaczona do celów spożywczych musi być przejrzysta.

W przypadku wody wodociągowej dość częstym problemem występującym w wodzie jest chlor oraz jego pochodne. To właśnie one sprawiają, że zmianie ulega zapach wody. Co zrobić z wodą wodociągową? O tym w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Z wodą z własnego ujęcia problemów jest znacznie więcej i o wiele więcej substancji może przyczynić się do niekorzystnych parametrów i widocznych zmian właściwości fizycznych. O nich wszystkich w artykule: Woda ze studni bez tajemnic. Część 2

Analiza wody - najlepsze wyjście z sytuacji

Choć często zdarza się, że niebezpieczeństwo związane z jakością wody wykrywamy, sprawdzając jej stan fizyczny, to jednak nie wszystkie przekroczenia mają swoje odzwierciedlenie w walorach organoleptycznych wody. Niektóre zanieczyszczenia są nie do rozpoznania na pierwszy rzut oka, a jednak znajdują się w wodzie i mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia. Przykład? Bakterie (Bakterie w wodzie ze studni).

W takim wypadku słusznym i polecanym rozwiązaniem jest zlecenie kompleksowej analizy wody. Tylko tak rozwiejemy wszelkie wątpliwości, dowiemy się, co jest nie tak ze stanem wody i będziemy mieć podstawę do odnalezienia najlepszego sposobu na poprawę tego stanu. Więcej informacji: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

W jaki sposób uzdatniać wodę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od ujęcia wody, celów, w jakich ma być stosowana oraz rzecz jasna wyników analizy wody. Z prośbą o pomoc w doborze właściwej stacji uzdatniania wody zawsze warto zwrócić się do eksperta z branży. U nas możesz liczyć na profesjonalne, darmowe doradztwo. Skontaktuj się już dziś – zadzwoń lub napisz.

Kilka sposobów na poprawę jakości wody, jeśli odczuwamy jej negatywne zmiany w kontekście właściwości organoleptycznych, podaliśmy już w artykułach: Smak wody z kranu - czy da się go poprawić?, Nieodpowiedni zapach wody z kranu - co robić? Kilka podpowiedzi także w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

W przypadku własnych ujęć bardzo często stosuje się odżelaziacze wody. To najlepszy sposób na walkę z uporczywym problemem wysokiego stężenia żelaza (Dlaczego żelazo w wodzie to problem?). Równie dużym zainteresowaniem cieszą się odmanganiacze wody i lampy bakteriobójcze. Przy kilku przekroczeniach receptą na zażegnanie problemów może być stacja wielofunkcyjna. Za jeden z najprostszych sposobów poprawy jakości wody uznaje się filtry kuchenne (Jak wybrać filtr kuchenny do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań).

Efekty działania widoczne na pierwszy rzut oka!

Ten filmik został nagrany przez nowych użytkowników stacji uzdatniania wody. Przeprowadzony przez nich test najlepiej pokazuje, jak duże zmiany następują w stanie wody po montażu stacji uzdatniania wody. W tym przypadku ujęcie stanowi własna studnia. W wodzie wystąpiło kilka problemów, w tym z przekroczonym żelazem i wysokim stopniem twardości wody. Najlepszym dostępnym rozwiązaniem okazała się stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower. Zobaczcie test wody przed i po jej instalacji:

Różnicę widać właściwie już na pierwszy rzut oka, a to dodatkowo potwierdzają wykonywane testy. Warto pamiętać, że montaż stacji uzdatniania wody, to nie tylko poprawa właściwości organoleptycznych wody, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo jej użytkowania. Często wiąże się to również z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia awarii urządzeń i instalacji oraz codziennym, większym komfortem użytkowania takiej wody.

Nieuzasadnione obawy przed zakupem stacji uzdatniania wody

Obawy o brak widocznych efektów działania stacji uzdatniania wody nie są jedynymi. Pojawiają się jeszcze inne zagwozdki. Choćby ta związana z możliwością podawania wody na całą instalację. U niektórych obawy może rodzić wpływ oczyszczonej wody na materiał, z jakiego została wykonana instalacja w domu. To jednak mit. Uzdatniona woda nie wchodzi w reakcje z instalacjami. Większą ostrożność należy zachować jedynie w przypadku instalacji z miedzi, o czym w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Uzdatniona woda ma bardzo korzystny wpływ na instalacje. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej stacji uzdatniania wody są z niej usuwane substancje odpowiadające za tworzenie się warstwy osadu. Takie zjawisko wywołuje choćby bardzo wysoki stopień twardości i wysokie stężenie żelaza. Dzięki temu, że woda jest oczyszczana nie dochodzi do spadków wydajności, powstawania korozji, nie odnotowuje się lokalnych przegrzań, ani zaniku światła rur. Żywotność instalacji ulega zwiększeniu, a możliwość wystąpienia awarii jest znacząco minimalizowana.

Przyszli użytkownicy często obawiają się także o minerały w wodzie. W internecie można spotkać się z mitami o wyjałowieniu wody oraz o tym, że kompletnie nie nadaje się do picia. Wodę po stacjach uzdatniania wody można bezpiecznie spożywać. Warunkiem jest to, że urządzenie jest właściwie i regularnie serwisowane. Jeśli chodzi o kwestię minerałów w wodzie, należy pamiętać, że w tej z kranu nie znajdziemy ich aż tyle. Ponadto są kiepsko przyswajane przez organizm. Nie czerpie z nich wiele korzyści. Znacznie lepiej postawić na dietę bogatą w minerały, bo to właśnie w produktach spożywczych ukryte są największe ilości potrzebnych nam składników.

Bez obaw - stacja uzdatniania wody to strzał w dziesiątkę!

Zakup stacji uzdatniania wody ma rozwiązać nasze problemy, a nie nam ich przysporzyć. Te urządzenia powstają z myślą, by zapewnić nam zdrową, bezpieczną i wysoką jakościowo wodę do różnych celów. A obawy o brak efektów? Bezpodstawne, co potwierdzają sami użytkownicy!

Komentarze

Niestety przy wierceniu studni nikt nas nie poinformował, że byc może wodę bedzie trzeba uzdatnic.. a woda tragiczna
fe chyba około 2000, więc koszty uzdatniania dośc wysokie
Ale z drugiej strony, woda teraz jest jak kryształ, dość miękka, smaczna, czysta i no powiedzmy, że darmowa :) więc tak finalnie uważam, że dobrze wyszło
mamy stację wielofunkcyjna równiez i woda jest czysciutka, takze potwierdzam - przynosi to efekty :)
jasne, ze przynosi! szczegolnie przy wodzie ze studni
u nas woda byla bardzo podobna do tej na filmie, ale roznice czuc ogromna po stacji