Woda do picia dla niemowlaka, uzdatnianie wody

Jaką wodę może pić niemowlę?

Edyta Siedlecki
11/07/2023
3

Odpowiednie nawodnienie organizmu to kwestia priorytetowa, zarówno w kontekście zdrowia, jak i dobrego samopoczucia. Choć dotyczy ona wszystkich bez wyjątku, to szczególnego znaczenia nabiera w przypadku niemowląt. Małe dzieci mają bowiem specjalne potrzeby żywieniowe, a rodzice nie zawsze wiedzą jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka. Co warto wiedzieć o wodzie podawanej dzieciom w pierwszym roku życia?

Od kiedy niemowlę może pić wodę?

Zasady żywienia zdrowych dzieci mówią jasno, że do 6 miesiąca życia niemowlętom wystarcza tylko mleko, zarówno to od matki, jak i modyfikowane. Oba produkty w pełni zaspokajają potrzeby pokarmowe maluszka oraz zapewniają mu dostateczne nawodnienie. Dziecku nie trzeba zatem podawać dodatkowo wody do momentu, aż zaczniemy rozszerzać mu dietę (co zwykle następuje właśnie około 6 miesiąca życia). Z drugiej jednak strony, jeśli maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, niezbędna jest woda do przygotowywania pokarmu. Jakie powinny być jej parametry? Skąd brać wodę do przygotowania mleka modyfikowanego?

Jakość wody dla niemowlaka - o czym należy pamiętać?

Pierwsze 1000 dni w życiu każdego dziecka ma fundamentalne znaczenie dla jego przyszłego zdrowia i ogólnego rozwoju. Właśnie dlatego należy zwracać szczególną uwagę na to, co maluch otrzymuje do picia w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia. O odpowiedniej jakości wody należy też pamiętać wtedy, gdy na jej podstawie przygotowujemy dla niemowląt posiłki. Jak to wygląda w praktyce?

Dobra woda do picia dla niemowlaka powinna być przede wszystkim czysta (zarówno w kontekście fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznym), bezpieczna dla zdrowia i ZAWSZE świeża. Warunkiem koniecznym jest także niskie zmineralizowanie. Zbyt duże stężenie minerałów w wodzie może zaszkodzić jeszcze nie w pełni rozwiniętym nerkom dziecka. Według ekspertów żywieniowych i lekarzy pediatrów, woda do picia dla niemowlaka powinna być przede wszystkim:

  • Niskozmineralizowana, (<500 mg/l składników mineralnych)
  • Niskosodowa (<20 mg/l)
  • Niskosiarczanowa (<20 mg/l)
  • O niskiej zawartości fluorków (<0,7 mg/l)
  • O niskiej zawartości azotanów (<10 mg/l)
  • O niskiej zawartości azotynów (<0,02 mg/l)

Jakiej wody nie należy podawać niemowlakowi?

Niemowlętom nie powinno się podawać wody gazowanej. Wysokie stężenie dwutlenku węgla (nawet w wodach lekko gazowanych!) może bowiem podrażniać niezwykle delikatny żołądek oraz błony śluzowe w układzie pokarmowym dziecka. W efekcie, podawanie niemowlakowi do picia wody gazowanej może być przyczyną ostrej niestrawności, silnych bólów brzucha, czy uporczywych kolek dających się we znaki nie tylko dziecku, ale też rodzicom. Oczywiście nie oznacza to, że gazowanej wody w ogóle nie wolno podawać dzieciom. Ta reguła dotyczy bowiem tylko niemowląt i młodszych dzieci ze szczególnie wrażliwym układem pokarmowym.

Jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza?

Świeżo upieczeni rodzice często zastanawiają się, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza? Zdaniem ekspertów najlepiej sprawdzają się naturalne wody źródlane, które mają mało minerałów. Co więcej woda źródlana jest zazwyczaj bardzo czysta, zarówno chemicznie, jak i mikrobiologicznie. Należy natomiast uważać na wodę butelkowaną, która pochodzi z różnych źródeł. Niektóre wody bywają mocno nasycone minerałami, co może szkodzić najmłodszym dzieciom. Warto mieć także na uwadze plastik stosowany do produkcji butelek. Nie zawsze bowiem spełnia restrykcyjne normy, dlatego warto wybierać wodę butelkowaną przeznaczoną specjalnie dla niemowląt. Kluczem wyboru powinna być również etykieta. Warto porównywać składy wód od różnych producentów z tym, co zalecają w tej kwestii eksperci od żywienia niemowląt. Zaletą wody butelkowanej jest z pewnością duża higiena podawania oraz wygoda, jednak w kontekście tego produktu pojawia się jeszcze kwestia ekologii. Plastikowe odpady, wygórowana cena za wodę w butelce i problem mikroplastiku mogą wzbudzać zrozumiały niepokój. Ostateczna decyzja zawsze należy do rodziców, ale zachęcam gorąco do zapoznania się z artykułem: Mikroplastik w wodzie - czy to powód do obaw? Jak go unikać?

Czy kranówka nadaje się picia dla niemowlaka?

Jak widać, wodę dla niemowlaka można pozyskiwać z kilku źródeł. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz zasobów, którymi dysponujemy. A co z popularną kranówką? Czy można ją podawać niemowlakowi?

Niemowlę może pić wodę z kranu, po uprzednim przegotowaniu, tylko wtedy, gdy jej czystość nie budzi żadnych zastrzeżeń. Należy to oczywiście potwierdzić odpowiednimi badaniami. Zachęcam tym samym, aby poznać tajniki bakteriologicznej i fizykochemicznej analizy wody. Decydując się na badanie wody w swojej instalacji możesz sprawdzić obecność szkodliwych patogenów oraz innych substancji, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na zdrowie Twojego maluszka. W przypadku niemowlęcia musisz mieć bowiem pewność, że podawana woda jest w 100% bezpieczna. Posłuchaj koniecznie, dlaczego w ogóle warto zacząć od analizy parametrów swojej wody.

Jak uzdatniać kranówkę do picia dla niemowląt?

Jeśli chcesz mieć pewność, że woda , którą podajesz swojemu dziecku jest dla niego odpowiednia, sięgnij po profesjonalne filtry kuchenne. Z pomocą systemu odwróconej osmozy można oczyścić wodę z dokładnością z pojedynczych jonów, usuwając nawet 99% niepożądanych substancji.Nazwa systemu odwróconej osmozy to w rzeczywistości rodzaj procesu zachodzącego podczas filtracji wody. W procesie osmotycznym zachodzącym naturalnie w środowisku (gdzie nie ma mowy o wpływie ciśnienia w instalacji) rozpuszczone cząsteczki przechodzą przez błonę półprzepuszczalną z roztworu o mniejszym stężeniu cząsteczek do roztworu o większym stężeniu. Proces ten można odwrócić poprzez zwiększenie ciśnienia obszaru o większej koncentracji danej substancji. Wówczas cząsteczki mogą przechodzić z roztworu o większym stężeniu do środowiska o ich mniejszej koncentracji. Surowa woda z zanieczyszczeniami trafia pod wpływem ciśnienia z instalacji na membranę osmotyczną. Przez jej pory przedostaje się tylko czysta woda, a pozostałe cząsteczki i jony są zatrzymywane i następnie odprowadzane do kanalizacji.

Woda po odwróconej osmozie ma neutralny smak i zapach, a tym samym doskonale nadaje się jako baza do przygotowywania posiłków i napojów dla dzieci. Polecam szczególnie system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Nieco więcej na temat tego urządzenia dowiesz się z zamieszczonej poniżej recenzji.


Użytkowanie filtrów kuchennych ma mnóstwo zalet. Przeczytaj: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa. O tym, czy warto mieć odwróconą osmozę w domu, przeczytasz tutaj. Jeśli uznasz, że system odwróconej osmozy to rozwiązanie idealnie dla Ciebie i Twojego dziecka, zapoznaj się z instrukcją montażu takiego filtra. To łatwiejsze niż myślisz!

Dowiedz się więcej na temat wody i jej właściwości

Temat właściwego nawodnienia oraz wpływu wody na ludzkie zdrowie był już szeroko omawiany na łamach naszego bloga. Zachęcam tym samym do zapoznania się z treścią innych artykułów:Zatrucie pokarmowe przez wodę - czy jest możliwe?, a także Czy woda wzmacnia odporność? Czy pomoże podczas przeziębienia?

Komentarze

Nam poleciła odwróconą osmozę znajoma, która prowadzi niewielki osiedlowy żłobek. Skoro ona tego używa przy takiej grupce maluchów, to jestem pewna, że to dobre rozwiązanie dla naszego syna.
Nie wyobrażam sobie poić niemowlaka surową wodą z kranu, ale po osmozie już tak. Zanim zaszłam w ciąże i urodziłam, przez wiele lat korzystaliśmy z filtrów Ecoperla i dlatego z czystym sumieniem przygotowuję teraz dla dziecka kaszki z naszej kranówki.
Po narodzinach naszej córki zamontowaliśmy w kuchni system odwróconej osmozy. Uważam, że to był świetny krok. Używam teraz kranówki bez stresu do wszystkiego - do przyrządzania potraw, napojów, uzupełniania ekspresu do kawy, przyrządzania odżywek dla dziecka, do mycia warzyw i owoców.