Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

Magda Lewicka
06/08/2019
25

Systemy odwróconej osmozy to jedne z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych filtrów kuchennych. Coraz więcej osób decyduje się na ich zakup, jednak mimo wszystko przed wyborem akurat tych urządzeń pojawiają się dylematy i pytania. Czy warto inwestować w odwróconą osmozę? Jakie są plusy i minusy jej posiadania?

Woda z kranu nie zawsze trafia w nasz gust

O wodzie z kranu już od dawna krąży sporo mitów i plotek. Wiele instytucji stara się z nimi walczyć, ponieważ zakłady wodociągowe dbają o jakość dostarczanej wody i kontrolują ją, by zawsze odpowiadała normom zapisanym w obowiązującym w Polsce rozporządzeniu.

Niezależnie od tego, czy mowa o wodociągach, czy też własnym ujęciu, prawda jest taka, że każda woda ma nieco inny skład i różne stężenia substancji. Pamiętajmy, że nigdy nie mamy do czynienia z czystym H2O, zawsze są tam także inne związki chemiczne. Każdy z nas ma też nieco inny gust i niektórym woda z kranu może zwyczajnie nie smakować, nie pasować pod względem barwy i zapachu.

Dość częstym problemem jest choćby chlor pozostający po dezynfekcji. Ma niebagatelny wpływ na pogorszenie właściwości organoleptycznych wody oraz przygotowywanych na jej bazie dań i napojów.

W przypadku własnych ujęć sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ dochodzą jeszcze inne zanieczyszczenia, jak: mangan, azotany, etc. – ich nikt nie chce wypijać wraz z wodą pitną.

Podsumowując, często ze względu na smak, zapach i barwę kranówki oraz widząc, co po sobie zostawia na dnie czajnika po gotowaniu, niejednokrotnie całe rodziny rezygnują z jej spożywania i szukają dobrego zastępstwa.

Bardziej ekologiczny tryb życia - w poszukiwaniu rozwiązań

Do tej pory dość częstym wyborem była woda butelkowana. Przede wszystkim ze względu na to, że jest łatwo dostępna, możliwa do zakupienia w wielu wariantach. Problemem w tym przypadku jest jednak duża ilość odpadów produkowanych przy okazji korzystania z niej.

Obecnie powstaje coraz więcej inicjatyw dążących do tego, aby ograniczyć produkcję plastikowych odpadów i zadbać o środowisko. W społeczeństwie obserwujemy znaczny wzrost świadomości ekologicznej i coraz więcej osób chce żyć zgodnie z dobrymi praktykami oraz wprowadzać w swoje życie działania przyjazne ekosystemowi.

W takim wypadku woda butelkowana już nie zawsze staje się pierwszym wyborem, a poszukuje się innych sposobów na pozyskanie wody odpowiadającej gustowi pod względem organoleptycznym. Dobrze, aby woda była stale dostępna, ale i sposób jej wytwarzania miał mniejszy wpływ na środowisko.

Filtry kuchenne zamiast plastikowych butelek

Świeżą wodę, dostępną w każdej chwili, o odpowiednim smaku i zapachu są w stanie zapewnić domowe filtry kuchenne. Stąd właśnie stale rosnąca popularność – dobrze odpowiadają na współczesne potrzeby.

Wśród nich można wymienić oczywiście niewielkie i mało wydajne dzbanki filtrujące, ale i dokładniejsze metody, jak systemy ultrafiltracji czy właśnie odwróconą osmozę. O tym, kiedy wybrać system ultrafiltracji, a kiedy zdecydować się na odwróconą osmozę dowiecie się z tekstu: Kiedy wybrać system ultrafiltracji, a kiedy odwróconą osmozę?

Wszystkie łączy jedno - dzięki nim znacznie spada produkcja plastikowych odpadów. Filtrowana woda odzyskuje odpowiednie właściwości organoleptyczne i można ją bez problemu zabrać wszędzie w butelce lub termosie wielokrotnego użytku.

Systemy odwróconej osmozy coraz częściej polecane

Już od lat jednym z najczęściej wybieranych filtrów kuchennych są systemy odwróconej osmozy. Te urządzenia są dostępne w naprawdę wielu wariantach, więc bez problemu można dopasować coś specjalnie do swoich potrzeb.

Systemy odwróconej osmozy to jedne z najdokładniejszych urządzeń filtracyjnych dostępnych na rynku. W procesie uzdatniania usuwane są nawet najmniejsze zanieczyszczenia, w tym także wirusy i bakterie. Membrana osmotyczna przepuszcza przez swoją powierzchnię niemal czystą wodę, redukcji podlega około 90-98% wszystkich zanieczyszczeń wody.

O działaniu systemów odwróconej osmozy znajdziecie informacje w artykule: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa! Stąd dowiecie się między innymi jak działa odwrócona osmoza, w jaki sposób jest zbudowana i jaki model warto wybrać.

Systemy odwróconej osmozy były sprzedawane w Polsce już w latach 90-tych. Wtedy jednak nie zyskały zbyt dobrej opinii i narosło wokół nich wiele mitów. O najpopularniejszych można przeczytać w artykule: Odwrócona osmoza - fakty i mity.

Od tamtego czasu branża uzdatniania wody bardzo się zmieniła i dostarczyła użytkownikom zupełnie nowych rozwiązań, bardziej ekologicznych i ekonomicznych.

Odwrócona osmoza tak bardzo przypadła w Polsce do gustu, że niektóre modele są już dostępne nawet w hipermarketach budowlanych. Te urządzenia są niezwykle chętnie polecane w Internecie, w tym także na blogach kulinarnych. Osoby spędzające dużo czasu w kuchni bardzo sobie chwalą takie rozwiązanie.

Korzyści z systemów odwróconej osmozy

Niezależnie od wybranego modelu, systemy odwróconej osmozy mają kilka cech wspólnych i zapewniają w kuchni takie same korzyści. Oto lista najważniejszych plusów.

Woda po odwróconej osmozie idealna do gotowania

Oczyszczona woda nie ma wpływu na smak, ani wygląd dań oraz napojów, do których stanowi bazę. Dzięki temu zupy, sosy, kawy i herbaty przygotowane na bazie filtrowanej wody zawsze będą wyglądały apetycznie, a ich smak i aromat będą głębokie.

Dość częstym kłopotem w przypadku wody surowej jest wysoki stopień twardości. Wytrącający się osad może być widoczny w daniach i napojach w formie białych opiłków. Nie jest to zbyt estetyczne i z pewnością chcielibyśmy uniknąć takiego efektu, zwłaszcza kiedy zapraszamy do domu gości i chcemy ich poczęstować czymś pysznym. Dzięki odwróconej osmozie będą zachwyceni serwowanym poczęstunkiem.

Stały dostęp do świeżej wody - nic prostszego!

Systemy odwróconej osmozy to bardzo dobre zastępstwo wody butelkowanej. Oczyszczoną wodę pobiera się za pomocą dołączonej do zestawu wylewki. To gwarantuje dostęp do świeżej wody w każdych ilościach, o każdej porze.

Jest to wygodny sposób, ponieważ można zapomnieć o dźwiganiu ciężkich zgrzewek z plastikiem do domu i poszukiwaniem miejsca na ich przechowywanie. Przy okazji zostaje wyeliminowany kłopot z dużą ilością zajętego miejsca w koszu przez zużyte plastiki.

Oszczędność dla tych, którzy kochają pić wodę

Systemy odwróconej osmozy są szczególnie polecane wszystkim, którzy kochają pić dużo wody, a więc między innymi: całym rodzinom, które wyrobiły w sobie taki nawyk, sportowcom, osobom będącym na diecie.

Urządzenia oczyszczające wodę pitną na bieżąco w kuchni w takich przypadkach okazują się bardziej rentowne w utrzymaniu niż stałe zakupy wody butelkowanej, której koszt jest znacznie wyższy.

Czy wiecie, że realne koszty produkcji wody sprzedawanej w butelkach to tylko 4% ceny właściwej? Na resztę składają się koszty dystrybucji, reklamy, transportu, produkcji opakowania.

Dzięki odwróconej osmozie zapłacimy mniej za smaczną i oczyszczoną wodę.

Woda do odżywek dla najmłodszych

Wody niskozmineralizowane są szczególnie polecane w żywieniu małych dzieci i niemowląt, które mają znacznie niższe zapotrzebowanie na składniki mineralne w diecie niż osoby dorosłe. Między innymi z tego względu woda po odwróconej osmozie świetnie nadaje się do sporządzania odżywek dla dzieci.

Doskonała do przemywania

Krystalicznie czysta woda przefiltrowana przez system odwróconej osmozy doskonale nadaje się do przemywania warzyw, owoców, ale także delikatnych powierzchni. Z pewnością po wyschnięciu nie pozostawi zacieków i śladów na szkłach okularów. Wiele osób poleca ją także do przemywania soczewek.

Idealna do uzupełnienia sprzętu AGD

Oczyszczona przez odwróconą osmozę woda nie pozostawia po sobie osadów, nawet pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu bardzo dobrze skorzystać z niej, jeśli musimy uzupełnić ekspres do kawy, żelazko lub parowar. Z pewnością nie pozostanie po niej kamień, który ma znaczący wpływ na powstawanie awarii oraz skracanie żywotności kuchennych sprzętów.

Najlepsza do akwarium i podlewania roślin

Woda po odwróconej osmozie jest miękka, nie posiada chloru, ani żadnych innych substancji mogących mieć negatywny wpływ na środowisko, w jakim żyją ryby lub na proces rozrostu roślin. Oczyszczona woda jest neutralna, nie musi odstać, by nadawać się do podlewania lub napełnienia akwarium.

Filtrowana woda w akwarystyce często stanowi materiał wyjściowy do przygotowania środowiska hodowli większości gatunków ryb oraz roślin, niezależnie od tego, czy w akwarium znajdą się gatunki słodkowodne czy słonowodne.

Wady systemów odwróconej osmozy

Mimo tak wielu zalet podnoszących znacznie komfort życia i korzystania z wody, systemy odwróconej osmozy nie są idealne i posiadają kilka cech charakterystycznych, które u niektórych użytkowników mogą stanowić problem.

Potrzebuje przestrzeni na montaż

Minusem przede wszystkim może być znalezienie odpowiedniego miejsca na montaż. Wiele systemów odwróconej osmozy jest naprawdę niewielkich rozmiarów. Niektóre z nich są już opracowane do tego stopnia, że w zupełności wystarcza im nieduża przestrzeń w kuchennej szufladzie (Ecoperla Revo). Należy jednak mieć na uwadze, że wiele z dostępnych propozycji nadal potrzebuje do działania dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody, który zajmuje trochę miejsca.

Inną kwestię związaną z montażem stanowi wylewka dodawana do zestawu. Należy liczyć się z tym, że trzeba będzie wywiercić na nią dodatkowy otwór w okolicy zlewozmywaka. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Dla osób ceniących estetykę proponuje się wylewki trójdrożne lub czterodrożne (jak na przykład Tres). Montuje się je zamiast tradycyjnej baterii. Dzięki nim można pobierać wodę bezpośrednio z wodociągu lub filtrowaną do picia.

Warto pamiętać, że odwrócona osmoza musi zostać podpięta do odpływu do kanalizacji. W większości przypadków nie stanowi to większego problemu i sporo użytkowników decyduje się na samodzielny montaż tych urządzeń. Jeśli ktoś jednak nie czuje się na siłach, musi liczyć się z kosztem instalacji przez wybranego hydraulika lub ekipę serwisową.

Generuje koszty eksploatacyjne

Wkłady w systemach odwróconej osmozy nie są wieczne i należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Większość producentów proponuje zestawy roczne i półroczne. To oczywiście generuje dodatkowe koszty związane z zakupem. Znacznie rzadszej wymianie podlega membrana osmotyczna. Jej żywotność jest uzależniona od jakości filtrowanej wody, jednak szacuje się ją na kilka lat (nawet do 5).

Oprócz kosztu zakupu wkładów, warto jeszcze wziąć pod uwagę coroczną dezynfekcję całego systemu w celu zachowania wysokiej higieny i bezpieczeństwa filtracji wody. Doskonałym sposobem jest prosty w użyciu płyn dezynfekujący Ecoperla Antibacter. To koszt około 25 zł.

Koszty eksploatacji nie są więc specjalnie wysokie, jednak należy je brać pod uwagę.

Powoduje odrzut wody do kanalizacji

Odwrócona osmoza, ze względu na dużą dokładność filtracji oraz swoje cechy charakterystyczne, należy do typu filtrów kuchennych powodujących odrzut wody do kanalizacji. W systemach starszego typu było to nawet 5 litrów na litr przefiltrowanej wody. Obecnie są to wartości o wiele mniejsze, bo około 2-3 litrów.

Koncentrat z zanieczyszczeniami nie musi stanowić jednak odrzutu nie do wykorzystania. Wiele osób zbiera go i używa do podlewania ogrodu lub spłukiwania toalety.

Sporna kwestia minerałów

Na koniec pozostała jedna z najbardziej spornych kwestii, czyli ta dotycząca minerałów zawartych w wodzie. Wiele osób nie chce się zdecydować na odwróconą osmozę ze względu na możliwość występowania mniejszej ilości minerałów bądź ich całkowity brak, a przez to konsekwencje w braku zaspokajania dziennego zapotrzebowania na wybrane substancje.

To prawda, że membrana osmotyczna w procesie oczyszczania wody usuwa z niej większość składników, w tym także minerały, jednak nie jest to powód, przez który należy się zniechęcać do tych filtrów kuchennych.

Po pierwsze z tego względu, że składniki odżywcze czerpiemy głównie z pokarmów i to właśnie tam minerały występują w największych ilościach. Często, aby przyjąć odpowiednią dawkę trzeba by było spożywać wodę w niewyobrażalnych ilościach, których zwyczajnie nie da się wypić.

Woda z odwróconej osmoz jest neutralna pod tym względem dla organizmu, a przy jej spożywaniu wystarczy wzbogacić swoją dietę w większą ilość orzechów, owoców i warzyw, by gospodarka mineralna cały czas pozostawała w normie.

Po drugie, jeśli komuś naprawdę zależy, aby jednak na co dzień spożywać wodę bogatą w minerały, jak najbardziej istnieje taka możliwość. Na rynku dostępne są dwa typy systemów odwróconej osmozy, a rozwiązania zastosowane w nich pozwalają na uzupełnienie oczyszczonej wody w mile widziane składniki.

Niektóre odwrócone osmozy posiadają miejsce na dodatkowy wkład, który nie służy filtrowaniu wody lecz wzbogaca ją w cenne minerały. Mowa tu o specjalnych mineralizatorach, które dodają sód, potas, magnez i wapń oraz wkładach rewitalizujących (sprawiają, że woda staje się bogata w magnez oraz wolny wodór). Przykładem tego drugiego jest Ecoperla Elixir, o którym więcej w artykule: Ecoperla Elixir - woda alkaliczna na wyciągnięcie ręki

Inną i bardzo nowoczesną opcją są systemy odwróconej osmozy z wbudowanym mieszaczem. Ten pozwala na regulację ilości minerałów występujących w wodzie. Są to składniki, które znajdują się naturalnie w wodzie surowej. Nie ma więc mowy o sztucznej mineralizacji.

Jaki system odwróconej osmozy wybrać?

Na rynku jest naprawdę duży wybór systemów odwróconej osmozy. Każdy może znaleźć produkt w pełni odpowiadający potrzebom pod względem gabarytów, etapów filtracji wody, dokładności uzdatniania oraz cech charakterystycznych.

Ciekawym rozwiązaniem jest odwrócona osmoza od producenta Atlas Filtri. Atlas Filtri OASIS DP SANIC posiada powłokę bakteriostatyczną. Dzięki niej pobór wody zawsze jest higieniczny i bezpieczny.

Osoby, które chciałyby pić wodę o właściwościach prozdrowotnych, powinny zwrócić szczególną uwagę na odwróconą osmozę Ecoperla Rosa. Z kolei zainteresowanych urządzeniem naprawdę małych gabarytów zachęcamy do przeczytania więcej o Ecoperla Revo

Odwrócona osmoza? Zdecydowanie tak!

Systemy odwróconej osmozy jak żadne inne zostały dostosowane do zróżnicowanych oczekiwań użytkowników. Ilość zalet znacznie przeważa na korzyść zakupu i cieszenia się w pełni czystą i bezpieczną wodą, dostępną w łatwy sposób niezależnie od pory dnia.

Komentarze

Mon,
to zależy jaki masz model osmozy. Ja miałam wcześniej taką starszej generacji i pod koniec rzeczywiście były z nią problemy. Od jakiegoś czasu mam standardową osmozę, ale już nowszej generacji i wszystko jest z nią okej. Myślę, że jakość wykonania i producent jednak są ważne.
Nikt tu nie piszę o awaryjności tych filtrów. Zastanawiam się czy ten problem tylko mnie dotyczy. Co jakiś czas coś cieknie, jak nie na dole - pod zlewem z wkładów itd to u góry z kolanka , które jest przy kranie. zdarzało się, ze po wymianie wkładów lub butli (którą też ma żywotność kilka lat) serwisant musiał do mnie przyjeżdżać nawet 4 razy bo wiecznie gdzieś ciekło.
Czy też macie z tym problem? Czy moja instalacja jest wyjątkowo pechowa?
Do Dariusz:
Oczywiście technologia RO na tym polega, że zużywa się wodę do produkcji czystej wody - to przecież odrzut.
Ja mam osmoze kompaktową z pompa elektroniczną, która zużywa 0,5 l wody na produkcję 1 l wody czystej. Ale nie o tym.
Jeśli używasz wody po osmozie tylko w kuchni, to jak bardzo wzrośnie Ci zużycie wody? Zużyjesz 5 l wody dziennie, czyli 150 litrów wody w miesiącu. Dodatkowo 300 l wody na odrzut, załóżmy te 2 litry wody na odrzut. To dużo? Dwa prysznice. Według mnie ja najbardziej gra warta świeczki, jeśli mam mieć wodę bez mikroplastików, bakterii, fluoru i innych syfów...
Nikt, albo prawie nikt (bo w powyższym artykule to znalazłem) nie pisze, jak bardzo te filtry zwiększają zużycie wody !!!
W.g. mnie to jakaś masakra i moim zdaniem inwestycja staje się nieopłacalna.
Cytat : "Na każdy litr czystej wody wyprodukowanej przez system RO (reverse osmosis) marnuje się od 4 do 8 litrów wody. Niektórzy twierdzą, że ilość marnowanej wody na 1 litr wody czystej to nawet 20 litrów. Ale nie warto w to wierzyć. Większość domowych systemów RO utrzymuje współczynnik 1/4 lub 1/6 (1l wody czystej / 4l wody zużytej)."
Piszecie ze osmoza z mineralizatorem, a czy ktoś sprawdził jaka jest zawartość minerałów (sodu/potasu/wapnia/magnezu) w tej wodzie. Może ktoś sprawdził przewodność wody po RO a przed mineralizatorem, oraz po mineralizatorze? A może znacie stężenie każdego z tych jonów.
Fajnie by było wiedzieć o ile spadnie pH w porównaniu z wodą kranową. Może jest tu ktoś kto to zna się na tym troszkę głębiej?
Panie Michale,
rzeczywiście woda po RO5 nie posiada minerałów, jednak proszę zauważyć, że większość systemów RO posiada odpowiednie mineralizatory, które uzupełniają tę wartość minerałów w wozie do picia. Nikt nie każde pić wody zdemineralizowanej. Ja piję wodę po osmozie od 10 lat i mam się bardzo dobrze. :-)
Oczywiście warto pilnować jakości mineralizatora w filtrze i regularnej wymiany. Żadna inna technologia nie da tak czystej wody jak odwrócona osmoza. Dla mnie to jest przeważająca zaleta.
Zastanawiam się dlaczego nikt nie pisze iż woda z odwróconej osmozy całkowicie nie nadaje się do picia na czysto, jest ona pozbawiona minerałów jej ec zbliżone jest do 0.01 , taka woda wyciąga minerały NIEZBĘDNE dla organizmu, I nieprawdą jest iż to nie ma wpływu bo w większości pobieramy minerały z pożywienia.
I pomyśleć ,że to już 20 lat używa się osmozy do celów spożywczych. Kupiona naprawdę okazyjnie , najprostszy model "4" za 1600PLN rozłożone na raty. A jaki był wrzask w rodzinie , że to lipa ,naciągacze itp ,itd. Ale teraz ci co tak łacha darli , to kranóweczki nie łykną , tylko z filtra. Samo życie .Pozdrawiam świadomych.
Niestety odwrócona osmoza to był u nas mus, woda fatalna, jakość instalacji w bloku niestety dramat.
Ale dobrze, że istnieje taka alternatywa i że można taką wodę pić z kranu, bez potrzeby kupowania zgrzewek butelek plastikowych
A jaką filtrację polecacie do warszawskiej kranówki?
już od jakiegoś czasu oglądam filtry do kuchni, najbardziej przemawia do mnie argument przeciwko plastikowym butelkom, których wyrzucamy naprawdę sporą ilość.. w skali roku robią się z tego tysiące butelek
A jeden filtr starcza na wiele lat, mimo że to jednorazowy wydatek.
Wydaje mi się, że to bardzo rozsądna opcja
Osmoza z mineralizacją - super
Osmoza bez mineralizacji już trochę gorzej, bo woda się wydaje taka tępa. Chyba, ze to po prostu się ma w głowie, że jak bez minerałów to źle :)
Ale jak najbardziej polecam pełen system z mineralizacją
używam osmozy z mineralizatorem od bardzo dawna i woda jest bardzo smaczna, dziecko tez chetnie pije
gotowanie na miekkiej wodzie tez bardzo okej
rzeczywiście woda po osmozie jest inna, ale jak używa się dobrego mineralizatora to jest bardzo smacza,
miękiej wody tylko chyba nie mogłabym pić, ale rozwiązań jest dużo
Uważam, że wszyscy przeciwnicy odwróconej osmozy powinni najpierw zobaczyć, jak wyglądają wkłady po 6 miesiącach filtrowania wody przeznaczonej tylko do spożycia (picia i gotowania). Wkłady te powinno się wymieniać właśnie co pół roku i uwierzcie mi, że ich widok po 6 miesiącach funkcjonowania jest tragiczny. Słabo się robi na samą myśl, że ludzie taką wodę piją. Tak więc smacznego życzę wszystkim, dla których odwrócona osmoza jest ściemą, a takich ludzi nie brakuje. Tak samo jak tych, co twierdzą, że ocieplenie klimatu to bajka, a UE to baju baju dla frajerów...
Używam wody z odwróconej osmozy ponieważ mam zmiękczacz, a mąż ma restrykcyjną dietę niskosodową, więc zdecydowaliśmy się na osmozę z mineralizatorem.
Fajne rozwiązanie, szczegolnie przy zmiękczaczu wody.
A dzieciaki chętnie piją taką wodę ;-)
Według mnie woda filtrowana przez osmoze jest najsmaczniejsza, uwielbiam. Ale nie każdemu musi smakować :)
Lubię to wrażenie, że piję taką maksymalnie czystą i chłodną wodę jak z górskiego strumyka
Filtry osmotyczne są w domach już od jakichś 30 lat i tak naprawdę woda osmotyczna nie różni się od tej w sklepach. Minerały i witaminy dostarczamy w codziennej diecie, więc nie rozumiem, czemu ludzie uparli się tak na tę wodę wysoce zmineralizowaną. Piję wodę z osmozy od dobrych 10 lat. Rozumiem, że komuś może taka woda nie smakować, ale argument "jest wyjałowiona" do mnie nie przemawia ;p
Jak ktoś choć trochę wie co je i z czego składa się jego codzienny pokarm, to tak nie powie.
Ilekroć widzę na onecie lub innym portalu artykuł związany ze spożywaniem wody to ludzie piszą bzdury, że odwrócona osmoza może nawet bardziej szkodzić niż pomagać, bo woda jest pozbawiona minerałów i to jest bardzo niezdrowe. Zawsze ktoś też napisze, że mineralizator to tak naprawdę sztuczne minerały i lepiej jest spożywać wodę z minerałami naturalnymi, które w tej wodzie występują. Potem inni wyrabiają sobie zdanie, że naprawdę odwrócona osmoza to największe zło i tak naprawdę powinno się zakazać jej używania. Bzdury nad bzdurami. Inna sprawa, że odwrócona osmoza ma też złą renomę przez domokrążców, którzy sprzedają nieświadomym klientom chińskie produkty za kilka tysięcy, podczas gdy one są do nabycia przez internet za połowę tysiąca lub taniej. Niemniej ja mam, używam i nie wyobrażam sobie teraz pić herbaty zaparzonej na wodzie z wodociągów miejskich, bo mi to po prostu nie smakuje.
Warto nie warto.
Jak się mieszka w 4-5 osób to jasne, że warto. Jak mieszkamy z mężem we dwójkę, to na razie nam się chce, ale za to mamy zamontowany zmiękczacz, ta woda jest trochę oczyszczona przez filtr mechaniczny i zmiękczona i normalnie ją pijemy.
Jak będzie trzeci domownik to na pewno założymy, miejsce się znajdzie :)
Odwrócona osmoza gości u mnie od dawna, ostatnio wymieniałem na nowszy model i jestem pewien, że nie przerzucę się na inny system filtracji.
Uwielbiam wodę z osmozy, do wszystkiego! A szczególnie, że mój nowy filtr ma mieszacz i mogę ustalać sobie poziom minerałów na taki jaki chcę - gdy wiem, że będę miał sporo gości pijących kawę, minerały trochę idą w górę, żeby kawa była idealna :)
Myślę, że osmoza jako alternatywa wody w plastikowych butelkach to największa jej zaleta. Dużo sceptyków broni się, że osmoza generuje dodatkowe litry wody, które lecą do kanalizacji. Ale z drugiej strony, na produkcję jednej butelki plastikowej, która mieści litr wody trzeba zużyć kolejne trzy. Tak więc w gruncie rzeczy wychodzi na to samo, a chyba jednak lepiej plastiku jednak nie generować wcale?
Patrząc na takie fakty jak to, że odwrócona osmoza to jeden z najdokładniejszych systemów filtracji wody, jak można myśleć, że to niezdrowe czy przekłamane rozwiązanie? Sporo osób uważa, że to chwyt marketingowy. Pewnie dlatego, że jest to coraz bardziej popularne. Będąc użytkownikiem osmozy od lat, stwierdzam, ze to jedyny filtr, z którego ze spokojną głową mogę napić się kranówy.
Ja tam widzę same plusy odkąd użytkuję osmozę u siebie w kuchni :) Oczywiście, są sceptyczni ludzie, ale tacy zawsze będą, niezależnie od dziedziny i tematu.
Jak zakładałam filtr w kuchni, to nie po to, żeby być eko - dopiero później zaczęto nagłaśniać temat filtrów, butelek itd. Po prostu wydawało mi się to super wygodne, szczególnie przy dwójce małych dzieci, które uczę picia zwykłej wody zamiast ulepków z cukru :) Myślę, że dla osób ześwirowanych na punkcie zero waste osmoza też nie będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem, ale z drugiej strony - co będzie? :)
Mieszkając w centrum dużego miasta nie sposób mieć smaczną wodę w kranie (czystą również bardzo rzadko). Oprócz twardości moja woda ma dość niezłe parametry, aczkolwiek bez osmozy nie napiję się juz jej z kranu. Z tego co wiem, na obrzeżach czy wsiach woda z wodociagu jest dużo lepsza niż w centrach - stare rury, niestety ;/ Co nie zmienia faktu, że osmoza w takiej sytuacji to super rozwiązanie. Jak mogę komuś polecić, to polecam :-)