tajniki fizykochemicznej analizy wody

Fizykochemiczna analiza wody - poznaj jej tajniki!

Magda Lewicka
26/01/2021
2

Fizykochemiczna analiza wody jest bardzo istotnym badaniem, które może wskazać na wiele przekroczeń występujących w wodzie oraz pomóc w znalezieniu idealnej metody uzdatniania. Co ma  znaczenie podczas fizykochemicznej analizy wody? Gdzie się zleca takie badanie? Ile kosztuje?

Analiza wody - pierwszy stopień do wiedzy

Wielu specjalistów z branży uzdatniania wody powie, że wykonanie profesjonalnej analizy wody ma ogromne znaczenie i jest niezwykle istotne. Fizykochemiczną analizę wody przeprowadza się najczęściej w przypadku wody z własnego ujęcia. To nieocenione rozwiązanie, jeśli tylko:

  • Zależy nam na poznaniu dokładnych właściwości wody
  • Chcemy się dowiedzieć, jakie rodzaje zanieczyszczeń w niej bytują
  • Chcemy sprawdzić czy woda jest bezpieczna
  • Szukamy źródła problemu, który objawia się przez nieprawidłowe właściwości organoleptyczne wody
  • Potrzebny jest dobór właściwej metody uzdatniania wody

Fizykochemiczna analiza wody ma kluczowe znaczenie przy doborze odpowiedniego urządzenia do uzdatniania wody. Przy niektórych przekroczeniach należy brać pod uwagę kilka parametrów wody, a wyniki badań idealnie to obrazują. Na tej podstawie dobierane są nie tylko właściwe mieszanki złóż, ale również ich ilość, ustawiane są parametry pracy głowic sterujących oraz działanie regeneracji. Z fizykochemicznej analizy wody można wyczytać naprawdę wiele informacji.

Warto pamiętać, że to tylko część kompleksowego badania wody, jakie zawsze warto przeprowadzić w przypadku posiadania i korzystania z własnego ujęcia. Drugi rodzaj stanowi analiza mikrobiologiczna, a dokładne informacje o obu rodzajach znajdziecie w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Czy mam zlecić fizykochemiczną analizę wody?

Temat samej analizy wody najczęściej odnosi się do osób korzystających z prywatnych ujęć. W takim wypadku zlecenie analizy wody staje się praktycznie koniecznością i często nieocenionym ratunkiem przed skutkami spożywania wody bogatej w różnego rodzaju zanieczyszczenia. Ponieważ przy własnym ujęciu sami jesteśmy odpowiedzialni za jakość wody, dobrze jest poznać dokładnie z czym mamy do czynienia.

Zupełnie inne podejście do tematu analizy wody mogą mieć za to właściciele domów i mieszkań, w których płynie woda z zakładów wodociągowych. W tym wypadku nie ma konieczności zlecania analizy wody. Zazwyczaj takie zlecenia występują w laboratoriach sporadycznie, ponieważ to już zakłady wodociągowe dbają o jakość wody i mają obowiązek dostarczania tej, niestanowiącej zagrożenia dla życia i zdrowia, o parametrach utrzymanych w normie. Jeśli już, osoby korzystające z tego rodzaju ujęcia zlecają analizę fizykochemiczną wody z ciekawości, chęci porównania informacji. Próbki często są oddawane do badania w celu ustalenia realnego stopnia twardości wody w danym miejscu.

Jak wygląda fizykochemiczna analiza wody?

Przytoczmy jeszcze samą definicję fizykochemicznej analizy wody. Jest to badanie, którego celem jest określenie parametrów fizycznych wody, a oprócz tego jej właściwości chemicznych, czyli sprawdzane są rodzaje oraz stężenia związków chemicznych znajdujących się w danej próbce wody. Najlepszą sytuacją jest ta, w której wyniki analizy wody są zgodne z parametrami przedstawionymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Fizykochemiczną analizę wody można przeprowadzić w różnych miejscach. Przede wszystkim jest to stacja sanitarno-epidemiologiczna. Oprócz tego to może być prywatne laboratorium lub firma z branży uzdatniania wody, która ma w swojej ofercie możliwość przeprowadzenia takich badań. Metody przebadania próbki wody są naprawdę różne.

Eksperci zazwyczaj proszą o dostarczenie większej próbki wody, najczęściej ponad litrowej butelki, aby móc wykonać kilka różnych rodzajów testów. Dokładne opisy poszczególnych metod zostały dokładnie opisane w artykule: Tajniki analizy wody - w jaki sposób przeprowadza się badanie?

Jakie parametry wody są sprawdzane?

Woda podczas analizy fizykochemicznej jest sprawdzana nie tylko pod względem smaku, zapachu i barwy, ale także właściwości takich jak: odczyn pH, przewodność, mętność wody, barwa, stopień twardości wody, stężenie żelaza, manganu, azotanów, chlorków, jonu amonowego oraz wielu innych. Wiele zależy od tego, jak bardzo szczegółową analizę wody chcemy otrzymać. Wymienione wyżej parametry są zazwyczaj wystarczające, by ocenić ogólną jakość wody i dobrać właściwe sposoby uzdatniania. Fizykochemiczna analiza wody pozwala na przebadanie tylko wybranych wskaźników bądź poszerzenie badań.

Gdzie się zleca taką analizę wody?

Jak już wspominaliśmy wyżej, analizę wody można zlecić w kilku miejscach. W każdym mieście będzie to stacja sanitarno-epidemiologiczna. Tam jednak należy liczyć się z nieco wyższą ceną. Równie dobrym wyborem będzie prywatne laboratorium, które ma w swojej ofercie także badania fizykochemiczne wody. Najciekawszą opcją wydaje się być firma z branży uzdatniania wody, która również dysponuje własnym laboratorium i proponuje wykonanie badań fizykochemicznych. W takim wypadku możemy liczyć także na interpretację wyników badań oraz ofertę z urządzeniami do uzdatniania wody już dobranymi do parametrów naszej wody.

Przygotowanie próbki do badania

Próbkę wody do badania fizykochemicznego możemy przygotować samodzielnie. Nie ma co do tego żadnych większych obostrzeń. Należy jedynie pamiętać, aby butelka na próbkę wody była dokładnie oczyszczona, przepłukana. To musi być butelka po wodzie, nie napojach kolorowych. Dokładne informacje na ten temat przygotowaliśmy dla Was w artykule: Jak przygotować próbkę do analizy wody?

Jakie informacje daje fizykochemiczna analiza wody?

Każdy przypadek przynosi nieco inne wyniki analizy wody i wymaga różnych metod jej uzdatniania. Jeżeli kłopotem okaże się wysokie stężenie żelaza i manganu w wodzie, najlepszym wyborem będzie odżelaziacz i odmanganiacz wody. Tu również wybór nie jest oczywisty. Najczęściej wybieraną metodą są odżelaziacze i odmanganiacze wody z wykorzystaniem jej wstępnego napowietrzania. Na takiej właśnie zasadzie działa Ecoperla Sanitower, czy Ecoperla Oxytower. O tych urządzeniach przeczytacie więcej w artykule: Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Przy kilku problemach występujących w wodzie jednocześnie idealnym rozwiązaniem może być stacja wielofunkcyjna. To urządzenia, które dzięki odpowiednio wyselekcjonowanej mieszance złóż filtracyjnych są w stanie usunąć z wody aż pięć najczęściej występujących zanieczyszczeń: wysoki stopień twardości wody, żelazo, mangan, związki organiczne, jon amonowy. Przykładami takich produktów są: dwuczęściowa stacja uzdatniania wody Ecoperla Multitower oraz kompaktowa stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab. Czym dokładnie są stacje wielofunkcyjne? Tego dowiecie się z artykułu: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Jeśli problemem jest tylko wysoki stopień twardości wody, warto zastosować najlepszy sposób – centralny zmiękczacz wody. Przy wodzie z własnego ujęcia najlepiej zapewnić sobie ochronę przed mikroorganizmami. Idealnym sposobem może być lampa bakteriobójcza, o której więcej w artykule: Plusy i minusy lampy UV. Czy warto ją mieć w domu?

Woda ze studni do przebadania!

Analiza fizykochemiczna wody jest tym, co warto przeprowadzić. Pozwala poznać jakość wody, z której korzystamy na co dzień i upewnić się czy możemy ją spożywać. Ponadto daje możliwość założenia odpowiedniego systemu uzdatniania wody, który zapewni najlepsze efekty. Warto podjąć ten krok już dziś!

Komentarze

Rzeczywiście jak odkryliśmy, ze nasza woda jest brudna, to pierwsze co to polecono nam wykonanie analizy, bez tego ani rusz. Podobno jak się dobierze stacje uzdatniania nie do wyników wody, to można stracić gwarancję, znajomi mieli taką sytuację. Lepiej z góry zapłacić więcej i miec pewnosc, niz potem płacic 2 razy :)
Przy własnej studni badamy co jakiś czas :) mamy stacje uzdatniania i warto właśnie sprawdzać, czy parametry wody sie nie zmieniają