Jakość wody podczas odchudzania

Jaka woda przyspiesza odchudzanie?

Edyta Siedlecki
30/01/2024
0

Początek roku to z pewnością dobra okazja, aby wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zamiast jednak tworzyć listę punktów, których realizacja zapewni osiągnięcie wymarzonej sylwetki, warto zacząć od podstaw, czyli odpowiedniego nawodnienia organizmu. Niestety zimą często zapominamy o regularnym przyjmowaniu płynów, a przecież woda to podstawa każdej diety odchudzającej. Wypracuj zatem nawyki, które pomogą Ci w osiągnięciu życiowej formy. Przeczytaj, jak woda może pomóc w odchudzaniu i do dzieła!

Czy picie wody rzeczywiście pomaga schudnąć?

Woda odgrywa kluczową rolę w naszym metabolizmie, pomagając w rozkładaniu i dystrybucji składników odżywczych do wszystkich komórek i tkanek. Pomaga tłumić apetyt, dzięki czemu czujemy się pełni i ograniczamy chęć do podjadania. Z drugiej strony, chociaż woda niewątpliwie pomaga w utracie wagi, nie jest to żaden magiczny eliksir. Kluczowymi elementami skutecznego odchudzania jest bowiem zawsze zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia fizyczne. Duże znaczenie ma w tym przypadku również zmiana nawyków na te zdrowsze.

Z drugiej strony, niedostateczna podaż płynów w diecie może znacząco utrudniać odchudzanie. Kiedy organizm jest odwodniony, nie może optymalnie funkcjonować. Spowalnia też metabolizm, co może w efekcie prowadzić do przyrostu masy ciała lub trudności z utratą wagi. Co więcej, pragnienie (będące pierwszą oznaką odwodnienia) często mylimy z głodem, co prowadzi do niepotrzebnego spożycia kalorii. Warto jednak pamiętać, że picie nadmiernych ilości wody nie jest korzystne i może prowadzić do zatrucia wodnego. Ważne jest zatem, aby zachować równowagę pijąc taką ilość wody, która jest dostosowana do naszego stylu życia, poziomu aktywności fizycznej, a nawet pory roku. Przeczytaj koniecznie: Nawadnianie organizmu zimą - jak robić to dobrze?

W jaki sposób picie wody wpływa na utratę wagi?

Utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia jest kluczowym elementem zdrowego metabolizmu. Woda pobudza organizm do spalania kalorii w procesie znanym jako termogeneza. Organizm wykorzystuje wówczas zgromadzoną energię na podgrzanie wody do poziomu temperatury ciała i w ten prosty sposób “spala” dodatkowe kalorie. Woda pomaga również w trawieniu oraz ułatwia wchłanianie składników odżywczych i prawidłowe wypróżnianie, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

Woda przyczynia się do utraty wagi, dzięki swojej funkcji detoksykacji. Pomaga wypłukiwać toksyny z organizmu, co nie tylko poprawia ogólny stan zdrowia, ale przede wszystkim usprawnia metabolizm. Toksyny mogą powodować uciążliwe wzdęcia i zatrzymywanie wody, a to z kolei prowadzi do wzrostu wagi. Uczestnicząc w eliminacji tych toksyn, woda pomaga w redukcji masy ciała.

Wpływ wody na apetyt i spożycie kalorii

Woda pitna może znacząco wpłynąć na apetyt i spożycie kalorii. Badania wykazały, że spożywanie wody na około 30 minut przed posiłkiem może prowadzić do zmniejszenia ilości kalorii spożywanych w trakcie jedzenia. Dzieje się tak ponieważ woda powoduje uczucie sytości i tym samym zmniejsza uczucie głodu.

Zastąpienie napojów wysokokalorycznych (kolorowych napojów gazowanych i soków owocowych) wodą może dodatkowo pomóc w zmniejszeniu całkowitego spożycia kalorii. Woda ma ich zero, co czyni ją doskonałym narzędziem kontroli wagi.

Ile wody pić, żeby schudnąć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedni, ponieważ wszystko zależy od stanu naszego zdrowia, aktualnej wagi oraz poziomu aktywności fizycznej. Aby utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie i przynajmniej częściowo kontrolować apetyt, warto wypijać około 2 litrów płynów dziennie. Zdarza się, że uczucie głodu jest w rzeczywistości pierwszą oznaką odwodnienia. W praktyce, zanim następnym razem sięgniesz po przekąskę między posiłkami, spróbuj wcześniej wypić szklankę ciepłej wody. Z zamieszczonego poniżej filmu dowiesz się natomiast, jak skutecznie zadbać o prawidłowe nawodnienie.

Jakość wody w odchudzaniu ma znaczenie

Zastanawiasz się, jaka woda do picia podczas odchudzania jest najlepsza? Nie będzie z pewnością żadnym zaskoczeniem, że doskonałym wyborem jest w tym przypadku zwykła, niegazowana woda z dodatkiem minerałów. Z drugiej strony, lepiej unikać wody gazowanej, ponieważ szybciej zaspokaja pragnienia, przez co maleje ogólna ilość płynów wypijanych w ciągu doby. Przeczytaj również: Jaką pić wodę, aby wspomagać pracę jelit i trawienie?

Woda do picia podczas diety odchudzającej nie musi być lecznicza, ani wysokozmineralizowana. Powinna być jednak świeża i pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń fizykochemicznych, a także całkowicie wolna od mikroorganizmów. Podczas odchudzania (i nie tylko) warto natomiast pić wodę, która pozwoli uzupełnić codzienną dietę o cenne elektrolity, w tym magnez, który “dba” o prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego. Dobrej jakości woda jest niezbędna nie tylko podczas odchudzania. Przeczytaj również: Jaka woda na kamienie nerkowe?

Czy można pić kranówkę na diecie?

Wbrew pozorom nie trzeba na diecie wydawać kroci na drogą i mało ekologiczną wodę butelkowaną. Doskonałym rozwiązaniem jest bowiem filtrowana kranówka. A w jaki sposób należy ją uzdatniać? Wystarczy zainstalować dobrej jakości podzlewozmywakowy filtr kuchenny. Zanim jednak do tego dojdzie, warto wykonać profesjonalne badanie wody. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem.Rodzaje filtrów kuchennych do uzdatniania wody nie tylko podczas odchudzania. Rynek systemów do uzdatniania wody w domu jest ogromny, a producenci niemal prześcigają się w proponowaniu rozwiązań, dzięki którym z kranu popłynie świeża i czysta woda. Oczywiście ostateczny wybór urządzenia zależy najczęściej od indywidualnych preferencji użytkowników. Zastanawiasz się jak wybrać kuchenny filtr do wody? Przegląd najlepszych rozwiązań może się w tym przypadku okazać bardzo pomocny.

Osoby na diecie, które szukają sposobów na czystą wodę prosto z kranu, powinny zwrócić uwagę na filtry kuchenne z ultrafiltracją i systemy odwróconej osmozy.

Membrana ultrafiltracyjna filtruje wodę z dokładnością do 0,1 mikrona (usuwając zanieczyszczenia pozostawia w wodzie minerały), dlatego jest eksperci rekomendują takie rozwiązanie do wody mało lub średnio zanieczyszczonej, o niskim stopniu twardości. Dowiedz się, czy można pić wodę po odwróconej osmozie.

Trafionym wyborem może się w tym przypadku okazać urządzenie Ecoperla Profine POU 3 z dodatkowym wkładem węglowym, który usuwa chlor i jego pochodne, poprawiając tym samym smak, zapach i barwę wody.

Odwrócona osmoza zapewnia bardziej dokładną filtrację i pozwala na pełne dostosowanie jakości wody do własnych potrzeb. Nowoczesne systemy odwróconej osmozy różnią się między sobą konstrukcją oraz rodzajem wkładów filtrujących. Ponieważ dla osób na diecie szczególnie istotnym składnikiem jest magnez, doskonale sprawdzi się w tym przypadku odwrócona osmoza Ecoperla Rosa jest wyposażona we wkład rewitalizujący wodę Ecoperla Elixir. Woda po takiej filtracji przypomina właściwościami wodę alkaliczną, która wykazuje działanie antyoksydacyjne. Więcej na ten temat przeczytasz w poniższych artykułach:

A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do zasadności montażu takiego urządzenia, poznaj 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens.

Woda na odchudzanie i nie tylko!

Wiesz już, jaką wodę pić podczas diety. Musisz jednak pamiętać, że prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko w okresie odchudzania. Spożywanie optymalnej ilości płynów na dobę korzystnie bowiem wpływa na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. W tym kontekście, warto rozważyć instalację filtra kuchennego, który gwarantuje dostęp do czystej wody prosto z kranu. Ultrafiltracja, odwrócona osmoza, filtry z węglem aktywnym - wybór jest naprawdę duży. Jeśli nie wiesz, jaki filtr do wody sprawdzi się u Ciebie, zachęcamy do kontaktu. Na pewno znajdziemy takie urządzenie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb wszystkich domowników.

Komentarze

Postów nie znaleziono