Czysta woda na trawienie

Jaką pić wodę, aby wspomagać pracę jelit i trawienie?

Edyta Siedlecki
16/01/2024
0

Poprawne funkcjonowanie układu trawiennego jest niezbędne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Wiele osób próbuje wspomagać pracę jelit za pomocą wody. Ale jakie są fakty? Czy woda rzeczywiście w znaczący sposób pomaga w trawieniu? Jeśli tak, to jaka? W tym artykule przeanalizujemy korzyści płynące z picia wody, a także jej dobroczynny wpływ na zdrowie i układ trawienny. Podpowiemy również, jak najlepiej uzdatniać wodę, aby codziennie mieć dostęp do czystej i świeżej kranówki.

Odpowiednie nawyki podstawą dobrego zdrowia

Problemy trawienne i schorzenia układu pokarmowego dotykają w dzisiejszych czasach mnóstwo osób. Według statystyk, co ósmy Polak ma problemy z regularnym wypróżnianiem, a jeszcze częściej mówi się o sporadycznych zaparciach. Podstawę profilaktyki przy kłopotach trawiennych stanowią przede wszystkim zdrowe nawyki, wśród których szczególnie istotna jest regularna aktywność fizyczna, unikanie przetworzonej żywności i rezygnacja z używek. Tak samo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta i przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów na dobę. Woda bierze bowiem udział w procesie trawienia i uczestniczy w transporcie składników odżywczych do wszystkich komórek naszego ciała.

Rola wody podczas trawienia

Woda usuwa z organizmu toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Odpowiedni poziom nawodnienia gwarantuje również prawidłowy metabolizm i usprawnia wszystkie procesy trawienne. Od ilości wody w ślinie, żółci oraz w soku żołądkowym i jelitowym w dużej mierze zależy działanie enzymów trawiennych. Z kolei niedobór wody powoduje wysychanie jamy ustnej, niską produkcję śliny i zaburzenia elektrolitowe. A w jaki sposób woda może być pomocna w procesie trawienia?

  • Pomaga rozkładać jedzenie po posiłkach — jedną z korzyści picia wody jest to, że może ona wspomóc trawienie poprzez szybsze rozkładanie pokarmu.
  • Zmiękcza stolec — woda stymuluje pracę jelit i ułatwia wypróżnianie.
  • Pomaga trawić błonnik — woda ułatwia trawienie pokarmów bogatych w rozpuszczalny błonnik.

Jaka woda do picia jest najzdrowsza?

Odpowiednia podaż wody w ciągu doby to jedno. Równie duże znaczenie dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji całego organizmu ma także jej jakość. Co to oznacza w praktyce?

Woda do picia powinna być oczywiście pozbawiona szkodliwych zanieczyszczeń, ale to nie wszystko. Najzdrowsze wody mineralne i lecznicze zawierają zazwyczaj magnez (bierze udział w procesach trawienia), wapń (uczestniczy w rozkładaniu składników odżywczych), wodorowęglany (neutralizują kwasy żołądkowe), a także siarczany (poprawiają perystaltykę jelit i kondycję błony śluzowej jelit, wykazują działanie przeczyszczające). Warto natomiast pamiętać, że spożywanie wód o takim składzie należy poprzedzić konsultacją z lekarzem prowadzącym. Za to na co dzień najlepiej unikać spożywania wody gazowanej. Ponieważ takie napoje (szczególnie słodkie) szybciej zaspokajają pragnienie istnieje ryzyko, że wypijemy za mało wody w ciągu dnia. Co więcej, dwutlenek węgla bywa przyczyną wzdęć oraz innych, uciążliwych dolegliwości gastrycznych. Przeczytaj także: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem.

Skąd brać czystą wodę w domu?

Czysta woda powinna zdaniem wielu ekspertów stanowić ok. 70% całkowitego spożycia płynów w ciągu doby. Zamiast jednak kupować drogą i mało ekologiczną wodę w plastikowych butelkach warto sięgnąć po filtry kuchenne. Producenci systemów uzdatniania wody wręcz prześcigają się w projektowaniu urządzeń, dzięki którym kranówka będzie pozbawiona zanieczyszczeń. Na rynku istnieje co najmniej kilka metod poprawy jakości wody, nie tylko w kuchni, ale też w całym domu. W efekcie, wybór konkretnego urządzenia zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkowników i jakości surowej wody. Warto natomiast pamiętać, że woda po filtrze kuchennym stanowi nie tylko doskonałą bazę do przyrządzania dań i napojów gorących, ale też nadaje się do bezpośredniego spożycia. Więcej ciekawych informacji na ten temat można znaleźć w na blogu w poprzednich artykułach:

Ultrafiltracja, aby “doszlifować” właściwości wody

Filtry kuchenne z membraną ultrafiltracyjną, uzdatniające wodę na bieżąco, zatrzymują zanieczyszczenia o średnicy do 0,1 mikrona. Co ważne, pozostawiają w niej naturalnie występujące minerały.

W tej kategorii urządzeń polecamy szczególnie filtry kuchenne Ecoperla Profine POU 2 (wkład węglowy i wkład ultrafiltracyjny) oraz Ecoperla Profine POU 3 (mechaniczny wkład wstępny, wkład węglowy, wkład ultrafiltracyjny). Oba urządzenia to świetny sposób na poprawę jakości wody wodociągowej, która już charakteryzuje się akceptowalnymi parametrami. Specjaliści polecają te filtry kuchenne jako dodatkowy etap oczyszczania wody spożywczej, jeśli w domu został już zamontowany inny, centralny system filtracji, np. zmiękczacz wody. O zaletach serii Ecoperla POU można też posłuchać w zamieszczonej poniżej recenzji.

Odwrócona osmoza, aby usunąć zanieczyszczenia z dokładnością do pojedynczych jonów

Osoby oczekujące wody o najwyższej jakości wody, powinny sięgnąć po system odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna usuwa zanieczyszczenia mineralne (w tym metale ciężkie), organiczne (w tym pestycydy, związki hormonalne, farmaceutyki)) oraz różnego rodzaju mikroorganizmy (w tym pierwotniaki, bakterie i wirusy).

Wśród systemów odwróconej osmozy, na rynku wyróżnia się filtr kuchenny Ecoperla Rosa, wyposażony we wkład rewitalizujący wodę - Ecoperla Elixir. Dzięki temu rozwiązaniu woda jest nie tylko pozbawiona zanieczyszczeń, lecz zostaje również wzbogacona magnezem oraz zyskuje wyższe pH. Jej spożywanie pobudza zatem pracę jelit oraz zapewnia zdrowszy sen i wydajniejszą pracę mięśni, w tym również serca.

Jak poprawić smak wody?

Nie ulega wątpliwości, że nie każdy lubi smak kranówki. W takiej sytuacji warto sięgnąć po filtry z węglem aktywnym. Wypełnione tym materiałem wkłady filtracyjne to często element filtrów kuchennych (np. w serii Ecoperla POU, czy w odwróconej osmozie Ecoperla Rosa). Można je również zamontować centralnie na całą instalację. Doskonale sprawdza się w takim przypadku kolumna węglowa, np. Ecoperla Carbotower S, dostępna także w rozmiarze M, albo L (przy większym zapotrzebowaniu na wodę). Decydując się na montaż takiego urządzenia zyskujemy smaczną wodę nie tylko na cele spożywcze, ale też do mycia i kąpieli. Węgiel aktywny usuwa bowiem z wody chlor i jego pochodne, które mogą wywoływać podrażnienia skóry.

Jak wyrobić nawyk picia wody?

Wyjaśniliśmy już, jaka woda do picia jest najzdrowsza. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć, aby zachować układ pokarmowy w dobrej kondycji. W tym kontekście warto również zwrócić uwagę na sposób i częstotliwość picia wody. W praktyce mowa tutaj o kilku bardzo prostych nawykach, które warto sobie przyswoić.

Pierwszą szklankę wody, najlepiej ciepłej lub w temperaturze pokojowej, warto spożywać na czczo. Dzięki temu rozszerzają się naczynia krwionośne, a komórki mogą przyswoić więcej minerałów. Picie zimnej wody przynosi skutek dokładnie odwrotny i utrudnia wchłanianie składników odżywczych.

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe przy wszelkich dolegliwościach gastrycznych. Należy przy tym pamiętać, że uczucie pragnienia to pierwsza oznaka odwodnienia, dlatego wodę trzeba spożywać niezależnie od tego, czy chce nam się pić w danej chwili czy też nie. Aby wyrobić zdrowy nawyk regularnego picia wody, warto ze sobą nosić wielorazową butelkę, np. Ecoperla Ecobott (wykonaną z trzciny cukrowej i biodegradowalną) lub termiczną butelkę Ecoperla Runbott, która przez wiele godzin utrzymuje temperaturę napoju (zarówno latem, jak i zimą). Obie butelki, choć bardzo pojemne, zajmują naprawdę niewiele miejsca dlatego zmieszczą się w każdej torbie i plecaku.

Czysta i zdrowa woda na problemy z trawieniem

Regularne nawadnianie to skuteczny sposób na to, aby utrzymać jelita w dobrej kondycji przez całe życie. Zamiast kupować w tym celu wodę butelkowaną, lepiej zamontować filtr kuchenny, który zapewni codzienny dostęp do czystej i zdrowej kranówki bez żadnych ograniczeń. Jeśli nie wiesz, jakie urządzenie wybrać, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie

Komentarze

Postów nie znaleziono