Kamina nerkowa a jakość wody do picia

Jaka woda na kamienie nerkowe?

Maria Pielesiek
19/12/2023

Kamica nerkowa to jedna z najczęstszych chorób układu moczowego. Bolesna i niestety coraz powszechniejsza. W kontekście profilaktyki tego schorzenia, sporo mówi się jednak o diecie. Czy woda rozpuszcza kamienie nerkowe? Jaka woda na kamicę jest najlepsza? Co pić przy ataku kolki nerkowej? Sprawdź!

Kamica nerkowa - bolesna choroba nerek

Kamień nerkowy to twardy osad powstający z substancji chemicznych znajdujących się w moczu. Typowe objawy kamicy nerkowej to silny ból w dolnej części pleców, a nieco rzadziej krew obecna w moczu, nudności, wymioty, gorączka i dreszcze, a także mocno zagęszczony mocz o nieprzyjemnym zapachu lub sporej mętności.

Czasami drobne kamienie wydostają się z organizmu wraz z moczem, nie powodując przy tym praktycznie żadnego dyskomfortu. Przyczyną mitycznego bólu, którego tak bardzo obawiają się chorzy, są zazwyczaj duże i nieruchome złogi powodujące cofanie się moczu w nerkach, moczowodzie, pęcherzu lub cewce moczowej.

Przyczyny powstawania kamieni w nerkach

Choć lekarze nie potrafią jednoznacznie określić przyczyn kamicy nerkowej, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby u osób cierpiących na przewlekłe zakażenia układu moczowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy bywają najczęściej zaburzenia elektrolitowe lub metaboliczne, ale nie tylko. Powstawaniu kamicy nerkowej sprzyjają bowiem wszystkie sytuacje, w których mocz ulega znacznemu zagęszczeniu. Realna “szansa” na pojawienie się kamieni w nerkach wzrasta tym samym przy przedłużającej się gorączce, biegunce, wymiotach, a nawet podczas długiego wysiłku fizycznego.

Występowanie kamieni nerkowych odnotowano nawet u dzieci w wieku 5 lat. W rzeczywistości przypisuje się ten problem kilku czynnikom, głównie związanym z wyborami żywieniowymi. Dwie najważniejsze przyczyny zapadalności na kamicę nerkową u dzieci to niewystarczająca ilość płynów i spożywanie pokarmów o dużej zawartości soli oraz cukru, szczególnie pod postacią wysoko przetworzonego jedzenia oraz słodkich napojów gazowanych.

Leczenie kamicy nerkowej

O sposobie leczenia kamicy nerkowej zawsze decyduje lekarz, dokonując oceny wielkości oraz położenia kamieni. W zaawansowanym stadium choroby najlepiej sprawdza się litotrypsja falami uderzeniowymi. Kamienie nerkowe usuwa się również endoskopowo. Jeśli są niewielkie (3-5 mm), lekarze często zalecają obserwację. Zaskoczeniem może być natomiast fakt, że w przypadku podejrzenia kamieni w nerkach, można sobie często pomóc domowymi sposobami. Podstawą w profilaktyce i leczeniu tego schorzenia jest bowiem odpowiednie nawodnienie organizmu, co wiąże się z przyjmowaniem nawet 3-4 litrów płynów na dobę. Przeczytaj koniecznie: Prawidłowe nawodnienie organizmu - jak to zrobić? oraz poznaj 5 sposobów na skuteczne nawadnianie podczas upałów.

Znaczenie diety przy kamicy nerkowej

Prawidłowo zbilansowana dieta u osób zmagających się z kamieniami nerkowymi przynosi wiele pozytywnych efektów. Warto jednak pamiętać, że rodzaj posiłków oraz wybór odpowiednich produktów jest ściśle powiązany z odmianą tego schorzenia. Jak to wygląda w praktyce?

  • Kamica fosforanowa – nie zaleca się spożywania wody alkalicznej, bogatej w minerały, ani nasion roślin strączkowych.
  • Kamica szczawianowo-wapniowa – z diety należy wyeliminować szczawiany obecne m.in. w szczawiu, botwince, szpinaku, rabarbarze, suszonych figach, ostrych przyprawach.
  • Kamica moczanowa – należy ograniczyć puryny, obecne w mięsie (w szczególności podroby mięsne), kalafiorze, brokułach, orzechach, kawie i w niektórych rybach (szprotki, śledzie, sardynki).

Osoby chorujące na kamicę nerkową powinny również ograniczyć ilość soli w diecie, najlepiej do 6 gram na dobę. Nadmiar soli zaburza bilans wodny organizmu, co może być jedną z przyczyn gromadzenia się twardych złogów w nerkach. Dość istotną kwestią z punktu widzenia profilaktyki jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Z obserwacji wynika bowiem, że osoby z nadwagą są w większym stopniu narażone na wystąpienie kamicy nerkowej.

Filtrowanie nerek – jak je oczyścić?

Nie ulega wątpliwości, że woda odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wszystkich chorób układu moczowego. Kamienie nerkowe nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Szczególnie ważne jest w tym przypadku moczopędne działanie wody, dzięki któremu razem z moczem wydalane są różne toksyczne dla organizmu substancje, w tym kwasy: moczowy, szczawiowy oraz fosforowy. Przy kamicy moczanowej zaleca się spożywanie wody alkalicznej, czyli takiej o pH wyższym niż 7. Warto natomiast unikać nadmiernego stężenia minerałów w wodzie.

Czy woda z minerałami szkodzi osobom z kamicą nerkową?

Wiele osób sądzi, że woda z kranu lub woda z dużą ilością minerałów przyczynia się do powstawania kamieni nerkowych. W opinii niektórych w nerkach osadza się ten sam kamień, który znajdują na dni czajnika. To oczywiście mit, w dodatku bardzo szkodliwy. Nie potwierdzono dotychczas, że istnieje związek między wysokim stopniem twardości wody a występowaniem kamieni nerkowych. Z drugiej strony, twarda woda jest przyczyną wielu innych problemów w domu, o czym możesz przeczytać w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem. Jeśli masz problem z twardą wodą, rozważ koniecznie instalację zmiękczacza wody, który w zauważalny sposób poprawi komfort korzystania z kranówki w całym domu.

Woda pomocna przy kamicy nerkowej

Przy kamicy nerkowej zaleca się picie wody przefiltrowanej, choć dopuszczalne są również inne jej rodzaje. Warto jednak pamiętać, że spożywanie wody oczyszczonej przez filtr kuchenny niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Co to oznacza?

Filtry kuchenne umożliwiają pozyskiwanie świeżej i czystej wody bez zanieczyszczeń takich jak metale ciężkie, pestycydy, chlor, czy szkodliwe patogeny. W profilaktyce kamicy nerkowej, a także w momencie napadu bólu, ważne jest przyjmowanie wody o odpowiednich parametrach. W tym kontekście świetnie może się sprawdzić system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa lub Ecoperla Revo z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir. Przeczytaj: Wkład rewitalizujący - po co jest? Jak używać?

Decydując się na takie rozwiązanie można naprzemiennie pozyskiwać dwa rodzaje wody:

  • Woda wzbogacona w minerały – wkład mineralizujący Ecoperla Elixir wzbogaca wodę z kranu w wolny wodór oraz magnez, a także podnosi jej pH; taka woda sprawdza się przy kamicy moczanowej.
  • Woda oczyszczona – nie przechodzi przez wkład Ecoperla Elixir, jest również wolna od substancji pozostawiających osad, dlatego najlepiej sprawdza w profilaktyce kamicy fosforanowej, przy której nie należy pić wód alkalicznych, ani bogatych w minerały.

System odwróconej osmozy Ecoperla Rosa wyróżnia się wśród innych filtrów kuchennych sześcioma poziomami filtracji i ponadprzeciętną skutecznością oczyszczania wody. Membrana o wydajności 100 GPD nie tylko jest jedną z najdokładniejszych dostępnych na rynku, ale też gwarantuje mniejszy odrzut wody do kanalizacji. Na jeden litr przefiltrowanej wody przypadają zaledwie dwa litry odrzutu do kanalizacji. Zamiast 2 wstępnych wkładów mechanicznych zastosowano 2 wkłady węglowe. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest łatwy samodzielny montaż, dzięki zastosowaniu stelaża z uchwytami na wężyki.

Odwrócona osmoza w kuchni to mnóstwo korzyści nie tylko w kontekście profilaktyki chorób takich jak kamica nerkowa. Woda po odwróconej osmozie jest krystalicznie czysta i świetnie nadaje się do przygotowywania potraw i napojów. Jeśli nie wiesz, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie, zapoznaj się z recenzją Ecoperla Revo.

Dobra jakość wody to dobra jakość życia

Kamica nerkowa to choroba, która może dotknąć każdego z nas. Jest nie tylko jedną z najczęstszych chorób układu moczowego, ale też jedną z najbardziej bolesnych. Ponieważ znacznie obniża komfort życia osób dotkniętych tym schorzeniem, warto podjąć wszelkie możliwe kroki, aby zapobiegać jej powstaniu lub nawrotom. Dobrej jakości woda to podstawa zdrowego stylu życia i profilaktyki wielu chorób, w tym kamicy nerkowej. Zadbaj o zdrowie całej rodziny, sięgając po rozwiązania, dzięki którym z Twojego kranu popłynie czysta i zdrowa woda.