system odwróconej osmozy na cały dom - czytakie rozwiązanie ma sens?

Czy odwróconą osmozę można założyć na instalację w całym domu?

Magda Lewicka
24/11/2020
1

Odwrócona osmoza jest znana głównie jako filtr kuchenny, który cieszy się naprawdę sporą popularnością. Jak wiadomo, jest to jeden z najdokładniejszych sposobów na oczyszczanie wody, ponieważ może usuwać z niej nawet pojedyncze jony. Czy tak dokładnie oczyszczoną wodę można mieć jednak w instalacji w całym domu? Czy założenie odwróconej osmozy na cały dom jest możliwe?

Zanieczyszczona woda w domu

Woda, która płynie w naszych kranach nie zawsze jest nieskazitelnie czysta. Kiepski stan magistrali w budynku docelowym, długa droga, jaką musi pokonać woda zanim zostanie do nas dostarczona, zanieczyszczenia, które są obecne w nieprawidłowo konserwowanych odcinkach instalacji bądź zaraz po awarii wcale nie ułatwiają sprawy. Kłopoty mogą tak samo zdarzyć się w przypadku wody wodociągowej, o czym pisaliśmy w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? O wiele więcej problemów może dotyczyć wody z własnego ujęcia. O największych pisaliśmy już dokładnie w poradniku, składającym się z trzech części: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

To, co pojawia się w wodzie, czyli choćby zanieczyszczenia mechaniczne, mętność, nieodpowiedni smak i zapach czy też osad, jaki pozostawia po sobie woda, sprawiają, że niechętnie chcemy z niej korzystać. Lista strat, jakie jest w stanie spowodować woda pełna niekorzystnych substancji jest naprawdę długa. To prowadzi często do rozmyśleń o wyborze najlepszej opcji jej uzdatniania. Skoro odwrócona osmoza jest uznawana za jedną z najdoskonalszych dostępnych metod, czemu by jej nie założyć na całe ujęcie i czemu nie pokusić się o krystalicznie czystą wodę w całym domu?

Odwrócona osmoza w kuchni

Systemy odwróconej osmozy są najbardziej znane jako domowe filtry kuchenne. To jeden z najpopularniejszych rodzajów, który jest ceniony w Polsce ze względu na swoją dokładność. Szczegółowe informacje dotyczące działania odwróconej osmozy oraz efektów, jakie zapewnia, możecie znaleźć w artykule: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa! Działanie tłumaczy także filmik od polskiej marki Ecoperla:

Odwrócona osmoza posiada zazwyczaj minimalnie cztery etapy uzdatniania wody, natomiast maksymalnie jest ich nawet osiem. Niektóre systemy są rozbudowane o ciekawe dodatki, jak choćby lampa bakteriobójcza, czy wkłady zapewniające dodatkowe właściwości, na przykład wkłady rewitalizujące lub mineralizujące. Przeczytaj więcej: Jaki wkład do odwróconej osmozy? Mineralizujący czy rewitalizujący?

Taki filtr montuje się w domu pod zlewozmywakiem. Wystarczy podłączenie do odpływu oraz dopływu wody. Z oczyszczonej wody można korzystać z pomocą specjalnego kranika, montowanego na blacie kuchennym lub baterii trójdrożnej. To naprawdę dobry sposób na dostęp do wody pitnej i doskonała alternatywa mało ekologicznych i ekonomicznych plastikowych butelek. Przykładowa odwrócona osmoza? Jedną z najbardziej popularnych w naszym sklepie jest Ecoperla Rosa!

Odwrócona osmoza w przemyśle

Systemy odwróconej osmozy znajdują swoje miejsce jednak nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też w przemyśle. Są wykorzystywane w wielu zakładach z różnych gałęzi w celu uzyskania wody naprawdę wysokiej jakości, niemal całkowicie oczyszczonej. Więcej informacji na ten temat w artykule: Przemysłowa odwrócona osmoza - kiedy jest potrzebna?

Odwrócona osmoza na cały dom?

Skoro już wiemy, że istnieją systemy odwróconej osmozy do kuchni i systemy odwróconej osmozy do przemysłu, to co z odwróconą osmozą na cały dom? Czy możemy się spotkać z takim rodzajem urządzeń? Skoro tamte dają tak dobre efekty, to może warto założyć podobny system na całą instalację w domu?

Nie istnieje coś takiego, jak centralna odwrócona osmoza, która uzdatni wodę w całym domu. W żadnym z katalogów, nieważne ile ofert producentów przejrzycie, nie znajdziecie podobnego urządzenia. Przede wszystkim na potrzeby domowe nie stworzono wkładów, ani tym bardziej membrany osmotycznej, która byłaby w stanie poradzić sobie z uzdatnianiem wody na cały dom. Wszystko ze względu na wydajność oraz powierzchnię filtracyjną.

Jeśli jednak właściciel gospodarstwa domowego nie bierze innej opcji pod uwagę, oprócz odwróconej osmozy na dom, teoretycznie istnieje możliwość instalacji takiego urządzenia. W takim przypadku należy zwrócić się do profesjonalnej firmy z branży uzdatniania wody w celu stworzenia specjalnego projektu na życzenie, w którym głównym bohaterem będzie przemysłowa odwrócona osmoza dostosowana do potrzeb przyszłego użytkownika i jego domu.

Przemysłowa odwrócona osmoza w domu - to ma sens?

Jeśli ktoś zdecyduje się na założenie przemysłowej odwróconej osmozy w swoim domu, przede wszystkim powinien liczyć się z kosztami, jakie generuje takie urządzenie. W skład kosztów wchodzi cały osprzęt oraz sterowniki. Za realizację projektu można zapłacić nawet około 15-25 tysięcy. Oprócz tego opisane rozwiązanie pochłonie sporo miejsca. W pomieszczeniu gospodarczym musi być dostępna przestrzeń, obejmująca co najmniej 2m x 0,5m.

Nie tylko cena samego urządzenia może przyprawić o zawrót głowy lecz także koszty eksploatacyjne. Przeciętne gospodarstwo domowe w przeciągu miesiąca zużywa około 15 m3 wody. Przy założeniu przemysłowej odwróconej osmozy może natomiast wynosić nawet 30-45 m3. W dodatku, aby takie urządzenie mogło działać w pełni, niezbędne jest zastosowanie pomp podnoszących ciśnienie w instalacji. To wiąże się z bardzo głośnym działaniem oraz ogromnym zużyciem prądu, czyli znowu mamy do czynienia z dodatkowymi kosztami.

To jednak nadal nie wszystkie, co składa się na koszty eksploatacyjne. Musimy też brać pod uwagę dość kosztowny i regularny serwis. Nad przemysłową odwróconą osmozą powinien czuwać wyszkolony pracownik bądź osoba o odpowiedniej wiedzy, by sprawdzać, czy nie doszło o jakichkolwiek uchybień.

Przemysłowa odwrócona osmoza na cały dom zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem w przypadku instalacji wykonanych z miedzi. Dlaczego? Przede wszystkim membrana osmotyczna usuwa z wody nawet najdrobniejsze jony. Woda jest więc zmiękczana całkowicie, co w przypadku instalacji z miedzi może doprowadzić do korozji, o czym pisaliśmy już  w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Alternatywy dla takiego rozwiązania

Założenie przemysłowej odwróconej osmozy na cały dom to kiepski, a przede wszystkim nieekonomiczny pomysł. Istnieje całe mnóstwo rozwiązań dedykowanych gospodarstwom domowym, które z całą pewnością pomogą doprowadzić wodę do takiego stanu, z którego będziemy naprawdę zadowoleni!

Przy wodzie wodociągowej dobrym rozwiązaniem na całą instalację będzie centralny zmiękczacz wody. To świetny sposób na miękką wodę, która nie pozostawia osadu i jest naprawdę komfortowa w użytkowaniu, o czym pisaliśmy już w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu? To urządzenie świetnie sprawdza się w połączeniu z kolumną węglową, jak choćby Ecoperla Carbotower. Wiele osób wybiera takie zestawy, bo dzięki temu woda ma idealne właściwości organoleptyczne, nie podrażnia skóry i jest naprawdę miękka. Na ten temat więcej informacji w artykule: Zmiękczacz wody i węgiel aktywny - dlaczego to niezastąpiony duet?

W przypadku wody z własnego ujęcia najlepiej jest zacząć od zlecenia kompleksowej analizy wody, obejmującej badania fizykochemiczne oraz bakteriologiczne. Na ich podstawie można dobrać właściwe urządzenia, które doskonale poradzą sobie z poprawą właściwości wody na lepsze. Tu również istnieje możliwość wyboru jednego urządzenia, jak choćby stacja wielofunkcyjna lub zestawu, składającego się na przykład z odżelaziacza wody i zmiękczacza wody. Wszystko zależy od parametrów. Więcej w artykule: Jeden filtr do wody czy zestaw do uzdatniania wody? Co wybrać?

Wybierz idealną wodę w swoim domu!

Ten artykuł udowadnia, że odwrócona osmoza nie ma sensu bytu jako centralny filtr wody. W doborze właściwego urządzenia uzdatniającego wodę z chęcią pomoże nasz dział techniczny. Zapraszamy do kontaktu!

Komentarze

Zmiękczacz wody na cały dom to super rozwiązanie :) Nawet wodę do żelazka nalewam już z kranu :) Jaka to wygoda...