wkład do systemu odwróconej osmozy - wybrać bioceramiczny, mineralizujący czy rewitalizujący?

Jaki wkład do odwróconej osmozy? Mineralizujący czy rewitalizujący?

Magda Lewicka
17/03/2020
5

Systemy odwróconej osmozy to popularny sposób na dopasowanie wody pitnej do swoich oczekiwań. Możliwe jest nie tylko dokładne oczyszczanie z chloru, metali ciężkich i innych zanieczyszczeń, ale też nadanie jej szczególnych właściwości. W tym celu należy zastosować odpowiedni wkład. Tylko na jaki się zdecydować? Wkład mineralizujący, rewitalizujący czy może bioceramiczny?

Filtry kuchenne coraz częściej zastępują w polskich domach plastikowe butelki. Rodziny decydują się na taką inwestycję w trosce o środowisko, ze względu na niskie koszty utrzymania urządzenia oraz całą masę korzyści związanych z użytkowaniem wody o odpowiednich parametrach. Dokładne argumenty za tym, by pomyśleć o inwestycji w dobrą jakość wody w swojej kuchni znajdziecie w artykule: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

O tym, jakie sposoby wybieramy najchętniej do uzdatniania wody w naszych kuchniach dowiecie się stąd: Butelka, dzbanek, filtr kuchenny - jak Polacy uzdatniają wodę pitną? Nie masz pomysłu, jaki filtr kuchenny będzie najlepszy dla Ciebie? Sprawdź to: Jak wybrać kuchenny filtr wody? Przegląd najlepszych rozwiązań

Nadal najczęstszym wyborem są systemy odwróconej osmozy. Te filtry kuchenne goszczą na sklepowych półkach już od wielu lat i nic nie zapowiada, by miały stracić na swojej popularności.

Dlaczego wybieramy systemy odwróconej osmozy?

Systemy odwróconej osmozy to bardzo dokładne filtry kuchenne. Ich działanie jest wydajne i w pełni skuteczne, dzięki temu, że uzdatnianie wody odbywa się na kilku etapach. Od filtracji wstępnej, mającej na celu wyłapanie z wody wszelkich zanieczyszczeń stałych, przez membranę osmotyczną, która wyłapuje z wody nawet pojedyncze jony, aż po filtrację na węglu aktywnym, której zadaniem jest doszlifowanie właściwości organoleptycznych wody.

Tak zaawansowany proces uzdatniania daje pewność, że woda, którą będzie spożywała cała rodzina jest najwyższej jakości oraz w pełni bezpieczna dla organizmu. O samym procesie odwróconej osmozy dowiecie się z artykułu: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa. Informacje na ten temat przygotowała także marka Ecoperla:

Niezależnie od wybranego modelu, korzystanie z systemu odwróconej osmozy niesie ze sobą liczne korzyści. Takiej wody można używać nie tylko do picia, ale przygotowania dań i napojów gorących, odżywek dla dzieci, przemywania delikatnych powierzchni, etc. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

W ofertach sklepów znajdują się różne systemy odwróconej osmozy. Niektóre z nich będą miały tylko cztery podstawowe etapy filtracji wody , ale są dostępne i takie, które mają ich sześć (na przykład Atlas Filtri OASIS DP SANIC) lub nawet więcej.

Najbardziej podstawowe wersje służą jedynie oczyszczaniu wody, natomiast rozbudowane systemy odwróconej osmozy są w stanie wzbogacić ją w dodatkowe składniki bądź nadać specjalnych właściwości. Przykładem są choćby mineralizatory montowane jako ostatni etap. Czy opłaca się wybierać systemy odwróconej osmozy z dodatkowym wkładami? Jakie wkłady są do wyboru i na które warto się zdecydować?

Wkłady do systemów odwróconej osmozy

W systemach odwróconej osmozy znajdziemy wkłady mechaniczne oraz wkłady węglowe. Stanowią podstawę każdego systemu odwróconej osmozy, a ich zadaniem jest nie tylko poprawa jakości wody, ale także zapewnienie odpowiedniej żywotności membrany osmotycznej.

Jak już wspomnieliśmy, systemy odwróconej osmozy to także wkłady o specjalnych właściwościach. Do tej grupy zaliczają się komponenty, które nie mają możliwości odfiltrowania zanieczyszczeń. Posiadają jednak wewnątrz taki materiał, który wzbogaca wodę podczas jej przepływu w substancje korzystnie oddziałujące na organizm. O jakie dokładnie substancje chodzi? Na przykład o minerały: wapń, magnez, potas, wodór. Wkłady o specjalnych właściwościach są zazwyczaj montowane za wkładem szlifującym.

Przykładami wkładów o specjalnych właściwościach są:

  • Wkłady mineralizujące
  • Wkłady bioceramiczne
  • Wkłady rewitalizujące

Wkłady mineralizujące - po co stosować?

Wkłady mineralizujące to jedne z najpopularniejszych dodatków do systemów odwróconej osmozy. Liniowe wkłady mineralizujące są wypełnione naturalnym złożem dolomitowym. Woda po przepłynięciu przez membranę osmotyczną jest uboga w składniki mineralne. Niektórym zależy, by jednak te się w wodzie znajdowały.

Zadaniem wkładu mineralizującego jest wzbogacenie wody przefiltrowanej przez odwróconą osmozę w pierwiastki takie jak: wapń, magnez, sód, potas, chlorki. Ilości tych substancji w wodzie po przepłynięciu przez wkład są podobne jak w większości wód mineralnych dostępnych w butelkach na sklepowych półkach. Należy jednak pamiętać o tym, że najlepszym źródłem minerałów jest pokarm i dobór odpowiednich składników odżywczych. Niektóre źródła podają, że jedna szklanka soku zawiera tyle minerałów, ile ponad 100 litrów wody.

Wkłady mineralizujące trzeba wymienić po upływie maksymalnie 12 miesięcy. Wiele zależy od zużycia wody w gospodarstwie domowym.

Wkład bioceramiczny - co to daje?

W niektórych modelach systemów odwróconej osmozy spotkamy się z wkładami bioceramicznymi. Są znacznie mniej popularne i stanowią rzadszą propozycję od mineralizatorów. Zamienną nazwą dla wkładów bioceramicznych są rezonatory magnetyczne.

W jaki sposób to dokładnie działa? Wewnątrz wkładu znajduje się granulowana glina ceramiczna. Jest to złoże nasycone dalekim światłem podczerwieni. Producenci wkładów bioceramicznych podają, że woda jest nasycana promieniami podczerwieni podczas przepływu przez wnętrze wkładu. Działanie polega na zmianie właściwości fizycznych wody poprzez zastosowanie pola magnetycznego. Namagnetyzowana woda ma większą zdolność do rozpuszczania tlenu

Źródła dotyczące sposobu działania wskazują, że zastosowanie wkładów bioceramicznych ma wpływ na znaczenie prozdrowotne wody dla organizmu. Między innymi taka woda jest w stanie: podnieść metabolizm, przyspieszy usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, zapobiega tworzeniu się nadciśnienia i kamieni nerkowych, przeciwdziała miażdżycy. Ponadto dzięki wodzie, która przepłynie przez wkład bioceramiczny i regularnemu jej spożywaniu, organizm może być oczyszczany z toksyn i wolnych rodników.

Żywotność wkładu bioceramicznego szacuje się na około 6-12 miesięcy.

Wkład rewitalizujący - sposób na wodę z magnezem

Zupełną nowością na rynku są wkłady rewitalizujące. To wkłady, które wytwarzają wodę bogatą w magnez, wolny wodór, o wysokim odczynie pH. Przykładem takiego wkładu jest Ecoperla Elixir Jego recenzję przeczytacie tu: Ecoperla Elixir - woda alkaliczna na wyciągnięcie ręki

Woda zmienia swoje właściwości pod wpływem reakcji z czystym magnezem, który stanowi złoże filtracyjne we wkładzie rewitalizującym. Produktem końcowym jest woda nasycona w magnez, wolny wodór. Dodatkowo taka woda charakteryzuje się dość wysokim pH, odpowiadającym wodom alkalicznym.

Poziom nasycenia wody wodorem ma wpływ na właściwości lecznicze wody. Wśród nich wymienić można choćby właściwości antyoksydacyjne. Woda bogata w wodór jest też lepiej przyswajana przez organizm. Jej regularne spożywanie może pozytywnie wpłynąć na: walkę z wolnymi rodnikami, wzmocnienie organizmu, poprawę metabolizmu, wzmocnienie odporności, przyspieszenie procesu odchudzania, wspomaganie regeneracji organizmu po ciężkim wysiłku fizycznym.

Taka woda jest więc szczególnie polecana sportowcom oraz osobom wykonującym ciężkie fizycznie zawody. Odpowiednia ilość magnezu w wodzie sprawia, że może ona z powodzeniem zastąpić suplementy diety.

Kiedy warto wybrać wkłady o specjalnym działaniu?

Systemy odwróconej osmozy wyposażone we wkłady specjalistyczne są przeznaczone dla tych osób, które od wody pitnej oczekują czegoś więcej niż tylko odpowiedniego smaku, zapachu i barwy. Chcą, aby służyła ich organizmowi i przyczyniała się do jego prawidłowego funkcjonowania.

Takie filtry kuchenne są w stanie dobrze zastąpić mineralną wodę butelkowaną, a niejednokrotnie okazują się od niej lepsze. Warto pomyśleć na jakich właściwościach wody nam zależy i który wkład będzie miał szansę sprawdzić się najlepiej.

Większość systemów odwróconej osmozy wyposażonych we wkłady specjalistyczne posiada dwudrożną wylewkę, która pozwala na czerpanie z jednej strony wody uzdatnionej, doskonałej do gotowania, przyrządzania napojów gorących. Z drugiej strony umożliwia czerpanie wody z minerałami do bezpośredniego spożycia.

Polecane odwrócone osmozy z takimi dodatkami

Mineralizatory są obecne w większości systemów odwróconej osmozy. Przykładem może być filtr kuchenny Atlas Filtri OASIS DP lub odwrócona osmoza Puricom Stella.

Jeśli zależy nam na wodzie z magnezem, o wysokim odczynie pH, warto wybrać system odwróconej osmozy Ecoperla Rosa. Ma już wbudowany, jako ostatni stopień, wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir. Co ciekawe, ten wkład możemy zakupić i domontować do większości systemów odwróconej osmozy dostępnych na rynku zamiast mineralizatora. Może też stanowić dodatkowy etap w systemach odwróconej osmozy takich jak Ecoperla Revo.

Woda dopasowana do Twoich potrzeb

Wkłady o specjalnych właściwościach to doskonały sposób na dostosowanie wody do swoich wymagań i zapewnienie źródła wody pitnej o dobroczynnym wpływie na organizm całej rodzinie. Warto wziąć taką opcję pod uwagę.

Komentarze

Nie mam w domu odwróconej osmozy, ale mam inny filtr z delikatniejszą membraną, do tego wkład mineralizujacy i tak mam, bo bardzo lubie wodę wysoko zmineralizowaną ;)
Pare dni temu zamówiłem osmoze juz z mineralizatorem, a dokladnie z Atlas Filtri z powloka przeciw bakteriom. Zobaczymy jak sie bedzie sprawdzac, choc firma Atlas Filtri podobno jest bardzo dobra, filtry narurowe równiez uzywalem od nich i naprawde klasa.
Zastanawiam się nad tym mineralizatorem Elixir ze względu na zamontowany zmiękczacz wody. Podobno można go podłączyć do wody surowej.
Dla mnie też osmoza musi mieć mineralizator. Miękka woda jest OK, ale przy codziennym spożywaniu warto wybierać wodę nawet średniozmineralizowaną.
Nasza osmoza już ma wiele lat, ale nadal jest niezawodna :) Jakieś pół roku temu zamówiliśmy do niej wkład elixir i jesteśmy bardzo zadowoleni, fajna alternatywa dla zwykłego mineralizatora, mimo że jest znacznie droższy. Ale przecież zdrowie jest bezcenne :)