Przemysłowa odwrócona osmoza - kiedy jest potrzebna?

Przemysłowa odwrócona osmoza - kiedy jest potrzebna?

Magda Lewicka
24/09/2019
6

Woda o bardzo wysokim stopniu czystości jest potrzebna w wielu procesach technologicznych przeprowadzanych w przedsiębiorstwach różnych gałęzi przemysłu. Nierzadko doskonale oczyszczona woda ma swoje zastosowanie także w placówkach użytku publicznego. Wodę o tak wysokich standardach można uzyskać między innymi dzięki zastosowaniu przemysłowej odwróconej osmozy. Co warto wiedzieć na temat tych urządzeń? Kiedy stacja osmozy przemysłowej jest dokładnie potrzebna?

Po co stosować przemysłową odwróconą osmozę?

Przemysłowe stacje osmozy mają niebagatelny wpływ na zmianę składu fizykochemicznego wody. Głównym powodem ich zastosowania jest uzyskanie wody o wysokiej czystości, niskiej konduktywności oraz niskim przewodnictwie. Stacje osmozy przemysłowej znajdują więc zastosowanie w odsalaniu wody morskiej oraz demineralizacji.

Z prośbą o realizację takiej stacji uzdatniania wody zwracają się między innymi: szpitale, placówki z sektora HoReCa, przedsiębiorstwa z branży tekstylnej, elektronicznej, Woda po odwróconej osmozie jest wykorzystywana jako woda procesowa. Znajduje swoje zastosowanie także w: medycynie, laboratoriach, lakierniach, garbarniach, lakiernictwie, przemyśle farmaceutycznym, przemyśle spożywczym, browarnictwie, do wyrobu kosmetyków, w przemyśle elektronicznym, chemicznym. 

Ponadto przemysłowe systemy odwróconej osmozy są wykorzystywane do nitryfikacji wody pitnej, odzyskiwania metali ze ścieków oraz oczyszczania ścieków.

Demineralizacja wody w przemyśle

W przedsiębiorstwach bardzo często procesem koniecznym okazuje się demineralizacja wody. Jest wykorzystywana, by zapobiegać pozostawaniu osadu w instalacjach podczas przepływu wody oraz na maszynach produkcyjnych. Związki mineralne nie są też często pożądane w wodzie przemysłowej ze względu na przyspieszanie procesu korozji.

Aby osiągnąć dobre efekty demineralizacji, kierownicy przedsiębiorstw coraz częściej podejmują decyzję właśnie o wyborze przemysłowej odwróconej osmozy. Za takim rozwiązaniem przemawia sporo korzyści. Wśród nich przede wszystkim można wymienić brak potrzeby stosowania preparatów chemicznych oraz neutralizacji ścieków, co musi mieć miejsce w przypadku demineralizacji za pośrednictwem wymiany jonowej.

Ponadto stacje osmozy przemysłowej są proste w obsłudze i nie wymagają wiele uwagi. Dodatkową zaletą może być fakt, że oprócz rozpuszczonych soli w procesie oczyszczania z wody usuwane są również wirusy, bakterie, zanieczyszczenia organiczne.

Działanie przemysłowej odwróconej osmozy

Proces odwróconej osmozy polega na przenikaniu rozpuszczalnika (w tym wypadku wody) pod wysokim ciśnieniem przez półprzepuszczalną membranę osmotyczną. Pod wpływem ciśnienia cząstki oczyszczonej wody przenikają przez membranę i tworzą tak zwany permeat. Natomiast koncentrat z takimi zanieczyszczeniami jak: cząsteczki soli, koloidy, bakterie zostają po drugiej stronie i są odprowadzane do kanalizacji bądź ponownie poddawane procesowi oczyszczania.

Podczas procesu oczyszczania z wody usuwane są między innymi metale ciężkie, jak: kadm, arsen, ołów, srebro, rtęć, a także rozpuszczone sole chloru, chromu, miedzi. Na drodze oczyszczania za pomocą membrany usuwane są również trucizny. Ponadto za pomocą przemysłowej odwróconej osmozy z wody można usunąć odpady powstające w przemyśle chemicznym.

Skuteczność oczyszczania wody za pomocą przemysłowej odwróconej osmozy może sięgać nawet 98%. Warto zaznaczyć, że prawidłowo eksploatowane membrany w przemysłowych odwróconych osmozach charakteryzują się długą żywotnością i niezawodnością.

Zabezpieczenie przemysłowej odwróconej osmozy

Przemysłowa stacja osmozy praktycznie nigdy nie działa sama. Zazwyczaj niezbędne jest zastosowanie filtracji wstępnej oraz zmiękczania wody, dodatkowo przy niektórych realizacjach niezbędne jest także dozowanie antyskalantów. Wszystko w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony membrany osmotycznej.

Dobre praktyki i doświadczenia wskazują, że do oczyszczania na przemysłowej stacji osmozy powinna trafić woda wolna od żelaza, manganu, chloru, wysokiego stopnia twardości.

Najważniejsze zalety przemysłowej stacji osmozy

Wśród najważniejszych zalet zastosowania przemysłowej odwróconej osmozy można wymienić łatwość powiększenia skali uzdatniania, dzięki możliwości łączenia modułów, możliwość ciągłego przeprowadzania procesu oczyszczania, łatwość połączenia z innymi technikami membranowymi oraz metodami uzdatniania wody.

Konstrukcja i czytelny panel sterujący pozwalają na nieskomplikowaną obsługę i istnieje możliwość całkowitego zautomatyzowania procesu.

Co z doborem przemysłowej odwróconej osmozy?

Podzespoły do konkretnych realizacji przemysłowej odwróconej osmozy dobierane są w dużej mierze na podstawie zapotrzebowania godzinowego na wodę. Istotną kwestią jest również dobór właściwego rodzaju membrany osmotycznej – tutaj dużą rolę odgrywa wiedza na temat wielkości cząsteczek, jakie mają być usuwane z wody.

Równie ważnym elementem jest sterownik. Warto zdecydować się na komponenty z wyższej półki, choć to może wiązać się ze sporym kosztem.

Doborem i projektem stacji osmozy przemysłowej zajmuje się między innymi firma Klarsan, działająca na terenie całej Polski. Nad projektem oraz realizacją pracuje sztab doświadczonych inżynierów.

Przemysłowa odwrócona osmoza - co jest do wyboru?

Firma Klarsan oferuje zarówno gotowe stacje osmozy przemysłowej, jak i specjalnie dopasowane do potrzeb, robione na zamówienie z dbałością o dopasowanie każdego komponentu do potrzeb przedsiębiorstwa i konkretnej instalacji. Niezależnie od rodzaju, w przypadku każdej przemysłowej odwróconej osmozy istnieje możliwość w pełni automatycznego sterowania procesem.

Przykładem gotowej przemysłowej stacji osmozy jest Klarsan RO IND. To kompletna i w pełni automatyczna stacja, która umożliwia zarówno demineralizację, jak i odsalanie wody morskiej. W jej skład wchodzi: sterownik, sonda przewodności, pompa wysokiego ciśnienia, elektrozawory, czujniki ciśnienia, manometry, rotametry, zawory sterujące recyrkulacją oraz odrzutem. Ilość i wydajność zamontowanych membran jest dobierana na podstawie wymogów instalacji oraz procesu, do którego będzie wykorzystywana oczyszczana woda.

Firma Klarsan zapewnia również możliwość zaprojektowania przemysłowej odwróconej osmozy od podstaw. Tego typu stacje są „szyte na miarę” potrzeb klienta, nawet w przypadku potrzeby zastosowania bardzo dużych wydajności oraz niestandardowej konfiguracji komponentów.

Wybór takiej opcji pozwala na dostosowanie przemysłowej odwróconej osmozy do powierzchni przeznaczonej na montaż, panujących warunków. Zaletą jest również możliwość indywidualnego opracowania technologii do specyficznych parametrów wody, które muszą zostać osiągnięte.

Przebieg współpracy przy przemysłowej odwróconej osmozie

Przede wszystkim należy zacząć od zgłoszenia potrzeby uzdatniania wody w danej placówce. W przypadku firmy Klarsan istnieje kilka dróg kontaktu, choćby poprzez mail lub telefonicznie. Podczas rozmowy przeprowadzany jest wstępny wywiad dotyczący specyfiki działalności, zapotrzebowania na wodę oraz celów, w jakich będzie wykorzystywana.

Bardzo często w pierwszym etapie współpracy przeprowadzana jest wizja lokalna, Niezbędne jest również posiadanie szczegółowych wyników analizy wody.

Na podstawie uzyskanych informacji inżynierowie tworzą projekt przemysłowej stacji odwróconej osmozy oraz ofertę dedykowaną przedsiębiorstwu. Po akceptacji i ustaleniach można przejść do realizacji.

Firma Klarsan oferuje również bogatą ofertę serwisową i możliwość przeszkolenia pracowników. Specjaliści służą radą i pomocą na każdym etapie eksploatacji przemysłowej odwróconej osmozy.

Przemysłowa stacja osmozy to dobre rozwiązanie

Proces odwróconej osmozy jest uznawany za jeden z najdoskonalszych i najskuteczniejszych. Trudno o bardziej dokładny i przyjazny dla środowiska sposób na uzyskanie wody o wysokim stopniu czystości do zastosowań przemysłowych.

Przed podjęciem decyzji o wyborze przemysłowej odwróconej osmozy warto skonsultować się z ekspertem, przedyskutować wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania oraz dowiedzieć się, jakie czynności konserwacyjne trzeba będzie podjąć, by urządzenie działało jak najdłużej sprawnie i niezawodnie.

Przeczytaj więcej na temat uzdatniania wody w przemyśle: Przemysłowe stacje uzdatniania wody - co należy wiedzieć? oraz Przemysłowe odżelaziacze wody - jak dobrać do potrzeb?

Komentarze

Jakie powstają odpady?
krzysztof ciekawe tylko czy wkłady w nich wymieniają zgodnie z zalecanym terminem czy tak jak to u nas w kraju bywa kupują za jakieś dofinansowanie a potem nie wystarcza pieniędzy na obsługę takiej przemysłowej odwróconej osmozy tutaj wszystko jest możliwe
OMG tak wygląda przemysłowa odwrócona osmoza? mi to przypomina jakieś torpedy czy coś nieźle to ile to wody potrafi oczyścić? pewnie na całe osiedle by wystarczyło?
Z tego co wiem, w szpitalach bardzo często można spotkać przemysłowe osmozy. Opłacalne to jest, a woda tam musi być idealnie czysta.
Mój znajomy właśnie rozkręca swoją myjnię samochodową i szuka jakiejś firmy, która porządnie i w dobrej cenie zamontuje mu odpowiedni system uzdatniania. Podrzucę mu namiary na tę firmę, na pewno się przydadzą
Osmoza to rzeczywiście bardzo dokładny system filtracji. Głównie z tego powodu decydowałem się na jej zakup. Na pewno w przemyśle jest to bardziej opłacalny system, pewnie jest wtedy minimalny odrzut do kanalizacji. Montowanie takich systemów na skalę przemysłową wymaga zapewne dużego doświadczenia.