Zużycie wody w zmiękczaczu wody

Zużycie wody w zmiękczaczu wody - co warto wiedzieć?

Magda Lewicka
04/04/2023
1

Zmiękczacz wody to jedno z najlepszych możliwych rozwiązań pod kątem redukcji wysokiego stopnia twardości i ogromnych ilości kamienia kotłowego, które są z tym bezpośrednio związane. Warto jednak mieć na uwadze, że samo urządzenie potrzebuje pewnych ilości wody na regenerację. O jakim zużyciu wody możemy mówić w kontekście zmiękczacza wody? Co warto wiedzieć?

Zmiękczacze wody cieszą się naprawdę dużą popularnością. Chętnie wybieracie je do swoich domów i mieszkań. Dziś rozwinięcie tematu dotyczącego kosztów eksploatacyjnych zmiękczacza wody. Najważniejszą składową comiesięcznych kosztów jest sól regeneracyjna oraz zużycie wody na regenerację. Ale dlaczego zmiękczacz wody właściwie zużywa wodę i w jakich ilościach?

Dlaczego zmiękczacz wody generuje zużycie wody?

Najpierw odpowiedź na najważniejsze pytanie – jak to jest, że zmiękczacz wody ją zużywa. Otóż podczas procesu zmiękczania wody jej zużycie jest zerowe. Cała jest na bieżąco zmiękczana i podawana dalej do instalacji. Zużycie wody następuje w momencie regeneracji zmiękczacza wody.

W artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody? dokładnie opisaliśmy na czym polega proces wymiany jonowej. Pojemność żywicy jonowymiennej w pewnym momencie ulega wyczerpaniu. W dużym skrócie, w ziarnach nie ma już miejsca na przyjmowanie jonów tworzących twardość wody. Z tego względu potrzebna jest regeneracja.

Regeneracja jest procesem składającym się z cykli. Są one różne w zależności od wprowadzonych przez producenta ustawień. Złoże najczęściej jest wstępnie płukane, potem wprowadzana jest na nie solanka z wody i soli, a ostatecznym etapem jest płukanie złoża zmiękczającego wodą. Aby te wszystkie cykle mogły zaistnieć i przynieść skutki, bardzo ważny jest udział wody. Podsumowując, woda jest konieczna do płukania żywicy jonowymiennej oraz do wytworzenia roztworu solanki w zbiorniku na sól tabletkowaną.

Skąd wiadomo ile wody będzie zużywał zmiękczacz wody?

Na to, ile dokładnie wody będzie zużywał zmiękczacz wody wpływ ma wiele czynników. Jest to ilość złoża zmiękczającego, producent, model urządzenia, ustawienia głowicy sterującej. Każde urządzenie ma nieco inne parametry. Takie informacje można znaleźć w specyfikacji technicznej. Są to dane dostępne zazwyczaj nawet już pod opisem zmiękczacza wody w sklepach internetowych. Wartość zużycia wody jest określona w stosunku do jednej regeneracji.

Aby dowiedzieć się, jakie będzie zużycie wody przez urządzenie w ciągu miesiąca, ważne jest określenie częstotliwości regeneracji zmiękczacza wody. W większości gospodarstw domowych takie urządzenie przeprowadza regenerację raz na tydzień bądź dwa tygodnie. W określeniu tych danych ważne są dwie kwestie. Pierwszą z nich jest odpowiedź na pytanie, po ilu dokładnie litrach wody zmiękczacz wody będzie się regenerował – czyli jak realnie ma dużą pojemność jonowymienną. Druga kwestia to zużycie wody w domu. Im jest więcej domowników, wyższe zapotrzebowanie na wodę, tym szybciej dojdzie do procesu regeneracji.

Szacuje się, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa około 8-16 metrów sześciennych wody w ciągu roku dodatkowo na regenerację. Cena za wodę jest zależna od regionu i stawek wodociągów w danej lokalizacji. Konkretne informacje także w artykule: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Bardzo małe zużycie wody nie zawsze jest korzystne

Jeśli już macie za sobą jakiś czas poszukiwania zmiękczacza wody, z całą pewnością przejrzeliście sporo specyfikacji technicznych tych produktów. Mogliście zauważyć, że nawet jeśli poszczególne modele mają podobną ilość żywicy jonowymiennej, to już ilość wody i soli zużywanych na regenerację jest inna. Mogłoby się wydawać, że im mniej zmiękczacz wody zużywa wody, tym lepiej – nic bardziej mylnego!

Należy naprawę bardzo uważać na tą kwestię. Fajnie, jeśli urządzenie zużywa potrzebne minimum wody na proces regeneracji, jednak w tym przypadku, w myśl dobrze znanego przysłowia - co za mało to niezdrowo. Zbyt mała ilość wody na regenerację może przyczynić się do nieprawidłowego procesu płukania złoża. Na jego skutek żywica jonowymienna może być źle zregenerowana, przez co szybciej tracić żywotność i trwałość, dawać gorsze skutki zmiękczania wody. Więcej na ten temat znajdziecie a w artykule: Dane techniczne w zmiękczaczach wody - czy warto zwracać na nie uwagę?

Funkcje zmniejszające zużycie wody w zmiękczaczu wody

Dobrą wiadomością jest to, że w zmiękczaczach wody można znaleźć funkcje, dzięki którym eksploatacja będzie bardziej oszczędna, a zużycie wody odpowiednie. Z najważniejszych kwestii, warto wiedzieć, że zmiękczacze wody z żywicą monosferyczną oraz regeneracją typu UpFlow zużyją podczas regeneracji nieco mniej wody i soli regeneracyjnej niż zmiękczacz wody z żywicą polisferyczną oraz regeneracją typu DownFlow. Więcej na ten temat w artykule: Rodzaje regeneracji w zmiękczaczach wody - co warto wiedzieć?

Funkcjami szczególnie godnymi polecenia w tym kontekście są te, bazujące na obniżeniu zużycia wody i soli na regenerację do niezbędnego minimum. Tak działa między innymi Ecoperla Perfect System, czyli system specjalnie dobranych ustawień głowicy sterującej od polskiej marki Ecoperla. To system obecny w kompaktowych zmiękczaczach wody tej marki. Ecoperla Perfect System został stworzony przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Są to ustawienia głowicy sterującej zapewniające optymalny pobór wody i soli na regenerację. Dzięki temu zmiękczacz wody może działać prawidłowo i skutecznie przez bardzo długi czas. Żywica jonowymienna zachowuje trwałość, a koszty eksploatacyjne są niskie. Ecoperla Perfect System można znaleźć między innymi w serii kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Vita lub Ecoperla Softcab.

Na niższe zużycie wody wpływa też między innymi solankowanie proporcjonalne. W zmiękczaczach wody z WiFi, jak Ecoperla Slimline, dostępny jest z kolei tryb wakacyjny. Dzięki niemu zmiękczacz wody nie będzie niepotrzebnie się regenerował podczas gdy my jesteśmy na urlopie. Dodatkowo niektórzy producenci mocno modyfikują regenerację, by ich urządzenia były jak najbardziej oszczędne. Na przykład w serii Pentair IQsoft zrezygnowano z jednego cyklu, przy zachowaniu skuteczności regeneracji.

Problemy z wodą podczas regeneracji zmiękczacza wody

Podczas użytkowania zmiękczacza wody (rzadko, jednak czasem się zdarza) mogą pojawić się problemy związane z regeneracją i zużyciem na nią wody. Tych, którzy się z nimi zetknęli i szukają porady w tej kwestii, odsyłamy do artykułu z poradami technicznymi:

Wiele porad związanych z prawidłową eksploatacją i dbaniem o zmiękczacz wody znajdziecie w poświęconym temu artykule: Jak dbać o zmiękczacz wody, żeby działał jak najlepiej i najdłużej?

Komentarze

Moja rodzina zużywa na regenerację dodatkowo około 10 metrów sześciennych rocznie. To wcale nie tak dużo. Za to córka przestała mieć problemy skórne, żona wreszcie nie narzeka na włosy, a czajnika nie trzeba odkamieniać 2 razy w miesiącu. Ja zdecydowanie polecam zmiękczacz wody.