dane techniczne w zmiękczaczach wody - jak czytać te informacje? Na co zwracać uwagę?

Dane techniczne w zmiękczaczach wody - czy warto zwracać na nie uwagę?

Magda Lewicka
22/06/2021
1

Wybór idealnego zmiękczacza wody może na pierwszy rzut oka wydawać się dość prosty, jednak realnie nie zawsze tak jest. Jeśli dopiero co zaczynamy zajmować się tym tematem, warto wiedzieć, że dane techniczne nie są jedynym, na czym powinniśmy opierać swoją decyzję. Na co więc należy zwracać uwagę? Jak bardzo należy przywiązywać się do danych technicznych?

Zmiękczacze wody - lekarstwo na twardą wodę

Centralne zmiękczacze wody zyskują coraz większą popularność na rynku. Przyczyną stanu rzeczy jest przede wszystkim coraz większa świadomość na temat jakości wody. Chcemy, aby kupione do domu sprzęty działały jak najdłużej. Czas to pieniądz, więc po co poświęcać go na sprzątanie i szorowanie? Ponadto dochodzą jeszcze kwestie związane z dbaniem o środowisko, a twarda woda to duże zużycie detergentów, środków czystości. Choć dla niektórych może się to wydawać mało prawdopodobne, prawdą jest, że miesięczne koszty utrzymania zmiękczacza wody są dużo niższe, niż koszt użytkowania twardej wody przez cały miesiąc. Przekonacie się o tym, czytając artykuł: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca?

Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że choć twarda woda nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych, to jednak ma bardzo negatywny wpływ na stan całego gospodarstwa domowego. Kamień kotłowy prowadzi do wielu awarii, a do najcięższych należą te, związane z funkcjonowaniem kotła grzewczego. Do tego osad i kiepskie zwilżanie powierzchni oraz rozpuszczanie środków chemicznych. Wszystkiemu są w stanie zapobiegać zmiękczacze wody. Dokładne wady i zalety tych urządzeń poznacie, czytając artykuł: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu? O działaniu dowiecie się natomiast z filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Wybór idealnego zmiękczacza wody do domu

Wybór najlepszego zmiękczacza wody do domu może być dość trudny. Przede wszystkim ze względu na fakt, że rynek jest obfity w wiele różnych modeli, w tym kompaktowe oraz dwuczęściowe zmiękczacze wody. Z tego względu już na początku może być dość ciężko. Wiele istotnych informacji w tym temacie znajdziecie w artykułach: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?, Miękka woda w mieszkaniu - czy to w ogóle możliwe?

Jeśli nie jest się w temacie, a zmiękczacze wody stanowią zupełną nowość, można by przypuszczać, że najlepiej porównywać je na zasadzie danych technicznych. To jednak nie jest najlepsza droga i nie powinniśmy się tym kierować podczas wyboru. Z jakiego powodu?

Dane techniczne w zmiękczaczach wody

Zmiękczacze wody, w zależności od modelu i producenta, mają bardzo zróżnicowane dane techniczne. Często zdarza się, że ilość złoża filtracyjnego jest taka sama, natomiast zupełnie różne są wartości dotyczące regeneracji, zużycia soli i wody, etc. Wiadomo, że wzrok najpierw przyciągną produkty wydające się być bardziej oszczędnymi. Jednak tutaj, jako użytkownikom, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Nie zawsze okazuje się, że podane wartości są współmierne do prawdziwego działania zmiękczacza wody. Czasami użytkownicy piszą na forach o tym, że realnie zużycie solanki jest kilkukrotnie większe lub jej pobór nie jest zgodny z zapisami. W skrajnych sytuacjach może dochodzić do tego, że złoże filtracyjne nie będzie prawidłowo oczyszczane, przez co zmiękczacz wody nie będzie spełniał swojej funkcji. Może też dochodzić do awarii zmiękczacza wody lub skrócenia żywotności komponentów.

Tajemnica danych technicznych w zmiękczaczach wody

Zawsze należy brać pod uwagę, że dane techniczne są tworzone na bazie uśrednionych wartości. To w konsekwencji daje wyniki, które mogą dotyczyć uwarunkowań znacznie bardziej atrakcyjnych niż to ma miejsce w rzeczywistości, w konkretnym przypadku. Przy przeglądaniu tabel z danymi technicznymi zawsze należy zwracać uwagę na symbol gwiazdki i podpisy umieszczane pod tabelami. Są to najczęściej dane, którymi kierowano się przy wpisywaniu i wyliczaniu takich, a nie innych parametrów. Mają one niemały wpływ na zmianę wyliczeń i wartości w zależności od sytuacji w danym gospodarstwie domowym.

Warto pamiętać, że praktycznie w każdym gospodarstwie domowym panują nieco inne warunki, przez co parametry będą ulegały zmianie. Najczęściej zdarza się, że mało kto ma u siebie idealnie takie warunki, na bazie których powstają wyliczenia do kart katalogowych. Zawsze należy brać minimalną poprawkę na wyczytane w tabelach wartości.

Na co zwracać uwagę przy wyborze zmiękczacza wody

Jeśli nie dane techniczne, to co takiego warto brać pod uwagę? Przede wszystkim komponenty. Zmiękczacze wody mogą mieć podobne pojemności, jednak najczęściej mocno różnią się pod względem komponentów. Szczególne znaczenie mają:

  • Głowica sterująca
  • Złoże filtracyjne
  • Programowanie

Jak ocenić zużycie wody w zmiękczaczu wody?

Jest kilka czynników mających szczególny wpływ na realne zużycie wody do procesu regeneracji. Wśród nich wymienić można:

  • Jakość złoża filtracyjnego
  • Stopień twardości wody
  • Ilość oraz długość cykli podczas regeneracji

Jakość złoża filtracyjnego

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwracać uwagę jest jakość złoża filtracyjnego. W zmiękczaczach wody najczęściej stosuje się polisferyczną lub monosferyczną żywicę jonowymienną. Z tych dwóch rodzajów warto decydować się na produkty korzystające z monosferycznej żywicy jonowymiennej. Przede wszystkim jest o wiele bardziej wytrzymała, charakteryzuje się dłuższą żywotnością. Ponadto dokładniej się regeneruje, ale też sama wymiana jonowa jest wydajniejsza, a woda równomiernie zmiękczana. Więcej na ten temat znajdziecie w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Stopień twardości wody

Im woda jest twardsza, tym wydajniejsza będzie wymiana jonowa. To oznacza, ze żywica jonowymienna będzie potrzebowała częstszej regeneracji, by mieć miejsce i możliwość wymiany jonów magnezu i wapnia na neutralne jony sodu. Temu też ilość żywicy jonowymiennej dopasowuje się do stopnia twardości wody. Na przykład zmiękczacz wody z 14 litrami złoża będzie musiał regenerować się znacznie częściej niż ten, który ma jej 30 litrów.

Ilość oraz długość cykli podczas regeneracji

Szczególną uwagę warto zwracać na cykle podczas regeneracji. Niektórzy producenci skracają cykl RInse, czyli cykl związany z powolnym płukaniem, w celu zmniejszenia zużycia wody. Nie jest to rekomendowana praktyka. Mniej wody oznacza mniej dokładne płukanie złoża filtracyjnego. Przez to żywotność żywicy jonowymiennej może ulec znacznemu skróceniu. W przypadku skrócenia tego cyklu może dojść nawet do produkcji wody o słonym posmaku (więcej w artykule: Słona woda po zastosowaniu zmiękczacza wody? Skąd się wzięła?).

Znaczenie będzie miał także cykl Backwash, czyli tak zwane płukanie wsteczne. Nie powinno się go stosować w momencie, kiedy zmiękczacz wody ma butlę ciśnieniową mocno wypełnioną złożem filtracyjnym. W takiej sytuacji żywica jonowymienna nie ma możliwości podniesienia się do góry oraz prawidłowej regeneracji. Niektórzy, aby zoptymalizować parametry i wymiary urządzenia, wybierają mniejsze butle ciśnieniowe i mocniej wypełniają je złożem filtracyjnym.

Ponadto w przypadku zmiękczaczy wody wykorzystujących do regeneracji przepływ Upflow, cykl Backwash nie jest konieczny. Jego brak pozwala zaoszczędzić na zużyciu soli regeneracyjnej. Z drugiej strony takie rozwiązanie ma swój minus. Jeśli w wodzie występują inne zanieczyszczenia, złoże może zostać niewystarczająco dobrze przepłukane.

Czym jest pojemność jonowymienna w zmiękczaczu wody?

Każda żywica ma swoją określoną pojemność jonowymienną. Ta wartość często pojawia się w danych technicznych. Te dane pojawiają się w różnych konfiguracjach. Mogą odnosić się do całego urządzenia, mogą też być pokazane jako wartość przypadająca na litr złoża filtracyjnego. Tutaj też można mówić o lekkich naciągnięciach ze strony niektórych producentów. Niekiedy możemy się spotkać z wartościami, które nie mają swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Pojemność jonowymienna jest w dużej mierze uzależniona od poziomu soli niezbędnej na regenerację. Duży pobór solanki oznacza, że żywica jonowymienna będzie bardzo dokładnie zregenerowana. To zapewnia możliwość uzyskania teoretycznej pojemności, często wpisywanej w tabele. W praktyce najczęściej nie doprowadza się do tego, ponieważ równie istotne jest ekonomiczne działanie zmiękczacza wody. Z drugiej strony pobór solanki nie może być też zbyt mały, ponieważ złoże filtracyjne nie będzie się odpowiednio regenerowało. Co za tym idzie, żywica jonowymienna będzie znacznie mniej wydajna, a niekiedy może nawet nie dochodzić do zmiękczania wody. W przypadku zmiękczaczy wody producenci powinni znaleźć równowagę i balans.

Czy zużycie prądu ma znaczenie przy wyborze zmiękczacza wody?

Zużycie prądu nie ma większego znaczenia w przypadku zmiękczaczy wody. Są to naprawdę minimalne ilości, liczone w złotówkach. W ciągu roku przeciętna głowica sterująca zużywa jedynie około 17W.

Nowość! Systemy wspierające prawidłową pracę zmiękczacza wody!

Obecnie tworzone są zmiękczacze wody wzbogacone o specjalne ustawienia, dzięki którym działanie zmiękczacza wody jest ekonomiczne, ale przy tym i wydajne. Są podawane minimalne możliwe ilości soli i wody, aby proces regeneracji mógł zostać przeprowadzony w pełni, ale także, aby nie narażać użytkownika na zbyt wysokie koszty.

Przykładem tego rodzaju ustawień jest wprowadzony przez polską markę Ecoperla Ecoperla Perfect System, który znajdziemy w kompaktowych zmiękczaczach wody. To ustawienia głowicy sterującej dobrane w taki sposób, aby działanie urządzenia odbywało się jak najbardziej prawidłowo i wydajnie, a przy tym, aby regeneracja była prawidłowa i nie kosztowała zbyt wiele. Ecoperla Perfect System zapewnia bezpieczną pracę i równie wydajną na przestrzeni lat. Dba, by żywotność żywicy jonowymiennej nie uległa skróceniu. Wartości oraz ustawienia nie są ani zawyżane, ani zaniżane. Znajdziesz je między innymi w: Ecoperla Slimline, Ecoperla Hero oraz Ecoperla Toro, którego recenzja do obejrzenia poniżej:

Wybieraj zmiękczacze wody najwyższej jakości!

Ten artykuł pokazuje, że dane techniczne wcale nie są najważniejsze. Przy wyborze najlepszego zmiękczacza wody warto kierować się nie tylko wymaganą wydajnością i ilością złoża filtracyjnego, ale także jakością samych komponentów, z których powstał zmiękczacz wody. Wybór złoża monosferycznego, produktu wykonanego z komponentów od znanych producentów zapewnia spokój i pewność, że urządzenie posłuży dobrze przez długi czas. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze zmiękczacza wody, pomożemy! Skontaktuj się z nami.

Komentarze

Dzięki za tak dużo merytorycznych informacji!! Super, widać po całym blogu, ze pisze tego bloga ktoś z wiedzą, a nie wynajęta firma do klepania tekstów sponsorowanych. pozdrawiam