Woda dla pacownika - jak uzdatniać

Woda dla pracowników - co mówi prawo? Jaka woda w pracy?

Edyta Siedlecki
29/08/2023
1

Wszędzie tam, gdzie przebywa człowiek, powinno się również znajdować źródło świeżej wody pitnej, również w miejscu pracy. Jak to wygląda od strony prawnej? Czy woda dla pracowników powinna spełniać określone wymagania? O czym należy pamiętać z punktu widzenia pracodawcy?

Kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do wody?

W przypadku pracy w warunkach szczególnie uciążliwych obowiązek dostarczenia napojów bardzo dokładnie określają przepisy BHP. Ma to miejsce w sytuacji, gdy:

  • Praca fizyczna powoduje wydatek energetyczny rzędu 1000 kcal u kobiet i 1500 kcal u mężczyzn (w przeliczeniu na jedną zmianę roboczą)
  • Praca odbywa się na otwartej przestrzeni przy temperaturze poniżej 10 stopni C (ciepłe napoje) lub powyżej 25 stopni C (zimne napoje)
  • Praca odbywa na stanowiskach, na których w wyniku działania rozmaitych czynników atmosferycznych temperatura powietrza wynosi minimum 28 stopni C (zimne napoje)

Woda dla pracownika - jakie przepisy regulują tę kwestię?

W tym miejscu odsyłam do treści Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Szczególnie istotny jest paragraf 112, który brzmi: ,,pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników”.

Ile wody przysługuje na pracownika?

Szacuje się, że dorosły człowiek wykonujący w ciągu dnia umiarkowaną aktywność fizyczną powinien przyjmować około 1,5-2 litry płynów na dobę. Najlepsza jest w tym przypadku woda, ale do całkowitej podaży płynów wliczają się również inne napoje oraz woda obecna w warzywach czy owocach.

Woda w pracy powinna się znajdować w takich ilościach, aby zaspokoić potrzeby wszystkich pracowników. Co to oznacza w praktyce? Woda musi być dostępna przez cały czas w nielimitowanej ilości. Co więcej, punkt czerpalny powinien się znajdować maksymalnie 75 metrów od stanowiska pracy. Na pracodawcy ciąży również obowiązek zadbania o odpowiednie warunki higieniczne i sanitarne, w których pracownicy mogą bezpieczne przygotowywać i spożywać napoje.

Woda dla pracowników - skąd ją brać?

Sposobów na dostarczanie wody pitnej dla pracowników jest co najmniej kilka. Woda butelkowana i dystrybutory, choć wciąż popularne, stanowią aktualnie najmniej korzystne rozwiązanie, zarówno w kontekście oszczędności, jak i zdrowia oraz ochrony środowiska. Przeczytaj koniecznie: Woda w butelce czy filtr kuchenny - co jest lepszym rozwiązaniem? Warto zatem poznać nowe, lepsze sposoby dostarczania wody do biur, fabryk, warsztatów, czy urzędów.

Wymogi Rozporządzenia Rady Ministrów z dn. 28 maja 1996 w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. 1996 nr 60 poz. 279 z późn. zm.) oraz przepisów Kodeksu Pracy, zazwyczaj spełnia woda wodociągowa. W praktyce może się jednak zdarzyć, że kranówka z różnych powodów traci na jakości. W przypadku wody pochodzącej z lokalnego wodociągu problemem może się okazać po prostu stara i zardzewiała instalacja. Jeśli jednak woda pochodzi z podziemnego ujęcia, wówczas jej parametry mogą znacznie odbiegać od przyjętych norm (przeczytaj: Woda ze studni - czy można z niej od razu korzystać?). Najlepiej przekonać się o tym wykonując profesjonalne badanie wody, przeprowadzone w akredytowanym laboratorium. Przeczytaj: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem. A dlaczego warto w ogóle zacząć od tego kroku, dokładnie wyjaśnia zamieszczony poniżej materiał filmowy.

Skąd zatem czerpać wodę dla pracowników? Jak się okazuje, najprostszym i zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego filtra, który poprawi nie tylko fizykochemiczne parametry kranówki, ale też jej właściwości organoleptyczne. Po czystą i smaczną wodę pracownicy będą sięgać częściej i chętniej, co w praktyce przełoży się na lepszą koncentrację i wydajność w ciągu dnia. O naszych sprawdzonych sposobach na nawodnienie przeczytasz w poprzednich artykułach: Prawidłowe nawodnienie organizmu - jak to zrobić? oraz 5 sposobów na skuteczne nawadnianie podczas upałów.

Filtry kuchenne - czysta i smaczna woda w pracy

Filtry kuchenne w firmowych pomieszczeniach socjalnych sprawdzają się naprawdę świetnie. Nie dość, że mają niewielkie gabaryty, to jeszcze dostarczają na bieżąco świeżą i czystą wodę, którą można wykorzystać zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i do przygotowywania napojów lub posiłków. Dzięki szerokiej ofercie na filtry kuchenne, praktycznie każdy pracodawca znajdzie urządzenie dopasowane do potrzeb swoich pracowników.

Jaki filtr kuchenny wybrać do pracy?

Na rynku można znaleźć rozmaite rozwiązania od wielu producentów i oczywiście w różnym zakresie cenowym. W tym przypadku nie warto jednak kierować się tylko i wyłącznie kosztem inwestycji. Olbrzymie znaczenie ma bowiem rodzaj filtracji, a także jakość zastosowanych w urządzeniu komponentów.

Woda w pracy może być czerpana poprzez system odwróconej osmozy. W tej kategorii produktów szeroką ofertą może się pochwalić polska marka Ecoperla. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych rozwiązań, warto zapoznać się z filmem, który sporo wyjaśnia w kontekście wody po odwróconej osmozie.

Filtr kuchenny Ecoperla Rosa dodatkowo można rozbudować o wkład rewitalizujący wodę Ecoperla Elixir, dzięki któremu powstaje woda doskonale przyswajalna przez organizm, o dużej zawartości wolnego wodoru i magnezu. Przeczytaj: Ecoperla Elixir - woda alkaliczna na wyciągnięcie rękioraz koniecznie zapoznaj się z recenzją Ecoperla Rosa.

Zamiast odwróconej osmozy, w pracy można również zamontować system ultrafiltracji. Decydując się na taki filtr kuchenny, pracodawca pozbywa się jednocześnie problemu z chlorem w wodzie, a przy okazji usuwa z niej niektóre metale ciężkie, część mikroorganizmów i inne zanieczyszczenia do wielkości 0,1 mikrona. W tej kategorii produktów świetnie sprawdza się filtr kuchenny Ecoperla Profine POU 3.

Woda dla pracowników - postaw na profesjonalnego dostawcę

Prawidłowe nawodnienie organizmu to gwarancja wysokiej wydajności w pracy i dobrego samopoczucia przez cały dzień. Żadnego pracodawcy nie trzeba przekonywać, jak wiele może zyskać zapewniając swoim podwładnych stały dostęp do czystej i świeżej wody. Decydując się na zakup filtra kuchennego do uzdatniania kranówki w firmie, nie warto się jednak zadawać na przypadek. W celu znalezienia najlepszego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu z naszym przedstawicielem.

Komentarze

Mój pracodawca nie kupuje nam wody w butelkach, ale za to mamy zamontowany filtr kuchenny z odwrócona osmozą w biurowej stołówce i każdy pije wodę z kranu.