Nawadnianie organizmu podczas upałów

5 sposobów na skutecznie nawadnianie podczas upałów

Edyta Siedlecki
18/07/2023
5

Około 60% naszego ciała składa się z wody, dlatego latem, szczególnie przy zwiększonej potliwości, należy regularnie uzupełniać zapasy tego drogocennego płynu w organizmie. Właściwe nawodnienie pomaga regulować temperaturę ciała, poprawia funkcjonowanie mózgu oraz gwarantuje skuteczne trawienie. To fundament naszego dobrego samopoczucia i zdrowia. Jak o niego zadbać, kiedy słupki termometrów szybują w górę? Poznaj 5 naprawdę skutecznych sposobów na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia podczas upałów.

Kiedy może dojść do odwodnienia organizmu latem?

Do odwodnienia dochodzi zazwyczaj wtedy, tracimy wodę wraz z elektrolitami lub nie dostarczamy jej na odpowiednim poziomie. Podczas letnich upałów obie te możliwości są jak najbardziej realne.

Wydzielanie potu to nic innego jak reakcja obronna organizmu, który nie chce dopuścić do przegrzania. Tak się zazwyczaj dzieje podczas uprawiania sportu, w trakcie pracy fizycznej, albo w nadmiernie wysokiej temperaturze. Pocąc się, w dużych ilościach wydalamy z organizmu wodę wraz z elektrolitami niezbędnymi do zachowania prawidłowej równowagi mineralnej. Jeśli nie dostarczamy utraconej wody z powrotem do organizmu, wówczas może dojść do odwodnienia. Warto przy tym pamiętać, że utrata wody jest zazwyczaj większa u dzieci, seniorów, osób cierpiących na choroby nerek i przyjmujących leki moczopędne lub preparaty na przeczyszczenie. Odwadniający jest także alkohol oraz wszelkie napoje z kofeiną, w tym czarna herbata.

Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu?

Istnieje wiele skutecznych sposobów na to, aby ograniczyć utratę wody z organizmu podczas upału. Podstawowy warunek uniknięcia odwodnienia to kontrola. Warto bowiem monitorować, jaką ich ilość płynów przyjmujemy w ciągu dnia i czy jest ona wystarczająca. Wbrew pozorom, wodę z organizmu tracimy nie tylko poprzez pocenie się. Pozbywamy się jej bowiem podczas procesów oddechowych, a także oddając mocz i kał. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Prawidłowe nawodnienie organizmu. Jak to zrobić?

Jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie na wodę?

Przyjmuje się, że zdrowy, dorosły człowiek powinien przyjmować od 2 do 2,5 litra płynów na dobę. Oczywiście to tylko szacunki. Zapotrzebowanie na płyny może się różnić u poszczególnych osób w zależności od ich płci, wieku, masy ciała, przebytych chorób, czy okresu ciąży i karmienia. Warto je zatem obliczyć indywidualnie. Wzór, który stosuje się najczęściej bazuje na wyliczeniach powiązanych z masą ciała.

Na pierwsze 10 kilogramów przypada 100 ml wody/kg masy ciała, co daje w sumie 1 litr. Kolejne 10 kg to już tylko 50 ml wody/ kg, a każdy dodatkowy kilogram to kolejne 20 ml. Zapotrzebowanie na wodę u osoby ważącej około 70 kg wynosi zatem mniej więcej 2,5 litra. Oczywiście, podczas upałów podaż płynów powinna być odpowiednio większa. Nie wolno natomiast dopuścić do pojawienia się uczucia pragnienia lub suchości w ustach, gdyż stanowią już pierwsze oznaki odwodnienia. Wiesz już, jakie jest Twoje indywidualne zapotrzebowanie na płyny. Jak więc zadbać o odpowiednią podaż wody, kiedy upał daje się we znaki? Poznaj nasze niezawodne sposoby!

5 kroków do odpowiedniego nawodnienia podczas upałów

Zdrowy rozsądek to najlepszy sposób na uniknięcie odwodnienia latem, kiedy temperatury osiągają zawrotne wartości. Jeśli nie musisz, nie wychodź na zewnątrz, wybieraj ubrania z lekkich, przewiewnych tkanin oraz pamiętaj o nakryciu głowy.

Wybierz kranówkę zamiast wody butelkowanej

Do gaszenia pragnienia idealnie nadaje się przefiltrowana woda prosto z kranu. Jej największą zaletą jest łatwa dostępność oraz niska cena. W porównaniu do wody butelkowanej jest także znacznie bardziej ekologiczna. Zamiast więc wydawać krocie na mineralną i zaśmiecać przy okazji planetę nadmiarem plastiku, zainwestuj w filtry kuchenne i podczas upałów sięgaj częściej po kranówkę. Przeczytaj też koniecznie: Woda w butelce kontra filtr kuchenny - co jest lepszym rozwiązaniem?

Na rynku dostępnych jest wiele filtrów kuchennych, dzięki którym z kranu popłynie czysta i zdrowa woda. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak sięgnąć po urządzenia od sprawdzonych producentów. Niezmiennie polecam tutaj polską markę Ecoperla i jej systemy odwróconej osmozy oraz ultrafiltrację. W zależności od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz jakości surowej wody, warto rozważyć montaż jednego z trzech rozwiązań:

Model Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir to źródło wody szczególnie dobrze przyswajalnej przez organizm. Decydując się na montaż tego urządzenia otrzymujesz dostęp do dwóch rodzajów wody. Jeden jest idealny do przygotowania dań oraz gorących napojów, a drugi (uzyskany na drodze filtracji poprzez wkład rewitalizujący) nadaje się do bezpośredniego spożycia, gdyż zawiera sporo wolnego wodoru oraz jonów magnezu. Ecoperla Rosa to zatem idealne rozwiązanie na upały. Woda z tego filtra kuchennego nie tylko gasi pragnienie, ale stanowi także źródło cennych składników mineralnych. Przeczytaj również: Plusy i minusy odwróconej osmozy. Czy warto ją mieć w domu?

Bezzbiornikowa odwrócona osmoza Ecoperla Revo to z kolei najnowocześniejsza z podanych przeze mnie propozycji. Urządzenie pozwala monitorować jakość pobieranej wody oraz stopień zużycia wkładów filtracyjnych! Dzięki temu zawsze wiadomo, kiedy trzeba je wymienić.

Nieco inną propozycją jest filtr kuchenny Ecoperla Profine POU, który polecam jako sposób na “doszlifowanie” jakości wody (pod warunkiem, że nie jest bardzo twarda). Jeśli kranówka jest mało lub średnio zanieczyszczona, taki bezzbiornikowy system do bieżącego uzdatniania wody będzie idealny. Membrana ultrafiltracyjna skutecznie zatrzymuje bakterie, wirusy, cysty, a nawet niektóre metale ciężkie. Jednocześnie pozostawia w wodzie wszystkie naturalnie występujące minerały. Przeczytaj również:Czym jest ultrafiltracja? Kiedy wybrać ten filtr kuchenny?

Pij wodę regularnie, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia!

Utrata 1% wody z organizmu to już lekkie odwodnienie. Wtedy też zaczynasz odczuwać silne pragnienie. Na poziomie około 2-4% utraty wody, mogą się pojawić bóle głowy, niekiedy bardzo silne. Nie wolno do tego dopuścić. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o to, aby wypić dużo wody na raz. Postępując w ten sposób skazujemy nasze nerki na ponadnormatywną pracę. Woda zamiast kumulować się w organizmie, jedynie przez niego przepływa, zazwyczaj wypłukując też cenne elektrolity. Najlepszym sposobem na skuteczne nawodnienie jest wypijanie niewielkich łyków wody, ale z większą częstotliwością. W ten sposób płynnie przechodzimy do kolejnego punktu.

Nie wychodź z domu bez wielorazowej butelki na wodę

Warto mieć ze sobą wodę zawsze wtedy, kiedy wychodzimy z domu. Podczas upałów to wręcz konieczność. Zamiast jednak kupować wodę butelkowaną, warto sięgnąć po bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, jakim jest butelka wielorazowa. Na tle produktów dostępnych aktualnie na rynku mocno wyróżnia się Ecoperla Ecobott. Materiał, z którego powstaje butelka jest wytwarzany z łodyg trzciny będących odpadem z produkcji cukru, co czyni go całkowicie biodegradowalnym. Butelka nie zawiera BPA, ani żadnych substancji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na smak lub zapach zgromadzonego wewnątrz napoju. Ecoperla Ecobott jest przy tym bardzo lekka i można ją poddać recyklingowi. Połącz zatem zalety odwróconej osmozy z butelką wielokrotnego użytku i pij wodę z korzyścią dla organizmu! Jeszcze więcej dowiesz się z zamieszczonej poniżej recenzji tego produktu.

Jeśli lubisz, żeby podczas upału Twoja woda była zawsze przyjemnie schłodzona, znacznie lepiej sprawdzi się butelka termiczna Ecoperla Runbott. Nawet w bardzo gorący dzień, utrzymuje niską temperaturę napoju przez blisko dobę. O zaletach takiego rozwiązania przeczytasz w artykule: Butelka termiczna Ecoperla Runbott - idealna na każde wyjście.

Sięgnij po samodzielnie przygotowane izotoniki

Na bazie wody z filtra kuchennego przygotuj domowe izotoniki, dzięki którym znacznie skuteczniej nawodnisz swój organizm latem. Napoje izotoniczne to płyny zawierające, poza wodą, elektrolity i niekiedy węglowodany. W Internecie znajdziesz mnóstwo przepisów na pyszne i zdrowe domowe izotoniki, dzięki którym od razu poczujesz się lepiej w gorący dzień.

Jedz dużo warzyw i owoców

Podczas upałów postaw na lekkostrawne posiłki, najlepiej składające się głównie z warzyw i zbóż. Zrezygnuj z tłustych mięs i mocno solonych potraw, które dodatkowo wzmagają pragnienie. Na deser zamiast lodów, wybierz owoce, które skutecznie zaspokajają apetyt na słodycze, a jednocześnie dostarczają wodę i wiele cennych minerałów.

Skuteczne nawodnienie - najlepszy sposób na upał

Kiedy pogoda daje popalić, pamiętaj o nakryciu głowy i smarowaniu skóry kremem z wysokim filtrem. Niezawodne sposoby na odpowiednie nawodnienie już znasz. Wypróbuj wszystkie lub wybierz te, które są najlepiej dopasowane do Twojego stylu życia i ciesz się zdrowiem oraz świetnym samopoczuciem nawet podczas największych upałów.

Komentarze

W zeszłym roku dostałam od rodziców do nowego mieszkania Profine POU i musze przyznać, że to był strzał w dziesiątkę. Zamiast wydawać krocie na drogie filtry do butelek wielorazowych, teraz piję wodę prosto z kranu.
W takie upały jak teraz lepiej nie wychodzić z domu. Ale nawadniać się trzeba pomimo wszystko. Ja korzystam z odwróconej osmozy w kuchni i piję wodę prosto z kranu, bez przegotowywania.
Dodam tylko, że woda wypijana podczas upałów nie powinna być zbyt zimna. Najlepiej jeśli ma temperaturę pokojową, albo trochę tylko niższą.
Ja kiedyś używałam butelki z filtrem, ale teraz mamy w domu odwrócona osmozę i przerzuciłam się właśnie na Ecoperlę Runbott. Jest idealna podczas upału, potwierdzam.
Przy takich upałach nie ruszam się z domu bez butelki z wodą. W tym roku na urodziny córka podarowała mi butelkę Ecoperli i jestem z niej bardzo zadowolona. Świetnie trzyma temperaturę!