fizykochemiczna i mikrobiologiczna analiza wody - w jaki sposób są przeprowadzane

Tajniki analizy wody - w jaki sposób przeprowadza się badanie?

Magda Lewicka
10/11/2020
2

Analiza wody jest badaniem, które bezbłędnie pomaga ocenić jakość wody, występujące w niej zanieczyszczenia. Dzięki temu działaniu będziemy pewni, z czym dokładnie mamy do czynienia oraz z łatwością będzie można ocenić w jaki sposób można sobie z nimi poradzić i jakie metody uzdatniania wody będą najlepsze. A jak właściwie przebiega analiza wody? Poznajcie tajniki przeprowadzania badania wody!

Zanieczyszczenia w wodzie

Woda jest czerpana z różnych ujęć, a jej jakość nie jest jednakowa w każdym miejscu. W przypadku wody wodociągowej zakłady dbają o to, aby była dobrej, wysokiej jakości. Nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia, o czym możecie przeczytać więcej w artykule: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? Nieco inaczej jest z wodą pochodzącą z własnych ujęć. Tu jej jakość jest jedną wielką niewiadomą. Kłopoty mogą wystąpić zarówno w przypadku właściwości fizycznych, substancji chemicznych występujących w wodzie, jak i pojawienia się szczególnie niebezpiecznych mikroorganizmów. Wiele informacji pojawiło się już w serii artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

Dość częstymi problemami, które się pojawiają są żelazo i mangan. Więcej o nich w artykułach: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?, Dlaczego żelazo w wodzie to problem? Kłopotem jest też twarda woda, o której między innymi w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? Do tego w wodzie mogą wystąpić azotany, o czym było tutaj: Szokujące fakty o azotanach w wodzie Jednym z największych problemów są mikroorganizmy bytujące w wodzie, o których można przeczytać tu: Bakterie w wodzie ze studni i obejrzeć filmik od polskiej marki Ecoperla:

Zanieczyszczenia występujące w wodzie potrafią być naprawdę uciążliwe i spowodować wiele strat. Często nie chodzi o stan naszego zdrowia, ale sam komfort użytkowania wody oraz stan domowych instalacji. Wiele substancji wytrąca się z wody w formie osadu, powodując spadek wydajności, problemy związane z awariami, wydolnością domowych sprzętów mających styczność z wodą. Często kiepski stan wody wiąże się także ze wzrostem rachunków, większym zużyciem detergentów, gorszymi efektami sprzątania, zaciekami, niemożliwością pełnego wykorzystania wody do celów spożywczych.

Analiza wody z punktu widzenia zleceniodawcy

Analiza wody stanowi bardzo ważne badanie i wstęp do wyboru właściwego systemu uzdatniania wody w razie wystąpienia takiej potrzeby. Badanie koniecznie należy zlecić zanim jeszcze zaczniemy korzystać z wody w gospodarstwie domowym. Badanie warto też powtarzać co jakiś czas, aby upewnić się, że nadal wszystko jest w porządku, a jeśli w domu działa system uzdatniania wody, także że działa prawidłowo, nie doszło do żadnej awarii, ani wtórnego zanieczyszczenia. Szczegółowe informacje i wskazówki dotyczące analizy wody znajdziecie w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Istnieje możliwość zlecenia analizy fizykochemicznej oraz mikrobiologicznej. Pierwsza z nich pomaga ocenić stan fizyczny wody oraz ilość i rodzaj substancji chemicznych, które w niej występują. Z kolei mikrobiologiczna analiza wody pozwala ocenić, czy w wodzie nie występują żadne substancje, które mogłyby stanowić realne niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Próbkę wody do badania możemy pobrać samodzielnie bądź skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w artykule: Jak przygotować próbkę do analizy wody?

Co jednak dzieje się z próbką po oddaniu jej do laboratorium? Dziś dowiecie się o analizie wody od kuchni. W jaki sposób oceniana jest woda i jakie dokładnie przechodzi etapy podczas badania?

Analizy wody - co jest oceniane?

Każda próbka wody, która trafi do laboratorium jest oceniana pod wieloma względami. Przede wszystkim są oceniane jej właściwości organoleptyczne i fizyczne, w tym: barwa, temperatura, przezroczystość, odczyn, mętność, zapach, twardość, przewodnictwo elektryczne. Pod uwagę brane są także właściwości chemiczne, jak: zawartość substancji chemicznych, utlenialność, chemiczne zapotrzebowanie na tlen. Do tego istotne okazują się także czynniki biologiczne, jak: obecność grzybów, bakterii chorobotwórczych, wirusów.

Wzorzec do oceny jakości wody stanowi najważniejszy dokument określający obowiązujące parametry, czyli rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W tym dokumencie dokładnie określono i opisano właściwości, jakie powinna spełniać woda przeznaczona na cele pitne.

Analiza fizykochemiczna - co jest badane?

Fizykochemiczna analiza wody to rodzaj, w którym badane są właściwości fizyczne oraz skład wody. Zlecający otrzymuje rozpiskę z substancjami, które występują w wodzie oraz ich stężeniem. Wiele zanieczyszczeń zagraża nie tylko zdrowiu, ale i stanowi technicznemu instalacji oraz komfortowi codziennego użytkowania wody. Wodę bada się na kilka sposobów.

Jednym z nich jest pomiar przewodności wody. Badanie odbywa się za pomocą pomiaru różnicy potencjałów. Odczyn pH wody najczęściej obecnie sprawdza się poprzez elektrolizę, wcześniej znacznie większą popularnością cieszyło się miareczkowanie. Istotne jest także sprawdzenie barwy wody, które następuje poprzez oznaczenie jej w próbce i porównanie ze skalą wzorców. Alternatywą jest metoda fotometryczna. Podobnie jest z mętnością wody – tu również świetnie sprawdza się metoda fotometryczna bądź porównanie próbki ze skalą wzorców.

Warto powiedzieć więcej o metodzie fotometrycznej, czyli jednej z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych. Pomiary są możliwe dzięki urządzeniom zwanym spektrofotometrami. Stężenie substancji znajdującej się w wodzie jest możliwe do ocenienia dzięki różnicy barwy próbki. Jedno urządzenie pozwala na przebadanie od kilku do nawet kilkunastu różnych substancji.

W badaniu fotometrycznym wykorzystuje się dwie próbki wody. Jedna jest porównawcza, natomiast druga przechodzi szereg testów. Obie próbki są umieszczane w urządzeniu. Spektrofotometr sam wybiera wiązkę, którą chce puścić do wody. Podczas pomiaru wyświetlana jest informacja o tym, ile konkretnie światła zostało zaabsorbowane przez wodę. Każda substancja posiada wyznaczone swoje własne krzywe wzorcowe. Na podstawie tych informacji sprawdza się, które substancje zostały przekroczone i w jakich stężeniach. Aby pomiar był jak najbardziej wiarygodny, do badania najczęściej wykorzystywane są trzy próbki wody. Przy tym badaniu bardzo istotne jest wzięcie pod uwagę temperatury wody, która będzie podlegała analizie.

Innym sposobem fizykochemicznej analizy wody jest metoda kolorymetryczna. Pomiar odbywa się do momentu przejścia barwy wody w inną, czyli tak zwanego przełamania. W taki sposób działa choćby domowy tester twardości wody, o czym możecie przeczytać w artykule: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji oraz w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Badanie kolorymetryczne wymaga przygotowania próbki wody o odpowiedniej objętości. Do tej  próbki wody dozowany jest specjalny preparat zwany titrantem. Istnieją różne titranty, z czego każdy jest odpowiedzialny za wykrywanie innej substancji. Pozwala na bardzo precyzyjne określenie stężenia. W laboratoriach stosowane są specjalistyczne preparaty, a badania są o wiele bardziej precyzyjne niż ma to miejsce w przypadku dobrze znanego niektórym pomiaru twardości wody.

Mikrobiologiczna analiza wody - co jest badane?

Badania pod kątem mikrobiologicznym należą do znacznie bardziej skomplikowanych niż fizykochemiczna analiza wody i wymagają odpowiednich, sterylnych warunków w laboratorium. Stąd właśnie wynika fakt, że taką usługę oferuje znacznie mniej placówek. W tym przypadku największą rolę odgrywa jednak właściwy pobór próbki do badania. Liczy się to, w jakich warunkach została pobrana, jak precyzyjnie oraz z jak dużym zachowaniem higieny. Jeśli zostanie pobrana zgodnie z zaleceniami, wynik będzie naprawdę precyzyjny.

Podczas badania próbkę wody umieszcza się najczęściej w szalce Petriego. Dodatkowo stosowane SA różne odczynniki. W taki sposób przygotowane próbki są przechowywane w specjalnych warunkach przez właściwą ilość godzin. Następnie próbki podlegają badaniu pod mikroskopem. Dzięki temu określane są rodzaje oraz ilość mikroorganizmów występujących w wodzie.

Analiza wody to dokładne informacje

Zaprezentowane w artykule metody to tylko niektóre z wykorzystywanych w laboratoriach. Warto wiedzieć co się dzieje z próbką i w jaki sposób możemy poznać właściwości tej, która płynie z naszego kranu. Potrzebujesz pomocy w interpretacji wyników analizy wody i doborze urządzeń uzdatniających wodę? Zgłoś się do nas! Więcej informacji w zakładce kontakt.

Komentarze

Koniecznosc przy swojej studni
gdyby nie to, ze woda u nas jest żółta, pewnie byśmy jej nie zbadali.. a podobno nawet jak jest krzyształ, to trzeba zbadać bo to nigdy nie wiadomo, czy bakterii jakichs nie ma
u nas stacja wielofunkcyjna i lampa zamontowane - woda juz teraz świetna
kompeksowo przebadała nam wode firma Klarsan - polecam
idealnie pod dobór systemu uzdatniania wody