śliska woda - przyczyny tego zjawiska, jak uzdatniać wodę, zalety miękkiej wody

Śliska woda z kranu - skąd ten problem? Czy to niebezpieczne?

Magda Lewicka
08/03/2022
5

Woda nie zmywa z rąk mydła? Wydaje się być śliska? W niektórych gospodarstwach domowych zdarza się taki problem. Czy jest to jednak powód do niepokoju? Czy należy się tym przejmować? Czy śliska woda może oznaczać zagrożenie dla zdrowia?

Choć nie jest to zdecydowanie częsty problem, to jednak się zdarza. Już na początku możemy uspokoić, że nie jest to nic groźnego. Poczucie śliskości podczas użytkowania wody może mieć dwie przyczyny, ale o nich za chwilę.

Śliska woda z kranu - co jest źródłem problemu?

Poczucie śliskości wody podczas jej codziennego użytkowania jest najprawdopodobniej związane z niską zawartością jonów wapnia i magnezu oraz innych substancji tworzących twardość wody. Twardość wody jest jej cechą naturalną. Na samym początku miała ona określać zdolność wody do pienienia mydła. Obecnie ma jednak nieco szersze przełożenie oraz znaczenie. O tym, czym dokładnie jest twarda woda, z czego wynika, a także co może powodować, znajdziecie informacje w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? Jak wiadomo, w Polsce mamy do czynienia z różnym stopniem twardości wody w zależności od regionu oraz źródła. W przytoczonym artykule możecie sprawdzić, z jaką wodą najczęściej mają do czynienia mieszkańcy Waszego regionu.

Im więcej w wodzie znajduje się jonów wapnia i magnezu oraz innych związków, tym wyższy jest jej stopień twardości. Im więcej jest takich składników w wodzie, tym więcej mydła potrzeba, aby zaczęło się pienić i prawidłowo działać. Mydło wchodzi w reakcję z twardą wodą doprowadzając do powstawania trudno rozpuszczalnych soli kwasów tłuszczowych i metali odpowiedzialnych za twardość wody. W miękkiej wodzie praktycznie nie ma takich substancji, dlatego woda szybko się pieni i może powodować tak odmienne odczucia.

Napięcie powierzchniowe wody

Warto tu wspomnieć o ważnej cesze wody, jaką jest napięcie powierzchniowe. Jest to cecha świadcząca o zdolności wody do rozpuszczania różnych środków chemicznych oraz zwilżania powierzchni. Im stopień twardości jest wyższy, tym bardziej wzrasta też napięcie powierzchniowe wody – trudniej nią zmyć choćby podłogę, o wiele gorzej rozpuszczą się w niej detergenty. Miękka woda ma małe napięcie powierzchniowe. To oznacza, że szybko zwilża powierzchnie, doskonale rozpuszczają się w niej i działają wszelkie środki chemiczne.

Z tego właśnie powodu woda może wydawać się być „śliska”, ponieważ natychmiast zwilża i rozpuszcza w sobie mydło oraz inne preparaty. To może być szczególnie dziwne i nowe zjawisko dla osób, które na co dzień korzystają z wody twardej lub bardzo twardej i nie są przyzwyczajeni do tego, że woda może mieć nieco inne właściwości. Poczucie śliskiej wody jest czymś, do czego można się przyzwyczaić. W razie potrzeby istnieje możliwość dopasowania parametru w swoim gospodarstwie domowym.

Korzyści płynące z użytkowania miękkiej wody

Miękka woda w domu zapewnia sporo korzyści, dlatego zazwyczaj tendencja jest taka, aby przechodzić z wody twardej na tą o znacznie niższym stopniu twardości. Wiele informacji można zdobyć, czytając: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu? Poniżej przytaczamy choć kilka argumentów za tym, że nie jest to nic groźnego, a wręcz przeciwnie – duży komfort i luksus codziennego mieszkania i użytkowania wody. Miękka woda:

  • Chroni kocioł grzewczy, nie powoduje awarii ani spadków wydajności
  • Pozwala zachować w dobrym stanie sprzęt AGD mający styczność z wodą
  • Zmniejsza zużycie kosmetyków, detergentów, środków czystości
  • Poprawia kondycję włosów i skóry
  • Nie pozostawia trudnych do usunięcia osadów
  • Pozwala na uzyskanie aromatycznych i apetycznych napojów oraz dań
  • Nie powoduje strat energii, problemów technicznych w instalacji
  • Sprawia, że pranie i mycie naczyń jest efektywne

Dlaczego w domu woda jest miękka?

Istnieją właściwie dwa powody, dla których woda w domu może być miękka. Są to źródła naturalne lub praca zamontowanego w domu zmiękczacza wody.

Naturalnie miękka woda

Choć nie jest to w Polsce zbyt częste, zdarzają się obszary, na których płynie wyjątkowo miękka woda. Taka jest bardzo często porównywana z wodą z górskich źródeł lub potoków. Nie pozostawia osadów, wydaje się być krystalicznie czysta i przyjemna dla skóry. Nie przesusza jej, ani nie powoduje problemów związanych z kondycją włosów. Napoje i dania przygotowane na właśnie takiej wodzie charakteryzuje bogaty smak, aromat oraz o wiele bardziej estetyczny wygląd. Osoby korzystające z naturalnie miękkiej wody na co dzień, są najczęściej do tego przyzwyczajone. Praktycznie nie ma potrzeby powodowania, aby taka woda była twardsza.

Miękka woda po zmiękczaczu wody

Miękką wodę można również pozyskać na własną rękę. Jest to możliwe z pomocą centralnego zmiękczacza wody. Te urządzenia pozwalają na pozyskanie wody nawet zmiękczonej całkowicie, czyli o zerowym stopniu twardości. Jest to możliwe dzięki procesowi wymiany jonowej, w którym jony tworzące twardość wody są zastępowane neutralnymi jonami sodu. Większość zmiękczaczy wody jest automatycznie ustawiona na całkowitą redukcję twardości wody. Warto wiedzieć, że ten parametr można regulować do wybranej wartości.

Niektórzy, właśnie ze względu na poczucie „śliskości” wody, życzą sobie, aby woda charakteryzowała się jakąś twardością. Dzięki temu spłukiwanie mydła czy środków chemicznych powinno być nieco prostsze. Najczęściej ustawia się wartość 60 mg CaCO3/l – przy takiej wartości nie ma problemów z osadami, można korzystać z wody o takich parametrach przy instalacji z miedzi, a przy okazji mycie rąk powinno nie pozostawiać już tego specyficznego poczucia. To, jaka woda będzie najlepsza w danym gospodarstwie domowym jest kwestią indywidualną. Wartość najlepiej dopasować do preferencji użytkowników.

Jak regulować twardość wody?

Jeśli w domu płynie naturalnie miękka woda, a my potrzebujemy korzystać z nieco twardszej, istnieje potrzeba montażu specjalnych urządzeń centralnych wyposażonych w złoże, dzięki któremu zostanie ona wzbogacona w jony wapnia i magnezu. Takie rozwiązania stosuje się sporadycznie.

Wybraną twardość wody można regulować używając zmiękczacza wody. Istnieją dwa sposoby, które można zastosować w zależności od modelu. Niektóre urządzenia dają taką możliwość poprzez wpisanie danych na panelu, w głowicy sterującej. Wtedy woda surowa jest mieszana automatycznie w odpowiednich proporcjach ze zmiękczoną, by ostatecznie uzyskać tą o właściwym stopniu twardości. Innym sposobem jest wykorzystanie by-passu. To komponent bardzo często już zawarty w zestawie. Bez problemu można jednak go dokupić do swojego zmiękczacza wody. Dzięki niemu samodzielnie ustawimy oczekiwaną wartość twardości wody. Stopień twardości wody można wyregulować w każdej chwili i dowolnie dostosowywać ją do potrzeb domowników. Więcej informacji znajdziecie również w artykule: Jak samodzielnie regulować twardość wody po zmiękczaczu wody?

Kiedy woda nie powinna być całkowicie miękka?

Choć korzystanie z miękkiej wody przynosi naprawdę wiele ważnych korzyści, to jednak istnieją sytuacje, w których woda nie powinna charakteryzować się bardzo niskim stopniem twardości lub być zmiękczana do zera. Na bardzo miękką wodę uzyskiwaną z pomocą zmiękczacza wody, powinny zwrócić uwagę osoby będące na diecie niskosodowej. Należy wtedy kontrolować ilość jonów sodu w zmiękczanej wodzie. Warto przeczytać: Czy miękka woda nadaje się do picia?

Miękka woda nie jest też najlepszym pomysłem przy instalacji wykonanej z miedzi lub posiadającej miedziane elementy. Ze względu na reakcję zachodzącą między tym materiałem a miękką wodą, może dochodzić do znacznie szybszego powstawania korozji, zmiany smaku i wyglądu wody. Wszystko dokładnie opisaliśmy w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Jak uzyskać miękką wodę w domu?

Jeśli zależy Ci na posiadaniu oraz korzystaniu z miękkiej wody, która nie pozostawi po sobie osadów, warto zainstalować w swoim domu centralny zmiękczacz wody. To bardzo skuteczne urządzenie działa na zasadzie wymiany jonowej. Dzięki niemu miękka woda może popłynąć w całym domu, z każdego miejsca poboru, zasilić domowe AGD oraz kocioł grzewczy. Przeczytaj: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego? I sprawdź, który model ma szansę sprawdzić się w Twoim gospodarstwie domowym. Warto też obejrzeć filmik od polskiej marki Ecoperla w celu zapoznania się z działaniem zmiękczaczy wody:

Komentarze

Milka, może warto podkręcić sobie twardość wody? U nas są 3-4 stopnie niemieckie za zmiękczaczem i nie jest już aż taka sliska :) może to też zależy od zawartosci innych mineralow w wodzie, tzw twardosci nieweglanowej
Niestety, ale nie jest to coś, do czego można się przyzwyczaić. Skóra mi od tego pęka, wszystkie ubrania po praniu są oślizłe. 2 lata i nienawidzę zmiękczacza z każdym dniem bardziej
Nie sądziłam, że może istnieć naturalnie miękka woda w kranach.... Muszę sprawdzić gdzie i przeprowadzić się tam:)
Nie cierpię super miękkiej wody, nie umiem wypłukać odżywki z włosów i mam cały dzień takie tępe w dotyku i sfilcowane, mimo że płuczę je 10 min. Zupełnie miękka woda jest fatalna, ale nie potrafię wyregulować systemu w nie moim domu i męczę się okrutnie - nawet mydła nie mogę spłukać z rąk przez 1-2 minuty, można się naprawdę zirytować!
Wielkie dzięki za ten wpis, rozwiał moje wątpliwości :)