regulacja stopnia twardości wody po zmiękczaczu wody

Jak samodzielnie regulować twardość wody po zmiękczaczu wody?

Magda Lewicka
16/11/2021
2

Własny zmiękczacz wody zapewnia ogromny komfort. Przede wszystkim to zażegnanie problemów z kamieniem kotłowym, który potrafi dać się we znaki, szczególnie podczas sprzątania. Wielu właścicieli takich urządzeń zastanawia się, czy w zmiękczaczach wody istnieje możliwość regulowania stopnia twardości wody. W jaki sposób można wyregulować twardość wody po zmiękczaczu wody?

O twardej wodzie pisaliśmy już wielokrotnie. To powód do narzekania w wielu polskich domach, o czym można przeczytać w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda? W skrócie można powiedzieć, że to ogromne straty związane z czasem, energią oraz finansami. Coraz większa rzesza osób zauważa to i szuka dobrego sposobu na walkę z tymi wszystkimi niedogodnościami stwarzanymi przez twardą wodę. Ratunkiem okazuje się być centralny zmiękczacz wody.

Zmiękczacz wody to doskonały wybór

Zmiękczacz wody jest uznawany za sposób na redukcję twardości wody, który nie ma sobie równych. Żaden środek chemiczny do czyszczenia czy odkamieniacz w płynie lub proszku, nie da sobie rady z problemem twardej wody tak kompleksowo, jak zmiękczacz wody. Wynika to między innymi z faktu, że te urządzenia zapewniają miękką wodę w całej instalacji. Montuje się je na początku, jeszcze przed kotłem grzewczym, by mogły zasilać każde miejsce poboru wody.

Zanim o możliwościach regulacji stopnia twardości wody, warto jeszcze przypomnieć więcej informacji o działaniu. Zmiękczacze wody mogą być tak skuteczne dzięki zastosowaniu wymiany jonowej. To proces, w którym z wody zostają zredukowane jony wapnia i magnezu, a ich miejsce zajmują jony sodu, wcześniej zatrzymane w ziarnach żywicy jonowymiennej. Złoże zmiękczające stanowi medium do zaistnienia tego procesu. O samym zmiękczaniu wody przeczytacie więcej w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Woda jest zmiękczana do momentu wyczerpania miejsca i właściwości żywicy jonowymiennej. Na szczęście te daje się odzyskiwać wielokrotnie za pomocą zastosowania regeneracji roztworem solanki. Ilość roztworu i szybkość następowania regeneracji jest zależna od stopnia twardości wody surowej oraz zużycia wody w gospodarstwie domowym. Proces ten zawsze przebiega tak samo, niezależnie od tego, jak jest wyregulowany stopień twardości wody na wyjściu ze zmiękczacza wody.

Po co regulować stopień twardości wody na wyjściu?

Zapotrzebowanie na regulację stopnia twardości wody w zmiękczaczu wody może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest to związane z oczekiwaniami domowników. Części osób nieco lepiej korzysta się z wody miękkiej o pewnym stopniu twardości, niż z wody o zerowym stopniu twardości. Niektórzy opisują miękką wodę jako „śliską”. To jednak kwestia indywidualnych preferencji i przyzwyczajeń. Czasami zgłaszający się z prośbą o dobór zmiękczacza wody są bardzo świadomi problemu, jednak zależy im jedynie na minimalizacji stopnia twardości, a nie całkowitym zmiękczaniu wody. W takich przypadkach również najlepszym sposobem okazuje się regulacja.

Niekiedy woda po prostu nie powinna być całkowicie zmiękczana. Tak się dzieje, jeśli instalacja jest całkowicie lub częściowo wykonana z miedzi. W tym przypadku w pełni miękka woda mogłaby doprowadzić do szybszej korozji rur. Dokładne informacje na ten temat znajdziecie w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Jaka powinna być twardość wody na wyjściu ze zmiękczacza wody?

To, na jaki ostateczny stopień twardości wody się zdecydujemy, zależy od naszych oczekiwań. Można tą kwestię uregulować już przy instalacji, jednak istnieje szansa ustawienia twardości wody również podczas korzystania ze zmiękczacza wody. Wtedy można potestować, jaki stopień twardości wody sprawdzi się najlepiej w naszym domu. Ogólne zalecenia zapisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi podają, że stopień twardości wody pitnej powinien wynosić między 60-500 mg CaCO3/l. 50-60 mg CaCo3/l to również rekomendowana minimalna wartość przy instalacjach wykonywanych z miedzi.

W jaki sposób regulować twardość wody po zmiękczaczu wody?

Praktycznie każdy zmiękczacz wody, niezależnie od modelu, wielkości czy producenta, zapewnia możliwość wyregulowania stopnia twardości wody. W zależności od konkretnego modelu, istnieje szansa na przeprowadzenie takiego zabiegu na jeden z dwóch sposobów:

  • Głowica sterująca – prostszą opcją, która jest już dostępna w coraz większej ilości urządzeń, jest ustawienie stopnia twardości wody na wyjściu ze zmiękczacza wody w panelu głowicy sterującej. Warto sięgnąć do instrukcji obsługi dołączonej przez producenta w celu zasięgnięcia dokładnych informacji, dotyczących podjęcia kolejnych kroków w tym celu
  • Zawór by-pass – inną opcją jest mechaniczne ustawienie twardości wody. Można tego dokonać za pomocą specjalnej śruby umieszczonej na by-passie. Inną nazwą jest zawór zwrotny. Niektóre zmiękczacze wody posiadają już wbudowany zawór by-pass, w przypadku innych istnieje konieczność samodzielnego uzupełnienia zestawu o taki dodatek

Warto pamiętać i zdawać sobie sprawę z tego, że regulacja stopnia twardości wody nie zmienia nic na złożu zmiękczającym lub podczas regeneracji. Jest to proces opierający się na podmieszaniu wody surowej, z instalacji ze zmiękczoną wodą. W ten sposób uzyskiwana jest woda o preferowanym stopniu twardości. O pomoc można poprosić serwisanta, instalatora lub zająć się tym samodzielnie.

Zmiękczacze wody - co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele ciekawych informacji dotyczących zmiękczaczy wody znajdziecie także we wcześniejszych tekstach. W artykule: Zmiękczacze wody - najczęstsze pytania przyszłych użytkowników przygotowaliśmy dla Was zbiór podstawowych informacji dla osób, które zastanawiają się nad nabyciem takich urządzeń lub właśnie są świeżo po zakupie. Szerszą wiedzę możecie czerpać między innymi z tekstów: Po czym rozpoznać prawidłowa pracę zmiękczacza wody?, Zmiękczacz wody – jak rozwiązać problem techniczny na własną rękę?

To nic trudnego!

Regulacja stopnia twardości wody w zmiękczaczu wody nie jest niczym skomplikowanym. Taka potrzeba nie jest często zgłaszana, jednak warto wiedzieć o możliwości na wszelki wypadek. Nawet jeśli zdecydujemy się na niecałkowite zmiękczanie wody, korzyści mogą być naprawdę duże, a zmiany spowodowane korzystaniem z wody o niższym stopniu twardości naprawdę odczuwalne.

Komentarze

Fajny ten filmik o instalacji miedzianej. Mamy bardzo twardą wodę. Nie musimy jej zmiękczać do zera, ale z tymi osadami ciężko żyć.
Jak zmiękczacz to tylko Ecoperla z automatyczną głowicą sterującą Clack. Dosypuję soli raz na jakiś czas i wszystko dzieje się samo. Woda miękka, czysta.