rodzaje soli w zmiękczaczach wody

Rodzaje soli do zmiękczacza wody - co wybrać? Czym się różnią?

Magda Lewicka
01/02/2022
2

Zmiękczacze wody to fantastyczne urządzenia, które są w stanie zapewnić miękką wodę w całym domu. To dzięki takiemu sprzętowi można zapomnieć o szorowaniu czy wszystkich skutkach kamienia kotłowego. Aby zmiękczacz wody mógł działać prawidłowo, niezbędna jest sól regeneracyjna. Tylko której użyć? Czy jest to konieczne? Czy sól zmiękcza wodę? Co się stanie jeśli wybierzemy inną niż zaleca producent?

Zmiękczacze wody - o tym trzeba wiedzieć

Zmiękczacze wody to urządzenia, o których słychać coraz więcej. To najlepszy sposób na skuteczną walkę z twardą wodą w domu. Dzięki nim w całej instalacji domowej może płynąć woda, która nie pozostawi po sobie kamienia kotłowego i będzie doskonale zwilżała powierzchnie. O zaletach miękkiej wody możecie przeczytać w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Jak zaznaczają wszyscy producenci zmiękczaczy wody, aby te urządzenia mogły działać prawidłowo, niezbędne jest zastosowanie soli regeneracyjnej. Zmiękczacze wody działają automatycznie, jednak zadaniem właściciela jest pamiętanie o regularnym uzupełnianiu zbiornika solanki. Należy to robić średnio raz w miesiącu – wszystko zależy od zmiękczacza wody oraz zużycia wody w gospodarstwie domowym. Jednak czy to jest równoznaczne z faktem, że to właśnie sól zmiękcza wodę? I czy używany rodzaj ma znaczenie?

Czy sól zmiękcza wodę?

Sól sama w sobie nie zmiękcza wody, nie ma takich właściwości. Z drugiej jednak strony należy wiedzieć i pamiętać o tym, że bez soli tabletkowanej nie będzie możliwości zmiękczania wody! Sól jest wprost niezbędna w procesie regeneracji, czyli odnowy właściwości złoża zmiękczającego. Kiedy jest w zbiorniku na sól, z udziałem wody, wytwarza się z niej roztwór solanki, który jest kierowany na żywicę jonowymienną. Na złożu następuje proces odwrotny do wymiany jonowej podczas zmiękczania wody. Jony wapnia i magnezu, które zalegają w ziarnach żywicy jonowymiennej są wypłukiwane, a ich miejsce zajmują neutralne jony sodu.

Jeśli w zbiorniku na sól nie będzie regenerantu, nie dojdzie do wytworzenia roztworu, a więc nie będzie mogło dojść do ponownej wymiany jonów. Żywica jomowymienna nie zregeneruje się. Nie będzie miejsca na wymianę jonów. Woda pozostanie tak samo twarda jak na wejściu do zmiękczacza wody. Z tego powodu tak bardzo istotne jest, aby pamiętać o regularnym uzupełnianiu zbiornika i pilnowaniu poziomu soli. O wymianie jonowej możecie przeczytać więcej informacji w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody? Warto też obejrzeć filmik dotyczący działania zmiękczaczy wody:

Rodzaje soli do zmiękczaczy wody

Do wyboru jest kilka rodzajów soli. Producenci proponują różne rozwiązania i w zależności od modelu zmiękczacza wody jest wybierane konkretne z nich.

Sól w blokach

W niektórych modelach zmiękczaczy wody rekomendowane jest zastosowanie bloków solnych. Są to duże bryły solne, które wyglądem przypominają te, które daje się zwierzętom do zlizywania. Bloki dla zwierząt mogą być wzbogacane w dodatki, które być może im posłużą, jednak z całą pewnością nie posłużyłyby zmiękczaczowi wody. Bloki solne nie są powszechnie stosowanym rodzajem soli. Korzystają z niego tylko wybrane modele zmiękczaczy wody. Jeśli producent Twojego urządzenia zaleca właśnie ten typ, upewnij się, że wybierasz blok solny wysokiej klasy, bez żadnych dodatkowych substancji i zanieczyszczeń.

Sól w proszku

Sól w proszku (sól kamienna), podobnie jak sól sprzedawana w blokach, jest używana w niewielu przypadkach. Dedykuje się ją tylko wybranym modelom zmiękczaczy wody. Nie można jej użyć w każdym przypadku. Producenci raczej nie chcą używać tej formy ze względu na to, że sól w tak drobnej postaci może przedostawać się nierozpuszczona w głąb zmiękczacza wody i go przytykać. Drugą kwestią jest większa możliwość pojawienia się zanieczyszczeń. Należy uważać i szukać soli kamiennej, która będzie miała w sobie mniej niż 1% zanieczyszczeń.

Sól w tabletkach/pastylkach

Najpopularniejszym rodzajem soli stosowanym w zmiękczaczach wody jest sól w formie tabletek/pastylek. Przede wszystkim to forma wygodna w użyciu, można ją łatwo przechowywać i dosypywać. Forma tabletek średniej wielkości sprawia, że sól się w miarę szybko rozpuszcza w wodzie, ale jednocześnie urządzenie chronione jest przed przedostawaniem się drobinek. Na rynku można spotkać się z różnymi klasami i formułami tabletek solnych. Właściwości takiej formy sprawiają, że jest mniejsze prawdopodobieństwo powstawania mostów solnych wewnątrz zbiornika (przeczytaj więcej: Most solny w zmiękczaczu wody - co to jest? Jak usunąć?).

Zwróć uwagę na producenta i jakość soli

Sól regeneracyjna jest produktem, którego jakością warto się zainteresować. Dobrze jest dowiedzieć się, w jaki sposób sól do zmiękczacza wody została wyprodukowana. Za żadne skarby nie wolno używać soli kuchennej zamiast soli regeneracyjnej przeznaczonej do stacji uzdatniania wody. Jest ona na tyle drobna i mogą się w niej znajdować zanieczyszczenia, które w rezultacie mogą uszkodzić zmiękczacz wody, doprowadzić do awarii bardziej wrażliwych komponentów. Sól kuchenna nie wchodzi w grę. Oprócz zanieczyszczeń nierozpuszczonych znajdują się w niej też rozpuszczone.

Gdzie można kupić dobrą sól do zmiękczacza wody?

Warto szukać dobrych produktów. Choć związek ten sam (chlorek sodu), to sól nie będzie równa soli. Należy szukać sprawdzonych producentów, którzy swoje produkty dedykują zmiękczaczom wody i innym jonowymiennikom. Dobrą sól do zmiękczaczy wody znajdziecie w sklepach związanych z branżą uzdatniania wody oraz niektórych hipermarketach budowlanych. W naszym sklepie internetowym także mamy taki produkt. To sól tabletkowana świetnej jakości, bez żadnych domieszek. Do tego dostępna w atrakcyjnej cenie.

Wszystko o soli w zmiękczaczach wody

Uzupełnianie tabletek solnych jest jedną z niewielu rzeczy, o jakich należy pamiętać przy posiadaniu zmiękczacza wody. Utrzymanie właściwego poziomu soli w zbiorniku powinno sprawić, że działanie zmiękczacza wody będzie prawidłowe (Po czym rozpoznać prawidłową pracę zmiękczacza wody?). Niemniej jednak niekiedy zdarzają się problemy podczas użytkowania zmiękczacza wody. Na naszym blogu znajdziecie odpowiedzi na następujące kwestie powiązane z tematem zbiornika na sól:

Najlepiej postawić na wysoką jakość!

Ten artykuł jest najlepszym argumentem na to, że sól odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu zmiękczacza wody. Aby mieć pewność, że wszystko będzie jak należy, najlepiej jest stosować sól regeneracyjną wysokiej jakości. Ważne jest sprawdzenie procesu wytwarzania, aby nie zawierała w sobie żadnych zanieczyszczeń. A na koniec jeszcze krótki filmik o tym, w jaki sposób warto dbać o zmiękczacz wody.

Komentarze

Zawsze kupuje sól tabletkowaną do zmiękczaczy. Sól w tabletkach można kupić w markecie budowlanym albo przez internet. Mój sąsiad chciał przyoszczędzić i kupował jakąś inną sól a potem trzeba było czyścić złoże w nowym zmiękczaczu.
Jak zamawiam akurat wkłady do filtra, to biorę sól tutaj, a tak to w markecie budowlanym u siebie w mieście.