dane techniczne dzięki którymmożna doskonale dobrać zmiękczacz wody do potrzeb

Na jakiej podstawie dobrać zmiękczacz wody?

Magda Lewicka
07/12/2021
1

Zmiękczacze wody to naprawdę popularne urządzenia, które znajdują swoje miejsce w małych i dużych gospodarstwach domowych. Montują je właściciele domów jednorodzinnych, decydują się na nie mieszkańcy bloków, a nawet cale spółdzielnie i wspólnoty. Ilość modeli daje swobodę doboru produktu do oczekiwań. Tylko na jakiej podstawie właściwie dobiera się zmiękczacz wody? Co jest ważne przy wyborze zmiękczacza wody? Jak dobrać zmiękczacz wody do swoich potrzeb?

Twarda woda powoduje straty

O twardej wodzie pisaliśmy już niejednokrotnie. Potrafi być prawdziwym utrapieniem, powodując: awarie sprzętu AGD i kotła grzewczego, problemy z przepływem i niedrożnością, szybsze powstawanie korozji rur pod osadami, kłopoty ze sprzątaniem, gorszą jakość prania, nieestetyczny wygląd dań i napojów gorących. Warto przeczytać na ten temat: Czy w Polsce woda jest twarda?

Zmiękczacz wody odpowiedzią na problemy

Najlepszym sposobem na uporanie się ze wszystkimi negatywnymi skutkami twardej wody i zażegnaniem ich raz na zawsze jest instalacja centralnego zmiękczacza wody. Te urządzenia dają najlepsze efekty i zapewniają miękką wodę w całej instalacji. Ich działanie opiera się o proces wymiany jonowej, o którym można przeczytać tutaj: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Rodzaje zmiękczaczy wody

Wydawać by się mogło, że modeli zmiękczaczy wody jest całe mnóstwo i trzeba będzie poświęcić bardzo dużo czasu na znalezienie tego najlepszego zmiękczacza wody. Nic bardziej mylnego! Warto zacząć od podstawowego podziału na kompaktowe zmiękczacze wody oraz dwuczęściowe zmiękczacze wody. Pierwszy z rodzajów powstał specjalnie z myślą o gospodarstwach domowych. Ma nie zajmować dużo miejsca, być łatwy do utrzymania w czystości, wyglądać estetycznie. Obecnie spokojnie można znaleźć urządzenia, które mają nawet 35 litrów żywicy jonowymiennej.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody to z kolei najlepszy wybór przy potrzebie dostarczania dużych ilości miękkiej wody na cały dom. Te urządzenia składają się z oddzielnej butli epoksydowej na żywicę jonowymienną wraz z głowicą sterującą oraz ze zbiornika na sól regeneracyjną. Nie zawiodą nawet przy bardzo dużym poborze wody.

Dobór zmiękczacza wody do potrzeb

Choć na rynku w tej chwili wybór jest naprawdę duży, a urządzenie możemy wybrać, kierując się między innymi: kształtem, wymiarami, wyglądem, dodatkowymi funkcjami, to jest lista parametrów i informacji, które należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Mając takie dane, możemy zawężyć pole poszukiwań. Wśród tych kluczowych należy wymienić: zużycie wody, realny stopień twardości wody, ilość mieszkańców, ilość miejsc poboru wody w domu.

Najważniejszą kwestią przy doborze zmiękczacza wody jest odpowiednia ilość złoża zmiękczającego. Inne modele są przeznaczone dla 1-2 osób, a zupełnie inne do zasilania domów bliźniaków lub dużych rodzin.

Zużycie wody w gospodarstwie domowym

Kluczowe znaczenie ma zużycie wody w danym gospodarstwie domowym. To podstawowa informacja, która pomaga w doborze zmiękczacza wody o właściwej ilości złoża zmiękczającego. Przy inwestycji w zmiękczacz wody warto wziąć pod uwagę, ile osób będzie korzystało z wody docelowo. Jeśli mają pojawić się dzieci, lepiej zdecydować się na urządzenie z nieco większą ilością żywicy jonowymiennej.

Realna twardość wody w domu

Warto poznać realny stopień twardości wody w domu. Wynika to z faktu, że jeśli woda charakteryzuje się wyższym stopniem twardości, a dobierzemy zbyt mało złoża zmiękczającego, będzie dochodziło do zbyt częstej regeneracji. To powoduje wyższe koszty eksploatacji i nieco szybsze zużywanie się żywicy jonowymiennej.

Drugim powodem, dla którego warto poznać realny stopień twardości wody w domu jest to, że taką wartość należy wprowadzić podczas programowania głowicy sterującej w zmiękczaczu wody. Pod tą wartość dobierane są parametry pracy zmiękczacza wody.

O twardość wody można dowiedzieć się na stronie lokalnych zakładów wodociągowych. Podają tą wartość w zakładkach dotyczących jakości wody. Najlepsze rezultaty da jednak samodzielne przeprowadzenie testu twardości wody. W tym celu warto zastosować kropelkowy tester twardości wody. Szczegółowe informacje znajdują się w artykule: Zbadaj twardość wody w domowej instalacji i oczywiście w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Ilość domowników i miejsc poboru wody

Duże znaczenie ma ilość domowników oraz miejsc poboru wody. Większy zmiękczacz wody warto wybrać, jeśli na przykład w danym domu są dwie kuchnie, kilka łazienek, a do tego pomieszczenie gospodarcze z pralką i suszarką. Ilość sprzętów i miejsc czerpania wody przekłada się na jej zużycie. A jak już wiemy, im większe zużycie, tym bardziej warto wybrać model zmiękczacza wody o większej wydajności.

Pozostaje jeszcze kwestia ilości mieszkańców. Tu sytuacja jest właściwie analogiczna. Im więcej osób w domu, tym wyższe zużycie wody. W opisach produktów często możemy natrafić na informację dla jakiej rodziny dedykowany jest dany produkt. To są oczywiście uśrednione wartości, jednak dość dobrze wskazują na to, jaka ilość złoża będzie dostateczna dla danego gospodarstwa domowego. I tak zmiękczacze 12-litrowe, jak na przykład Ecoperla Vita 12, będą dobrą propozycją dla rodzin 1-2 osobowych. Zmiękczacze wody z 24-25 litrami żywicy jonowymiennej (Ecoperla Toro 24, Ecoperla Vita 25) są idealne dla 3-4 osób. Z kolei duże zmiękczacze wody, o pojemności 30-35 litrów (Ecoperla Toro 35) są dobrą propozycją dla rodzin 5-6 osobowych. Przy wyższym zapotrzebowaniu na miękką wodę warto sięgnąć po naprawdę wydajne i duże zmiękczacze wody z serii Ecoperla Softower. Dokładny opis i niezbędne informacje znajdziecie w video:

Przy tym paragrafie bardzo ważne, aby poruszyć jeszcze jedną kwestię, a mianowicie wizyt gości. Jeśli rodzina, kuzyni i przyjaciele odwiedzają nasz dom często, warto wziąć model zmiękczacza wody z nieco większą ilością żywicy jonowymiennej. Przy sporadycznych wizytach można dobrać urządzenie do codziennych potrzeb. W razie pobytu gości, zmiękczacz wody da sobie radę. Regeneracja może nastąpić nieco szybciej.

Praktyczne informacje o zmiękczaczu wody

O doborze idealnego zmiękczacza wody pisaliśmy już kilkukrotnie w innych artykułach. Przydatne informacje znajdziecie między innymi tutaj:

Warto zwrócić uwagę na jakość żywicy jonowymiennej

Duże znaczenie ma rodzaj żywicy jonowymiennej. Jeśli zdecydujemy się na zmiękczacz wody wyposażony w monosferyczną żywicę jonowymienną, możemy zyskać kilka istotnych zalet. Przede wszystkim woda jest dokładnie zmiękczana. Proces zachodzi równomiernie na całej powierzchni złoża. Ponadto na regenerację wykorzystywane są mniejsze ilości roztworu solanki, a żywotność takiej żywicy jonowymiennej sięga nawet 10 lat.

Dobór zmiękczacza wody to nic trudnego

Dobór właściwego zmiękczacza wody ma ogromne znaczenie. Takie urządzenie jest inwestycją, która posłuży całej rodzinie przez długie lata. Choć ilość modeli jest pokaźna, znajomość wymienionych informacji umożliwi podjęcie właściwej decyzji. W razie dodatkowych pytań służymy pomocą. Skontaktuj się z nami!

Komentarze

Świetny artykuł. Wyjaśnia, dlaczego musimy mieć większy zmiękczacz. No i przydałoby się też bardziej oszczędzać wodę ;)