miękka woda w mieszkaniu - montaż zmiękczacza wody

Miękka woda w mieszkaniu - czy to w ogóle możliwe?

Magda Lewicka
16/08/2021
4

Choć o problemach związanych z korzystaniem z twardej wody zazwyczaj mówi się w kontekście domów jednorodzinnych, to jednak nie jest to jedyna przestrzeń, gdzie one występują. Z powodu twardej wody tak samo cierpią właściciele mieszkań. Czy i tu znajdzie się jakiś złoty środek? Czy w mieszkaniu istnieje możliwość instalacji zmiękczacza wody?

Twarda woda daje się we znaki wszędzie!

Twarda woda jest kłopotem, z którym mierzy się każdego dnia wiele gospodarstw domowych. Na terenie Polski mamy zazwyczaj do czynienia z wodą średnio twardą i twardą, co potwierdza artykuł: Czy w Polsce woda jest twarda? Choć związki odpowiedzialne za tworzenie tego zjawiska nie mają negatywnego wpływu na organizm, to jednak duży kłopot stanowi kamień, jaki po sobie pozostawia oraz napięcie powierzchniowe. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem

Lista szkód w mieszkaniu!

Choć zazwyczaj o twardej wodzie mówi się w kontekście szkód, jakie ponosimy w swoich domach jednorodzinnych, związanych głównie z działaniem kotła grzewczego, czy instalacji, to prawda jest taka, że równie dużo strat powoduje też w mieszkaniach. Nieważne więc czy mieszkasz w bloku, czy dużym domu, twarda woda może sprawiać tyle samo kłopotów.

Przede wszystkim sprzęt AGD taki jak pralka, zmywarka, ekspres do kawy stale narażone są na jej oddziaływanie. Warstwa kamienia narasta, a to powoduje awarie, potrzebę serwisowania, a w najgorszym wypadku też wymiany na nowe. Osad odkłada się w widocznych miejscach – na kaflach, kabinie prysznicowej, w wannie, na bateriach. Jego usuwanie jest czasochłonne, a przy okazji wymaga zastosowania dużej ilości silnych detergentów. To straty nerwów, finansowe, ale i niekorzystny wpływ na środowisko. Podobnie sytuacja wygląda z proszkami do prania, płynami do płukania i kosmetykami do ciała oraz włosów. Przy twardej wodzie zużycie może być większe nawet o połowę! Do tego należy wymienić jeszcze niekorzystny wygląd dań i napojów, czy problemy ze skórą i włosami.

Czy montaż zmiękczacza wody w mieszkaniu jest możliwy?

Wiadomo już, że jednym z najlepszych sposobów na uporanie się z twardą wodą w gospodarstwach domowych jest centralny zmiękczacz wody, działający na zasadzie wymiany jonowej. To najlepszy sposób walki z przyczyną, a nie skutkiem. Urządzenie montuje się na wejściu wody do budynku, a więc niezależnie od miejsca poboru, z kranu zawsze płynie idealnie miękka. W większości domów da się zamontować zmiękczacz wody, o czym pisaliśmy już tu: Brak odpływu przy montażu zmiękczacza wody - jak to rozwiązać? Co jednak zrobić, jeśli mieszkamy w bloku i chcemy się pozbyć tego uciążliwego problemu? Czy mamy jakieś szanse? Czy montaż zmiękczacza wody w ogóle jest możliwy?

Okazuje się, że tak! Co prawda nie jest to realne do przeprowadzenia w każdym miejscu. Wiele zależy od układu mieszkania oraz dostępu do instalacji. Wystarczy, że w mieszkaniu mamy dostęp do instalacji z ciepłą i zimną wodą. Jeśli tylko jest na to miejsce i realna możliwość wpięcia się w instalację, możemy zamontować zmiękczacz wody na ujęcie z zimną. To rozwiązanie ma największy sens, jeśli kuchnia i łazienka posiadają jeden pion. W tej sytuacji zmiękczacz wody zapewni miękką wodę do zmywarki, pralki, spłukiwania toalety oraz innych celów, w których będziemy wykorzystywać wodę zimną. Woda ciepła pozostanie z niezmienionym stopniem twardości. Należy jednak pamiętać, że do kąpieli i wielu innych czynności używamy wody letniej, a więc obecność zmiękczacza wody z pewnością przyczyni się do obniżenia sumarycznej twardości.

Jeżeli w bloku do ogrzewania wody wykorzystujemy kocioł grzewczy, montaż zmiękczacza wody nie przyniesie żadnego „ale”. Korzyści będą takie same jak w przypadku domów jednorodzinnych (Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?).

O czym należy pamiętać przy montażu zmiękczacza wody w bloku?

Przede wszystkim ważna jest odpowiednia przestrzeń na zmiękczacz wody. W końcu potrzebne jest nie tylko prawidłowe podpięcie do instalacji z zimną wodą, ale też odpływ do kanalizacji i zasilanie elektryczne. Jeśli mamy zamiar wprowadzić się do nowo kupionego mieszkania, warto wziąć zmiękczacz wody pod uwagę w planach projektowych, o czym przeczytacie tu: Stacja uzdatniania wody już w projekcie domu? Dlaczego warto?

W przypadku mieszkań znajdujących się na parterze, które dodatkowo mają ogródek, należy pamiętać, aby zmiękczacz wody zamontować na rozgałęzieniu instalacji prowadzącej wodę na dom i na zewnątrz. Rośliny powinny być podlewane wodą surową. Miękka woda niestety nie nadaje się do tego, ponieważ zawiera nieco więcej sodu, który szkodzi zieleni.

Jaki zmiękczacz wody wybrać?

Niewielki metraż oraz brak pomieszczenia gospodarczego lub kotłowni wiąże się z potrzebą wyboru niedużego zmiękczacza wody. Z produktów dostępnych w naszym sklepie, najlepszym wyborem będzie kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 14. Jest niewielki, więc może się z łatwością zmieścić w szafie lub wnęce. Warto też brać pod uwagę wysokiej jakości komponenty, jak monosferyczna żywica jonowymienna, głowica sterująca działająca w oparciu o elektrozawory, Ecoperla Perfect System. Do tego cała masa dodatkowych funkcji, jak choćby: dźwiękowy alarm poziomu soli, system suchego zbiornika solanki, solankowanie proporcjonalne.

Inną, aczkolwiek równie atrakcyjną propozycją może być kompaktowy zmiękczacz wody z serii Ecoperla Vita. Ecoperla Vita 12 to niewielki, ale bardzo nowoczesny i funkcjonalnie skonstruowany zmiękczacz wody, który doskonale poradzi sobie z poprawą jakości wody w mieszkaniu lub domu zamieszkiwanym przez 1-2 osoby. Doskonałe i trwałe komponenty idą tu w parze z atrakcyjną ceną.

Co, jeśli nie ma takiej opcji?

Jeżeli warunki nie pozwalają na montaż zmiękczacza wody w mieszkaniu, jest jeszcze kilka innych sposobów, by choć częściowo z nią sobie poradzić w sposób lepszy i bardziej wydajny, niż z zastosowaniem octu i sody oczyszczonej do usuwania kamienia oraz całej masy odkamieniaczy do każdego sprzętu AGD. Oto, co możemy zrobić.

Odwrócona osmoza w kuchni

W kuchni twardej wody pozbędziemy się z pomocą systemu odwróconej osmozy. Ten podzlewozmywakowy filtr kuchenny doskonale radzi sobie z jonami odpowiedzialnymi za twardość wody. Oczyszczona posłuży nam do picia, przyrządzania potraw i napojów, podgrzewania w czajniku oraz ekspresie do kawy. Ponadto jest idealna do obmywania delikatnych powierzchni, owoców, warzyw, przygotowania odżywek dla dzieci. Nie pozostawia po sobie osadu. Więcej o zaletach filtrów kuchennych w artykule: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Wybór w zakresie systemów odwróconej osmozy jest naprawdę duży. Szczególnie warto zwrócić uwagę na odwróconą osmozę Ecoperla Rosa, która pozwala na pobór wody w dwojaki sposób. Z jednej strony otrzymujemy dokładnie oczyszczoną, a z drugiej wodę o właściwościach prozdrowotnych, bogatą w magnez.

Filtry do wody w łazience

W łazience również istnieje szansa na choćby minimalną niwelację działania twardej wody. Swoją pralkę można spróbować ochronić przed awariami z pomocą filtra pralkowego. To niewielki produkt wypełniony polifosfatem. Co prawda nie redukuje stopnia twardości wody, ale sprawia, że osad nie pozostaje na jej elementach i tkaninach. Dostępne są także filtry prysznicowe wypełnione złożem, które niweluje skutki twardej wody.

Filtr narurowy z wkładem zmiękczającym

Jeśli są na to warunki, można zastosować filtr narurowy z wkładem zmiękczającym. Jest to znacznie mniej wydajna opcja od zmiękczacza wody i bardziej kosztowna w eksploatacji, jednak powinna przynieść poprawę. Więcej na ten temat w artykule: Wkład zmiękczający czy zmiękczacz wody - co wybrać?

Walcz z twardą wodą! To się opłaca!

Twarda woda nie musi stanowić przeszkody nawet w mieszkaniu. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie ma możliwości polepszenia sytuacji, w rzeczywistości w wielu przypadkach istnieje szansa na montaż zmiękczacza wody. W niektórych budynkach wielorodzinnych, zwłaszcza nowym budownictwie, spółdzielnie same decydują się na montaż dużych stacji zmiękczających wodę. W wielu przypadkach jednak nadal musimy poradzić sobie sami. Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się.

Komentarze

Teraz przy nowoczesnym wykończeniu wnętrz, zmiękczacz wody to podstawa. Szczególnie jak podoba się komuś matowe wykończenie łazienek, tak jak mnie :) A jednak zainwestuje sie raz i nie trzeba się denerwować o te okropne osady i zacieki. Także polecam, nawet jakis mały zmiekczacz do szafki zeby był
My też polujemy na zmiękczacz, który zmiesci sie w szafce.
Wahamy sie miedzy Slimline CS a Iqsoftem - te mniejsze modele.
U nas w mieszkaniu stoi IQSOFT mniejszy model, mieści się w szafce. Dla mnie super sprawa taki zmiękczacz do szafki
a ta cała seria z wifi ma różne rozmiary zmiękczaczy, wiec kazdy znajdzie coś dla siebie
Przyznaje, ze przed zakupem zmiekczacza kombinowalem z filtrami z wkładem zmiekczającym, ale nie przyniosło to poządanych efektów i w koncu zdecydowalem sie zainwestowac zmiekczacz.
Bez porownania, nie ma juz mowy o osadach i kamieniu w AGD.
Mieszkam w mieszkaniu i tez nie mam nieograniczonego miejsca, ale znalazlo się tyle, zeby zainstalowac Ecoperla Toro