znaczenie jakości tworzyw użytych do produkcji zmiękczacza wody

Jakość materiałów w zmiękczaczu wody - czy trzeba zwrócić na to uwagę?

Magda Lewicka
02/11/2021
3

Zmiękczacze wody to świetny sposób na walkę z twardą wodą, dzięki któremu można naprawdę dużo zyskać! Czy zastanawiałeś się jednak jak dobrać najlepsze urządzenie? Czy oprócz podstawowych parametrów związanych z wodą, warto też wziąć pod uwagę materiały, z jakich został wykonany zmiękczacz wody? Co ma znaczenie?

Zmiękczacz wody - idealny do walki z twardą wodą

Centralny zmiękczacz wody jest jednym z najlepszych dostępnych sposobów na redukcję wysokiego stopnia twardości wody. To urządzenie działa na zasadzie wymiany jonowej, dzięki czemu na złożu zatrzymywane są jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody. Zmiękczacz wody zapewnia miękką wodę w całej domowej instalacji. Woda nie pozostawi po sobie osadów. Nie dojdzie do zmniejszenia światła rur, powstania szybszej korozji. Instalacje sanitarne będą w bardzo dobrym stanie. Do tego możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu i detergentach. Najważniejsze informacje znajdziecie w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda?

Warto powrócić do artykułu: Zmiękczacz wody czy twarda woda? Co się bardziej opłaca? Wyjaśniamy w nim, jaki jest koszt eksploatacji zmiękczacza wody oraz z jakich powodów jego miesięczne koszty utrzymania są znacznie niższe niż te, związane z użytkowaniem twardej wody na co dzień.

Jak dobiera się zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody dobiera się na podstawie kilku informacji. Wśród nich najważniejszą stanowi zużycie wody. Od ilości wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym zależy wielkość zmiękczacza wody oraz ilość litrów żywicy jonowymiennej. Dużą rolę odgrywa wiedza na temat ilości mieszkańców domu, miejsc poboru wody. Znaczenie będzie miał także stopień twardości wody. Więcej informacji można przeczytać tutaj: Wybierz idealny zmiękczacz wody! Jak je ze sobą porównywać?, Dobór zmiękczacza wody do potrzeb - jak się za to zabrać?

Co brać pod uwagę przy wyborze zmiękczacza wody?

Oprócz parametrów technicznych, które są niezbędne, warto wziąć pod uwagę także inne kwestie. Na samym szczycie listy powinny znaleźć się także cechy produktu. Jako jedną z najważniejszych należy wymienić jakość żywicy jonowymiennej. Znaczenie ma także rodzaj regeneracji, jakość głowicy sterującej. Ważne będą dodatkowe funkcje. Nie bez znaczenia są też materiały, z jakich został wykonany zmiękczacz wody. Więcej wskazówek znajduje się w artykułach: Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?, Miękka woda w mieszkaniu - czy to w ogóle możliwe?

Rodzaj materiałów ma wpływ na trwałość

Mając na uwadze tyle szczegółów, można pominąć kwestię materiałów, z których powstaje zmiękczacz wody. Nie przy każdym wyborze jest to priorytetem, a jednak warto brać pod uwagę jakość materiałów wykorzystanych przy konstrukcji zmiękczacza wody. Trwałość komponentów przekłada się nie tylko na ich żywotność, ale również ogólne bezpieczeństwo i prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Im lepsze tworzywa i konstrukcja, tym bardziej możemy się czuć spokojni. Jakość zastosowanego materiału będzie miała szczególne znaczenie w przypadku głowicy sterującej, jak i kompaktowej obudowy zmiękczacza wody.

Obudowa zmiękczacza wody

Jeśli decydujemy się na wybór kompaktowego zmiękczacza wody, warto dowiedzieć się więcej o samej obudowie. Niektóre modele mogą być zrobione z cienkiego tworzywa, niskiej jakości. Takie szybko i łatwo może ulegać pęknięciom, odpryskom, zbiciom i innym uszkodzeniom mechanicznym. Wielu producentów dba jednak o to, aby materiał, z którego jest wykonana obudowa, był trwały, solidny, o odpowiedniej grubości. Wybierając urządzenia wykonane z solidnych materiałów, można mieć pewność, że kabinet urządzenia pozostanie w niezmiennym stanie, a do wnętrza nie przedostaną się żadne niepożądane zanieczyszczenia.

Głowica sterująca

Niebywałe znaczenie dla prawidłowej pracy zmiękczacza wody będzie miała głowica sterujaca. Jak już dobrze wiemy, to właśnie ten komponent kieruje pracą urządzenia. Zastosowane komponenty mają wpływ na trwałość, ale i możliwość serwisu.

W przypadku głowic sterujących obowiązuje zasada, że z im mniejszej ilości komponentów jest zbudowana, tym lepiej. Wtedy bardzo łatwo przeprowadzić jej serwis, znaleźć usterkę lub wymienić element, który uległ awarii. Na przykład głowice amerykańskiej firmy Clack są znane ze swojej niezawodności, ale też tego, że w razie potrzeby w łatwy sposób można je rozmontować i przeprowadzić czynności serwisowe.

Niektóre zmiękczacze wody, ale też inne urządzenia do uzdatniania wody pracują na głowicach sterujących o skomplikowanej budowie, których często nie da się rozłożyć. Problem z taką sytuacją jest spory, ponieważ często zamiast wymienić jedną część, trzeba wymienić całą głowicę sterującą. To generuje duże koszty, których niekiedy można by było uniknąć.

Nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną!

Wielu osobom, które do tej pory nie miały do czynienia z tematem zmiękczaczy wody, może się wydawać, że najlepiej jest kierować się ceną. Nic bardziej błędnego! To nie jest jedyna różnica między urządzeniami tego typu. Na cenę mają przecież wpływ komponenty, zastosowane materiały, użyte rozwiązania i dodane funkcje. Warto przyjrzeć się bliżej zmiękczaczom wody. Solidny produkt nie musi kosztować niebotycznej kwoty, jednak jego cena będzie adekwatna do rozwiązań.

Wiele produktów nieznanego pochodzenia, może nie mieć nawet certyfikatów dopuszczających tworzywa do kontaktu z wodą pitną i użytkową, a są dostępne w znacznie niższej cenie. Często z bardzo tanimi zmiękczaczami wody bywa też tak, że nie można liczyć na żadną pomoc w razie awarii bądź chęci serwisu. Lepiej dobrze przemyśleć decyzję o zakupie, tym bardziej, że ma to być produkt na długie lata.

Warto mieć też na uwadze, że z ceną otrzymujemy też często dobre warunki gwarancyjne i pomoc osób znających produkt. Czasem warto dołożyć trochę więcej, by cieszyć się możliwością profesjonalnego serwisu, łatwym dostępem do części zamiennych czy akcesoriów, bądź możliwością dopytania o produkt w każdej chwili. Cena to więc nie tylko sama równowartość produktu, ale także całej otoczki, która może okazać się bardzo przydatna podczas okresu eksploatacji.

Warto zwrócić uwagę na materiały!

Ten artykuł pokazuje, że warto zwrócić uwagę nie tylko na złoże zmiękczające czy wielkość zmiękczacza wody, ale również na inne komponenty, z których został wykonany. Dobry i trwały produkt to gwarancja bezawaryjności przed długie lata nieustannego działania. Jeśli szukasz swojego zmiękczacza wody i nie wiesz co wybrać, koniecznie skontaktuj się z nami – służymy pomocą!

Komentarze

Prawda, doradztwo najważniejsze. Gdyby nam nie wytłumaczono jak liczy się wielkość złoża do zużycia i twardości wody i jeszcze, że złoża znacznie różnią się jakością, pewnie kupilibyśmy kompletnie niedopasowany zmiękczacz. Szkoda kasy. Lepiej zrobić badania i dopiero poprosić o pomoc w dobraniu uzdatniania nawet przy wodzie z wodociągu, a przy studni to już w ogole
No niestety ze wszystkim tak jest. Rzadko da się tanio i dobrze jeśli chodzi o technologię
Mądry artykuł. Na nasze domowe potrzeby wystarczył zmiękczacz kompaktowy z mniejszą ilością złoża. Fajnie, że taki nam doradzono, bo idealnie spełnia swoje zadanie i jest ekonomiczny.