Łojotokowe zapalenie skóry - jak uzdatniać wodę

Łojotokowe zapalenie skóry - czy jakość wody do mycia ma znaczenie?

Edyta Siedlecki
12/09/2023
3

Łojotokowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa dolegliwość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szczególnie uporczywe objawy dotyczą przede wszystkim młodzieży w okresie dojrzewania. Leczenie ŁZS jest trudne, wymaga mnóstwa cierpliwości i systematycznej pielęgnacji. Nawet po zauważeniu poprawy, kuracji nie wolno przerywać, gdyż choroba często powraca ze zdwojoną siłą. W ostatnich latach dużo mówi się o tym, że na przebieg ŁZS wpływa jakość wody stosowanej do mycia. Czy to oznacza, że obecne w niej zanieczyszczenia mogą nasilać objawy choroby? Jak uzdatniać wodę, aby złagodzić symptomy łojotokowego zapalenia skóry?

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła i niestety nawracająca choroba. Jej najbardziej charakterystyczne cechy to łuszcząca się skóra - na twarzy, na ciele i na głowie. Jako najbardziej prawdopodobną przyczynę ŁZS podaje się stan zapalny skóry i gruczołów łojowych, wywołujące nadmierne złuszczanie się naskórka. Według części naukowców jest to związane z aktywnością testosteronu, a zdaniem innych może być wywołane zaburzeniami ze strony układu odpornościowego. Co wiemy na pewno? Niewłaściwa higiena, kiepsko zbilansowana dieta, zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, a także zanieczyszczone powietrze i twarda woda nasilają niekorzystne zmiany w przebiegu ŁZS.

Higiena przy łojotokowym zapaleniu skóry

Oprócz poprawnie postawionej diagnozy, podstawą skutecznego leczenia ŁZS jest właściwa pielęgnacja i unikanie czynników, które wpływają na pogorszenie stanu skóry. Osoby dotknięte tym schorzeniem powinny do minimum ograniczać kontakt skóry ze sztucznymi materiałami, które mogą zawierać drażniące substancje. Równie ważne jest stosowanie delikatnych preparatów myjących przeznaczonych do skóry problematycznej oraz stosowanie wysokiej jakości wody pozbawionej zanieczyszczeń fizykochemicznych i mikrobiologicznych. O tym, jaki skład ma woda płynąca z kranu można się przekonać zlecając profesjonalne badanie w akredytowanym laboratorium.

Twarda woda a łojotokowe zapalenie skóry

Problemy skórne, z którymi mierzy się wiele osób (suchość, swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienia) dość często wynikają ze stosowania twardej wody do mycia i kąpieli. W przypadku ŁZS o jej jakość należy więc dbać podwójnie.

Woda, w której znajduje się wysokie stężenie jonów wapnia i magnezu (odpowiadających za wysoki stopień twardości) utrudnia rozpuszczanie preparatów myjących. Z kolei miękka woda nie tylko lepiej pieni kosmetyki, ale też znacznie dokładniej spłukuje je z powierzchni skóry. Dlaczego to takie ważne? Otóż, resztki preparatów, których nie udało się zmyć, zatykają pory skóry, utrudniają jej samooczyszczanie z nagromadzonych toksyn, a tym samym powodują stany zapalne, które prowadzą do nasilenia objawów ŁZS. Co więcej, niedostatecznie nawilżona skóra (co ma miejsce przy tym schorzeniu) bardzo łatwo się wysusza i mocno łuszczy, powodując uporczywe swędzenie.

Jakie zanieczyszczenia wody mogą dodatkowo nasilać przebieg ŁZS?

W wodzie użytkowej przeznaczonej na cele socjalno-bytowe znajdują się liczne zanieczyszczenia, wśród których najczęściej wymienia się:

  • Żelazo - może spowodować przebarwienia skóry
  • Mangan - w większych stężeniach może podrażniać i wysuszać skórę oraz spojówki oczu
  • Azotany i azotyny - powodują zaczerwienienia i podrażnienia skóry
  • Chlor i jego pochodne - wysuszają skórę, powodują reakcje alergiczne, mogą wywoływać swędzącą wysypkę
  • Drobnoustroje - mogą powodować choroby skóry o ostrym przebiegu
  • Dodatnie ORP - przyspiesza starzenie komórek, powoduje wysuszenie skóry prowadzące do powstawania zmarszczek
  • Zanieczyszczenia mechaniczne - podrażniają skórę

Temat zanieczyszczeń obecnych w wodzie został rozwinięty w jednym z poprzednich artykułów: Jakie zanieczyszczenia wody wpływają na naszą skórę?

Jak usuwać zanieczyszczenia z wody?

Świadomość zanieczyszczeń obecnych w wodzie to pierwszy krok do sukcesu w walce z łojotokowym zapaleniem skóry. Kolejnym etapem jest działanie, które obejmuje przede wszystkim właściwą pielęgnację. Ponieważ w niemal każdym zabiegu higienicznym bierze udział woda, wyjątkowo istotne jest jej uzdatnianie. Dzięki mnogości rozwiązań dostępnych na rynku, może się to odbywać na kilka skutecznych sposobów. Więcej na ten temat przeczytasz w poprzednim artykule: Jak uzdatniać wodę - problemy i rozwiązania.

Jeśli profesjonalna analiza wykaże, że stopień twardości wody jest wysoki, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest montaż centralnego zmiękczacza wody. Jako dopełnienie tego rozwiązania można zastosować kolumnę węglową Ecoperla Carbotower. Złoże filtracyjne w postaci węgla aktywnego zatrzymuje pozostałe zanieczyszczenia potencjalnie wywierające negatywny wpływ na stan naszej skóry (pestycydy, substancje ropopochodne, czy chlor i jego pochodne). Recenzję tego urządzenia znajdziesz w zamieszczonym poniżej materiale filmowym. Sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie.

Dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią, najlepszym rozwiązaniem będzie kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Złoże filtracyjne jest w tym przypadku rozdzielone na dwie warstwy. Woda przepływa najpierw przez węgiel aktywny, a potem trafia na żywicę jonowymienną, gdzie jony odpowiedzialne za wysoki stopień twardości wody, zostają wymienione na kationy sodowe. Więcej na ten temat można znaleźć w artykule: Co zrobić, żeby woda była miękka? Przeczytaj również:Jak samodzielnie serwisować zmiękczacz wody w domu? oraz Jaka powinna być kolejność montażu filtrów do wody.

Korzyści płynące z miękkiej wody w kranie (nie tylko dla osób cierpiących na ŁZS)

Miękka woda pomaga łagodzić objawy łojotokowego zapalenia skóry, więc jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmagacie się z tym schorzeniem, centralny zmiękczacz wody z pewnością pomoże rozwiązać wiele problemów. To jednak nie wszystko! Miękka woda to także wiele wymiernych korzyści dla całego gospodarstwa domowego. Nie trzeba się bowiem martwić, że przez obecność kamienia kotłowego dojdzie do awarii rur, kotła grzewczego, pralki czy zmywarki. Tym samym znikają potencjalne koszty związane z awariami lub usługami serwisantów. Szacuje się, że twarda woda powoduje straty ciepła sięgające nawet 20%. Dzięki pracy zmiękczacza wody nie trzeba się już tym martwić. Miękka woda to także bardziej wydajne pranie i sprzątanie, co z kolei oznacza mniejsze wydatki na detergenty i środki czystości. Do listy korzyści płynących z użytkowania miękkiej wody można też dodać bogatszy smak i aromat dań oraz napojów. Przeczytaj: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Zaufaj ekspertom!

W zależności od jakości surowej wody oraz indywidualnych preferencji, wodę w domu można uzdatniać na kilka różnych sposobów. Nie każda kombinacja filtrów sprawdzi się u Ciebie w domu. Jeśli nie wiesz co wybrać, skontaktuj się z nami. Z pewnością znajdziemy optymalne rozwiązanie, dzięki któremu nawet na skórze dotkniętej ŁZS poczujesz różnicę.

Komentarze

Jakość wody na OGROMNE znaczenie. Szkoda, że producenci leków, farmaceuci i lekarze rzadko o tym wspominają. U nas montaż wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody poczynił ogromne różnice. Moje dziecko wygląda teraz o wiele lepiej i mniej się drapie. Aw pielęgnacji nie zmienialiśmy nic.
Z ŁZS mierzy się teraz moje dziecko i nawet pediatra namawiała nas na zakup zmiękczacza wody. Zdecydowaliśmy się na montaż urządzenia Ecoperla Hera z węglem aktywnym, bo przy okazji chcemy też usunąć z wody chlor. Mam nadzieję, ze takie kombo przyniesie pozytywne zmiany.
Walczę z ŁZS od urodzenia (a mam 22 lata) i to była syzyfowa praca. Trzy lata temu zaczęłam wynajmować pokój w domu u rodziny, która miała zamontowany zmiękczacz wody i stan mojej skóry naprawdę się poprawił. Choroba oczywiście nie ustąpiła samodzielnie, ale o połowę zmiejszyły się wydatki na kremy i maści nawilżające.