lampy bakteriobójcze TMA i Viqua - jaki model najlepiej wybrać?

Lampy bakteriobójcze Viqua i TMA - na którą postawić?

Magda Lewicka
02/08/2022
0

Lampa bakteriobójcza to wydajny i niezwykle skuteczny sposób na ochronę przed mikroorganizmami. Założenie jej na początku instalacji w domu gwarantuje stałą ochronę przed drobnoustrojami, które mogłyby przedostać się wraz z wodą. Jesteśmy chronieni przez całą dobę. Na rynku jest wiele modeli, a wśród nich szczególnie wyróżniają się lampy bakteriobójcze producentów TMA i Viqua. Która propozycja jest lepsza? Co dokładnie znajdziemy w ofercie?

Lampy sterylizujące zyskują na znaczeniu. Są chętnie wybierane nie tylko do zakładów przemysłowych, ale również przez indywidualnych klientów. Stanowią bardzo dobrą ochronę przed zanieczyszczeniem mikrobiologicznym w domach korzystających z własnego ujęcia. Coraz chętniej, w celach prewencyjnych, montują je także odbiorcy wody z sieci. Jest to opcja brana pod uwagę przede wszystkim w zestawach: Jeden filtr do wody czy zestaw do uzdatniania wody - co wybrać? Co ciekawe, lampy bakteriobójcze nie są jedynie urządzeniami montowanymi na głównym ujęciu. Zdarza się, że stanowią część systemu odwróconej osmozy i są montowane tylko na jednym ujęciu.

Lampy bakteriobójcze są także wykorzystywane do dezynfekcji wody deszczowej, coraz chętniej gromadzonej przez gospodarstwa domowe. Dzięki temu dodatkowi możemy mieć pewność, że nie dojdzie do wtórnego skażenia w instalacji. Szczegóły znajdziecie w tym artykule: Woda deszczowa - w jaki sposób ją oczyszczać? Lampy sterylizujące doskonale sprawdzą się przy zagrożeniu różnego rodzaju bakteriami, w tym także E.coli, o których tyle się mówi: Bakterie E.coli w wodzie - co musisz wiedzieć?

Wszystko, co musisz wiedzieć o lampach bakteriobójczych

Lampy bakteriobójcze są urządzeniami, które montuje się na wejściu wody do budynku. Wymagają podłączenia do prądu przez cały czas działania. Ich praca jest nieprzerwana i automatyczna. Głównym zadaniem jest dezynfekcja wody (przeczytaj: Dezynfekcja wody ze studni - jak się za to zabrać?). Odbywa się ona za pomocą promieniowania UV wytwarzanego przez lampę bakteriobójczą. Jest to metoda fizyczna, o bardzo dużej skuteczności. Szczegóły znajdziecie w artykule: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

Wydajność lampy bakteriobójczej dobiera się głównie na podstawie zużycia wody. Warto zwrócić się o pomoc do eksperta. Woda przed tym, jak trafi na lampę bakteriobójczą, potrzebuje wstępnego przygotowania. Powinien to być minimum filtr mechaniczny. Przy wysokiej twardości wody oraz obecności żelaza także zmiękczacz wody i odżelaziacz wody lub stacja wielofunkcyjna (jeśli warunki na to pozwalają). Ogromną zaletą lamp bakteriobójczych jest to, że nie wytwarzają produktów ubocznych dezynfekcji, nie zmieniają składu chemicznego wody, ani jej właściwości organoleptycznych. Do tego nie potrzebują regeneracji żadnym środkiem chemicznym, co sprawia, że jest to ekonomiczny i ekologiczny sposób dezynfekcji wody. Więcej o zaletach lamp bakteriobójczych znajdziecie tutaj: Plusy i minusy lampy UV. Czy warto ją mieć w domu?

Promieniowanie UV jest najważniejsze

W lampach bakteriobójczych największą rolę odgrywa promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono wytwarzane przez żarnik, wewnątrz którego znajduje się rtęć. Długość fal jest dostosowana do redukcji z wody mikroorganizmów. Promienie UV oddziałują bezpośrednio na drobnoustroje, niszcząc ich DNA i RnA. Pozbawiają je funkcji życiowych, możliwości rozmnażania się, czego konsekwencją jest ich obumieranie. Woda staje się w pełni bezpieczna i do celów użytkowych, i do spożywczych. Dokładne informacje o działaniu promieni UV znajdziecie tu: Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych - czy to działa?

Poznaj bliżej firmę Viqua i TMA

W sklepach związanych z branżą uzdatniania wody możemy znaleźć wiele modeli lamp bakteriobójczych, pochodzących od różnych producentów. Przy wyborze tego urządzenia warto jest zwracać uwagę na komponenty, ich jakość, pochodzenie, zastosowane rozwiązania oraz producenta. W gruncie rzeczy chodzi tu o bezpieczeństwo i pełną ochronę przed mikroorganizmami. Z tego względu najlepiej jest postawić na cenionych producentów. Na tej liście z całą pewnością zapisują się kanadyjska Viqua i polska TMA.

Najważniejsze informacje o Viqua

Viqua jest jednym z najpopularniejszych na świecie producentów lamp UV. Ich produkty są chętnie wybierane zarówno do przemysłu (Lampy UV do wody przemysłowej - kiedy je wybrać?), jak i do budynków mieszkalnych, a nawet na basenach. Początki firmy sięgają już kilkudziesięciu lat wstecz. Główna siedziba Viqua znajduje się w Kanadzie, jednak oprócz tego w grę wchodzi wiele filii. Główną gałęzią działalności Viqua jest wytwarzanie lamp bakteriobójczych, działających na bazie promieniowania ultrafioletowego.

Lampy bakteriobójcze tworzone przez Viqua są zaawansowane technologicznie. Wykonane tak, by mogły działać skutecznie, wydajnie i ekonomicznie. Produkty wyróżnia: wysoka wydajność godzinowa, duża moc żarnika. Lampy UV Viqua są wyposażone we wszystkie niezbędne certyfikaty, w tym: NSF, CE, CSA. Producent dba o najdrobniejsze szczegóły, by wytwarzane lampy UV cechowała bezawaryjność. Dystrybucja obejmuje cały świat, w tym Polskę. Lampy sterylizujące Viqua są dostępne na rynku od lat. Wcześniej figurowały pod marką Sterilight.

Najważniejsze informacje o TMA

TMA jest polską firmą, powstałą w latach 90-tych. Zajmuje się projektowaniem oraz produkcją lamp bakteriobójczych do zastosowania: w przemyśle, na basenach, w budynkach mieszkalnych. Wszystkie komponenty używane w produkcji pochodzą z krajów Unii Europejskiej. Budowa lamp UV została skonstruowana w taki sposób, aby pozwolić na jak największe przepływy. Firma TMA rozpoczynała swoją działalność jako manufaktura, natomiast obecnie posiada swój nowoczesny park maszyn.

Lampy bakteriobójcze od TMA posiadają atest PZH, są oficjalnie dopuszczone do kontaktu z wodą pitną. Każdy etap procesu produkcji jest uwieńczony kontrolą wytworzonych na nim komponentów. Dodatkowo każdy wyprodukowany promiennik jest dokładnie sprawdzany przed wysyłką w celu zapewnienia jak najwyższej jakości, bezawaryjności i skuteczności.

Lampy bakteriobójcze Viqua

Trwałość, niezawodność i solidne wykonanie są cechami, które zdecydowanie definiują lampy bakteriobójcze Viqua. Podobnie jak w przypadku TMA, każdy żarnik jest testowany zanim trafi do wysyłki. Te lampy sterylizujące są wyposażone w zewnętrzny układ sterowania. Umożliwia to łatwą kontrolę i szybką reakcję w wypadku awarii. Dodatkowym atutem jest wbudowany licznik czasu pracy. Viqua zadbała także o aspekt ekologiczny – żarniki UV od Viqua posiadają nawet do 70% mniej rtęci od produktów konkurencyjnych. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów dezynfekcja może być bardzo wydajna, ale przy tym także w pełni bezpieczna.

Wśród modeli lamp UV Viqua cieszących się największym uznaniem można wymienić:

Modele lamp bakteriobójczych Viqua S2Q-PA do S8Q-PA doskonale sprawdzają się do zastosowań domowych. Najmniejszy model ma wydajność nominalną 0,4 m3/h. Jest to lampa przystosowana do montażu przy jednym miejscu poboru wody, na przykład koło zlewozmywaka w kuchni, w pobliżu filtra kuchennego. Do domów jednorodzinnych najchętniej wybieranym modelem jest Viqua S8Q-PA o wydajności nominalnej 1,8 m3/h. Lampa bakteriobójcza VH410 jest już modelem, z którego chętnie skorzystają przedsiębiorstwa. Tutaj mamy do czynienia z wydajnością 3,3 m3/h.

Lampy bakteriobójcze TMA

TMA proponuje kilka serii swoich produktów. Do zastosowań domowych jest przeznaczona seria D w zakresie 0,75 - 7,2 m3/h. Jest to seria dedykowana także do niewielkich obiektów HoReCa, niedużych zakładów przemysłowych oraz basenów. W skład serii D wchodzi 9 modeli lamp bakteriobójczych. W lampach UV zostały wykorzystane promienniki niskociśnieniowe, amalgamatowe. Cechuje je długi czas pracy. W skład każdego urządzenia wchodzi korpus ze stali kwasoodpornej, do tego dochodzi prosty zasilacz lub szafa sterownicza z systemem alarmowym, licznikiem czasu pracy i innymi funkcjami.

Wśród produktów TMA spotkamy się z serią lamp bakteriobójczych TM o wydajnościach 16-646 m3/h. W skład tej serii wchodzi 12 modeli. Są to lampy UV, które znajdują swoje zastosowanie głównie w przemyśle, zdecydowanie rzadziej w instalacjach prywatnych. Jest jeszcze dostępna seria AMX o wydajnosciach 28-1400 m3/h. Oprócz tego TMA posiada też serię lamp bakteriobójczych dedykowanych do basenów o nazwie AP-POOL. Wybór jest naprawdę szeroki i dostosowany do zróżnicowanych potrzeb.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie następujące modele lamp bakteriobójczych TMA:

Podobieństwa i różnice

Obaj producenci oferują szeroką gamę produktów, dostępną w różnych wydajnościach. Komponenty są trwałe, solidne, bezpieczne, posiadają niezbędne certyfikaty. W obu przypadkach żarniki wyróżnia naprawdę długi czas pracy. Konstrukcja również jest podobna, zajmuje niewiele miejsca. W obu przypadkach konserwacja, serwisowanie i obsługa są tak samo proste. Wiele więc zależy od naszych oczekiwań, tego na jakie dodatkowe funkcje i wydajność chcemy się zdecydować. Warto zaznaczyć również, że niezależnie od wybranego producenta, dostęp do żarników i osłon jest tak samo prosty. Można zauważyć różnicę w cenie tych komponentów u obu producentów.

Na co się zdecydować?

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru najlepszej opcji jest tu kwestią bardzo indywidualną. Obie firmy bazują na naprawdę dobrych jakościowo komponentach. Różnicą jest miejsce produkcji, ceny, wydajności. Tu główną rolę grają priorytety osoby poszukującej lampy UV. Lampy bakteriobójcze TMA charakteryzuje wysoka wydajność i dobra jakość w stosunku do ceny. Viqua to bardzo znany i ceniony na całym świecie producent, którego lampy UV wyróżnia między innymi czujnik zużycia promiennika. Dylemat jest spory, jednak każdy z tych wyborów powinien być satysfakcjonujący. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze wydajności i konkretnego produktu do swoich potrzeb, zgłoś się do nas.

Komentarze

Postów nie znaleziono