koszt posiadania i eksploataji własnej studni

Czy woda ze studni jest droga? Czy trzeba zapłacić za wodę ze studni?

Magda Lewicka
01/03/2022
0

Na fali poszukiwania miejsca pod budowę domu oraz prac z tym związanych, coraz częściej pojawia się pytanie o to, czy wybrać doprowadzenie wodociągu pod budowę, czy jednak wykopać własną studnię? Jak to wygląda? Na co należy zwrócić uwagę? Czy inwestycja to tylko i wyłącznie wykopanie studni?

Czy woda ze studni jest za darmo?

Na to pytanie staraliśmy się odpowiedzieć już w artykule: 5 pytań o wodę ze studni - czy można pić? Czy warto mieć studnię? Ogólnie rzecz biorąc, można użyć stwierdzenia, że woda ze studni jest darmowa – przynajmniej pozornie. Tu nie ma konkretnej stawki, jak za wodę wodociągową. Faktycznie, można ją czerpać w każdych ilościach i sama w sobie nic nie kosztuje. Należy jednak brać pod uwagę koszt wykopania studni, całego osprzętu do jej obsługi oraz jego konserwację. Ważne jest także, aby pamiętać o kontroli jakości wody z własnego ujęcia – to również powinno zostać doliczone do kosztów.

Czy trzeba mieć pozwolenie na studnię?

Wykopanie własnej studni w większości przypadków wiąże się z potrzebą załatwienia mniejszej ilości formalności niż doprowadzenie sieci wodociągowej. Najczęściej nie trzeba składać żadnych wniosków. Na wykonanie własnego ujęcia wody najczęściej nie jest potrzebne żadne pozwolenie. Taka możliwość istnieje, jeśli studnia nie będzie głębsza niż 30 metrów, a dobowy pobór wody nie przekroczy 5 m3. Takie warunki jest w stanie utrzymać trzy-czteroosobowa rodzina. Zazwyczaj tyle osób wykorzystuje dziennie 1,5-2 m3 wody. W zapisach jest również, że wydajność pompy nie może być wyższa niż 0,5 m3/h – tutaj jednak przy przekroczeniu tego parametru wystarczy zgłoszenie faktu odpowiednim organom.

Jeśli choć jeden z podanych parametrów jest przekroczony, należy wtedy wystąpić o pozwolenie wodnoprawne i spełnić procedury. Taka konieczność występuje najczęściej przy dużym gospodarstwie rolnym lub przemyśle. Podane kroki najczęściej nie są podejmowane przy gospodarstwach domowych.

Czy opłaca się budować własną studnię?

Na koszt własnej studni składa się wiele czynników, wśród których należy wymienić:

  • Głębokość, na której znajdują się pokłady wody
  • Struktura geologiczna terenu
  • Rodzaj studni

Koszt budowy studni zaczyna się od kilku tysięcy. W trudniejszych przypadkach sięga kilkunastu tysięcy złotych. Szacuje się, że doprowadzenie sieci wodno-kanalizacyjnej może wynieść niekiedy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Różnica jest więc mimo wszystko spora.

Rodzaje studni - który wybrać?

Do podlewania ogrodu oraz prac porządkowych przy domu najprawdopodobniej wystarczająca będzie płytka studnia kopana, inaczej zwana abisyńską. Taką studnię można wykopać nawet samodzielnie. Należy jednak mieć świadomość, że tam woda jest czerpana z najpłytszej warstwy i praktycznie nie nadaje się na cele spożywcze ze względu na bytujące w niej zanieczyszczenia. Na cele zasilania gospodarstwa domowego w wodę polecane jest więc wykopanie studni głębinowej.

Czy woda ze studni ma dobrą jakość?

Woda ze studni nie zawsze będzie charakteryzowała się dobrą jakością. Wszystko zależy od kilku czynników. Przede wszystkim obszaru, na którym będzie wybudowana studnia, tamtejszych warunków, potencjalnych zanieczyszczeń, jakie będą przedostawały się do wody, rodzaju studni. Czasami zdarzają się ujęcia wody bez skazy – woda jest idealnie czysta, krystaliczna, o jakości w pełni odpowiadającej normom. Zdarzają się również ujęcia wody, w których wykrywanych jest kilka zanieczyszczeń i potrzebna jest profesjonalna, kilkuelementowa stacja uzdatniania wody. Dokładne informacje znajdziecie w przygotowanym już wcześniej poradniku: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3.

Przy decyzji dotyczącej własnego ujęcia wody należy liczyć się z tym, że uzdatnianie wody prawdopodobnie będzie koniecznością. Urządzenia już na początku najlepiej doliczyć do kosztów inwestycji.

Sprawdzanie jakości wody ze studni

Przed rozpoczęciem korzystania ze studni, zwłaszcza jeśli woda ma być przeznaczona na cele domowe i użytkowe, najlepiej jest zlecić kompleksową analizę wody. Powinna ona obejmować badania fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się o właściwościach fizycznych wody, jej pełnym składzie chemicznym oraz czy nie znalazły się w niej przypadkiem mikroorganizmy. Dokładne informacje znajdziecie w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Stacja uzdatniania wody może być koniecznością

Choć nie jest to regułą, może okazać się, że stacja uzdatniania wody będzie koniecznością. Nawet przy prawidłowych wynikach badania wody, poleca się założenie przynajmniej lampy bakteriobójczej oraz filtra mechanicznego w celu ochrony instalacji przed skażeniem mikrobiologicznym. Wśród najczęstszych problemów z jakością wody, które ujawnia analiza wody można wymienić:

To nadal nie jest pełna lista. Wykonanie kompleksowej, profesjonalnej analizy wody jest bardzo ważne, aby poznać pełny skład wody, zastosować odpowiednie metody uzdatniania, właściwe typy i ilości złóż filtracyjnych, optymalną wydajność urządzeń. Stacja uzdatniania wody powinna zostać dobrana indywidualnie do każdego przypadku. Niekiedy wystarczy jedno urządzenie, innym razem będzie potrzebnych kilka rozwiązań.

Odprowadzanie ścieków - ważna kwestia przy własnej studni

Odprowadzanie ścieków jest kolejną bardzo ważną kwestią, o której trzeba pamiętać przy posiadaniu własnego ujęcia wody. W tym artykule chcemy jedynie zaznaczyć tą kwestię. Eksperci proponują budowę przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast szamba. Jest to duża inwestycja początkowa, jednak równocześnie najtańsza opcja w eksploatacji. Temat POŚ poruszaliśmy w kwestii posiadania własnego zmiękczacza wody przy tym rozwiązaniu. Warto przeczytać i obejrzeć: Zmiękczacz wody i przydomowa oczyszczalnia ścieków - co warto wiedzieć?

Tutaj należy jeszcze zaznaczyć, że warto zapoznać się z rodzajami przydomowych oczyszczalni ścieków i ich działaniem. To bardzo ważne, jeśli ma się pojawić stacja uzdatniania wody. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami. Profesjonalna wiedza będzie niezbędna do podjęcia właściwej decyzji.

Woda z wodociągu czy ze studni?

W ostatecznych rozliczeniach, jakie można znaleźć na stronach internetowych, okazuje się, że w przypadku wielu gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, z dość dużym ogrodem, taniej wychodzi użytkowanie własnej studni z odpowiednim osprzętem oraz stacją uzdatniania wody. Należy to sprawdzić indywidualnie. Rozpatrzeć wszystkie za i przeciw, wykonać odpowiednie obliczenia na podstawie prognozowanych kosztów budowy oraz obsługi własnej studni, aktualnych stawek proponowanych przez lokalne wodociągi. Nie można tego oszacować jednoznacznie, ponieważ ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od regionu. Wiele osób mówi o tym, że mimo większych kosztów inwestycji wniesionych na początku, własne ujęcie zwraca się po kilku latach. Dużą zaletą jest fakt, że woda ze studni jest dostępna w każdych ilościach, w każdej chwili. Na odcinkach sieci wodociągowej mogą zdarzać się awarie, prace konserwacyjne.

Każda z opcji niesie ze sobą pewne plusy i minusy. Zaletą korzystania z wody wodociągowej jest fakt, że podlega ona stałej kontroli. Mamy pewność, że dostarczana do nas spełnia wszelkie obowiązujące w Polsce normy. Tutaj decyzja powinna zostać podjęta indywidualnie z rozważaniem wszystkich wad i zalet obu rozwiązań.

Komentarze

Postów nie znaleziono