zmiękczacz wody przy przydomowej oczyszczalni ścieków

Zmiękczacz wody i przydomowa oczyszczalnia ścieków - co warto wiedzieć?

Magda Lewicka
16/03/2021
5

Zmiękczacz wody jest urządzeniem, które zdobyło ogromne uznanie wśród wielu właścicieli gospodarstw domowych. Mało który sprzęt jest w stanie tak szybko i dokładnie poradzić sobie z problemem, jaki stanowi wysoki stopień twardości wody. Dzięki zmiękczaczom wody problemy z kamieniem oraz kiepskimi efektami prania i sprzątania można zażegnać raz dwa! Tylko czy ze zmiękczacza wody można swobodnie korzystać przy przydomowej oczyszczalni ścieków?

To pytanie, które spędza sen z powiek wielu właścicielom przydomowych oczyszczalni ścieków. Problemy z wysokim stopniem twardości wody występują na terenie całej Polski i nie wybierają. Najczęściej polecanym rozwiązaniem są właśnie centralne zmiękczacze wody. Kłopotem, który się pojawia może być solanka po procesie regeneracji. Czy roztwór bogaty w sól może być odprowadzany do oczyszczalni?

Zanim jednak odpowiemy na to pytanie, warto przyjrzeć się problemowi samej twardej wody oraz działaniu zmiękczacza wody.

Twarda woda - trudny przeciwnik

Twardość wody jest naturalną cechą wody, wynikającą głównie z obecności jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej w wodzie, tym ta staje się twardsza. Woda o wysokim stopniu twardości wiąże się z występowaniem dwóch problemów. Pierwszym i często widocznym już na pierwszy rzut oka jest osad, który wytrąca się z wody choćby pod wpływem temperatury. Znamy go bardzo dobrze pod określeniem kamienia kotłowego, o którym więcej w artykule: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem. Drugi problem to wysokie napięcie powierzchniowe wody, przez które trudno zwilżyć powierzchnie, a rozpuszczenie jakichkolwiek środków chemicznych i detergentów jest bardzo trudne. Należy wykorzystać znacznie większe ilości, by osiągnąć pożądane efekty. To nie jest korzystne dla ekosystemu, ani dla naszego portfela. Więcej na temat twardej wody między innymi w artykule: Czy w Polsce woda jest twarda?

Zmiękczacz wody załatwi problem!

Sposobem na poradzenie sobie z wysokim stopniem twardości wody są centralne urządzenia zwane zmiękczaczami wody. Montuje się je na wejściu zimnej wody do budynku. Cała przepływa przez żywicę jonowymienną, na której zatrzymaniu ulegają jony wapnia i magnezu, natomiast na ich miejsce trafiają neutralne jony sodu. Dalej do instalacji trafia zmiękczona woda, która nie pozostawia po sobie osadu. Złoże filtracyjne co jakiś czas musi podlegać regeneracji, która jest przeprowadzana z udziałem roztworu solanki. Ta po procesie regeneracji jest odprowadzana do kanalizacji. Dokładnie o procesie zmiękczania wody przeczytacie tutaj: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

W przypadku niektórych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, bardzo znaczącym problemem może być solanka trafiająca wraz z zanieczyszczeniami do wnętrza oczyszczalni. Choć nie spowoduje całkowitego zamarcia mikroorganizmów, to jej obecność w niektórych sytuacjach może doprowadzić do spowolnienia procesu rozkładu i spadku wydajności. To oznacza, że proces nie będzie tak szybki, jak przy pierwotnym założeniu producenta POŚ.

Przy tym należy pamiętać, że ilość solanki trafiającej do odpływu jest uzależniona od kilku czynników. Między innymi jest to stopień twardości wody surowej, który można zmierzyć z pomocą testera twardości wody (instruktaż w filmiku poniżej), ale też zużycia wody i samego zmiękczacza wody. Im bardziej oszczędny i prawidłowo ustawiony, tym lepiej dobierane będą cykle regeneracji.

Zmiękczacz wody a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz częściej wybierana alternatywa szamb. Choć jej początkowe koszty są nieco wyższe, to jednak nie jest kryterium, którym kierują się przyszli użytkownicy. POŚ jest wybierane ze względu na ekologiczność, bezpieczeństwo oraz fakt, że koszty eksploatacyjne są nieduże.

Zmiękczacze wody nie będą negatywnie wpływały na każdy rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków. W przypadku niektórych pozostaną właściwie neutralne. Na tą zależność wpływ ma zastosowana technologia oczyszczania ścieków, ilość soli zawartej w popłuczynach oraz częstotliwość odprowadzania popłuczyn do kanalizacji.

Pierwszą informacją, jaką należy sprawdzić przed zakupem zmiękczacza wody jest ta, dotycząca wytycznych producenta POŚ. Niektórzy od razu w wytycznych i instrukcjach zaznaczają, że nie wskazana jest obecność zmiękczacza wody i odprowadzanie popłuczyn z solanką do oczyszczani.

Rodzaje POŚ i wpływ zmiękczacza wody na ich działanie

Do wyboru są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, które będą inne pod względem zasady działania i wykorzystywanych procesów w trakcie oczyszczania. Najprostszy układ to drenażowa przydomowa oczyszczalnia ścieków. Składa się z samodzielnego osadnika gnilnego oraz rurowego drenażu rozsączającego. Do oczyszczania są w głównej mierze wykorzystywane procesy fizyczne takie jak sedymentacja i flotacja – nie wykorzystuje się natomiast mikroflory tlenowej. Nawet jeśli solanka jest obecna w ściekach dopływających do osadników gnilnych, nie zakłóca ich pracy.

Innym rodzajem przydomowych oczyszczalni ścieków, o którym warto wspomnieć są te, wykorzystujące osadnik wstępny, działające w trybie przepływowym. To doskonały typ, jeśli zależy nam na posiadaniu zmiękczacza wody, ponieważ osadnik wstępny już rozcieńcza dopływającą do oczyszczalni solankę w takim stopniu, ze staje się ona nieszkodliwa dla mikroorganizmów tlenowych.

Z odpowiednim rozsączaniem solanki zdecydowanie najgorzej będą radziły sobie oczyszczalnie biologiczne, w których nie ma osadnika wstępnego. W tym typie popłuczyny dopływają bezpośrednio do bioreaktora biologicznego i mają bezpośredni wpływ na mikroorganizmy osadu czynnego. Tu może dojść do zakłócenia ich pracy.

Warto jeszcze napisać o oczyszczalniach biologicznych, w których skład wchodzi osadnik wstępny wykorzystujący dawkowanie ścieków z osadnika wstępnego do bioreaktora. To typ zdecydowanie najbardziej odporny na niekorzystne oddziaływanie solanki ze zmiękczacza wody. Oczyszczalnia jest uodparniana na działanie solanki poprzez rozcieńczanie solanki w osadniku oraz możliwość dozowania powtarzalnej dawki ścieków do bioreaktora w bardzo wymierny sposób. Bioreaktor jest wyposażony dodatkowo w nośnik biomasy w formie złoża biologicznego, co uodparnia go na czynniki zakłócające jego pracę.

Taki rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków stanowi choćby zyskujący na popularności dwukomorowy SBR. Sterownik mikroprocesorowy nadzoruje poszczególne cykle pracy systemu. Dzięki temu o wiele łatwiejsze jest dostosowanie cyklów regeneracji zmiękczacza wody do cyklów pracy oczyszczalni. To dodatkowy sposób na minimalizację wpływu solanki na POŚ.

Solanka a drenaż odprowadzający zanieczyszczenia

Tutaj warto jeszcze na szybko wspomnieć o jednym aspekcie. Czasami mimo możliwości współpracy zmiękczacza wody z POŚ, warto zwrócić uwagę na drenaż odprowadzający ścieki do środowiska po zakończonym procesie oczyszczania. Do gruntu odprowadzany jest roztwór o stosunkowo niewielkiej zawartości solanki, jednak lata eksploatacji sprawiają, że powstaje ryzyko krystalizacji soli na niektórych elementach układu. Rozwiązaniem będzie zastosowanie drenażu rurowego. Dzięki niemu nie będzie ryzyka blokowania odpływu do gruntu, spowodowanego krystalizowaniem się soli.

Jak dobrać najlepszy zmiękczacz wody?

Przy użytkowaniu przydomowej oczyszczalni ścieków zmiękczacz wody powinien być szczególnie wydajny i ekonomiczny i na to należy zwrócić największą uwagę. Ilość soli regeneracyjnej powinna być jak najbardziej minimalizowana. Do tego najlepiej, aby czas między regeneracjami wynosił około 14 dni. Dzięki temu w oczyszczalni będzie czas na właściwą regenerację biomasy tlenowej.

Zmiękczaczami wody, które dobrze sprawdzą się przy przydomowych oczyszczalniach ścieków są te, od polskiej marki Ecoperla. Producent wyposażył je w specjalnie opracowane przez ekspertów systemy: Ecoperla Smart System oraz Ecoperla Perfect System, dzięki którym zużywają minimalne możliwe ilości wody i soli na regenerację, ale parametry dobierane są w taki sposób, aby złoże podlegało pełnej i wydajnej regeneracji. Ponadto ustawienia zmniejszają ryzyko wystąpienia awarii oraz sprawiają, że wydłużeniu ulega żywotność złoża filtracyjnego. Jedną z ciekawszych propozycji jest dwuczęściowy zmiękczacz wody Ecoperla Softower, o którym więcej w filmiku:

Ciesz się miękką wodą, korzystając z POŚ!

Nie musisz być skazany na twardą wodę! Montaż zmiękczacza wody przy przydomowej oczyszczalni ścieków jest jak najbardziej możliwy, a praca oczyszczalni wcale nie musi być obciążona przez roztwór solanki. Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do nas przez zakładkę kontakt.

Komentarze

O, dobry temat. Mamy w planach POŚ. Woda średnio twarda. Będzie trzeba to dobrze rozegrać
Film jest w tekście wpisu :) Może się nie odpala, to wejdź na kanał youtube tej marki Ecoperla, bardzo treściwy materiał
dzięki i pozdrawiam
Gdzie ten film? Nie widzę nic tutaj a interesuje mnie ten temat.
Super film, dzięki za udostępnienie go na blogu
pozdrawiam
Super film, bardzo dużo informacji
naprawdę duży szacunek za poruszenie tego tematu, bo ciężko w internecie znaleźć merytoryczne informacje w tym temacie