amoniak w wodzie - występowanie i sposoby uzdatniania wody

Amoniak w wodzie - co warto wiedzieć? Czy trzeba się obawiać?

Magda Lewicka
23/11/2021
1

Wśród zanieczyszczeń wód z własnych ujęć, które mogą stanowić realne zagrożenie, bardzo często wymienia się jon amonowy. Czy ta substancja jest niebezpieczna dla zdrowia? Dlaczego jego obecność nie jest pożądana w wodzie ze studni? W jaki sposób można uzdatniać wodę w razie przekroczonych norm amoniaku?

Woda z własnych ujęć jest rodzajem wody, który wymaga od korzystających stałej kontroli, a niekiedy podjęcia działań w postaci między innymi instalacji stacji uzdatniania wody, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie oraz aby nie stanowiła ona zagrożenia dla zdrowia użytkowników. Co może kryć w sobie woda ze studni? Dowiecie się tego z artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3. Na liście substancji, które warto kontrolować jest między innymi amoniak.

Jon amonowy w wodzie

Jon amonowy bierze się w wodzie z dwóch źródeł. Jednym z nich jest pochodzenie naturalne, drugim działalność człowieka. Przy doborze metod walki z amoniakiem bardzo ważne jest odkrycie źródła – to pomaga w zwróceniu uwagi na problemy towarzyszące i w efektywniejszym oczyszczaniu wody. Amoniak może występować w wodzie w trzech różnych formach:

  • Amoniak - to forma gazowa występująca w wodzie
  • Jon amonowy - forma rozpuszczona w wodzie. Najczęściej występuje w wodach naturalnych
  • Azot amonowy - pojęcie określające ilość azotu w jonie amonowym

Forma występowania jest ściśle powiązana z temperaturą oraz odczynem wody. Jon amonowy powstaje poprzez rozpuszczanie się w wodzie amoniaku w formie gazowej. Następnie dochodzi do procesu jonizacji.

Dopuszczalne normy amoniaku w wodzie

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia znajdziemy informację, że dopuszczalne stężenie jonu amonowego w wodzie przeznaczonej do spożycia to 0,5 mg NH4+/l. Ilość azotu amonowego nie powinna być większa niż 0,38 mg N-Nh4/l. Najczęściej przekroczenia jonu amonowego nie są duże. W przypadku wielu wód ta wartość pozostaje na poziomie 0,2 mg NH4+/l. Podczas przeglądania wyników analizy wody można spotkać się z wynikami, w których przekroczenia wynoszą nawet kilka miligramów na litr wody – to jednak rzadkość.

Jak sprawdzić ilość amoniaku w wodzie?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie stężenia amoniaku w wodzie jest zlecenie fizykochemicznej analizy wody. Dzięki takim badaniom można dowiedzieć się o innych substancjach obecnych w wodzie. Analizę wody można zlecić w sanepidzie, prywatnym laboratorium lub firmie z branży uzdatniania wody. Konkrety znajdują się w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Czy amoniak szkodzi zdrowiu?

Amoniak jest toksyczny dla zdrowia. Jednak to niebezpieczeństwo jest związane głównie z występowaniem amoniaku w powietrzu. W wodzie amoniak jest szkodliwy, jeśli występuje w stężeniach ponad 1000 mg/l. W takiej sytuacji jest w stanie powodować oparzenia. Odpowiada też za tworzenie blizn na skórze oraz wewnątrz błon śluzowych. Jeśli płyn o dużym stężeniu amoniaku zetknie się z oczami, może wywołać duże uszkodzenia narządu wzroku.

Światowa Organizacja Zdrowia dokładnie przyjrzała się problemowi występowania amoniaku w wodzie i jego wpływowi na organizm ludzki. Toksyczne działanie tej substancji jest możliwe dopiero przy codziennym spożyciu minimum 200 mg na każdy kilogram masy ciała.

Czy jon amonowy w wodzie jest zagrożeniem?

Sam w sobie nie. Naukowcy zgodnie uznają, że nawet w większych stężeniach w wodzie, amoniak nie ma wpływu na zdrowie. Powoduje jednak szereg problemów związanych z eksploatacją instalacji hydraulicznej, o czym poniżej. Jego wykrycie w wodzie może informować również o tym, że przedostały się do niej ścieki komunalne wraz z bakteriami. Jeśli studnia jest położona w pobliżu jakiegoś zakładu przemysłowego, amoniak mógł spłynąć ze ściekami właśnie stamtąd. W takim przypadku bardzo prawdopodobne jest, że woda będzie bogata także w pestycydy i nawozy sztuczne. Amoniak nie jest więc bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, jednak stanowi informację, że woda nie jest w pełni bezpieczna do celów spożywczych i użytkowych.

Uwaga na instalacje sanitarne!

Mimo że jon amonowy w wodzie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, to jednak może czynić problemy związane z właściwym funkcjonowaniem instalacji sanitarnej. Jeśli znajduje się w wodzie w przekroczonych stężeniach, zmniejsza ilość tlenu w przewodach. Środowisko beztlenowe jest z kolei idealnym do rozwoju wielu bakterii, w tym również odmian stanowiących niebezpieczeństwo dla zdrowia. Amoniak w wodzie może więc być przyczyną wtórnego skażenia wody pitnej.

Jon amonowy może przekształcać się w groźne dla zdrowia azotany i azotyny (przeczytaj: Szokujące fakty o azotanach w wodzie). Korzystający z wody mogą też odczuwać zmianę smaku i zapachu na bardziej niekorzystne, Obecność amoniaku w wodzie często oddziałuje także na skuteczność dezynfekcji – może ona ulec obniżeniu z powodu reagowania amoniaku z chlorem.

Jak usuwać jon amonowy z wody?

Amoniaku z wody można pozbyć się na kilka sposobów. Eksperci wśród najczęściej stosowanych wymieniają: odgazowanie, biologiczną nitryfikację oraz wymianę jonową. Wybór konkretnej metody jest powiązany z postacią amoniaku występującego w wodzie. Odgazowanie wykonuje się poprzez napowietrzanie wody. Będzie to skuteczna opcja, jeśli amoniak występuje w formie gazowej. Nitryfikacja biologiczna to metoda zachodząca przy okazji odżelaziania oraz odmanganiania. Wymiana jonowa jest oparta na kationitach. Wykorzystuje się ją między innymi w stacjach wielofunkcyjnych.


Stacja wielofunkcyjna - idealna do domu

Z tych wszystkich wymienionych wyżej rozwiązań, bardzo wygodnym dla użytkowników wydaje się być stacja wielofunkcyjna. To urządzenie wprost stworzone do uzdatniania wody z własnego ujęcia! Praca opiera się na właściwościach specjalnie skomponowanej mieszanki złóż filtracyjnych, ułożonych warstwowo. Dzięki temu jedna stacja wielofunkcyjna jest w stanie usunąć z wody kilka problemów jednocześnie. Wśród nich jest nie tylko jon amonowy, ale także: żelazo, mangan, związki organiczne, twardość wody. Wielość modeli oraz rozmiarów pozwala na dokładny dobór najlepszej opcji, w pełni dopasowanej do wody z konkretnego ujęcia. Dokładne informacje znajdziecie tu: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

Kompaktowe stacje wielofunkcyjne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, cieszącym się dużą aprobatą wśród przyszłych użytkowników są kompaktowe stacje wielofunkcyjne. Swoim zewnętrznym wyglądem przypominają dobrze znane kompaktowe zmiękczacze wody. Wszystkie komponenty są zamknięte w stylowej, łatwej do utrzymania obudowie. Przykładami takich stacji wielofunkcyjnych są Ecoperla Multicab. Warto zobaczyć recenzję, aby poznać budowę oraz sposób działania:

Dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne

Opcją na większe zapotrzebowanie na wodę oraz wyższą wydajność jest dwuczęściowa stacja wielofunkcyjna. To urządzenia składające się z butli ciśnieniowej oraz oddzielnego zbiornika na sól regeneracyjną. Zajmują nieco więcej miejsca niż modele kompaktowe, jednak najczęściej posiadają dużo większe ilości złoża wewnątrz. Na przykład polska marka Ecoperla zaproponowała serię Ecoperla Multitower. To trzy modele do wyboru, każdy o innej pojemności. Wewnątrz znajduje się dokładnie wyselekcjonowana mieszanka złóż filtracyjnych, a o niskie koszty eksploatacji oraz jej prawidłowy przebieg dba Ecoperla Smart System.

Postaw na czystą wodę

Warto przeprowadzić analizę wody, aby dowiedzieć się o jej stanie. Jeśli wyniki analizy wody okażą się niekorzystne, najlepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalisty w celu doboru najlepszych rozwiązań. Zapraszamy do kontaktu.

Komentarze

Ciekawe czy u nas wystarczy Ecoperla Multitower. Przekroczenie nie jest duże. Wysłałam Państwu wyniki analizy wody.