Wpływ twardej wody na skórę z egzemą

Co to jest egzema? Jak woda wpływa na przebieg choroby?

Edyta Siedlecki
24/10/2023

Zaczerwienienie i silny świąd skóry to typowe i bardzo uciążliwe objawy egzemy. Schorzenie dotyka zarówno dorosłych, jak i ogromną liczbę dzieci, wywołując przy tym uczucie frustracji i bezradności wśród rodziców. Jak postępować w przypadku wystąpienia egzemy? Czy zwykła woda może pomóc w walce z tą chorobą?

Egzema - co warto wiedzieć?

W terminologii medycznej egzema jest opisywana jako grupa chorób dermatologicznych, które charakteryzują się stanem zapalnym skóry. Schorzenie może się ujawnić u osób ze skłonnościami do alergii, albo w przypadku długotrwałego kontaktu z drażniącymi związkami chemicznymi. Naukowcy przypuszczają, że egzema na twarzy i dłoniach może być też wywoływana przez niektóre mikroorganizmy bytujące w wodzie.

Objawy egzemy

Przebieg egzemy może być różny w zależności od wieku osoby dotkniętej tym schorzeniem, ale zazwyczaj występuje:

  • Silne zaczerwienienie skóry
  • Uporczywy świąd i pieczenie skóry
  • Miejscowy obrzęk
  • Nadmierne wysuszenie naskórka
  • Nadwrażliwość i skłonność do podrażnień
  • Liczne zmiany skórne (grudki, pęcherzyki, strupki, nadżerki)

U niemowląt i dzieci egzema bardzo często przybiera postać atopowego zapalenia skóry, które jest zazwyczaj obecne na twarzy, kończynach i tułowiu.

Prawdopodobne przyczyny egzemy

Zdaniem naukowców nie ma jednej przyczyny wywołującej egzemę. Składają się na to różne czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Z drugiej jednak strony, na egzemę częściej zapadają osoby mające codzienny kontakt z drażniącymi skórę substancjami chemicznymi, takimi jak farby, rozpuszczalniki, detergenty, proszki, a nawet tworzywa sztuczne i metale. Znaczenie może mieć również codzienna dieta oraz jakość wody, której używamy do mycia i kąpiel.Ponieważ przyczyny wywołujące tę chorobę są bardzo zróżnicowane, wprowadzono pewien podział.

  • Egzema endogenna - wywoływana przez czynniki wewnętrzne, takie jak nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego, zaburzenia w pracy gospodarki hormonalnej, albo indywidualne predyspozycje genetyczne
  • Egzema egzogenna - powstaje w wyniku działania czynników zewnętrznych, na które szczególnie wrażliwa jest ludzka skóra.

Twarda woda a egzema - co warto wiedzieć?

Wiele badań naukowych dowodzi, że zanieczyszczona i twarda woda to jedna z przyczyn dolegliwości skórnych. Dzieje się tak z wielu powodów.

Rozwój egzemy rozpoczyna się często w chwili, gdy następuje uszkodzenie bariery ochronnej skóry. Jej najbardziej zewnętrzna warstwa pomaga bowiem utrzymać prawidłowe nawilżenie, a także tworzy barierę dla mikroorganizmów i zanieczyszczeń fizykochemicznych, które są obecne w środowisku. Naturalnie kwaśne pH ludzkiej skóry rośnie przy kontakcie z wodą o dużej zawartości jonów wapnia i magnezu. W konsekwencji funkcje ochronne naskórka zostają zaburzone, a szkodliwe drobnoustroje i drażniące substancje chemiczne mają łatwiejszy dostęp do głębszych warstw skóry. To najprostsza droga do pojawienia się stanów zapalnych, które mogą się rozwinąć w egzemę. To jednak nie wszystko.

Stosowanie twardej wody do mycia i kąpieli sprawia, że trzeba używać większe ilości kosmetyków, które w dodatku trudno jest potem skutecznie spłukać. Pozostający na skórze osad utrudnia jej oddychanie i dodatkowo zaostrza przebieg egzemy. Błędne koło się zamyka.

O szkodliwym wpływie twardej wody na skórę i włosy możesz przeczytać w poprzednich artykułach:

Sprawdź, czy masz twardą wodę w domu

Twardą wodę można łatwo rozpoznać po twardym mineralnym osadzie, który pojawia się we wnętrzu czajnika i na armaturze łazienkowej. Dokładny stopień twardości wody poznasz zlecając profesjonalne badanie wody (Przeczytaj: Analiza wody - wszystko co musisz wiedzieć przed zleceniem) lub wykonując kropelkowy tester twardości wody. Sprawdź, jak zbadać twardość wody w domu oglądając zamieszczony poniżej materiał filmowy.

Jak uzdatniać wodę przy problemach ze skórą?

Choć miękka woda nie stanowi antidotum na problemy z egzemą, duże stężenie jonów wapnia i magnezu zdecydowanie niekorzystnie wpływa na przebieg choroby. W takiej sytuacji dobrej jakości zmiękczacz wody może się okazać świetnym rozwiązaniem wielu różnych problemów, nie tylko tych ze skórą. Dowiedz się: Czy twarda woda szkodzi? Wszystko o wodzie z kamieniem.

Podczas zmiękczania wody na żywicy jonowymiennej, jony odpowiedzialne za wysoki stopień twardości zostają wymienione na neutralne jony sodu. Otrzymana w ten sposób miękka woda nie podrażnia skóry podczas mycia, a jednocześnie skutecznie opłukuje ciało z warstwy kosmetyków.

Podejmując walkę z egzemą warto mieć na uwadze nie tylko jakość wody stosowanej do kąpieli, ale także tej przeznaczonej do spożycia. Odpowiedni poziom nawodnienia jest bowiem niezbędny do utrzymania właściwego poziomu nawilżenia skóry, co pośrednio przyczynia się do złagodzenia objawów choroby.

Aby uzyskać czystą, bezpieczną i zawsze świeżą wodę pitną, warto postawić na odpowiedni filtr kuchenny. W tej kategorii produktów polecamy szczególnie systemy odwróconej osmozy, eliminujące z wody zanieczyszczenia o wielkości pojedynczych jonów. Na szczególną uwagę zasługuje odwrócona osmoza Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir, który dodatkowo wzbogaca wodę w magnez oraz wolny wodór. Zapoznaj się z recenzją obu urządzeń i sprawdź, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu.

Osoby cierpiące na schorzenia skórne mogą również wypróbować kolumny węglowe, jako dopełnienie zmiękczacza wody. Węgiel aktywny wyjątkowo skutecznie absorbuje zanieczyszczenia, które mogą podrażniać skórę i nasilać tym samym reakcje alergiczne. Za pomocą kolumny węglowej można bowiem usuwać z wody chlor i jego pochodne. Związki te działają wysuszająco, powodują świąd i pieczenie. W tej kategorii polecamy szczególnie kolumny węglowe Ecoperla Carbotower dostępne w trzech pojemnościach. Poniżej znajdziesz recenzję tego rozwiązania.

Czysta i miękka woda - praktyczny sposób na zdrową skórę

Twarda woda może podrażniać i wysuszać skórę, co prowadzi do nasilenia objawów egzemy i znacząco utrudnia jej skuteczne leczenie. Oprócz codziennej pielęgnacji za pomocą specjalistycznych kosmetyków, warto zatem rozważyć filtrowanie wody. Takie wielotorowe działanie może przynieść skórze dużą ulgę i wspomagać na co dzień jej regenerację. Wysokiej jakości zmiękczacz wody to doskonała inwestycja w zdrową skórę, a także koniec problemów z kamieniem kotłowym. Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze.