Twarda woda i jej wpływ na włosy

Jak twarda woda oddziaływuje na włosy?

Edyta Siedlecki
09/05/2023
4

Kiepska kondycja włosów nie bierze się znikąd. Wina leży zazwyczaj po stronie źle zbilansowanej diety, nieodpowiedniej pielęgnacji, indywidualnych problemów zdrowotnych oraz wielu czynników zewnętrznych, na które jesteśmy narażeni każdego dnia. Przyczyną suchych i łamliwych włosów bywa również woda. Co konkretnie w wodzie, niszczy Twoje włosy i jak tego uniknąć, dowiesz się niżej.

Zamiast dzielić włos na czworo, znajdź przyczynę problemu

Kondycja naszych włosów zależy od wielu czynników. Choć każdy marzy o zdrowej, błyszczącej i zadbanej czuprynie, tylko nieliczni mogą się pochwalić naprawdę zdrowymi włosami. Na co dzień borykamy się za to z ich wypadaniem, puszeniem i nadmierną łamliwością. Do tego dochodzą problemy skórne, w tym znany każdemu łupież o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Uważa się, że problem ten dotyczy nawet 50% światowej populacji!

Przyczyny takiego stanu są bardzo różne i wynikają zarówno z indywidualnych uwarunkowań organizmu, jak i z czynników zewnętrznych, na które zazwyczaj nie mamy wpływu. Problemem może się okazać kiepsko zbilansowana podaż witamin i innych składników odżywczych, tak samo jak przewlekły stres, warunki atmosferyczne, niewłaściwa rutyna pielęgnacyjna, przewlekłe schorzenia, a nawet niewłaściwie dobrane kosmetyki. To jednak nie wszystko! Często bowiem zapominamy o tym, jak ważna dla naszego zdrowia i urody jest woda. Wbrew pozorom, to bardzo istotny czynnik decydujący o tym, w jakiej kondycji jest nasza skóra i jej “produkty”. Oprócz szamponów, odżywek, maseczek czy wcierek, nieodłącznym elementem pielęgnacji włosów jest woda. Tym samym, im niższa jest jej jakość, tym więcej problemów można się spodziewać. W kontekście pielęgnacji włosów, wiele mówi się także o negatywnych skutkach stosowania twardej wody. Przeczytaj również: Jakie zanieczyszczenia mają wpływ na naszą skórę?

Sprawdź, czy masz twardą wodę w domu

Twardą wodę łatwo rozpoznać po osadzie, który zalega we wnętrzu czajnika, a także na armaturze kuchennej i łazienkowej. Aby jednak sprawdzić dokładny stopień twardości wody w swoim domu, sięgnij po kropelkowy tester twardości wody i wówczas wszystko stanie się jasne. Przeczytaj również, czy w Polsce jest twarda woda.

Dlaczego zanieczyszczona i twarda woda niszczy Twoje włosy?

W twardej wodzie znajduje się nadmiar jonów wapnia i magnezu, które z kolei powodują wzrost jej napięcia powierzchniowego. W efekcie, nawet kosmetyki z najwyższej półki nie będą działać skutecznie. Twarda woda utrudnia zwilżanie powierzchni włosa, powoduje problemy z rozpuszczaniem się składników aktywnych szamponów i odżywek, a także ogranicza skuteczne spłukiwanie preparatów myjących i pielęgnacyjnych. Stąd już tylko jeden krok do problemów ze skórą głowy i z włosami.Kiedy z kranu płynie twarda woda, zużywamy większe ilości kosmetyków i obciążamy włosy ich niezmywalną warstwą, a błędne koło się zamyka. Głowa zaczyna swędzieć, pojawia się łupież i zaczerwienienia, a włosy stają się matowe i przesuszone. Jeszcze większe problemy mają osoby, które cierpią na nadwrażliwość, rozmaite alergie, egzemę czy atopowe zapalenie skóry. Twarda woda powoduje też unoszenie łusek włosa, przez co stają się szorstkie i łatwo się plączą.

Jednocześnie wielu ekspertów wskazuje na bezpośredni związek stosowania zanieczyszczonej wody z łysieniem. Stan zapalny skóry głowy wywołany długotrwałym używaniem twardej wody może bowiem powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy.

Czego możesz się spodziewać myjąc włosy w twardej wodzie?

Długotrwałe stosowanie twardej wody niesie ze sobą opłakane skutki. Zazwyczaj jednak narzekamy, że nasze włosy:

  • są przesuszone i szorstkie w dotyku
  • często się puszą i elektryzują lub wręcz przeciwnie - są oklapnięte
  • są matowe i wyglądają na zniszczone
  • trudniej się układają

Włosy farbowane i rozjaśniane, często uszkodzone chemicznie, są jeszcze bardziej podatne na negatywne efekty używania twardej wody. Warto jednocześnie pamiętać, że wysoki stopień twardości wody to prawdziwe utrapienie nie tylko w kontekście pielęgnacji włosów. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Kamień kotłowy - czym właściwie jest?

Jak zmniejszyć skutki oddziaływania twardej wody na włosy?

Sposobów walki z twardą wodą jest wiele, a wybór konkretnego rozwiązania powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i możliwościami. Można stosować metody, z których korzystały nasze babcie i mamy. Szczególną popularnością wśród orędowników naturalnej pielęgnacji cieszą się płukanki na bazie octu lub soku z cytryny (do dwóch litrów wody dodaj cztery łyżki octu winnego, jabłkowego lub świeżo wyciśniętego soku z cytryny i gotowe). Usuniesz w ten sposób resztki kosmetyków i doraźnie ograniczysz negatywne skutki stosowania twardej wody. Eksperci rekomendują także używanie wody demineralizowanej lub deszczowej o niskiej zawartości minerałów.Jeśli jednak ponad wszystko cenisz komfortowe i maksymalnie funkcjonalne rozwiązania, najlepszym wyjściem jest zastosowanie odwróconej osmozy lub zmiękczacza wody.

Zmiękczacze wody dla zdrowia i urody włosów

Działający na zasadzie wymiany jonowej, zmiękczacz wody to rozwiązanie, po które chętnie sięgają zarówno właściciele domków jednorodzinnych, jak i mieszkańcy bloków.

Miękka woda to nie tylko lepszy stan skóry i włosów, ale także spore oszczędności, mniejsza awaryjność sprzętu AGD, brak kamienia kotłowego trudnego i efektywniejsze sprzątanie. Pamiętaj jednocześnie, że niekorzystny stan skóry i włosów może być także wynikiem obecności chloru w wodzie. Aby usunąć ten problem wystarczy zamontować zestaw obejmujący zmiękczacz wody z kolumną węglową lub kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnymEcoperla Hero, czyli urządzenie 2w1. Temat zmiękczania wody został omówiony bardziej szczegółowo w artykule: Co zrobić, żeby woda była miękka?

Miękka woda, czyli najlepsza odżywka dla Twoich włosów

Jakość wody to jeden z kluczowych czynników oddziaływujących na stan skóry głowy i włosów. W miękkiej wodzie preparaty pielęgnacyjne dobrze się pienią, a ich skuteczność jest znacznie wyższa. Mając zamontowany zmiękczacz wody, możesz się zatem spodziewać, że zużycie szamponów i odżywek spadnie o połowę, a Twoje włosy staną się mocne, lśniące, miękkie i po prostu zdrowe.

Komentarze

Twarda woda rzeczywiście szkodzi włosom. Widzę to zawsze na wakacjach. W domu mamy zmiękczacz wody i moje włosy po myciu są miękkie i gładkie. Jak wyjeżdżam na urlop to już po pierwszym myciu jest tragedia. Włosy suchy i sianowate. Wychodzi na to, że jestem dobrym miernikiem twardej wody :)
Moja żona twierdzi, że po zamontowaniu zmiękczacza wody, jej włosy są w znacznie lepszej kondycji i ja jej wierzę, bo z łazienki wreszcie zniknęły dziesiątki odżywek, maseczek, czy innych kremików do włosów.
Stwierdzam, że zmiękczacz to jedna z najlepszych inwestycji w moim domu. Nie tylko doskonała woda dla skóry i włosów, ale też oszczędność w detergentach i kosmetykach.
Dwa lata temu zdecydowałam sie na zmiękczacz. Problemy z twardą wodą w domu dały nam się we znaki. Nie tylko armatura, urządzenia agd, ale problemy ze skórą, o włosach nie wspomnę, bo to połączone jedno z drugim. Bardzo wiele problemów rozwiązała zmiękczona woda.