zalety gromadzenia wody deszczowej

Zalety gromadzenia wody deszczowej, czyli dlaczego warto?

Magda Lewicka
04/05/2022
1

Obecnie coraz więcej osób interesuje temat gromadzenia wody deszczowej. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie do dużych i małych gospodarstw domowych. Dlaczego gromadzenie deszczówki jest tak popularne i ważne? Jak można wykorzystać wodę deszczową? Jakie jeszcze sposoby na oszczędzanie wody można zastosować w domu?

Opłaty za wodę stale rosną, jak i inne rachunki. Ze względu na to wielu z nas poszukuje prostych sposobów na to, jak można zaoszczędzić, zmniejszyć zużycie wody wodociągowej, za którą płacimy. Ponadto wiele świadomych i nowoczesnych gospodarstw domowych chce wprowadzać dobre praktyki, służące środowisku. Jednym ze sposobów jest gromadzenie wody deszczowej na własną rękę. Napisaliśmy już o tym w artykule: Woda deszczowa - w jaki sposób ją oczyszczać? Dziś nieco więcej o zaletach gromadzenia wody deszczowej!

Największa oszczędność!

Woda płynąca z nieba jest przede wszystkim darmowa! Nic nie musimy płacić za deszczówkę. Wydatki za wodę rosną. Przeciętnie czteroosobowa rodzina w ciągu roku zużywa około 180 m3 wody. Średni koszt za m3 to obecnie już ponad 10 złotych. Do tego należy doliczyć koszt odpadów. W sumie za wodę co roku trzeba będzie zapłacić ponad 3 tysiące. W przypadku wody deszczowej powierzchnia dachu 120 m2 jest w stanie zapewnić około 70 m3 w ciągu roku. O takie zużycie mniej można więc zapłacić za wodę wodociągową. Rachunki mogą zmaleć nawet o 1/3, co można uznać za świetny wynik!

Idealna dla roślin w domu i ogrodzie

Woda deszczowa jest uboga w wapń i magnez, przez co bardzo szybko i dobrze przyswajają ją rośliny. Woda deszczowa to najbardziej naturalna woda, która trafia do roślin wraz z opadami. Jest idealnie przyswajalna. Świetnie sprawdzi się przy zdecydowanej większości gatunków roślin, czy do zazieleniania trawników. Wodę można dozować z pomocą konewki lub szlauchu ogrodowego. Roślinom służy nie tylko woda miękka, ale przede wszystkim woda pozbawiona chloru i jego pochodnych. Taka właśnie jest deszczówka.

Do codziennego wykorzystania

Woda deszczowa jest miękka, przez co idealnie nadaje się do prania. Pralka sama podgrzewa wodę. Woda deszczowa nie spowoduje większego zużycia detergentów, gorszego wyglądu tkanin, czy problemów z komponentami. Detergenty działają w niej naprawdę wydajnie, w przeciwieństwie do wody twardej. Taka niestety często zdarza się w przypadku lokalnych sieci wodociągowych. Po takim praniu tkaniny będą miękkie, zachowają swój pierwotny kolor i będą pięknie pachniały. Grzałka pralki pozostanie bez osadów, nie dojdzie do awarii lub pogorszenia działania.

Woda deszczowa może być też wykorzystywana do spłukiwania toalety. Jedno spłukanie to nawet do 14 litrów wody. To sporo, a można tu zaoszczędzić na pobieraniu wody z sieci. Nie ma potrzeby, aby woda do tego procesu była najwyższej jakości. Woda deszczowa jest miękka, więc nie pozostawi po sobie osadów. Do tego wodę deszczową można też wykorzystać do innych zastosowań, jak mycie okien, podłóg, podlewanie roślin domowych, mycie samochodu, wszelkie prace porządkowe. Przy okazji warto wspomnieć, że samo korzystanie z miękkiej wody niesie ze sobą wiele zalet. O wszystkich można przeczytać w artykule: Plusy i minusy miękkiej wody - czy warto z niej korzystać w domu?

Ekologia w najczystszej postaci

Woda deszczowa jest po prostu rodzajem wody, którego nie warto marnować. Płacisz za wodę kranową, a możesz mieć własne źródło wody darmowej. Korzystanie z tego, co daje nam Ziemia idealnie wpisuje się w ekologiczną ideę zero waste. Dzięki temu lepiej wykorzystujemy zasoby, recyklingujemy. Nie nadwyrężamy ekosystemu i nie tworzymy większego śladu środowiskowego.

W jaki sposób gromadzić deszczówkę?

Najlepiej tak, jak tylko potrafimy. Możemy zbierać ją na działce, pozostawiając głębokie naczynia, pojemniki, beczki. Tak samo w ogrodzie. Możemy zebrać naprawdę duże ilości wody deszczowej podkładając beczkę lub inny pojemnik pod rynnę. Dostępne są także naprawdę duże, specjalnie przygotowywane pojemniki, które posiadają kranik oraz wejście na wąż ogrodowy. Charakteryzują się większą pojemnością niż beczki oraz nieco lepszą estetyką. Obecnie wybór jest na tyle duży, ze można dobrać opcję najlepiej dopasowaną do charakteru ogrodu. Zbiorniki naziemne są stosunkowo tanim rozwiązaniem, jednak woda czerpana z nich sprawdzi się jedynie do prac porządkowych na zewnątrz oraz podlewania ogrodu, roślin balkonowych. Wewnątrz mogą rozwijać się glony. Taka woda jest też narażona na sporą ekspozycję na słońce.

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu deszczówki także wewnątrz gospodarstwa domowego, dobrym wyborem będzie zbiornik podziemny. Jest w stanie pomieścić znacznie większe ilości wody. W dodatku jest zaprojektowany w taki sposób, by woda deszczowa mogła być wykorzystywana do zastosowania w gospodarstwie domowym – pobierana do spłukiwania toalety, prania, zastosowania podczas mycia podłóg, etc. Warstwa gruntu nad zbiornikiem nie powinna być większa niż 50 cm. Warunkiem do montażu zbiornika jest niski poziom wód gruntowych.

Oczyszczanie wody deszczowej

Wiele osób poszukuje sposobu na oczyszczanie wody deszczowej. Wstępne oczyszczanie mechaniczne wody jest możliwe z zastosowaniem filtrów mechanicznych już wbudowanych w zaawansowane systemy gromadzenia wody deszczowej, które zakopuje się pod ziemią. Dodatkowo do odfiltrowania zanieczyszczeń z wody można zastosować narurowe filtry mechaniczne. Dokładne informacje znajdziecie we wcześniejszym artykule na temat wody deszczowej. Jaki filtr narurowy najlepiej wybrać? Przeczytajcie: Mikrony we wkładach mechanicznych - co oznaczają? Jak wybierać?, Rodzaje wkładów w filtrach mechanicznych - co wybrać?, Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Aby wykorzystywać w pełni wodę deszczową, warto ją jeszcze zdezynfekować. W tym celu najlepiej skorzystać z lampy bakteriobójczej, działającej dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu. W taki sposób woda jest pozbawiana szkodliwych mikroorganizmów. To metoda całkowicie skuteczna, nie wymagająca zastosowania żadnych dodatkowych środków chemicznych. Więcej na temat lamp bakteriobójczych znajdziecie w artykule: Promieniowanie UV w lampach bakteriobójczych - czy to działa?

Jak jeszcze można oszczędzać wodę w domu?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że mniejsze zużycie wody w domu, to nie tylko większe oszczędności, ale również bardziej ekologiczne podejście do życia. Z pozytywnych nawyków pozwalających oszczędzać wodę korzystamy nie tylko my, ale cały ekosystem. Co dokładnie jeszcze możemy zrobić? Wiele pomysłów znalazło się w artykułach: Oszczędzanie wody w domu - czy warto? Co możemy z tego mieć?, Oszczędzanie wody w domu - poznaj najlepsze sposoby!

Przede wszystkim warto sprawdzić całą instalację w domu i ją porządnie zakonserwować. Wymienić przeciekające uszczelki, dokręcać krany, wymienić baterię prysznicową. Warto zainstalować perlatory, które pomogą ograniczyć zużycie wody. Podczas odkręcenia kurków będzie ona częściowo napowietrzana. Strumień pozostanie tak samo silny, jednak wody poleci mniej. Kolejnym działaniem może być rozpoczęcie korzystania z ekologicznych programów w pralce oraz w zmywarce. Do tego bardzo istotną kwestią wydaje się być samo ograniczenie zużycia wody. Na szybki prysznic potrzebujemy jedynie połowy tego, co do kąpieli w wannie. Zakręcanie wody podczas mycia zębów też potrafi spowodować spore oszczędności. Nie mówiąc nic o spuszczaniu wody w toalecie, używając przy tym rozróżnienia przycisków. To wszystko ma znaczenie, a stosując te triki, w naszej skarbonce może odłożyć się spora sumka. Jeśli dodamy do tego wszystkiego jeszcze wykorzystanie darmowej wody deszczowej, można czuć się naprawdę usatysfakcjonowanym.

Woda deszczowa - zbieraj i korzystaj!

Po argumentach zawartych w tym artykule widać jasno i wyraźnie, że deszczówkę zwyczajnie opłaca się gromadzić! Dzięki jej wykorzystaniu do wielu codziennych czynności, a nawet tylko podlewania roślin, odciążamy sieć wodociągową, zmniejszamy swoje zużycie wody i nie przepłacamy. Do tego za taką wodę rośliny będą nam naprawdę wdzięczne. Czemu by nie skorzystać z zasobów, które daje nam sama natura?

Komentarze

Bardzo eko rozwiązanie :) Mam zbudowany taki system, używam deszczówki do spłukiwania toalety, czasem do innych czynności domowych. Mam zamontowaną lamę UV i kolumnę węglową, super sprawa ;)