Oszczędzanie wody w domu - najlepsze i sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody w domu - poznaj najlepsze sposoby!

Magda Lewicka
01/09/2020
2

Woda to cenny surowiec, który pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz zapewnia właściwe nawodnienie. Jej brak lub brak dostępu do niej jest katastrofą w wielu częściach świata, a sytuacja u nas również nie napawa optymizmem. Jak oszczędzać wodę w domu? Poznaj najlepsze, proste i sprawdzone sposoby na oszczędzanie wody!

W artykule: Oszczędzanie wody w domu - czy warto? Co możemy z tego mieć? pisaliśmy o tym, jak poważna jest sytuacja związana z wodą na świecie i kryzysami, jakie wywołuje jej brak. Choć obieg wody jest stały, to liczba ludności na świecie wzrasta, a wraz z nią wzrasta zapotrzebowanie na zasoby wody. Ponadto sami dodatkowo obniżamy sobie jakość wody, którą użytkujemy poprzez niewłaściwie zorganizowaną gospodarkę ściekową i retencyjną oraz masę zanieczyszczeń, które przedostają się do wód. Do tego jeszcze betonujemy świat, a to nie zapowiada nic dobrego.

W Polsce zasoby wody wcale nie są duże, dlatego warto dbać o każdą kroplę!  My niestety mamy jeszcze tendencję do jej marnowania i z tym należy walczyć oraz to zmieniać!

Zyskaj na oszczędzaniu wody!

To warto podkreślić jeszcze raz. Na oszczędzaniu wody sami jesteśmy w stanie sporo uzyskać i warto mieć tego świadomość! Przede wszystkim są to korzyści finansowe. Wraz z niepotrzebnie zużywaną wodą spływają grosze, zamieniające się w złotówki. W ciągu roku to mogą być dziesiątki, a nawet setki złotych, które można zagospodarować w zupełnie inny, lepszy sposób.

Ponadto stawiamy na ekologiczny tryb życia. Żyjemy lepiej i czujemy się lepiej, dajemy dobry przykład innym, edukujemy i sprawiamy, że przyszłe pokolenia również będą mogły skorzystać z zasobów, którymi my dysponujemy.

Oszczędzanie wody to nic trudnego!

Jeśli uważasz, że oszczędzanie wody to ogromny wysiłek i nie jesteś jeszcze na to gotowy, bardzo się mylisz! Tak naprawdę to w większości przypadków drobne zmiany nawyków prowadzą do sukcesu i nie utrudniają codzienności. Przy większości z proponowanych sposobów nie trzeba nawet inwestować! Wystarczy mieć świadomość i spróbować zadziałać! Zachęcamy do tych praktyk, ponieważ wiąże się to wyłącznie z korzyściami zarówno dla nas samych, jak i całego środowiska.

Ile wody zużywamy?

Czas powiedzieć jeszcze kilka słów o statystykach związanych ze zużyciem wody. Jeśli myślisz, że wykorzystywane przez Ciebie ilości w ciągu dnia można liczyć w kilkudziesięciu litrach, jesteś w błędzie. To setki litrów wody!

Okazuje się, że średnio w ciągu dnia Polacy zużywają około 150 litrów wody. To dużo i niedużo. Amerykanie zużywają 300 litrów wody, jednak w krajach, w których nie ma do nich dostępu, wartości sięgają tylko 5-10 litrów. A na co konkretnie przeznaczamy te 150 litrów wody?

2,5-3 litrów służą nam do celów spożywczych. Swoją drogą to niewielki procent dziennego zapotrzebowania, prawda? Od 7 do 15 litrów wody pobiera zmywarka podczas cyklu zmywania, natomiast ręczne mycie zabiera aż 60 litrów wody, jeśli decydujemy się na mycie pod bieżącą. Około 30 do nawet 50 litrów wody w ciągu dnia zużywanych jest na spłukiwanie toalety. Od 80 do 100 litrów wody podczas jednego cyklu prania pobiera każdorazowo pralka. Jesteśmy w stanie utracić nawet do 90 litrów wody w ciągu tygodnia z powodu kapiącego kranu! Kąpiel w wannie pochłania 120 litrów wody, natomiast prysznic 60. Około 15 litrów wody spływa bezsensownie, jeśli zapomnimy zakręcić zawór podczas mycia zębów.

Poznaj najlepsze sposoby oszczędzania wody w domu!

Przygotowaliśmy dla Was listę inspiracji, które możecie wprowadzić do swojej rzeczywistości w celu zaoszczędzenia wody. To sprawdzone sposoby, które znalazły swoje miejsce już w wielu polskich domach. Ty także możesz z nich skorzystać!

Sprawdź, czy nie ma nieszczelności

Przede wszystkim warto zrobić kompletny przegląd domowej instalacji sanitarnej oraz wszystkich urządzeń korzystających z wody do swojego działania. Sprawdź czy woda nie spływa niepotrzebnie, czy krany nie kapią, czy uszczelki i łączenia są w dobrym stanie, czy nie ma żadnych wycieków, nieszczelności. Upewnij się, że spłuczka w toalecie działa prawidłowo. Możesz też skontrolować stan wodomierzy. Jak to zrobić? Zapisz widoczną wartość, a następnie postaraj się przez około 2 godziny nie korzystać z urządzeń sanitarnych. Po tym czasie porównaj odczyty ze wskaźników. Jeśli pojawi się wyższa wartość, oznacza to, że należy pomyśleć o uszczelnieniu instalacji. Jeśli jest taka potrzeba, należy podokręcać wszelkie śruby, powymieniać uszczelki. Koszt nie jest duży, a efekty mogą zaskoczyć.

Perlatory to idealne uzupełnienie!

Wielu ekologów mówi o tym, że perlatory powinny stanowić podstawowe wyposażenie każdego gospodarstwa domowego. To niewielka nakładka na kran, dzięki której woda jest napowietrzana. Daje to efekt dużego strumienia, kiedy w rzeczywistości woda jest odkręcona nawet w niewielkim stopniu. Dzięki temu strumień wody wydaje się jak najbardziej komfortowy w użytku, jednak oszczędzamy spore ilości wody. Zużycie może się zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent według deklaracji niektórych producentów. Inną funkcją perlatora jest ukierunkowanie strumienia wody, dzięki czemu nie dochodzi do rozpryskiwania się wody na boki.

Wykorzystuj wodę deszczową

Jeśli to tylko możliwe, wykorzystuj wodę deszczową. Możesz ją zbierać nawet na balkonie bądź postawić na profesjonalne rozwiązania. To sposób na darmową, miękką wodę, która doskonale nadaje się do podlewania roślin. Można nią spłukiwać toaletę. Niektórzy używają jej nawet do mycia włosów, zachwycając się efektami, jakie daje. Dzięki wykorzystaniu deszczówki zmniejszamy ilość wody pobieranej z kranu.

Ogranicz zużycie wody

To jeden z najważniejszych punktów na tej liście! Poszukajmy, gdzie możemy oszczędzać wodę i w jaki sposób. Najczęstszym błędem jest to, że nie zakręcamy kranu przy myciu zębów lub goleniu. W taki sposób marnuje się bardzo dużo wody, a wystarczy wykonać właściwie jeden ruch, by do tego nie dochodziło. Możemy też zamienić codzienne kąpiele w wannie na szybkie prysznice – to praktycznie o połowę mniejsze zużycie wody. Wodę po gotowaniu jajek lub warzyw można wykorzystać do podlewania ogrodu lub spłukiwania toalety. Pamiętaj też o zastosowaniu programów eko w pralce i zmywarce -  dzięki nim sprzęty AGD zużywają znacznie mniejsze ilości wody, a efekty prania i zmywania są tak samo dobre jak przy zwykłych programach. Jeśli to możliwe, warto też pomyśleć o wymianie baterii na bardziej ekologiczne. Obecnie są dostępne krany, działające na czujnik, które same zamykają dopływ wody, a to nie jest jedyne rozwiązanie. Warto poszukać. Jeśli w domu nie mamy zmywarki, warto przemyśleć zmywanie naczyń w napełnionej wodą komorze. Zmywanie pod bieżącym strumieniem wody jest bardzo nieekonomiczne. Podsumowaniem tych wszystkich działań może być to, aby zwracać uwagę na to jak i kiedy używamy wodę oraz poszukać sposobów na to, aby czerpać tylko tyle, ile naprawdę potrzebujemy.

Pamiętaj o śladzie wodnym

Zużycie wody nie wiąże się jedynie z tym, co wypływa z naszego kranu. Wodę zużywamy także jedząc wybrane pokarmy i korzystając z otaczających nas przedmiotów. Więcej na ten temat pisaliśmy już w artykule: Ile wody zużywamy? Poznaj szokujące fakty o śladzie wodnym! To również warto wziąć pod uwagę. Tu dobrym przykładem jest fakt, na jaką wodę decydujemy się do picia. Wybieramy taką z kranu i płacimy dokładnie tyle, ile zużyjemy, czy może kupujemy zgrzewki wody butelkowanej o ogromnym śladzie wodnym, gdzie płacimy w dużej mierze za opakowanie i otoczkę, a nie sam produkt. Warto przeczytać: Woda w butelce kontra filtr kuchenny - co jest lepszym rozwiązaniem?

Warto przemyśleć nasze decyzje zakupowe, a jeśli woda z kranu nie jest w stanie sprostać naszym oczekiwaniom, można doszlifować jej jakość z pomocą filtra kuchennego. To sposób także na zmniejszenie produkcji odpadów w domu – nie produkujemy już plastikowych butelek, odpady ograniczają się do wyrzucenia zużytych wkładów. Poza domem również można ograniczyć zużycie wody i swój ślad wodny. Jednym z prostszych sposobów, które z pewnością wyjdą na plus jest również wymiana butelek jednorazowych z napojami na własną butelkę wielokrotnego użytku. Przykładem takiego produktu jest Ecoperla Ecobott – butelka wykonana z trzciny cukrowej, w pełni możliwa do recyklingu, biodegradowalna. Szczegóły? Przeczytajcie: Szukasz ekologicznej i bezpiecznej butelki? Wybierz Ecoperla Ecobott i obejrzyjcie:

Ucz, edukuj, rozmawiaj

Bardzo ważne, aby rozmawiać na temat ekologii, ochrony środowiska, oszczędzaniu wody. Dobrze, aby uczyć przede wszystkim swoje pociechy o tym, jak ważne jest dbanie o to, co niezbędne do życia. Edukacja przyjaciół, znajomych i rodziny również może przynieść wiele dobrego i poskutkować zmianami w ich życiu oraz wprowadzeniem przez nich nawyków, dobrych nawyków.

Zacznij żyć ekologicznie!

Nawet wprowadzenie niewielkich zmian może skutkować wielkimi, pozytywnymi efektami. Oszczędzając wodę, sami czerpiemy korzyści, otrzymuje je także środowisko i przyszłe pokolenia. Jak widzicie, to nic trudnego! Zacznijmy od dziś!

Komentarze

O tak, cieknący kran potrafi sporo wody zmarnować...
U nas oszczędza się wodę po prostu z przyzwyczajenia. Nie lubię marnować niczego, a woda to jednak coraz bardziej cenny zasób :)
Filtrowanie wody też jest istotne!
Moje dzieciaki są już teraz uczone ekologii i ograniczania plastiku (5 i 8 lat). Mają swoje butelki wielorazowe i to tez dobre wyjscie, zeby namówić dziecko do picia wody :)
a butelka ekologiczna to świetny pomysł na nauke ekologii i picia wody! :D