rodzaje wkładów mechanicznych w filtrach narurowych

Rodzaje wkładów w filtrach mechanicznych - co wybrać?

Magda Lewicka
29/03/2022
0

Filtry mechaniczne to jedne z najpopularniejszych i najbardziej podstawowych urządzeń służących uzdatnianiu wody. Jak wiadomo, składają się najczęściej z oddzielnego klosza oraz wkładu filtracyjnego. I tu zaczynają się schody. Jaki wkład mechaniczny powinniśmy wybrać do filtra narurowego? Co sprawdzi się najlepiej? Co mamy do wyboru?

Filtry narurowe stanowią jedne z najpopularniejszych urządzeń do podstawowego uzdatniania wody. W tej kategorii można wyróżnić: filtry odżelaziające, węglowe, zmiękczające i wreszcie najpopularniejsze – filtry mechaniczne. Podstawowe informacje na ich temat dostępne są w artykule: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem? Dziś nieco bardziej skupimy się na samych dostępnych rodzajach wkładów.

Filtry mechaniczne doskonale:

  • Usuwają z wody wszelkiego rodzaju cząsteczki stałe (piasek, iły, rdzę, żwir, etc.)
  • Chronią instalacje sanitarne i urządzenia przed uszkodzeniami
  • Zapobiegają awariom i zapchaniem
  • Sprawiają, że nawet podczas awarii sieci wodociągowej z kranu popłynie czysta woda
  • Stanowią doskonałą ochronę wielu stacji uzdatniania wody
  • Sprawdzają się zarówno przy wodzie wodociągowej, jak i wodzie z własnego ujęcia
  • Sprawdzają się w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych

Rodzaje wkładów do filtrów

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że różnorodność wkładów do filtrów jest naprawdę ogromna. Spełniają bardzo ważną rolę, ponieważ to właśnie dzięki nim możliwe jest oczyszczanie wody bądź uzupełnienie jej w składniki. W przypadku filtrów narurowych wkłady wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Posiadają też różną budowę. Najczęściej spotkamy się z: piankowymi, sznurowymi, siatkowymi i harmonijkowymi.

Wkłady piankowe

Wkłady piankowe służą bardzo dokładnemu oczyszczaniu wody nawet z najdrobniejszych zanieczyszczeń. Piankę wykonuje się z włókniny polipropylenowej. Zanieczyszczenia są zatrzymywane na jej warstwie. Nie przedostają się dalej do instalacji. Są to wkłady posiadające określoną chłonność. Jej przekroczenie sprawia, że zanieczyszczenia nie są dokładnie odfiltrowywane i może dojść do awarii. Zużycie wkładu piankowego należy obserwować i szybko reagować, wymieniając wkład na nowy. Ze względu na swoją strukturę, są to wkłady, które mogą spowodować spadki ciśnienia w instalacji.

Wkłady sznurkowe

To jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów wkładów w filtrach narurowych. Wkłady sznurkowe są zbudowane z trzpienia, na który bardzo dokładnie został nawinięty sznurek polipropylenowy. To materiał w pełni odporny na zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne. Wkłady tego typu nie powodują spadków ciśnienia, a przy tym są naprawdę wydajne. Dokładność oczyszczania wody jest w tym przypadku uzależniona od gęstości nawinięcia sznurka. Im jest go więcej, tym lepsze efekty i dokładniejsza filtracja. Ten rodzaj wkładów jest stosowany zarówno do użytku domowego, jak i w przemyśle. W przypadku rozwiązań domowych możemy spotkać się z dwoma wielkościami – 10 i 20 cali.

Wkłady harmonijkowe

Wkłady harmonijkowe są najczęściej wykonane z karbowanej celulozy. Dodatkowo są powleczone warstwą poliestru. Warstwa filtracyjna jest bardzo cienka. Ich zaletą jest to, że nie powodują dużych spadków ciśnienia. Ciekawy wydaje się być sam patent zastosowania kształtu harmonijki. Dzięki jego wykorzystaniu powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa niż w standardowych wkładach. Wkłady harmonijkowe są przeznaczone do wielokrotnego użytku. Można je płukać i ponownie wykorzystywać do filtracji mechanicznej. Ten rodzaj jest najczęściej wykorzystywany przy występowaniu nieco większych cząstek stałych. Przykładem wkładów tego rodzaju są stosowane w filtrach narurowych Atlas Filtri Hydra.

Wkłady siatkowe

Wkłady siatkowe są zamiennie nazywane również wkładami osadnikowymi. Wykorzystany w produkcji materiał to nylon. W tym wypadku mamy do czynienia z nieco niestandardowym rodzajem zatrzymywania zanieczyszczeń. Nie są one zatrzymywane na samej powierzchni wkładu lecz opadają na dno klosza i tam są gromadzone. Zanieczyszczenia nie są w stanie przedostać się przez drobne otwory siatki, nie są też w stanie się do niej przyczepić. Wkłady siatkowe są często wykorzystywane jako wstępne oczyszczanie wody

Rękawy filtracyjne do filtrów narurowych

Oprócz standardowych wkładów filtracyjnych możemy spotkać się również z rękawami filtracyjnymi. Jest to rozwiązanie zastosowane przez belgijskiego producenta Cintropur. Rękaw filtracyjny zakłada się na specjalnie przeznaczony do tego support. Jest to bardzo efektywny sposób na zatrzymywanie zanieczyszczeń. Przepływ wody nie jest w żaden sposób hamowany. Jeden rękaw filtracyjny można przeczyścić nawet trzykrotnie. Dokonuje się tego poprzez wykorzystanie przepływu zwrotnego w filtrze. Rękawy filtracyjne, podobnie jak wkłady, można dopasować do swoich potrzeb pod względem dokładności filtracji. Rękawy filtracyjne będą pasowały do filtrów narurowych Cintropur.

Filtry narurowe - różne rodzaje od różnych producentów

Najczęściej mamy do czynienia z wkładami standardowymi. Posiadają płaskie uszczelki. Świetnie dopasują się do korpusów trzyczęściowych. Można je założyć do filtrów renomowanych producentów, jak i ich chińskich zamienników. Wkłady standardowe są często wykorzystywane jako pierwsze z etapów w filtrach odwróconej osmozy. Ich cena nie jest wygórowana, a dostępność duża. Równie dużą popularnością wśród użytkowników cieszą się wkłady typu Big Blue. Ich cechą charakterystyczną jest średnica większa niż w przypadku standardowych wkładów. Mają też większą powierzchnię, przez co też przedłużony okres żywotności. Big Blue bardzo często montuje się na początku instalacji w domu.

Przy okazji omawiania różnych rodzajów wkładów filtracyjnych, należy koniecznie wspomnieć o tych, przeznaczonych do wody gorącej. Jeśli zależy nam na oczyszczaniu wody o wysokiej temperaturze, jest to jak najbardziej możliwe. W tym celu należy przejrzeć ofertę wkładów do wody gorącej. Wzmocniona konstrukcja, nieco inna budowa i wytrzymałość sprawiają, że wkłady są w stanie odfiltrować cząstki mechaniczne nawet z wody o temperaturze 93 stopni. Bardzo ważnym jest, aby do montażu takich wkładów posiadać dedykowany korpus, również przeznaczony do wody gorącej.

Wkłady filtracyjne Atlas Filtri

Włoski producent Atlas Filtri jest bardzo dobrze znany i poważany na rynku uzdatniania wody. Jego najsłynniejsze rozwiązania w filtracji mechanicznej to seria BX oraz rewolucyjna seria Hydra. Wkłady Atlas Filtri są bardzo doceniane za trwałość oraz żywotność. Seria Atlas Filtri Hydra posiada możliwość płukania wstecznego, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki temu stosowane w serii wkłady mogą być wykorzystywane wielokrotnie. W Atlas Filtri Hydra można zastosować trzy rodzaje wkładów: harmonijkowe z polipropylenu, siatkowe z polipropylenu lub siatkowe ze stali nierdzewnej.

Popularna seria Atlas Filtri BX jest bardzo wysokiej jakości zamiennikiem standardowych filtrów narurowych z trzyczęściowym korpusem. Ta seria posiada podwójną uszczelkę. Dzięki temu minimalizowana jest możliwość powstania awarii choćby w postaci wycieku wody.

Atlas Filtri ma w swojej ofercie także bardzo innowacyjną serię z powłoką bakteriostatyczną Atlas Filtri DP Sanic. We wkładach filtracyjnych tej serii wykorzystano specjalną powłokę w technologii Microban®, dzięki której na wkładzie nie dojdzie do rozwoju mikroorganizmów. Oczyszczanie wody będzie w pełni bezpieczne i z zachowaniem najwyższych standardów higieny. Szczegóły znajdziecie w artykule: Atlas Filtri Sanic - pełna higiena filtracji wody

Wkłady filtracyjne Cintropur

Cintropur jest bardzo dobrze znaną i cenioną belgijską marką, w ofercie której można znaleźć filtry mechaniczne przeznaczone zarówno do gospodarstwa domowego, jak i przemysłu. Różne wielkości filtra to różne rozmiary przyłączy. Proponowane rozwiązania są doceniane za bezawaryjność, długą żywotność, trwałość i solidność. W głowicy filtrów narurowych obecna jest wirówka, stanowiąca ich charakterystyczny element. Dzięki niej na dno klosza strącane są największe cząstki mechaniczne. Rękawy filtracyjne stosowane w filtrach Cintropur nie powodują spadków ciśnienia, posiadają dużą powierzchnię filtracyjną.

Wkłady filtracyjne Honeywell

Wkłady dedykowane do filtrów narurowych Honeywell charakteryzuje duża trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Są to filtry narurowe chętnie wykorzystywane przy instalacjach zasilanych wodą wodociągową. Wkłady filtracyjne Honeywell można wielokrotnie przepłukiwać i w ten sposób odzyskiwać ich właściwości. Te filtry są znane na całym świecie. Wykorzystywane zarówno w zastosowaniach domowych, jak też przemysłowych.

Mikronaż ma znaczenie

W doborze właściwego wkładu filtracyjnego do filtra narurowego znaczenie ma mikronaż. Poświęciliśmy temu cały artykuł: Mikrony we wkładach mechanicznych - co oznaczają? Jak wybrać? Mikron jest miarą odnoszącą się do dokładności usuwania konkretnych zanieczyszczeń mechanicznych. Im mikronaż jest mniejszy, tym mniejsze cząsteczki jest w stanie wyłapać wkład z wody. Poniżej podajemy przykłady dokładności wkładów i ich zastosowania:

  • Wkłady o dokładności 10 mikronów – doskonały do ochrony urządzeń AGD, zatrzymuje drobiny w instalacji wodociągowej
  • Wkłady o dokładności 25 mikronów – wkłady o tej dokładności są stosowane między innymi do prefiltracji przed stacjami uzdatniania wody takimi jak: zmiękczacze wody, stacje wielofunkcyjne. Stanowią również doskonałą ochronę dla systemów odwróconej osmozy
  • Wkłady o dokładności 50 mikronów – to idealny mikronaż do oczyszczania wody deszczowej oraz ochrony lampy UV
  • Wkłady o dokładności 100 mikronów – są stosowane do wstępnej filtracji w przemyśle. Ponadto wykorzystuje się je w kanałach nawadniających oraz zraszaczach

Dopasuj wkłady filtracyjne do swoich potrzeb

Wielość rozmiarów i rodzajów wkładów mechanicznych sprawia, że bez trudu można dopasować je do swoich potrzeb. Znajdź rozwiązanie najlepiej dobrane do warunków w Twoim gospodarstwie domowym i ciesz się najwyższą jakością wody.

Komentarze

Postów nie znaleziono