Osmoza akwarystyczna

Woda do akwarium - poznaj zalety osmozy akwarystycznej

Edyta Siedlecki
14/11/2023
0

Zdrowie ryb akwariowych zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze jest utrzymanie czystej wody. W celu usunięcia zanieczyszczeń, zarówno tych biologicznych, jak i fizykochemicznych, niezbędne są skuteczne metody filtracji. Technicznie rzecz biorąc, woda do akwarium, musi być przystosowana do wymagań żyjących w niej zwierząt i roślin. Jednym z najskuteczniejszych sposób usuwania zanieczyszczeń jest osmoza akwarystyczna. Sprawdź, jak działa i co jeszcze warto wiedzieć na jej temat.

Metody filtracji wody do akwarium

Filtracja i napowietrzanie wody są zatem konieczne w każdym akwarium niezależnie od jego pojemności, obsady roślinnej czy też zamieszkujących w nim gatunków ryb. Bez podjęcia takich działań utrzymanie dobrej jakości wody jest w praktyce niemożliwe. Filtrowanie wody w akwarium może odbywać się odbywać na trzy sposoby:

  • Filtracja biologiczna
  • Filtracja chemiczna
  • Filtracja mechaniczna

Najprostszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń stałych jest filtracja mechaniczna, niestety najmniej skuteczna, gdy w zbiorniku pojawią się bakterie, albo szkodliwe dla ryb i roślin substancje chemiczne. Filtr mechaniczny usuwa bowiem przede wszystkim resztki pokarmu, które swobodnie pływają w wodzie. Oprócz eliminowania cząstek stałych, filtracja mechaniczna pomaga też w napowietrzaniu wody.

Filtracja biologiczna odnosi się do procesu, w którym pożyteczne bakterie rozkładają amoniak i azotyny, przekształcając je w azotany. Aby pożyteczne bakterie mogły się namnażać niezbędna jest odpowiednio natleniona woda oraz powierzchnia, do której mogą przylegać mikroorganizmy (np. kamyki, piasek, a nawet materiał w filtrze). Chociaż profesjonalni hodowcy deklarują, że każde akwarium powinno być wyposażone w filtrację biologiczną, w większości przypadków jest to tylko jedna z metod.

Filtracja chemiczna może być stosowana dodatkowo do filtracji biologicznej i mechanicznej w celu doczyszczenia wody. Filtracja chemiczna zachodzi na specjalistycznych wykładach i może być realizowana za pomocą różnych specjalistycznych produktów.

Skoro wiesz już, jak filtrować wodę w akwarium, pojawia się kolejne pytanie. Jaka powinna być jej jakość wyjściowa? Woda w kranie (bez względu na to, czy pochodzi z wodociągu, czy ze studni) pod kątem składu fizykochemicznego zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. O jej faktycznym składzie przekonasz się zlecając profesjonalne badanie wody. Możesz jednak założyć z góry, że i tak wymaga uzdatniania, szczególnie w kontekście stosowania jej w akwarium. Przeczytaj: Tajniki analizy wody - w jaki sposób przeprowadza się badanie? oraz Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem. Dowiedz się też dlaczego warto zacząć od analizy wody w swoim domu oglądając zamieszczony poniżej materiał filmowy.

Odwrócona osmoza w akwarystyce i nie tylko

Domowe akwarium, choć jest wyjątkowo atrakcyjnym hobby, wymaga od użytkownika wiele wysiłku. Rybom należy zapewnić odpowiednie warunki do życia, najlepiej imitujące ich naturalne środowisko. Szczególnie ważna jest także odpowiednia jakość wody. Używanie do tego celu surowej kranówki, nawet jeśli w akwarium znajdują się dobrej jakości filtry, wiąże się z wprowadzeniem do niego wielu różnych zanieczyszczeń (np. metali ciężkich). Taka woda to zazwyczaj kiepskie środowisko do życia dla ryb akwariowych, nawet jeśli dany gatunek jest stosunkowo mało wymagający pod tym względem. Zwierzęta mogą być wtedy bardziej podatne na różne choroby, a co więcej często żyją krócej. Aby wyeliminować ten problem, wielu hodowców sięga po wodę po odwróconej osmozie.

Czym jest odwrócona osmoza?

Osmoza jest zjawiskiem naturalnym, zachodzącym w we wszystkich organizmach żywych i polega na przechodzeniu przez półprzepuszczalną membranę cieczy o mniejszej gęstości do roztworu o gęstości większej. Proces można odwrócić poprzez podniesienie ciśnienia obszaru o większej koncentracji cząsteczek. Tym sposobem, związki z roztworu o wyższym stężeniu mogą przechodzić do roztworu o mniejszym. Można w ten sposób usuwać z wody zanieczyszczenia stałe, metale ciężkie, substancje odpowiedzialne za pogorszenie parametrów organoleptycznych, bakterie, wirusy i grzyby, a nawet jony odpowiedzialne za wysoki stopień twardości. Woda staje się dzięki temu w pełni bezpieczna do spożycia, a jednocześnie doskonale nadaje się do celów akwarystycznych. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj koniecznie: Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa! oraz Odwrócona osmoza - fakty i mity. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z zamieszczonym poniżej materiałem filmowym, w którym ekspertka Ecoperla wyjaśnia, jak dokładnie działa odwrócona osmoza.

Odwrócona osmoza akwarystyczna - co daje?

Odwrócona osmoza akwarystyczna zapewnia hodowcom miękką wodę o neutralnym pH, bez pozostałości chloru i jego pochodnych, bez metali ciężkich oraz bakterii i wirusów. Warto również pamiętać, że osmoza akwarystyczna demineralizuje wodę, bez konieczności stosowania kwasu solnego czy wodorotlenku sodu. Tym samym, przygotowana w ten sposób woda, spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających ryb, w tym gatunków słonowodnych.

W przeciwieństwie do innych typów filtrów akwarystycznych, odwrócona osmoza nie nadaje się do stosowania bezpośrednio w zbiorniku ponieważ membrana osmotyczna eliminuje nawet najmniejsze zanieczyszczenia. W związku z tym w wodzie po takiej filtracji nie ma żadnych mikroorganizmów, nawet tych korzystnych z punktu widzenia ekosystemu akwarium. W przypadku wód mocno zanieczyszczonych, odwrócona osmoza przepuszcza zaledwie 20-30% wody, co może skutkować opóźnieniem niemal całej objętości akwarium. Należy także pamiętać, że woda po przejściu przez membranę osmotyczną jest niemal sterylnie czysta. W praktyce należy więc do niej dodać preparaty, dzięki którym uzyska parametry odpowiednie dla zamieszkujących akwarium ryb i roślin.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając filtr odwróconej osmozy do akwarium?

Odwrócona osmoza akwarystyczna to doskonała propozycja dla osób, które chcą zapewnić rybkom jak najlepsze warunki do życia i rozwoju. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego filtra odwróconej osmozy, sprawdź koniecznie, ile etapów filtrowania zapewnia producent. Najbardziej uniwersalne są filtry RO3, które sprawdzają się do domowego zastosowania i standardowego wyposażenia. W tej kategorii produktów polecamy szczególnie akwarystyczny filtr osmotyczny RO3 polskiego producenta Ecoperla, który obejmuje aż trzy stopnie oczyszczania wody:

  • Filtr polipropylenowy (wstępny) - usuwa zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, muł, osady, rdza, glony itp.)
  • Filtr węglowy - usuwa związki toksyczne i kancerogenne, a także poprawia parametry organoleptyczne
  • Membrana osmotyczna - oczyszcza wodę z zanieczyszczeń, których nie wychwyciły poprzednie filtry

Znacznie bardziej rozbudowane systemy filtracji są natomiast dedykowane dla osób posiadających wyjątkowo rozbudowane akwaria lub prowadzących profesjonalne hodowle.

Niemniej ważna jest sama membrana osmotyczna, która może zatrzymać nawet 99% substancji znajdujących się w wodzie. Wybierając filtr odwróconej osmozy, zwróć uwagę na jej wydajność - liczba towarzysząca skrótowi GDP. W większości przypadków wystarcza 75GDP, czyli około 284 litry na dobę.

Poza membraną osmotyczną, ważny jest także filtr mechaniczny usuwający zanieczyszczenia stałe, a także filtr węglowy, dzięki któremu nie trzeba się martwić obecnością chloru oraz związków organicznych. Dla maksymalnego oczyszczenia wody, powinny się one charakteryzować dokładnością filtracji na poziomie około 20 mikronów, jednak do standardowych zastosowań w domu wystarczy też 5-10 mikronów.

Najważniejsze w procesie zakupu filtra odwróconej osmozy do akwarium jest znalezienie takiego urządzenia, które spełni potrzeby akwarium.

Postaw na dobrą jakość w rozsądnej cenie

Odwrócona osmoza, jak widać, ma mnóstwo zastosowań i świetnie nadaje się do filtrowania wody przeznaczonej do akwarium. Jeśli zatem szukasz skutecznych rozwiązań, ale w przystępnej cenie, skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepszy sposób uzdatniania wody, bez względu na to, do czego jej potrzebujesz.

Komentarze

Postów nie znaleziono