Twarda woda może wpływać na nasilenie trądziku

Jak twarda woda wpływa na skórę z trądzikiem?

Edyta Siedlecki
12/12/2023
0

Choć badania naukowe jednoznacznie sugerują, że skłonność do trądziku jest uwarunkowana genetycznie, objawy tej choroby mogą się nasilać pod wpływem różnych czynników. Obok diety, rutyny pielęgnacyjnej czy nawet stylu życia, duże znaczenie ma również w tym przypadku jakość stosowanej do mycia wody. Co to oznacza w praktyce? Jak twarda woda wpływa na skórę z trądzikiem? Co można zrobić, aby poprawić stan skóry z trądzikiem?

Co to jest trądzik? Jakie są jego przyczyny?

Trądzik jest nie tylko źródłem dyskomfortu, ale też przyczyną wielu kompleksów, szczególnie u młodzieży. Według najnowszych danych, jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Nawet 80% osób w wieku od 11 do 30 lat doświadcza przynajmniej jednej postaci trądziku. Istnieje jednocześnie pewna teoria mówiąca, że spożywanie większej ilości wody wspomaga walkę z tym schorzeniem. Choć nie potwierdzają tego jednoznacznie badania naukowe, wciąż pojawiają się tezy potwierdzające korzyści wynikające z takiego dwutorowego nawilżania skóry, czyli od wewnątrz i z zewnątrz.

Najbardziej widoczny objaw trądziku to oczywiście wypryski pojawiające się na twarzy, klatce piersiowej, ramionach i w górnej części pleców. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają oczywiście różne, jednak najczęściej wymienia się:

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Wahania poziomu hormonów
  • Stres (zwiększający poziom hormonu stresu - kortyzolu)
  • Stosowanie komedogennych produktów do pielęgnacji skóry
  • Zbyt agresywna pielęgnacja
  • Niektóre rodzaje leków 
  • Zanieczyszczenia wody i powietrza
  • Dieta o wysokim indeksie glikemicznym
  • Czynniki środowiskowe

Pielęgnacja skóry trądzikowej a woda

Nie ma wątpliwości co do tego, że jakość wody używanej do mycia ma duży wpływ na stan i wygląd naszej skóry. W tym przypadku największe znaczenie ma stężenie jonów magnezu i wapnia (odpowiedzialnych za stopień twardości wody), jak i pozostałe właściwości fizykochemiczne wody, w tym jej odczyn pH.

Ludzka skóra jest w większości zbudowana właśnie z wody. Jeśli jej poziom nawilżenia spada, skóra staje się mniej sprężysta i bardziej podatna na zmiany trądzikowe. Pory w wysuszonej skórze łatwo się otwierają, co stwarza okazję do wnikania w jej głębsze warstwy bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Właśnie dlatego, pierwszym krokiem w leczeniu tego schorzenia powinno być utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, bez stosowania komedogennych (zatykających pory) produktów pielęgnacyjnych.

Właściwie dobrane kosmetyki oraz poprawny sposób ich aplikacji pomaga w redukcji już istniejących wyprysków i zapobiega powstawaniu nowych. Zanim jednak zainwestujesz w drogie kosmetyki i silne leki wydawane na receptę, weź pod lupę wodzie, w której się codziennie myjesz. W tym miejscu zachęcamy również do zapoznania się z treścią artykułu: Co to jest egzema? Jak woda wpływa na przebieg choroby?

Twarda woda w domu - co warto wiedzieć?

Choć woda wodociągowa w Polsce spełnia wszystkie jakościowe wymagania unijne, podczas przepływu przez sieci dystrybucyjne może ulegać tzw. wtórnemu zanieczyszczeniu. Choć w praktyce korzystanie z kranówki nie stanowi niebezpieczeństwa dla ludzkiego zdrowia, w większości gospodarstw domowych woda jest po prostu zbyt twarda (Przeczytaj:Czy w Polsce woda jest twarda?). O tym, czym jest to zjawisko, opowiada ekspertka polskiej marki Ecoperla. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem filmowym.

Stopień twardości wody to stężenie rozpuszczonych w niej soli magnezu i wapnia. Im więcej jonów tych pierwiastków znajduje się w wodzie, tym jest ona twardsza. Jeśli zastanawiasz się czy masz w domu twardą wodę, możesz sięgnąć po kropelkowy tester twardości lub obejrzeć wnętrze czajnika, albo przyjrzeć się armaturze łazienkowej i kabinie prysznicowej. Jeśli widzisz tam biały osad to dowód, że z Twojego kranu płynie twarda woda. W tym miejscu zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułów:

Jak twarda woda oddziałuje na skórę trądzikową?

Najważniejszym etapem pielęgnacji skóry jest jej oczyszczanie. Niemal każdy rozpoczyna i kończy dzień umyciem twarzy. Niestety, stosowana w tym rytuale, twarda woda nie wydaje się odpowiednia do pielęgnacji skóry z trądzikiem. Co to oznacza w praktyce?

Twarda woda powoduje przesuszenie skóry. W efekcie dochodzi do nadprodukcji sebum, które zatyka pory, co z kolei przyczynia się do powstawania kolejnych wykwitów. Jedną z przyczyn tych problemów jest bardzo wysokie napięcie powierzchniowe twardej wody. Przez duże stężenie jonów wapnia i magnezu kosmetyki mniej się pienią, a zatem trzeba ich stosować jeszcze więcej. Z drugiej strony mamy skórę trądzikową, wyjątkowo delikatną i wymagającą. Zbyt duża ilość preparatów myjących wcale jej nie służy, wręcz przeciwnie. To jednak nie wszystko. Pianki i żele oczyszczające, a nawet zwykłe mydło wchodzą z twardą wodą w reakcje pozostawiając na skórze grubą (choć niewidoczną gołym okiem) warstwę o właściwościach komedogennych. Warstwa hydrolipidowa skóry jest bardzo czuła na działanie surfaktantów, a twarda woda sprawia, że naturalny płaszcz ochronny skóry zostaje uszkodzony, przez co jeszcze mocniej oddziałują na nią szkodliwe czynniki zewnętrzne. W konsekwencji wielokrotnie wzrasta ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnych oraz mało estetycznych zmian pigmentacyjnych.

Niektóre badania pokazują, że stopień podrażnienia skóry trądzikowej jest wprost proporcjonalny do stopnia twardości wody. Za powstawanie podrażnień odpowiada również zasadowe pH. Jeśli do mycia używasz zbyt ciepłej wody, dodatkowo podwyższasz przepuszczalność wody z naskórka. Brzmi kiepsko? Na szczęście można temu zapobiec stosując odpowiednio dobrane metody uzdatniania wody.

Sposoby na twardą wodę, czyli trądzik pod kontrolą

Mając na uwadze powyższe informacje, bez wątpienia warto podjąć kroki ku poprawie jakości wody w kranie, zarówno tej do mycia, ja i przeznaczonej do celów spożywczych. Najbardziej optymalnym wyborem jest w tym przypadku centralny zmiękczacz wody, działający w oparciu o wymianę jonową. Na rynku dostępne są różne modele tych urządzeń, dlatego bez problemu znajdziesz urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb, jakości surowej wody, a także wielkości domowego budżetu i warunków powierzchniowych. Przeczytaj również: Ile miejsca potrzeba na montaż stacji uzdatniania wody? oraz Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

W przypadku niedużych rodzin poszukujących rozwiązań maksymalnie ekonomicznych, doskonale sprawdzi się zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 z nową ulepszoną głowicą. Jeśli przewidujesz większe zużycie wody, polecamy model Ecoperla Toro 35. Wielbicielom nowinek technologicznych na pewno spodoba się zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 24 z funkcją sterowania przez WiFi. A jeśli oprócz redukcji stężenia jonów wapnia i magnezu, chcesz również poprawić smak i zapach swojej kranówki - wybierz zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny.

Zadbaj o skórę trądzikową. Korzystaj z czystej i miękkiej wody!

W walce o piękną skórę warto postawić na sprawdzone rozwiązania oraz metodycznie podejmowane działania. Z drugiej strony, ze względu na charakter tego schorzenia, najskuteczniejsza jest walka na różnych frontach. Właściwie dobrana rutyna pielęgnacyjna, odpowiednio zbilansowana dieta, wystarczająco długi sen, a także dobrej jakości woda do mycia z pewnością przyniosą oczekiwane efekty szybciej niż się tego spodziewasz.

Komentarze

Postów nie znaleziono