poprawa jakości wody w domku letniskowym i na działce

Jak poprawić jakość wody w domku letniskowym i na działce?

Magda Lewicka
12/05/2020
4

Letniskowe działki rekreacyjne stają się bardzo popularne. Na taką inwestycję coraz częściej decydują się nawet młode małżeństwa i rodziny, by mieć gdzie spędzać letnie weekendy, dłuższe urlopy i wakacje. Co jednak, jeśli jakość wody na działce pozostawia wiele do życzenia? Czy poprawa jakości wody w domku letniskowym jest w ogóle możliwa? Jakie urządzenia do uzdatniania wody wybrać?

Domki letniskowe i działki rekreacyjne to obecnie prawdziwy hit na rynku nieruchomości. Wiele osób próbuje się wyrwać z miejskiego zgiełku i cieszyć się chwilami spokoju w otoczeniu natury. Takie miejsca są w tej chwili doceniane także przez młode osoby. Niektórzy spędzają tam chętnie nie tylko godziny po pracy, ale i całe weekendy, urlopy, a nawet wakacje. W każdym przypadku funkcjonowanie byłoby niezmiernie trudne bez stałego dostępu do wody. Podczas pobytu na działce okazuje się, że woda służy nie tylko do podlewania roślin, ale mycia rąk, naczyń, spłukiwania toalety, pojenia pupila, który wyjechał z nami, a nawet do celów spożywczych. Co jednak, jeśli okazuje się naprawdę kiepskiej jakości?

Problemy z wodą w domku letniskowym - co może być nie tak?

Na działki i do domków letniskowych zazwyczaj doprowadzana jest woda z własnego ujęcia. To oznacza, że nie podlega wstępnej kontroli przez żadne służby, jej skład jest nieznany. Oczywiście, czasami są studnie, gdzie jakości wody nie można niczego zarzucić. Zdarzają się jednak także sytuacje, w których jej parametry są naprawdę kiepskie. O tym, jakie kłopoty mogą wystąpić przy użytkowaniu wody z własnego ujęcia oraz z jakich względów wynikają, można dowiedzieć się z kompendium na ten temat: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Kłopotem, który może dać się szczególnie we znaki jest żelazo oraz mangan. Już nawet niewielkie przekroczenia mają znaczący wpływ na stan wody pod kątem smaku, zapachu i barwy. Woda bogata w te zanieczyszczenia często jest mętna, przez co nie wygląda zachęcająco do użytku, a co dopiero do picia. Dość odczuwalny jest również problem związany z osadem, jaki wytrąca się z zażelazionej i zamanganionej wody. Wygląda naprawdę niekorzystnie, jest niezwykle trudny do usunięcia. Więcej szkód, jakie powodują te zanieczyszczenia opisywaliśmy już w artykule: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać? oraz Dlaczego żelazo w wodzie to problem?

We znaki mogą dać się również zanieczyszczenia mechaniczne. Cząstki mułu, rdza, piasek – to wszystko może trafiać do wody. Prawdziwe niebezpieczeństwo stanowią mikroorganizmy, które mogą bytować w wodzie ze studni. To kłopot, który może wystąpić w każdej chwili i przynosi ogromne konsekwencje zdrowotne. Spożywanie wody zanieczyszczonej mikrobiologicznie może skończyć się zatruciem pokarmowym, a nawet wystąpieniem chorób zakaźnych.

Jak uzdatniać wodę w domku letniskowym?

Oczywiście, najlepszym wyjściem byłaby odpowiednio dobrana centralna stacja uzdatniania wody. To jednak spora inwestycja, a jeśli ma działać tylko sezonowo, zwyczajnie okazuje się nieopłacalna. Poza tym na takie urządzenia na działce z domkiem letniskowym zwyczajnie czasem nie ma miejsca. Można więc spróbować metod mniej wydajnych lub nie na całą instalację, jednak w tym przypadku wydających się najlepszym rozwiązaniem.

Filtry narurowe

Wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem są filtry narurowe. W większości przypadków wystarczające okazują się te z wkładami mechanicznymi. Jako, że uzdatnianie wody jest potrzebne tylko na kilka miesięcy, a nie cały rok, polecany jest wybór większych filtrów, 20-calowych. Wtedy wystarczy je wymienić raz w roku, a nie kilkukrotnie. Do usuwania zanieczyszczeń stałych szczególnie polecane są wkłady sznurkowe oraz piankowe. Dokładne informacje dotyczące doboru i rodzajów filtrów mechanicznych w artykule: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Jeśli chcemy poprawić właściwości organoleptyczne wody, można zastosować dodatkowo (o ile jest na to miejsce) lub zastępczo wkład zasypany węglem aktywnym. To niezwykły materiał filtracyjny, który szybko i skutecznie poprawia smak i zapach wody, o czym pisaliśmy już w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny

W przypadku domków letniskowych zastępstwem dla odżelaziaczy wody mogą być wkłady odżelaziające, które powinny przynieść widoczne efekty. Wypełnienie to specjalnie dobrana mieszanka złóż, będąca w stanie obniżyć stężenie żelaza i manganu w wodzie. Aby móc zastosować wkłady odżelaziające, woda powinna zostać wstępnie odpowiednio oczyszczona – nie powinna zawierać zanieczyszczeń mechanicznych oraz bakterii. Warto wziąć pod uwagę, że złoże odżelaziajace w filtrach narurowych nie w każdym przypadku może zadziałać tak samo skutecznie. Wydajność jest uzależniona od właściwości wody surowej: odczynu pH, utlenialności.

Kiedy przeszkadza kamienny osad po twardej wodzie, rozwiązaniem może być wkład zmiękczający do filtra narurowego. Jest wypełniony żywicą jonowymienną, więc sam proces odbywa się podobnie jak w centralnych zmiękczaczach wody, z tym, że żywotność żywicy jest znacznie krótsza, a regeneracja trudna do przeprowadzenia. Więcej na ten temat w artykule: Wkład zmiękczający czy zmiękczacz wody - co wybrać?

Zaletą filtrów narurowych jest to, że mogą być zamontowane na stałe. Wystarczy jedynie wymiana wkładów filtracyjnych na nowe w kolejnym sezonie. Te produkty nie wymagają specjalnego zabezpieczenia na zimę – wystarczy spuścić z nich wodę na koniec okresu użytkowania.

Filtry kuchenne

Bardzo wygodnym rozwiązaniem na zapewnienie sobie bezpiecznej i smacznej wody do celów spożywczych są filtry kuchenne. Oczywiście, można postawić na dźwiganie dość ciężkich plastikowych butelek, wypełnionych wodą, jednak to mało ekonomiczne, a już zdecydowanie nie ekologiczne rozwiązanie. Ponadto trzeba planować zapasy i mieć gdzie przechowywać baniaki z wodą. Filtry kuchenne zapewniają stały dostęp do wody w każdych ilościach, a to nie wszystkie zalety. Więcej na ich temat w artykule: 5 powodów świadczących, że zakup filtra kuchennego ma sens

Filtrem kuchennym, który będzie miał szansę najlepiej sprawdzić się w takich warunkach jest system odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna radzi sobie nawet z najdrobniejszymi zanieczyszczeniami. Usuwa z wody: bakterie, wirusy, metale ciężkie, chlor i jego pochodne, pestycydy – wszystko to, co mogłoby nam szkodzić. Wkłady mechaniczne dokładnie oczyszczają wodę z wszystkich cząstek stałych, natomiast węglowe nadają odpowiedni smak, zapach i barwę. Dzięki odwróconej osmozie jesteśmy w stanie otrzymać wodę tak samo dobrej jakości, a czasem nawet i lepszej, niż wód butelkowanych.

W naszym sklepie internetowym znajdziecie wiele systemów odwróconej osmozy, z czego każdy doskonale dopasowany do innych wymagań. Ciekawą propozycją jest odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS DP SANIC, zawierająca powłokę bakteriostatyczną, o której więcej pisaliśmy w artykule: Atlas Filtri Sanic - pełna higiena filtracji wody. Bardzo obiecującym rozwiązaniem jest odwrócona osmoza Ecoperla Rosa. Pozwala na uzyskanie dwóch rodzajów wody. Z jednej strony otrzymujemy dokładnie oczyszczoną, idealną do obróbki termicznej, napełnienia ekspresu do kawy, czy innych czynności w kuchni, do których potrzebna jest woda. Z drugiej Ecoperla Rosa daje możliwość spożywania wody o właściwościach prozdrowotnych, bogatej w magnez oraz wolny wodór. Więcej na ten temat w recenzji:

Po zakończeniu sezonu filtr kuchenny można pozostawić w domku letniskowym. Wystarczy tylko spuścić z niego wodę, a następny sezon rozpocząć od dokładnej dezynfekcji.

Lampa bakteriobójcza

Zdecydowanie warto przemyśleć zakup lampy bakteriobójczej do domku letniskowego. To da pewność, że woda, z której będziemy korzystać my i nasi bliscy jest bezpieczna i nie przyniesie szkód dla organizmu. Lampy bakteriobójcze dezynfekują wodę za pomocą promieniowania ultrafioletowego. To metoda, w której nie stosuje się żadnych środków chemicznych, a samo urządzenie nie oddziałuje na właściwości organoleptyczne wody. Więcej o lampach bakteriobójczych w artykule: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

Na koniec sezonu wystarczy odciąć dopływ wody do instalacji i odłączyć lampę UV od prądu. W kolejnym roku należy zacząć od przechlorowania instalacji, a dopiero potem podłączyć lampę bakteriobójczą.

Ciesz się dobrą jakością wody także na urlopie!

Poprawa jakości wody w domku letniskowym jest możliwa i nie powinna nadwyrężyć naszego budżetu. Posiadanie czystej wody na działce to ogromny komfort, który pozwala w pełni cieszyć się wypoczynkiem. Przed doborem produktów do uzdatniania wody warto przeprowadzić jej analizę, by upewnić się, z czym mamy do czynienia (Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem).

Komentarze

najlepiej zgłosić się do firmy ktora kompleksowo dobierze rozwiazanie i zagwarantuje ze bedzie to dzialac, bo samemu to mozna kombinowac i moze cos nie wyjsc
Na całe szczęscie na działce mamy świetną wodę ze studni, idealnie czystą i smaczną :) Ale w mieszkaniu juz zmiękczacz jest, nie wyobrażam sobie go nie mieć!
no właśnie szukamy rozwiązania do domku letniskowego :/ nie mamy za bardzo miejsca na nic większego, może rzeczywiście ten filtr kuchenny byłby okej
Filtr pod zlewem na działce to super pomysł, mamy jednak taki ttylko w mieszkaniu :) U nas na szczęście woda na dzialce jest bardzo czysta i miękka (ze studni glębinowej), nigdy nie było z nią problemów :) choć zapewne gdyby woda była gorszej jakości, to filtr na pewno by u nas byl