Bisfenol A w wodzie - jak uzdatniać?

Bisfenol A w wodzie - wszystko, co musisz wiedzieć

Edyta Siedlecki
31/10/2023
0

O bisfenolu A krąży w sieci wiele sprzecznych informacji. Choć przez wiele uważano go za całkowicie nieszkodliwy, aktualnie istnieje szereg badań potwierdzających toksyczny wpływ tego związku chemicznego na ludzki organizm. Bisfenol A może bowiem migrować do wnętrza naszego ciała z napojów, żywności, a nawet z przedmiotów codziennego użytku. Jeszcze więcej obaw budzi obecnie bisfenol A w wodzie. Sprawdźmy, jak do niej trafia. Dlaczego jest szkodliwy? Jak usuwać bisfenol A z wody?

Bisfenol A - co to jest i dlaczego o nim mówimy?

Bisfenol A ( w skrócie BPA) to związek organiczny należący do grupy fenoli. Po raz pierwszy został otrzymany w 1891 r. przez rosyjskiego naukowca Aleksandra Dianina. BPA kiepsko rozpuszcza się w wodzie, natomiast doskonale w tłuszczach. Cząsteczka bisfenolu A budową mocno przypomina żeński hormon płciowy – estrogen, przez co w organizmie może się łączyć z jego receptorami. W efekcie zaburzona zostaje gospodarka hormonalna. Ale to nie wszystkie skutki uboczne związane z działaniem bisfenolu A.

Zastosowanie BPA i jego wpływ na zdrowie człowieka

Zanim przejdziemy do opisu wpływu bisfenolu A na ludzki organizm, skupmy się na jego zastosowaniu, bo właśnie stąd bierze się problem.

Za wzrost zainteresowania BPA odpowiada przede wszystkim globalny rozwój technologii i wysokie zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne. Bisfenol A jest bowiem tanim i łatwo dostępnym surowcem do produkcji tworzyw poliwęglanowych oraz różnego rodzaju żywic epoksydowych i specjalistycznych, fenoplastów, żywic fenolowych i nienasyconych poliestrów, a także polichlorku winylu oraz papieru termicznego. Końcowe zastosowania tego związku obejmują również folie, elektroniczne nośniki danych, wyroby elektryczne oraz akcesoria gospodarstwa domowego, w tym butelki na wodę i pojemniki przeznaczone do przechowywania żywności.

Jak pokazały badania, bisfenol A w podwyższonej temperaturze lub na skutek uszkodzenia opakowania może przenikać do żywności, napojów i kosmetyków. Kolejne testy naukowe potwierdziły z kolei, że BPA działa szkodliwie na organizm człowieka, w tym:

  • Wywołuje zaburzenia płodności i może być przyczyną wielokrotnych poronień, w niektórych przypadkach powoduje przedwczesne pokwitanie
  • Zaburza pracę tarczycy
  • Podrażnia drogi oddechowe
  • Nasila niektóre reakcje alergiczne
  • Zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i prostaty
  • Uszkadza wzrok

Toksyczne działanie BPA jest szczególnie duże w przypadku dzieci. Do roku 2015 r. podawano, że dzienna tolerowana dawka bisfenolu A wynosi 50 µg/kg masy ciała. Przeprowadzone w USA i Kanadzie analizy dowodzą jednak, że wystarczy już 0,025 µg BPA/kg masy ciała może spowodować trwałe modyfikacje w narządach płciowych u rozwijającego się płodu, a także zmiany w tkankach u badanych gryzoni.

Bisfenol A w wodzie pitnej - jak sobie radzić z zagrożeniem?

Nie ma lepszego sposobu na radzenie sobie z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą BPA, niż unikanie kontaktu z tym związkiem. Można to zrobić wybierając produkty oznakowane “BPA free”, co oznacza, że do ich wytworzenia nie używano na żadnym etapie bisfenolu A.Zamiast wody butelkowanej, częściej też wybieraj uzdatnioną kranówkę. Doskonale sprawdzają się do tego filtry kuchenne wykorzystujące w działaniu proces ultrafiltracji lub odwróconej osmozy. To tania i skuteczna alternatywa dla wody sprzedawanej w plastikowych butelkach. Filtry kuchenne są również bardziej przyjazne dla planety i na bieżąco dostarczają czystą i świeżą wodę bez zanieczyszczeń. Przeczytaj: Kiedy warto wybrać system ultrafiltracji, a kiedy odwróconą osmozę?

Filtry kuchenne z ultrafiltracją

Membrana ultrafiltracyjna eliminuje z wody cząsteczki o wielkości do 0,1 mikrona. Z dostępnych na rynku filtrów kuchennych z ultrafiltracją ogromną popularnością cieszy się seria Ecoperla Profine POU. Producent wypuścił na rynek dwa modele tego filtra: Ecoperla Profine POU 2 oraz Ecoperla Profine POU 3. Membrana ultrafiltracyjna została w nich połączona z wkładem węglowym, który pozwala doszlifować właściwości organoleptyczne wody. Największą zaletą tych urządzeń jest doskonała wydajność oscylująca na poziomie nawet do 10 000 litrów wody. Ultrafiltracja nie jest natomiast dobrym pomysłem, jeśli woda charakteryzuje się wysokim stopniem twardości. Może wtedy bowiem dojść do szybkiego zapchania membrany i utraty jej właściwości. Posłuchaj jak działa ultrafiltracja i sprawdź, czy taka metoda filtracji jest dla Ciebie.

Filtry kuchenne z odwróconą osmozą

Znacznie bardziej dokładna membrana osmotyczna oczyszcza wodę z dokładnością do pojedynczych jonów, co oznacza że usuwanie z niej również wszelkie bakterie i wirusy. O tym jak działa odwrócona osmoza opowiada w materiale filmowym ekspertka Ecoperla.

Sercem każdego systemu odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna zbudowana z układu cienkich błon osmotycznych. Oprócz tego, co zostaje wyeliminowane na drodze ultrafiltracji, z wody znikają nawet pojedyncze jony i wirusy. Z takiego rodzaju filtra można więc z powodzeniem korzystać nawet przy mocno zabrudzonej wodzie ze studni. Zanieczyszczenia, normalnie odprowadzane do kanalizacji, można wykorzystywać na przykład do podlewania kwiatów, minimalizując w ten sposób straty. Więcej o działaniu systemów odwróconej osmozy i ich właściwościach dowiesz się z artykułów: Odwrócona osmoza - fakty i mity oraz Odwrócona osmoza to nie magia! Zdradzamy jak działa!

W porównaniu do ultrafiltracji, odwrócona osmoza jest nie tylko dokładniejsza, ale też dostępna w wielu wariantach do wyboru. W naszym sklepie internetowym znajdziesz mnóstwo interesujących filtrów kuchennych. Polecamy szczególnie rozwiązania polskiego producenta Ecoperla Rosa oraz Ecoperla Revo.

Wielorazowe butelki na wodę bez BPA

Skoro filtrujesz wodę do picia, zastanawiasz się pewnie jak przechowywać ją poza domem. W tym kontekście polecamy wielorazowe butelki od Ecoperla. W zależności od Twoich potrzeb możesz sięgnąć po butelkę z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott lub butelkę termiczną Ecoperla Runbott - obie całkowicie wolne od BPA.

Korzystając z wielorazowych butelek na napoje masz pewność, że spożywasz toksycznych ftalanów, ani wszechobecnego mikroplastiku. Przy okazji, mając ze sobą wielorazową butelkę, wyrabiasz zdrowy nawyk picia wody i dbasz o właściwą podaż płynów w ciągu dnia.

Uzdatniaj wodę pod okiem ekspertów

W dzisiejszych czasach, ekspozycja na BPA jest w pewnym stopniu nieunikniona. Z drugiej strony mamy do dyspozycji wiele skutecznych narzędzi, dzięki którym możemy się bronić przed toksycznym działaniem tej substancji. Jeśli obawiasz się BPA w wodzie i nie wiesz jaką metodę uzdatniania wybrać, skorzystaj z pomocy ekspertów w tej dziedzinie. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb oraz indywidualnych wymagań.

Komentarze

Postów nie znaleziono