barwa wody z kranu - uzdatnianie wody

Barwa wody z kranu - z czego wynika? Jak uzdatniać wodę?

Magda Lewicka
30/03/2021
2

Barwa wody jest jednym z najważniejszych parametrów, po których jesteśmy w stanie niemal natychmiast ocenić jej zdatność do spożycia. Jakiekolwiek zmiany od razu budzą naszą niepewność. Czy barwa wody świadczy o jej przydatności do spożycia? W jaki sposób uzdatniać wodę, aby zneutralizować barwę wody?

Barwa wody jest jednym z najważniejszych parametrów fizycznych, który da się ocenić na pierwszy rzut oka, a na tej podstawie osądzić wstępnie o jakości wody. To cecha optyczna wody, często mylona z zabarwieniem, wynikającym z drobnych cząstek mechanicznych znajdujących się w wodzie. Kolor wody jest najczęściej związany z jej mętnością. Po uzdatnieniu wody z zanieczyszczeń mechanicznych, kolor najczęściej zanika, natomiast barwa pozostanie.

Barwa rzeczywista i pozorna

Barwę można podzielić na dwa rodzaje – rzeczywistą oraz pozorną. Barwa rzeczywista wynika z rozpuszczonych w wodzie związków, natomiast barwa pozorna jest spowodowana barwiącymi wodę zawiesinami. Wody podziemne są najczęściej wodami bezbarwnymi. A jaka jest naturalna barwa wody? To zazwyczaj barwa jasnoniebieska. W małych ilościach można określić ją jako bezbarwną.

Jaka barwa wody jest dopuszczalna?

Obowiązujące w Polsce Rozporządzenie Ministra Zdrowia nie podaje obecnie maksymalnej wartości barwy. Ma po prostu odpowiadać konsumentom. Wcześniej barwa wody była ustalana na 15 mg Pt/dm3.  Obecnie przy potrzebie redukcji barwy z wody nadal kieruje się właśnie tą wytyczną.

Barwa wody a zagrożenie związane z jakością wody

Choć może się wydawać, że barwa wody wskazuje na wyraźne zagrożenie dla zdrowia człowieka, niekoniecznie jest tak w rzeczywistości. Woda o przekroczonej, niewłaściwej barwie sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego. Woda o zmienionej barwie może być niekomfortowa w użytkowaniu, jednak nie można jej uznać za bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Sama barwa wody nie jest też odpowiedzialna za awarie związane z instalacjami. Nie powinna też stanowić przyczyny zabrudzeń powstających na armaturze lub przebarwienia tkanin.

Zmieniona barwa wody nie powinna być powodem poślizgów związanych z odbiorem budynku. Zazwyczaj barwę wody można wyeliminować całkowicie z zastosowanie odpowiednich metod uzdatniania wody.

Skąd problemy związane z barwą wody?

Zmiana barwy wody nie ma jednej przyczyny. Jest ich kilka. Wśród najważniejszych można wymienić: występowanie związków humusowych. zbyt wysokie stężenie manganu, zbyt wysokie stężenie żelaza.

  • Przy korozji rur miedzianych woda zmienia kolor na zielono-niebieski
  • Mangan i żelazo powoduje słomkowe, żółte zabarwienie wody. Zdarza się, że kolor może być nawet brązowy
  • Obecność siarki w wodzie zmienia jej kolor na niebieski
  • Siarkowodór przyczynia się do zabarwienia szmaragdowego
  • Drobne zanieczyszczenia roślinne sprawiają, że woda staje się zielona

Barwa wody jest też zależna od ilości soli – im jest ich więcej, tym staje się jaśniejsza

Najczęściej zdarza się, że woda zmienia swoją barwę pod wpływem żelaza oraz związków organicznych. Znacznie rzadziej zmiana barwy wody wynika z obecności manganu czy związków humusowych

Barwa wody jest cechą zależną od substancji, które się w niej znajdują. Zmianę barwy wody, zwłaszcza jeśli występuje po jakimś czasie, należy uznać za sygnał alarmujący, że z jakością wody coś się dzieje. Problemów należy poszukać choćby w nieszczelności studni. Czynniki wystąpienia problemu mogą być naprawdę różne, jednak zawsze stanem wody należy się zainteresować. Warto zacząć od zlecenia kompleksowej analizy wody, obejmującej badania mikrobiologiczne oraz fizykochemiczne.

Czy zmiana barwy wody może wynikać z korozji rur?

Tak, to się zdarza. Jeśli woda zabarwi się na kolor zielono-niebieski, może to być świadectwem kłopotów z korozją rur miedzianych. Do tej może dojść, jeśli w instalacji wykorzystywana jest zbyt miękka woda. Jeśli jej stopień jest niższy niż 60 mg CaCO3/l, może dochodzić do powstawania korozji, a do wody mogą przedostawać się tlenki miedzi oraz osadu, które wcześniej zalegały w wewnętrznej części rur.

Korozja rur miedzianych zdarza się też ze względu na niskiej jakości materiały, z których zostały wykonane rury. Często jakość potrafi być jak najbardziej w normie, a mimo to dochodzi do korozji materiału. Więcej informacji w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Jeśli w Twoim gospodarstwie domowym zaistniała taka sytuacja, najlepiej w pierwszej kolejności dostosować jakość wody do instalacji. Najważniejsze jest, aby stopień twardości wody nie był zbyt niski, tak samo jak zbyt niski poziom pH. Kłopot może tkwić także w występowaniu chlorków w wodzie. Metody uzdatniania wody powinny być dobierane na podstawie analizy wody (Przeczytaj: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem). Jeśli problem leży po stronie materiału, z którego została wykonana instalacja, warto wymienić skorodowane części, a najlepiej całą instalację, wykorzystując przy tym materiały o znacznie wyższej trwałości.

Żelazo i mangan a barwa wody

Żelazo i mangan są to najczęstsze przyczyny zmiany barwy wody, które szczególnie dają się we znaki osobom korzystającym z wody z własnych ujęć. Żelazo i mangan mogą barwić wodę nawet, jeśli są w niej obecne na drugim stopniu utleniania. Te substancje powodują wiele problemów w gospodarstwach domowych. Oprócz zmiany barwy mają niemały wpływ na smak, zapach wody, jej mętność. Wytrącający się osad powoduje z kolei spore problemy z awariami, wydajnością, przepływem, pracą pomp tłoczących wodę. Osad jest trudny do odczyszczenia, brudzi prane tkaniny. Więcej na temat żelaza w artykule: Dlaczego żelazo w wodzie to problem? Z kolei o manganie przeczytacie tu: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?

Istnieje wiele metod, dzięki którym możliwe jest szybkie i efektywne usuwanie żelaza i manganu z wody. O najpopularniejszych w gospodarstwach domowych napisaliśmy w artykule: Usuwanie manganu i żelaza z wody - poznaj metody ekspertów Najczęściej stosowanym sposobem są odżelaziacze i odmanganiacze wody. Szczególną popularnością cieszą się te, wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody. To metoda w pełni wygodna i ekologiczna. Przykładem takiego urządzenia jest Ecoperla Sanitower:

Związki organiczne i wpływ na barwę wody

Zmieniona barwa wody może wynikać także z powodu bytowania w wodzie związków organicznych. To się zdarza najczęściej przy płytkich studniach. Wynika to z faktu, że do płytkich studni może przedostawać się woda powierzchniowa. W wypadku występowania związków organicznych w wodzie nie wystarczy tylko i wyłącznie zastosowanie odżelaziaczy i odmanganiaczy wody. Najlepszym rozwiązaniem, polecanym przez ekspertów, będzie stacja wielofunkcyjna.

Podczas wyboru stacji wielofunkcyjnej należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy mieszanka wielofunkcyjna zastosowana w danym modelu posiada zdolność usuwania z wody związków organicznych. W przypadku stacji wielofunkcyjnych polskiej marki Ecoperla, jak Ecoperla Multicab czy Ecoperla Multitower, złoże wielofunkcyjne pełni również taką rolę. W doborze właściwego modelu warto jest poprosić o pomoc eksperta. Zapraszamy do kontaktu.

Sposoby na redukcję barwy wody

Oprócz odżelaziaczy i odmanganiaczy wody oraz stacji wielofunkcyjnych, istnieją także inne sposoby na usuwanie barwy wody. Powinny być one dokładnie dobrane do parametrów wody. Mniej popularnym, aczkolwiek wykorzystywanym są kolumny węglowe, wewnątrz których znajduje się węgiel aktywny (Kolumny węglowe – kiedy warto je stosować?). Ostatecznością jest natomiast najczęściej koagulacja. To metoda bardzo popularna w przypadku gałęzi przemysłu, jednak w gospodarstwach domowych jest najczęściej nieopłacalna.

Komentarze

Nasza woda wymagała niestety odżelaziania, bo kolor przypominał zgniłą pomarańczę :)
Woda ze studni głębinowej, bardzo dużo żelaza, jednak stacja Sanitower i napowietrzanie załatwiło sprawę (wraz z zapachem).
U nas stoi taka kolumna węglowa, naprawde polecam. Bardzo poprawia smak i barwę wody (przynajmniej w naszym przypadku).
Wcześniej były filtry x3 na wejsciu ale niestety nie dawały rady, ciśnienie bardzo obniżały a efekt byl mizerny