wymiana wkładów filtracyjnych, membran w filtrach kuchennych i złóż filtracyjnych - informacje o częstotliwości serwisu

Wszystko, co musisz wiedzieć o wymianie filtrów do wody

Magda Lewicka
21/01/2020
5

Filtry do wody to bardzo szerokie pojęcie, określające zarówno niewielkie filtry narurowe i filtry kuchenne, jak i duże stacje uzdatniania wody, jak zmiękczacze wody, odżelaziacze. Wszystkie łączy jednak fakt, że należy o nie odpowiednio dbać, by wydajnie służyły. Jedną z podstawowych czynności jest wymiana wkładów i złóż. Jak często musi się odbywać?

Filtry narurowe, filtry kuchenne, lampy bakteriobójcze, zmiękczacze wody, odżelaziacze, odmanganiacze, kolumny filtracyjne i węglowe – wszystkie te urządzenia mają jedną misję w postaci poprawy jakości wody w gospodarstwie domowym. Niezależnie od rozmiaru, budowy, wypełnienia mają zapewnić poprawę parametrów w przypadku własnych ujęć lub wody pochodzącej z sieci wodociągowej.

O problemach, jakie mogą wystąpić w przypadku obu źródeł wody użytkowej dowiecie się z artykułów: Czy trzeba uzdatniać wodę wodociągową? oraz cyklu: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Cechą wspólną filtrów do wody jest to, że nie możemy ich traktować jako czegoś, co kupuje się raz i będzie działało zawsze, dając takie same efekty. Każde z urządzeń filtracyjnych wymaga odpowiedniego, regularnego serwisu. W innym wypadku efekty uzdatniania wody będą marne.

Jednak o ile większość kupujących zdaje sobie sprawę, że urządzenia filtracyjne wymagają uwagi i wymiany komponentów, o tyle nie mają wiedzy co do częstotliwości potrzeby wykonywania tych zabiegów. Stąd szereg pytań: jak często wymieniać złoża lub wkłady filtracyjne? Czy da się przedłużyć ich żywotność? Czy z wymianą można poradzić sobie samodzielnie?

Zbyt długie korzystanie z filtra do wody to kiepski pomysł

Niektórzy, w celu obniżenia kosztów związanych z eksploatacją swojego filtra wody, specjalnie odwlekają wymianę wkładów bądź złóż filtracyjnych. Nie jest to jednak praktyka godna pochwały.

Co prawda zbyt długa eksploatacja nie ma negatywnego wpływu na samo urządzenie i nie powinna spowodować jego awarii. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli wziąć pod uwagę jakość wody.

Wyczerpane złoże filtracyjne lub brak miejsca na powierzchni wkładów to brak efektów w uzdatnianiu wody. Woda jest oczyszczana ze znacznie mniejszą precyzją, a przy dużym zużyciu wkładów i złóż może dojść do sytuacji, w której nie jest uzdatniana wcale.

Czynniki, które mają wpływ na żywotność filtrów do wody

Im więcej zanieczyszczeń znajduje się w wodzie, tym bardziej skróceniu ulega żywotność złóż filtracyjnych i wkładów. Przy mniej zanieczyszczonej wodzie z pewnością posłużą dłużej, będą wymagały rzadszej regeneracji i/lub wymiany.

W przypadku większości filtrów do wody spore znaczenie ma występowanie żelaza oraz mętność wody. Jeśli żelazo występuje w wodzie w dużych przekroczeniach, może mieć spory wpływ na wydajność niektórych złóż filtracyjnych, a zwłaszcza żywicy jonowymiennej.

Czy da się przedłużyć żywotność filtrów do wody?

Na żywotność wkładów filtracyjnych i złóż duży wpływ ma ich prawidłowe użytkowanie, zgodne z zaleceniami producenta. Warto przeczytać o wytycznych w tym zakresie choćby w instrukcji obsługi lub podpytać sprzedawcę.

Użytkowanie danego filtra wody powinno być w pełni dostosowane do jakości wody. To oznacza, że jeśli na przykład woda charakteryzuje się wysoką mętnością, warto częściej przepłukiwać filtr wody.

Można też pomyśleć o stosowaniu specjalistycznych preparatów wspomagających działanie filtrów do wody. Na przykład do zmiękczaczy wody rekomendowane jest coroczne stosowanie preparatu, który pomoże w oczyszczeniu złoża z zalegającego żelaza. Przykładem jest Ecoperla Antidotum. Dzięki temu żywica jonowymienna nie będzie tak szybko wytracała swoich właściwości.

Oprócz tego warto stosować preparaty dezynfekujące, zabezpieczające przed rozwojem mikroorganizmów wewnątrz filtrów do wody.

Co wymieniać w filtrach do wody i jak często?

Oto rozpiska najczęściej wybieranych filtrów do wody przez właścicieli gospodarstw domowych ze szczegółowym uwzględnieniem tego, co należy w nich wymieniać oraz uśrednioną częstotliwością potrzeby dokonywania tego procesu.

Filtry narurowe

W filtrach narurowych najważniejszy aspekt stanowi regularna wymiana wkładów. Czas eksploatacji jest uzależniony od rodzaju i jakości materiału, z którego został wykonany oraz od jakości wody podlegającej uzdatnianiu. Szczegółowe informacje o niektórych typach filtrów narurowych znajdują się w artykule: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Poniżej dokładna rozpiska średniego czasu użytkowania konkretnych rodzajów wkładów:

  • Wkłady piankowe - maksymalnie 12 miesięcy
  • Wkłady sznurkowe - maksymalnie 12 miesięcy
  • Wkłady siatkowe – wszystko zależy od dokładności wkładu i jakości wody. Zazwyczaj są w stanie wytrzymać do kilku lat, dzięki możliwości czyszczenia
  • Wkłady harmonijkowe – maksymalnie 12 miesięcy
  • Wkłady odżelaziajace - 3-12 miesięcy
  • Wkłady zmiękczające – zależy od przepływu wody. Jeśli wkład ma dostarczać wodę na całą instalację, jego żywotność wielu ekspertów szacuje na kilka dni
  • Wkłady węglowe –3-12 miesięcy

Zmiękczacze wody i stacje wielofunkcyjne

W przypadku zmiękczaczy wody oraz stacji wielofunkcyjnych ważne są dwie kwestie. Po pierwsze użytkownik musi regularnie uzupełniać zbiornik na sól regeneracyjną. Tylko dzięki temu możliwe będzie zachodzenie procesu wymiany jonowej. Jak dokładnie przebiega ten proces? O tym w artykule: Wymiana jonowa - jak o działa w zmiękczaczach wody?

Inną kwestią jest regularna wymiana złoża filtracyjnego. W zmiękczaczach wody żywicę jonowymienną należy wymieniać co około 7-10 lat, natomiast złoże wielofunkcyjne co 5-10 w zależności od jakości wody.

O stacjach wielofunkcyjnych dowiecie się więcej z artykułu: Do czego służą stacje wielofunkcyjne? Natomiast o zmiękczaczach wody przeczytacie tutaj: Plusy i minusy zmiękczacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Odżelaziacze i odmanganiacze

Odżelaziacze i odmanganiacze wymagają regularnej wymiany złoża filtracyjnego. W obu przypadkach serwis należy przeprowadzić po około 3-7 latach. Wszystko zależy od jakości wody w danym ujęciu oraz rodzaju złoża filtracyjnego. O rodzajach odżelaziaczy i odmanganiaczy przeczytasz w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów

Filtry kuchenne

W filtrach kuchennych, niezależnie od rodzaju, bardzo istotna jest regularna wymiana wkładów. W przypadku dzbanków filtrujących dedykowany wkład należy wymienić po upływie od 2 do 4 tygodni – wszystko zależy od jakości wody surowej.

W przypadku filtrów kuchennych podzlewozmywakowych zazwyczaj mamy do czynienia z półrocznymi i rocznymi zestawami wkładów. Ponadto istotna jest wymiana membrany:

  • Membrana w odwróconej osmozie – średnio co 36 miesięcy (zależy od jakości wody)
  • Membrana w systemie nanofiltracji – średnio co 36 miesięcy (zależy od jakości wody)
  • Membrana w systemie ultrafiltracji – średnio co 36 miesięcy (zależy od jakości wody)

Oprócz wymiany wkładów i membran warto odpowiednio dbać o filtr kuchenny. Bezpieczną i higieniczną filtrację wody zapewni regularna dezynfekcja co 12 miesięcy. Więcej informacji w artykule: Zadbaj o swój filtr wody z nowymi produktami Ecoperla!

Lampy UV do wody

Lampy bakteriobójcze to doskonały sposób dezynfekcji, zabezpieczający przed występowaniem mikroorganizmów w wodzie. O metodzie ich działania i skuteczności znajdziecie informacje w artykule: Lampy bakteriobójcze - co warto o nich wiedzieć?

W przypadku lamp sterylizujących do wody największe znaczenie ma regularna wymiana żarnika. W większości modeli lamp UV ten komponent należy zastąpić nowym po upływie 12 miesięcy. Niektóre urządzenia są wyposażone w system przypominający o zbliżającym się okresie wymiany.

Rzadziej, bo po około 24 miesiącach lub w razie uszkodzenia, należy wymienić osłonę żarnika. Warto pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.

Kolumny węglowe

Złoże filtracyjne w kolumnach węglowych to węgiel aktywny, o właściwościach którego więcej informacji znajdziecie w artykule: Węgiel aktywny - niezwykły materiał filtracyjny. Właściwie to jedyny komponent, który musi podlegać regularnej wymianie w tych urządzeniach. Rekomendowana częstotliwość to raz na 3-4 lata, w zależności od jakości wody.

Należy pamiętać, że w kolumnach węglowych właściwości materiału filtracyjnego da się odzyskać kilkukrotnie na drodze regeneracji.

Kolumny filtracyjne

Kolumny filtracyjne podczas eksploatacji wymagają niewiele uwagi użytkownika. Na regenerację potrzebne jest jedynie przepłukanie wodą. Tutaj wymianie podlega złoże filtracyjne. W zależności od typu złoża i jakości wody, serwis powinien nastąpić po minimum 3, a maksymalnie nawet 10 latach.

Wiele zależy od jakości wody

Należy podkreślić, że wszelkie informacje, które znalazły się w artykule, co do wymiany komponentów w filtrach do wody, warto potraktować jako wskazówkę, a nie wyznacznik. Trwałość złóż i wkładów jest zależna przede wszystkim od jakości wody i warunków panujących w danym gospodarstwie domowym. Im większe zużycie wody i gorsze parametry, tym częstsza potrzeba wymiany złóż filtracyjnych i wkładów.

Warto też pamiętać, by zwracać uwagę na jakość samych komponentów. Lepszej jakości złoża filtracyjne i trwalsze materiały wykorzystane w produkcji wkładów zazwyczaj gwarantują nie tylko lepsze efekty uzdatniania wody, ale i dłuższą, bezproblemową eksploatację.

Komentarze

mam filtry piankowe 3 szt.. wymiana co 3 tyg. około 6-7 tyś litrów i woda leci brązowa CO ROBIĆ ...
Rzeczywiście wszystko zależy od jakości wody surowej, u nas przed stacją wielofunkcyjną jest filtr z wkładem sznurkowym i wymieniamy go na 3-4 miesiące, tak dla zachowania higieny, bo wiadomo, że woda ze studni trochę inne zanieczyszczenia ma niż wodociąg
My od razu przy kupnie zmiękczacza zorientowaliśmy się co ile i gdzie należy wszystko wymieniać, żeby zabezpieczyć się przed bakteriami czy awariami z powodu niedbalstwa. Dezynfekuję zmiękczacz specjalnymi środkami raz na pół roku i wszystko jest super. Wkład w filtrze wstępnym również co pół roku wymieniamy, o ile nie częściej nawet.
Bardzo ważne informacje
jestem z zawodu hydraulikiem i czesto spotykam się z klientami, którzy nie wymieniaja wkładow w filtrach przez parę lat, nawet przed stacjami uzdatniania, a to jest mocno niebezpieczne pod kątem higieny
Wyczerpujący wpis, dowiedziałem sie tego czego potrzebowalem. Widac ze znacie się na rzeczy. Dzieki