potrójny filtr narurowy - kiedy warto go wybrać do uzdatniania wody

Potrójny filtr narurowy - kiedy się przyda? Czy to działa?

Magda Lewicka
21/09/2021
3

Na rynku można spotkać się nie tylko z pojedynczymi filtrami narurowymi, ale również wieloetapowymi. Z jakimi wkładami mamy do czynienia w takich konstrukcjach? Czy warto w to inwestować? Kiedy taki potrójny lub podwójny filtr narurowy ma szansę się sprawdzić?

Filtry narurowe - popularne w Polsce

Filtry narurowe są jednymi z tych, które w branży uzdatniania wody cieszą się największą popularnością. Przyczyn tak naprawdę jest kilka. Niekiedy to pojedyncze, dodatkowe zabezpieczenie przed cząstkami mechanicznymi, przedostającymi się do instalacji. Innym razem jest to sposób ochrony zamontowanej dalej stacji uzdatniania wody, jak zmiękczacz wody czy stacja wielofunkcyjna. Jeszcze kiedy indziej doczyszcza wodę po odżelaziaczu czy odmanganiaczu wody.

Najpopularniejsze są filtry narurowe wyposażone we wkłady mechaniczne. Ich wybór jest naprawdę duży. Nie chodzi tu tylko o wielkości kloszy, ale również różnorodność wkładów: sznurowe, piankowe, siatkowe, harmonijkowe. Szczegółów związanych z tym tematem dowiecie się z artykułu: Narurowy filtr mechaniczny - co warto wiedzieć przed wyborem?

Filtry narurowe z wkładami mechanicznymi są w stanie poradzić sobie z cząsteczkami zanieczyszczeń o równej wielkości. Różne typy wkładów mają swoje właściwości i wyznaczony mikronaż, z którym są sobie w stanie poradzić. Filtry narurowe mogą również posiadać wkłady ze specjalnie dostosowanymi wypełnieniami, jak na przykład wkład zmiękczający z żywicą jonowymienną, wkład z węglem aktywnym, wkład odżelaziający. Zastosowanie jest zależne od zapotrzebowana. Niekiedy filtry narurowe okazują się być jedyną możliwą opcją na oczyszczanie wody. Tak się dzieje między innymi z powodu braku miejsca w pomieszczeniach lub sezonowej potrzeby oczyszczania wody, na przykład w domkach letniskowych, o czym więcej było w artykule: Jak poprawić jakość wody w domku letniskowym i na działce?

W przypadku większości gospodarstw domowych, o ile tylko istnieją ku temu sprzyjające warunki, o wiele lepiej jest założyć profesjonalne urządzenie do uzdatniania wody. Pisaliśmy już o tym w kilku artykułach: Kolumny węglowe - kiedy warto je stosować?, Kolumna filtracyjna - do czego służy? Kiedy się przyda?, Usuwanie żelaza z wody - czy da się to zrobić tanio?, Wkład zmiękczający czy zmiękczacz wody - co wybrać?

Kilkuetapowe filtry narurowe

Oprócz pojedynczych filtrów narurowych, w sklepach znajdziemy także kilkuetapowe. To zazwyczaj dwa, trzy, rzadziej więcej kloszy, połączonych ze sobą w zestaw. Najczęściej są one wypełniane wkładami różnego rodzaju. W pierwszej kolejności jest wkład mechaniczny, który wstępnie oczyszcza wodę z cząstek stałych, kolejno może to być wkład zmiękczający oraz węglowy lub inne konfiguracje. Plusem takiego urządzenia jest to, że zajmuje niewiele miejsca, a działanie można dostosować do własnych potrzeb. W niektórych modelach ostatni z wkładów stanowi lampa bakteriobójcza, która wspomaga dokładną dezynfekcję wody. Producenci mają wiele propozycji, różniących się od siebie budową czy wymiarami wkładów.

Ostatnimi czasy dużą popularnością zaczynają cieszyć się nie tylko pojedyncze filtry narurowe, ale całe zestawy. Podwójne i potrójne filtry narurowe są równie proste w montażu, co pojedyncze. Również zakłada się je prosto na instalację, przez które przepływa woda. Nie potrzebują więc miejsca stojącego, ani podłączenia do prądu. Pyta o nie wiele osób, zwłaszcza w konkretnych przypadkach, o których poniżej.

Kiedy potrójny filtr narurowy to dobry wybór?

Na początku jeszcze raz warto zaznaczyć, że jeśli tylko istnieje taka możliwość, zawsze warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad wyborem odpowiedniej stacji uzdatniania wody. To profesjonalne urządzenia o ogromnej wydajności, dzięki czemu nigdy nie będzie problemów z osiągnięciem najlepszych, oczekiwanych efektów co do jakości wody. W praktyce często okazuje się, ze założenie centralnego urządzenia opłaca się bardziej niż częsta wymiana wkładów w filtrach narurowych. Istnieją jednak sytuacje, w których pojedyncze lub kilkuetapowe filtry narurowe sprawdzą się bardzo dobrze.

Potrójne filtry narurowe najczęściej są zbudowane z następujących etapów: filtr mechaniczny, wkład zmiękczający oraz wkład węglowy. To oznacza, że z wody redukowane są zanieczyszczenia stale, wysoki stopień twardości wody, niewłaściwa barwa, zapach, smak wody.

Potrójne filtry narurowe bardzo dobrze posłużą w gospodarstwach domowych, w których niestety nie ma miejsca bądź warunków na montaż stacji uzdatniania wody. Problemem bardzo często bywa nie tylko sam brak przestrzeni, odpowiednich wymiarów, ale też na przykład odpływu do kanalizacji lub nie ma możliwości zasilania prądem. Więcej o tym, ile miejsca potrzeba na montaż stacji uzdatniania wody przeczytacie w artykule: Idealne miejsce na montaż zmiękczacza wody - czyli jakie?, Ile miejsca potrzeba na montaż stacji uzdatniania wody?

Inną sytuacją, w której proponuje się kilkuetapowe filtry narurowe jest domek sezonowy. Kupno stacji uzdatniania wody do budynku, który nie będzie użytkowany przez cały rok często zwyczajnie nie jest opłacalne. Ponadto dobrze, kiedy urządzenie oczyszczające wodę działa nieustannie. Filtry narurowe sprawdzają się w takich warunkach idealnie, o czym więcej w artykule: Jak poprawić jakość wody w domku letniskowym?

Czym kierować się przy wyborze potrójnych filtrów narurowych?

Wielość producentów oraz opcji do wyboru sprawia, że przyszły użytkownik zaczyna zastanawiać się nad tym, czym należy kierować się przy wyborze potrójnego filtra narurowego. Oto kilka aspektów, które z całą pewnością warto wziąć pod uwagę przy wyborze:

  • Rodzaj i wielkość wkładów – bardzo ważne jest, aby działanie wkładów było dopasowane o potrzeb użytkowników. Jeśli zależy nam na dokładnej filtracji mechanicznej, można sięgnąć po kilkustopniowy system z wkładami o różnej dokładności. Potrójny filtr narurowy z wkładami mechanicznym, zmiękczającym i węglem aktywnym to z kolei dobra propozycja do poprawy jakości wody płynącej w całej instalacji. Warto zwrócić uwagę także na wielkość klosza oraz wkładu. Dobrze, aby była adekwatna do ilości zużywanej wody
  • Odpowiednia certyfikacja – warto, aby potrójne filtry narurowe posiadały odpowiednie atesty i certyfikaty dopuszczające do działania z produktem spożywczym, jakim w tym przypadku jest woda. Przykładem jest atest PZH, świadczący o zgodności produktu z obecnymi normami w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki niemu wiemy, że produkt przy kontakcie z wodą nie będzie miał negatywnego wpływu ani na zdrowie, ani na organizm, ani na środowisko
  • Stabilność konstrukcji – ważne, aby łączone filtry narurowe posiadały odpowiednie mocowania. Cała konstrukcja powinna być stabilnie przymocowana do ściany. Konstrukcja powinna też ułatwiać konserwację oraz ewentualną wymianę wkładów
  • Jakość wkładów – znaczenie będą miały także same wkłady. Te komponenty powinny być trwałe, wydajne oraz w pełni dostosowane do potrzeb użytkowników.

Jaki potrójny filtr narurowy będzie najlepszy?

Propozycji potrójnych filtrów narurowych jest na rynku naprawdę dużo. Ciekawym przykładem, który może spodobać się właścicielom prywatnego ujęcia wody jest choćby lampa bakteriobójcza Cintropur TRIO-UV. To urządzenie, w którym połączono działanie wkładu mechanicznego, wkładu węglowego oraz lampy bakteriobójczej. Wszystko do prostego montażu.

Inną propozycją, na którą z pewnością warto zwrócić uwagę, jest urządzenie od włoskiego producenta Atlas Filtri. Zaproponował on połączenie filtra mechanicznego, wkładu zmiękczającego oraz węglowego w bardzo trwałej konstrukcji. Mowa oczywiście o potrójnym filtrze narurowym Atlas Filtri DP TRIO Sanic. Jest to filtr narurowy dostępny z wkładami w wersji 10’ i 20’. Posiada ważny atest PZH. Niezwykle istotną zaletą jest zastosowanie powłoki antybakteryjnej z technologią Microban®. Dzięki niej nie dochodzi do namnażania się bakterii, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzkiego organizmu. Więcej na jej temat w artykule: Atlas Filtri Sanic - pełna higiena filtracji wody

Filtr Atlas Filtri DP TRIO Sanic został wyposażony w uchwyt ścienny z trzema mocowaniami, zapewniającymi pełną stabilność konstrukcji. Rury w instalacji są odciążone, a więc tym samym minimalizuje się prawdopodobieństwo wystąpienia jakiejkolwiek awarii. Konstrukcja nie utrudnia dostępu do śrub odpowietrzających, co znacznie ułatwia obsługę filtra.

Dużą zaletą jest również sama konstrukcja wkładów. Wkład zmiękczający i z węglem aktywnym to w rzeczywistości konstrukcja otwieranych puszek, które należy wypełniać złożem filtracyjnym. Dzięki temu filtr od Atlas Filtri jest ekonomiczny i ekologiczny!

Dobre rozwiązanie kłopotów z jakością wody!

Nic dziwnego, że potrójne filtry narurowe zyskują na popularności! To praktyczne rozwiązanie, które pozwala poprawić jakość wody na wielu polach jednocześnie. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli nie ma możliwości montażu profesjonalnego urządzenia. Nowość od Atlas Filtri jest potrójnym filtrem narurowym, który doskonale sprosta takiemu zadaniu! Warto wziąć go pod uwagę, zwłaszcza jeśli poszukujemy trwałych, wydajnych i wygodnych rozwiązań.

Komentarze

Widzę po swoim filtrze sznurkowym przed zmiękczaczem ile brązowo-rudego brudu zatrzymuje, a my mamy przecież bezpieczną wodę z wodociągu ;)
Mój ojciec kiedyś liczył, że filtry mechaniczne na rurach załatwią sprawę. Ostatecznie służą jako filtr wstępny dla stacji uzdatnia
Filtry mechaniczne są ok, ale nie zastąpią zmiękczacza ze złożem. Jeżeli tylko jest miejsce, brałbym zmiękczacz. A filtr na rurę tylko jako etap wstępny oczyszczania. Na działkę, gdzie nie zużywamy dużo wody, pod zlew się nadaje jak najbardziej.