odmanganiacz wody - wybór właściwego modelu

Plusy i minusy odmanganiacza wody. Czy warto go mieć w domu?

Magda Lewicka
26/04/2022
1

Mangan stanowi jeden z poważniejszych problemów, jakie mogą wystąpić w wodzie z własnego ujęcia. Jego usuwanie jest nieco trudniejsze niż przekroczeń żelaza. Skuteczne uzdatnianie wody pod tym kątem wymaga doboru właściwego urządzenia. Co jest do wyboru? W jaki sposób można usuwać mangan z wody? Jakie są plusy i minusy zastosowania odmanganiacza wody?

Usuwanie manganu z wody

Mangan jest substancją, która może występować w wodzie zarówno z powodu zanieczyszczeń wynikających z działalności człowieka, jak też mieć źródła w samej naturze. W znaczącej ilości próbek wody z własnego ujęcia przekroczenia manganu są wykrywane wraz z przekroczeniami żelaza (przeczytaj: Dlaczego żelazo w wodzie to problem?). Dodatkowo tym dwóm podwyższonym stężeniom dość często towarzyszy również odmienny zapach wody, za który odpowiada siarkowodór (Siarkowodór - źródło nieprzyjemnego zapachu wody).

Mangan powinien występować w wodzie w stężeniu nieprzekraczającym 0,05 mg/l. Jeśli ta wartość jest wyższa, najczęściej zwiastuje to liczne problemy. Przede wszystkim są to problemy z samą jakością wody. Zyskuje ona mętność i barwę. Czasem zmianie ulega także smak i zapach wody. Dużym kłopotem są wytrącane przez mangan osady. Smolista czerń jest trudna do usunięcia, kiepsko wygląda, wymaga zastosowania dużej ilości detergentów, by zeszła z armatury. Podobny osad zalega także w miejscach niewidocznych dla oka, jak wnętrze rur. Tam prowadzi do powstawania bakterii manganowych, rozwoju warstwy biofilmu, przytykania rur. Wiele osób borykających się z problemem manganu w wodzie uskarża się na bardzo kiepski stan tkanin po praniu. Więcej informacji znajdziecie w specjalnie dedykowanym artykule: Czy manganu w wodzie trzeba się obawiać?

Odmanganiacze wody - to pomoże!

Najlepszym ze sposobów na uporanie się z manganem w wodzie jest zastosowanie właściwego urządzenia, które nosi ogólną nazwę odmanganiacza wody. W branży uzdatniania wody spotkamy się z kilkoma metodami usuwania manganu z wody, których opis znajdziecie poniżej. Odmanganiacze wody usuwają z niej również żelazo.

O czym warto wiedzieć przed wyborem odmanganiacza wody?

Przede wszystkim warto najpierw zlecić analizę wody. Przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru konkretnego urządzenia, warto dowiedzieć się, jakie problemy występują w wodzie z Twojego ujęcia. W tym przypadku bardzo ważna będzie fizykochemiczna analiza wody, ale przy okazji warto upewnić się, że w wodzie nie występują także mikroorganizmy. Temu może posłużyć mikrobiologiczna analiza wody. Na dobór właściwego odmanganiacza wody będzie miało wpływ kilka parametrów. Istotna jest nie tylko sama wartość manganu, ale również: żelaza, barwa, utlenialność, odczyn pH. Najważniejsze informacje o analizie wody znajdziesz tutaj: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Oprócz tego przy konsultacji ze specjalistą warto też podać zużycie wody w gospodarstwie domowym, wydajność pompy tłoczącej wodę oraz rodzaj zastosowanego hydroforu. To wszystko będzie miało bardzo duże znaczenie.

Odmanganiacze wody - co jest do wyboru?

Wiele informacji na temat usuwania żelaza i manganu z wody znalazło się już w artykule: Usuwanie żelaza i manganu z wody - poznaj metody ekspertów, Plusy i minusy odżelaziacza wody. Czy warto go mieć w domu? Mimo wszystko same odmanganiacze wody są na tyle poszukiwanym tematem, ze postanowiliśmy poświęcić im osobny artykuł.

Jedną z najczęściej wybieranych metod odmanganiania wody jest ta ze wstępnym napowietrzaniem. Powodem tak częstego wyboru tego sposobu jest przede wszystkim jego ekonomiczność. Nie ma potrzeby stosowania żadnych środków regeneracyjnych. To oszczędności dla użytkownika oraz ochrona środowiska. Złoże podczas regeneracji jest przepłukiwane wyłącznie wodą. Ponadto jest to metoda pewna, wydajna, przynosząca oczekiwane efekty. Oprócz tego możemy wybrać także odmanganiacze wody regenerowane solą lub nadmanganianem potasu. Sposobem na radzenie sobie z wysokim stężeniem manganu w wodzie jest również odwrócona osmoza.

Odmanganiacze wody z napowietrzaniem zewnętrznym

Odmanganiacze wody ze wstępnym napowietrzaniem zewnętrznym są jednymi z najchętniej rekomendowanych urządzeń służących redukcji manganu z wody. Wynika to z ich skuteczności oraz niezwykle ekonomicznego działania. Warto podkreślić, że oprócz samego urządzenia typu Ecoperla Sanitower, niezbędne jest posiadanie hydroforu z ocynkowanym zbiornikiem hydroforowym oraz zewnętrznego aeratora. Woda jest wstępnie napowietrzana. Już w zbiorniku hydroforowym dochodzi do wstępnego utleniania manganu do formy nierozpuszczalnej. Następnie woda jest kierowana do odmanganiacza wody. Tam dochodzi do procesu katalizy, a oczyszczona woda jest kierowana do odbiorcy.

Plusy odmanganiaczy wody z napowietrzaniem zewnętrznym

  • Bardzo wydajne
  • Skuteczne oczyszczanie wody z żelaza, manganu i siarkowodoru
  • Urządzenie ekonomiczne w eksploatacji
  • Nie trzeba stosować żadnych środków chemicznych
  • Odmanganiacz wody nie wymaga dużo kontroli i specjalistycznej konserwacji
  • Długa żywotność złoża filtracyjnego
  • Doskonale radzą sobie z każdymi przekroczeniami żelaza i manganu
  • Doskonałe rozwiązanie do dużych gospodarstw domowych, gdzie uzdatniana woda jest potrzebna nie tylko w domu, ale też w ogrodzie

Minusy odmanganiaczy wody z napowietrzaniem zewnętrznym

  • Dość skomplikowany proces montażu
  • Zajmuje dużo miejsca
  • Może działać jedynie z hydroforem ocynkowanym
  • Wymaga pompy o odpowiedniej wydajności
  • Należy obserwować i uzupełniać ilość powietrza wewnątrz zbiornika hydroforowego
  • Potrzeba konserwacji zwężki napowietrzającej

Odmanganianie wody z wymianą jonową

Z wody można usuwać mangan za pomocą stacji wielofunkcyjnych. Jeśli przekroczenia są niewielkie, a w wodzie wystąpiło więcej problemów, ten sposób wydaje się idealny. Nie trzeba inwestować w kilka stacji uzdatniania wody, wystarczy jedna. Stacje wielofunkcyjne są wyposażone w specjalną mieszankę złóż, dzięki której możliwe jest usuwanie aż pięciu różnych zanieczyszczeń jednocześnie: żelaza, manganu, jonu amonowego, związków organicznych oraz twardości wody. W regeneracji bierze udział sól regeneracyjna, a sam proces przebiega podobnie jak w przypadku zmiękczaczy wody. Dokładne informacje dotyczące stacji wielofunkcyjnych można znaleźć w artykule: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?, Plusy i minusy stacji wielofunkcyjnej. Czy warto ją mieć w domu?

Do wyboru są kompaktowe oraz dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne. Dzięki temu można dobrać produkt do swoich potrzeb i przekroczeń. Kompaktowe stacje wielofunkcyjne to na przykład Ecoperla Multicab. Nie zajmie dużo miejsca i będzie łatwy do utrzymania w czystości. Przy większych przekroczeniach polecany jest na przykład jeden z serii Ecoperla Multitower. Składa się z oddzielnej butli ze złożem i głowicą sterującą oraz zbiornika na regenerant.

Plusy stacji wielofunkcyjnych

  • Są w stanie usunąć kilka zanieczyszczeń jednocześnie
  • Nie zajmują dużo miejsca
  • Prosta obsługa, znacznie niższy koszt niż dużej stacji uzdatniania wody złożonej z kilku urządzeń
  • Może pracować z hydroforem membranowym

Minusy stacji wielofunkcyjnych

  • Nie poradzi sobie z każdymi przekroczeniami manganu
  • Niekoniecznie dobry wybór przy instalacjach wykonanych w całości lub częściowo z miedzi (ze względu na całkowitą redukcję twardości wody)
  • Ze względu na użycie regeneratu nie sprawdzi się przy każdej przydomowej oczyszczalni ścieków (więcej tu: Zmiękczacz wody i przydomowa oczyszczalnia ścieków - co warto wiedzieć?)

Odmanganiacze wody z komorą sprężonego powietrza

W tym przypadku działanie będzie takie samo jak w odżelaziaczach i odmanganiaczach z zewnętrznym aeratorem. Tu jednak nie potrzeba hydroforu ocynkowanego oraz zwężki napowietrzającej. Cały proces odbywa się wewnątrz urządzenia. Przykładem jest Ecoperla Oxytower. Cała woda jest kierowana bezpośrednio do urządzenia. Wewnątrz trafia na poduszkę ze sprężonym powietrzem,  gdzie dochodzi do wstępnego procesu utleniania. Następnie woda jest kierowana dalej na złoże filtracyjne, na którym dochodzi do procesu katalizy oraz osiadania cząsteczek żelaza i manganu. W taki właśnie sposób do odbiorców trafia jedynie oczyszczona woda.

Plusy odmanganiaczy wody z komorą sprężonego powietrza

  • Skuteczna metoda, o ile parametry mieszczą się w zaleceniach producenta
  • Może pracować przy membranowym zbiorniku hydroforowym
  • Łatwy montaż
  • Zajmuje naprawdę mało miejsca
  • Automatyczna regeneracja
  • Brak dodatkowych środków na regenerację
  • Niskie koszty eksploatacji

Minusy odmanganiaczy wody z komorą sprężonego powietrza

  • Nie będzie wystarczająco skuteczny przy każdych parametrach wody
  • Bardzo dużo zależy od wyników analizy wody
  • Czas napowietrzania wody krótszy niż w przypadku odmanganiaczy z zewnętrznym systemem, co może rzutować na skuteczność i dokładność uzdatniania wody
  • Krótszy czas kontaktu wody ze złożem niż w przypadku odmanganiaczy z zewnętrznym systemem napowietrzania
  • Duże narażenie na silną eksploatację, przez co wymiana złoża musi być nieco częstsza niż w klasycznych odżelaziaczach i odmanganiaczach wody

Odmanganiacze wody z regeneracją nadmanganianem potasu

To dwuczęściowe stacje uzdatniania wody, w których skład wchodzi butla wypełniona złożem filtracyjnym oraz oddzielny zbiornik na środek regenerujący, którym w tym przypadku jest nadmanganian potasu. Złoże filtracyjne to najczęściej Greensand. To właśnie na nim dochodzi do procesu utleniania żelaza oraz manganu. Aby proces mógł być przeprowadzany prawidłowo, niezbędne jest właściwe stosowanie nadmanganianu potasu.

Plusy odmanganiaczy wody z regeneracją nadmanganianem potasu

  • Doskonale radzi sobie nawet przy wyższych stężeniach żelaza oraz manganu
  • Może współpracować z membranowym zbiornikiem hydroforowym

Minusy odmanganiaczy wody z regeneracją nadmanganianem potasu

  • Potrzeba stosowania silnego regeneratu
  • Należy stale kontrolować ilość nadmanganianu potasu
  • Ryzyko przedostania się nadmanganianu potasu w głąb instalacji
  • Woda powinna charakteryzować się odpowiednim pH, aby urządzenie mogło działać prawidłowo
  • Mało ekologiczny i ekonomiczny proces

Jaki odmanganiacz wody najlepiej wybrać?

Już znacie plusy i minusy poszczególnych metod usuwania manganu z wody. Każda z nich ma szansę dobrze poradzić sobie z problemem, jednak należy ją dopasować do warunków panujących w gospodarstwie domowym oraz wyników analizy wody. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odmanganiacza wody, skontaktuj się z nami. Pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie

Komentarze

super , dzięki za wpis