wady i zalety stacji wielofunkcyjnych

Plusy i minusy stacji wielofunkcyjnej. Czy warto ją mieć w domu?

Magda Lewicka
22/09/2020
3

Stacje wielofunkcyjne stają się coraz popularniejszymi urządzeniami do uzdatniania wody w gospodarstwach domowych, korzystających z wody ze studni. Możliwość usuwania wielu zanieczyszczeń za pomocą jednego urządzenia brzmi bardzo optymistycznie, jednak czy to jest opcja bez wad?

Woda z własnego ujęcia i jej jakość

Woda ze studni to w wielu przypadkach jedyna możliwość zaopatrzenia gospodarstwa domowego w wodę. Wiele osób sama wybiera tą opcję ze względu na możliwość pobierania wody w każdych ilościach bez ponoszenia opłat do zakładów wodociągowych. Należy jednak pamiętać o tym, że choć jest wiele zalet takiego rozwiązania, to jednak na właścicielu studni spoczywa także ogromna odpowiedzialność. On sam musi kontrolować jakość wody i sprawdzać czy jest zdatna do spożycia, zgodna z obowiązującymi normami, a przede wszystkim, czy jest bezpieczna. To zagadnienie opisaliśmy już dość dokładnie w cyklu artykułów: Woda ze studni bez tajemnic. Część 1, Woda ze studni bez tajemnic. Część 2, Woda ze studni bez tajemnic. Część 3

Oczywiście, zdarzają się przypadki, w których wodzie z własnego ujęcia nie można niczego zarzucić, jednak są też sprawy, w których woda jest bardzo zanieczyszczona. Mogą w niej wystąpić zarówno bardzo niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy, o których było w tekście: Bakterie w wodzie ze studni. Problem mogą stanowić także zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne, które mają wpływ na szereg właściwości organoleptycznych wody. Tu mowa między innymi o: zanieczyszczeniach mechanicznych, wysokim stopniu twardości wody, żelazie, manganie, azotanach, jonie amonowym. Opisy tych wszystkich zanieczyszczeń znajdziecie na naszym blogu.

Najważniejszym, co należy zrobić jest analiza wody. To badanie wskazuje na parametry, które ewentualnie należy poprawić, by móc bezpiecznie korzystać z wody na cele użytkowe i spożywcze.Wszystkie istotne informacje znajdują się w artykule: Analiza wody - wszystko, co musisz wiedzieć przed zleceniem

Czym są stacje wielofunkcyjne?

Czasami zdarza się, że wyniki analizy wody wskazują na więcej niż jedno przekroczenie. Najczęściej w parze występują ze sobą żelazo i mangan, do tego może wystąpić problem z wysokim stopniem twardości wody oraz inne zanieczyszczenia.

Wiele osób obawia się, że jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest montaż kilku urządzeń w ramach dużej stacji uzdatniania wody. To rodzi sporo obaw. Przede wszystkim ze względu na finanse i konserwację, ale również przez wgląd na powierzchnię, jaką może zajmować tak duży projekt. Na szczęście w wielu przypadkach to nie jest konieczność i wystarczy jedno urządzenie, zamiast kilku.

Takim rozwiązaniem jest właśnie stacja wielofunkcyjna. Te urządzenia posiadają wewnątrz specjalnie dobraną mieszankę złóż filtracyjnych, która radzi sobie z redukcją pięciu problemów związanych z jakością wody: manganem, żelazem, wysokim stopniem twardości wody, jonem amonowym, związkami organicznymi. Stacje wielofunkcyjne regenerują się z udziałem soli regeneracyjnej, której poziom należy stale uzupełniać. Zasada działania jest podobna jak w przypadku zmiękczaczy wody, o czym pisaliśmy w artykule: Wymiana jonowa - jak to działa w zmiękczaczach wody?

Można wyróżnić dwa rodzaje stacji wielofunkcyjnych. Tymi o bardzo dużej wydajności są stacje dwuczęściowe, które montuje się w przypadku dużego zużycia wody lub nieco gorszych parametrów. Z kolei przy niewielkich przekroczeniach idealnym rozwiązaniem będzie kompaktowa stacja wielofunkcyjna. To nowość, która swoim wyglądem bardzo przypomina kompaktowe zmiękczacze wody. Takie urządzenia nie zajmują wiele miejsca i są proste, jeśli chodzi o utrzymanie w czystości. Wszystkie komponenty znajdują się wewnątrz obudowy. Sama instalacja takiego kabinetu również jest bardzo prosta. Dokładne informacje o stacjach wielofunkcyjnych przeczytacie w artykule: Do czego służą stacje wielofunkcyjne?

I w przypadku tych urządzeń mamy do czynienia z zaletami i wadami. Co konkretnie przemawia za wyborem stacji wielofunkcyjnej, a z jakimi wadami takiego rozwiązania należy się liczyć?

Zalety stacji wielofunkcyjnych

Tańsze niż duże stacje uzdatniania wody

W wielu przypadkach przy wyborze urządzenia służącego uzdatnianiu wody dużą rolę odgrywa cena. Nie każdy chce wydawać pieniądze na kilka produktów bądź zwyczajnie nie jest sobie w stanie na to pozwolić. To niekiedy znaczny koszt, a przy tym każde z urządzeń do uzdatniania wody wymaga osobnej konserwacji oraz serwisowania, co może okazać się zwyczajnie męczące na drodze eksploatacji. Stacje wielofunkcyjne nie są tak drogie jak zestawy do uzdatniania wody, łatwe w utrzymaniu i w wielu gospodarstwach domowych wystarczające.

Radzą sobie z wieloma zanieczyszczeniami

Ogromną korzyścią z posiadania stacji wielofunkcyjnej jest fakt, że są w stanie poradzić sobie z kilkoma zanieczyszczeniami jednocześnie. Nie ma potrzeby wykorzystywania kilku urządzeń do osiągnięcia dobrych efektów – wystarczy jedno z dobrze dobraną mieszanką złóż filtracyjnych. Stacje wielofunkcyjne usuwają z wody pięć zanieczyszczeń: wysokie stężenie żelaza, manganu, wysoki stopień twardości wody, jon amonowy oraz związki organiczne. Na drodze uzdatniania wody odzyskuje prawidłowe właściwości organoleptyczne, staje się komfortowa w użytkowaniu i w pełni zdatna do picia.

Działają z każdym rodzajem hydroforu

Przy korzystaniu ze stacji wielofunkcyjnych rodzaj hydroforu wykorzystanego w gospodarstwie domowym nie ma najmniejszego znaczenia. Działają zarówno z ocynkowanymi, jak i hydroforami membranowymi. Więcej o rodzajach hydroforów oraz ich wadach i zaletach w artykule: Jaki zbiornik hydroforowy wybrać przy potrzebie uzdatniania wody?

Zajmują mało miejsca

Stacja wielofunkcyjna będzie idealnym wyborem, o ile pozwalają na to parametry wody, do gospodarstw domowych, w których jest naprawdę niewiele miejsca na montaż. Tu warto zaznaczyć, że przy małych pomieszczeniach gospodarczych najlepszą opcją będzie rzecz jasna kompaktowa stacja wielofunkcyjna. Przy niektórych wynikach analizy wody oraz wywiadach związanych z warunkami na instalację, okazują się doskonałą opcją ratunkową – duży odżelaziacz wody ze zmiękczaczem wody zwyczajnie nie miałyby szansy się zmieścić.

Są łatwe w obsłudze

Stacje wielofunkcyjne są naprawdę łatwe w obsłudze. Wszystko dzięki temu, że większość z nich działa na bazie automatycznej głowicy sterującej, która sama zarządza procesami pracy oraz regeneracji. Użytkowanie jest naprawdę proste. Podczas codziennego użytkowania nie wymaga kontroli bądź dodatkowych czynności. Warto jednak pamiętać o regularnym serwisie w celu utrzymania najwyższej sprawności.

Minusy stacji wielofunkcyjnych

Jak w przypadku każdych urządzeń, i stacje wielofunkcyjne mają swoje cechy, przez które mogą nie być najlepszym wyborem w każdym przypadku. Z niektórych po prostu należy zdawać sobie sprawę i brać je pod uwagę podczas wyboru tego typu urządzeń.

Nie sprawdzą się w każdym przypadku

Stacje wielofunkcyjne nie będą najlepszym z możliwych wyborów w każdym przypadku. Mieszanka wielofunkcyjna jest w stanie poradzić sobie z kilkoma przekroczeniami, jednak producenci najczęściej ustalają limity związane ze stężeniami występującymi w wodzie surowej. Przy doborze warto więc mieć ze sobą wyniki analizy wody, by móc stwierdzić czy mieszanka złóż filtracyjnych poradzi sobie z kłopotem, który wystąpił w naszym gospodarstwie domowym. W niektórych przypadkach znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się być odżelaziacz i odmanganiacz wody wraz ze zmiękczaczem wody. Wynika to z większej wydajności i powierzchni filtracyjnej – można uzdatnić znacznie większe ilości wody w krótszym czasie bądź pozbyć się większych stężeń zanieczyszczeń, które akurat pojawiły się w wodzie.

Regeneracja ze środkiem chemicznym

Mieszanka złóż w stacji wielofunkcyjnej wymaga regeneracji z udziałem środków chemicznych. W tym wypadku soli tabletkowanej. Urządzenie podczas regeneracji wykorzystuje sól, a na skutek procesu powstają popłuczyny bogate w ten roztwór. To sprawia, że stacja wielofunkcyjna może nie sprawdzić się przy przydomowej oczyszczalni ścieków oraz w przypadku braku możliwości poprowadzenia popłuczyn do kanalizacji. Przy tym należy brać pod uwagę potrzebę stałej kontroli ilości regenerantu w zbiorniku oraz koszty związane z zakupem. Mimo wszystko nie są wysokie.

Uwaga na niektóre rodzaje instalacji

Zarówno za wadę, a jednocześnie zaletę stacji wielofunkcyjnych można uznać fakt, że zmiękcza wodę całkowicie. Z jednej strony to ogromny plus, ponieważ lista problemów, jakie powoduje twarda woda jest naprawdę długa. O wielu dowiecie się z artykułu: Czy w Polsce woda jest twarda? Z drugiej strony nie każda instalacja będzie w stanie dobrze poradzić sobie z wodą całkowicie miękką. W przypadku instalacji wykonanych z miedzi mogą wystąpić problemy związane z korozją. Więcej na ten temat w artykule: Instalacja z miedzi i zmiękczacz wody - czy to dobre połączenie?

Jaką stację wielofunkcyjną wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej stacji wielofunkcyjnych. W znacznej większości są to dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne, jednak wybór modeli kompaktowych cały czas się powiększa. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych rodzajów, dużą popularnością cieszy się dwuczęściowa stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower. Jest to urządzenie od polskiej marki Ecoperla, dostępne w trzech rozmiarach do wyboru. Wewnątrz znajduje się specjalnie wyselekcjonowana mieszanka złóż filtracyjnych dobrana do tego modelu. Ecoperla Multitower to najlepsze na rynku pod względem jakości i trwałości komponenty, a urządzenie jest produkowane na terenie Europy. Działanie opiera się o automatyczną głowicę sterującą od amerykańskiego lidera w produkcji tych elementów, czyli firmy Clack. Recenzja do obejrzenia tutaj:

Wśród kompaktowych stacji wielofunkcyjnych dużą popularnością cieszą się Ecoperla Multicab. Są bardzo wygodne w obsłudze i zajmuje minimum miejsca. Mieszanka złóż jest taka sama jak w przypadku Ecoperla Multitower, autorstwa ekspertów polskiej marki Ecoperla. Szczegółowe informacje w filmiku:

Przy doborze wielkości oraz rodzaju stacji wielofunkcyjnej zawsze warto zwrócić się o poradę do eksperta z branży uzdatniania wody. Darmową poradę otrzymasz u nas. Skontaktuj się!

Komentarze

Dla nas to bylo jedyne wybawienie ;) przy jednoczesnym niskim koszcie (tzn najnizszym z mozliwych opcji)
U nas niestety nie mogła stac stacja wielofunkcujna, ze względu na miedzianą instalację (nie może byc wtedy zmiekczona na maksa woda). Jednak poradziliśmy sobie, stoi odżelaziacz i zmiękczacz ustawiony na twardość ok. 7 stopni francuskich
Dla nas idealne rozwiązanie (w kuchni mamy dodatkowo filtr kuchenny), woda czysta i miękka, wcześniej był jon amonowy i żelazo, a takze woda była żólta, podobno taka stacja byla najtańszym rozwiązaniem dla nas
jestesmy bardzo zadowoleni :)